Korespondencja

Okładka książki Korespondencja Hermann Hesse, Thomas Mann
Okładka książki Korespondencja
Hermann HesseThomas Mann Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
Hermann Hesse - Thomas Mann. Briefwechsel
Państwowy Instytut Wydawniczy
2006-01-01
2006-01-01
83-06-03005-2
Małgorzata Łukasiewicz
hesse mann korespondencja

Kolejna pozycja spoza mojego głównego kręgu zainteresowań literackich. Z reguły nie czytam biografii autorów, korespondencji lub dzienników, jednak od dawna chciałem przeczytać akurat tę książkę z racji mojego zamiłowania do Hermanna Hessego. Również Tomasz Mann nie jest mi obojętnym autorem. Jeśli chodzi o takie książki jak ta, zdecydowanie ciężej się je czyta niż powieści. W powieściach łatwo się wciągnąć w fabułę, dać się pochłonąć lekturze, w tym przypadku czegoś takiego nie miałem i wydaje mi się, że raczej rzadko to się zdarza przy czytaniu takich tekstów. Stąd też 'przebrnięcie' przez korespondencję pomiędzy dwoma wielkimi niemieckimi pisarzami zajęło mi trochę więcej czasu. Jednak gdy już czytelnik pozwoli sobie zapoznać się z rozmowami pomiędzy Hessem i Mannem, odkryje niesamowitą przyjaźń, która łączyła dwa wielkie umysły, jedna z największych, jeśli chodzi o XX w. To co ciekawe w ich przyjaźni, to sam fakt, że przyjaźnili się przez 30-40 lat, spędzali razem wakacje, odwiedzali się często w swoich domach i z dużą regularnością do siebie pisywali (stąd też możemy teraz czytać tę książkę). Poza długowiecznością ich relacji, bardzo podobało mi się na jak wielu poziomych obaj pisarze się ze sobą dogadywali, pomimo tego, że nie zawsze się ze sobą zgadzali. Między nimi była nić porozumienia artystycznego, duchowego, politycznego (od pewnego momentu),ale również dzielili podobne poczucie humoru. Trochę zaskakuje ten fakt, gdy czytało się książki obu panów i wie się jak bardzo się od siebie różni ich styl pisania.

Jednak odkrywanie przyjaźni pomiędzy Hessem i Mannem nie zaskakuje, ponieważ w jakiś sposób czytelnik spodziewa się, że właśnie to znajdzie się w książce. Odwrót książki z resztą też nas o tym informuje. To co wydało mi się równie interesujące, a nie sądziłem, że o tym będę czytał, to sposób w jaki obaj pisarze funkcjonowali pod dyktaturą Hitlera. Jak działała cenzura, jak próbowano ich szkalować i jak sobie z tym radzili. Ciekawe jest odkrywanie coraz to nowych perspektyw, jeśli chodzi o II Wojnę Światową oraz problemy związane z pojawieniem się faszyzmu w Europie.

Hesse i Mann potrafili powiedzieć o sobie wiele pięknych słów, naprawdę docenić się jako osoby, ale również pisarze i nie ukrywali podziwu jaki w sobie budzili nawzajem. Czytanie korespondencji takich osób to była czysta przyjemność. Naprawdę polecam.

Historia przyjaźni pełnej wartości i wzajemnego szacunku. A w tle polityka roszcząca sobie prawo do zawłaszczania krwi i zrujnowany świat. Zdecydowanie za krótka. Mann i Hesse to intelekty, dla których i 1000 stron, to drobinka. Mann i Hesse to dusze, dla których i 1000 stron, to okruch. Wiele ważnych aspektów z lat 30-50 XX wieku ledwie szturchniętych. A właśnie Oni w prywatnych listach mogli objaśnić esencję tych zdarzeń.

Poruszająca, w swoim spokoju korespondencja. Jak zawsze piękny styl obu pisarzy sprawia, że czyta się to z namaszczeniem.

Listy dwóch wyjątkowych osób.

Listy dwóch wyjątkowych osób.

Przegląd wspólnych poglądów. Dla chętnych

Przegląd wspólnych poglądów. Dla chętnych