Dlaczego mężczyźni wolą milczeć a kobiety nie chcą się z tym pogodzić

Okładka książki Dlaczego mężczyźni wolą milczeć a kobiety nie chcą się z tym pogodzić Beate M. Weingardt
Beate M. Weingardt Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła poradniki
2010-01-01
978-83-7424-616-3
Beata Kamińska
psychologia kobiety mężczyźni

Książka dość ciekawie przedstawia różnice między charakterem kobiety a mężczyzny. Przeczytać można, ale na pewno wiele tematów i wątków psychologicznych, powiązanych z tematem, zostało pominiętych,.

Jak kobiety powinny rozmawiać z mężczyznami i odwrotnie? Wystarczy wiedzieć o różnicach między płciami i stosować proste zasady dotyczące dobrej komunikacji interpersonalnej. Proste? Nic bardziej mylnego. Autorka podaje dużo przykładów typowych rozmów damsko-męskich i ukazuje błędy w komunikacji. Na podstawie tego podaje ogólne fakty o obu płciach. To się naprawdę sprawdza!

W swoim (co prawda relatywnie dość krótkim) życiu zdołałem wyciągnąć pewne wnioski dotyczące tego jak się komunikować z ludźmi i moje wnioski są zbieżne z uwagami autorki, a książka pozwoliła mi je sobie uświadomić, bo niektóre z tych rzeczy robimy instynktownie, a kiedy nie robimy - często narażamy się na konflikty i cierpienia.

Jest to interesująca książka, która może być świetnym wstępem do naprawienia swoich błędów w komunikacji, jeśli oczywiście jest się otwartym na możliwość dostrzeżenia w sobie błędów. Warto też aby te proste zasady podawać dalej, bo jest to wiedza ułatwiająca życie!

Jako minus można podać swoistą lekkość książki. Czasem wydaje się, że prześlizga się ona po trudnych problemach, choć można to też uznać za zaletę - szybko czytamy książkę i mamy w razie czego poradnik, do którego zawsze możemy wrócić. Niektóre rozdziały odstają też od tych lepszych. Szczególnie podobały mi się te o różnicach między kobietami a mężczyznami. Autorka też zbytnio lawiruje między socjologicznym opisem, poradnikiem i historycznym opisem różnic między płciami. A może to własnie jest zaletą książki. W każdym razie: mi się podobało.

Książka poruszająca relacje między kobietami a mężczyznami, poruszające problem porozumienia obu płci i wskazująca pewne drogi jak żyć w poprawnych relacjach. Autorka nie odkrywa niczego nowego. Podkreśla jedynie, że różnice między kobietami i mężczyznami istniały, istnieją i istnieć będą. Zauważalne są już w łonie matki i dotyczą nie tylko budowy fizycznej, lecz także struktury mózgu, sposobu myślenia, odczuwania, reagowania i zachowania w sytuacji stresu. Kobiety są wprawdzie fizycznie słabsze od mężczyzn, ale dysponują taką samą inteligencją i są zdolne do takich samych osiągnięć umysłowych jak mężczyźni.

Autorka podając i analizując liczne przykłady wskazuje, że męski sposób myślenia i działania jest skoncentrowany na jednej rzeczy, podczas gdy kobiety badają szersze otoczenie. Mężczyźni nie potrafią rozmawiać o uczuciach, podczas gdy kobiety są zazwyczaj otwarte. To jak kobieta i mężczyzna zachowują się będąc osobami dorosłymi zależne jest od ich wychowania, od miłości rodzicielskiej, relacjach między matką i ojcem. Autorka zwraca uwagę na relacje między kobietą i mężczyzną będących w związkach. Podkreśla, że często życie razem stopniowo staje się życiem obok siebie, dochodzi do wzajemnych zarzutów, konfliktów i cichych dni pełnych urazy. Wskazuje, jak uniknąć tych problemów, krytyczne spojrzeć na siebie, jak rozmawiać z drugą blisko sercu osobą i unikać milczenia oraz jak budować bliskość.

Liczne przykłady oraz piękne cytaty podkreślają wartość tej książki o trudnym byciu razem. Warto!

• Kupić
  • Psychologia