Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936

Okładka książki Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936
Kazimierz Nowak Wydawnictwo: Sorus biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Sorus
2008-01-01
2008-01-01
978-83-89949-36-3
podróże Afryka wspomnienia rower

Na półkach: , , , , , ,

Czapki z głów przed Kazimierzem Nowakiem. On to był prawdziwy podróżnik. Livingston i Stanley mogliby podać mu z szacunkiem rękę. Fascynujące sprawozdanie z podróży wzdłuż Afryki, z północy na południe i z powrotem, bez wsparcia i kolonialnego zaplecza białych poróżników tamtych czasów. Kunszt reporterski i piękny język to cechy tego sprawozdania.

Czy podróż może być życiem, a życie podróżą? Uwielbiam tę książkę, ponieważ pokazuje w okrutnie banalny sposób, że TAK!!! Wystarczy rower, samozaparcie, szalony pomysł i... bardzo wyrozumiała żona. 5 lat jeżdżenia rowerem po Afryce to całkiem sporo, ale okazuje się, że to całkiem realna sprawa, nawet bez wielkich funduszy i to prawie sto lat temu - kiedy, umówmy się, rowery nijak się miały do tych dzisiejszych. Przerzutki wymyślono i wprowadzono na powszechną skalę dopiero po roku 1945, a dźwignia do ich zmiany obok hamulca to innowacja Shimano z roku 1990! Okazuje się jednak, że nawet bez zaawansowanego sprzętu i po niemalże całkowitych bezdrożach też można śmigać na rowerze. Oczywiście do czasu, rower podróżnika szybko bowiem zostaje "zajechany", ale inaczej być nie mogło. Opowieść Nowaka niesie w sobie wiele elementów podróżniczych "w dawnym" stylu. Jako typowy "mzungu" jest postrzegany przez tubylców, jako dziwak, on sam przygląda im się trochę z wyższością. Nic w tym dziwnego, marzenia o posiadaniu kolonii, snuto w drugiej RP na porządku dziennym. Determinacja Autora, dążenie do realizacji celu, pasja, bo tak to też można nazwać szalenie mimo wszystko inspirują. To jest książka z gatunku "jeśli lubisz coś bardzo robić, to rób to i na nic się nie oglądaj". Na koniec warto wspomnieć, że w publikacji zamieszczono autorskie zdjęcia Nowaka, wykonane podczas podróży przez całą Afrykę, które znakomicie uzupełniają teksty listów.

Niesamowita opowieść podróżnika, opisująca afrykańską przyrodę, napotkanych ludzi i ich zwyczaje, trudności z jakimi na co dzień spotykał się Kazimierz Nowak podczas swej pięcioletniej podróży rowerem przez Afrykę. To co ja zapamiętam z tej ksiązki, to jego ogromy hart ducha, niezłomność w pokonywaniu trudności, ale też niesamowitą celność w ocenie pragnień ludzkich.. Bardzo mądra książka, motywująca do spełniania własnych marzeń.

Tyle lat minęło a nikt tego jeszcze nie powtórzył. Miał facet jaja.

Tyle lat minęło a nikt tego jeszcze nie powtórzył. Miał facet jaja.

Podstawowa pozycja dla każdego podróżnika i łowcy przygód. Jako podróżnik rowerowy, zjechawszy Europę wzdłuż i wszerz, a także USA stwierdzam, że Nowak bardzo trafnie oddaje namiastkę piękna płynącego z podróży. Aby jednak całe to piękno poznać trzeba tak jak to opisuje Nowak z turysty stać się prawdziwym podróżnikiem, nie zobaczyć a przeżyć miejsca, stać się jego częścią, a nie widzem. Książka inspirująca, a przemyślenia Nowaka ponad czasowe. Gorąco polecam!

Niewyobrażalne czego ten człowiek dokonał. Wyjątkowa, świetna.

Niewyobrażalne czego ten człowiek dokonał. Wyjątkowa, świetna.

Dawno nie byłam pod wrażeniem tak wspaniałej osoby i zaczytania.

Dawno nie byłam pod wrażeniem tak wspaniałej osoby i zaczytania.

Super książka dla miłośników podróży, dla zakochanych w rowerach, dla tych co lubią poznawać inne kultury i czarny ląd. Bardzo wiele ciekawostek i przygód napisanych przez miłośnika natury, miłośnika ludzi i zwierząt.
Cały czas zastanawiałam się jak ten człowiek będzie mógł wrócić do swojego poprzedniego życia .

niesamowity reortaż niesamowitego podróznika z niesamowitego kontynentu. warto

niesamowity reortaż niesamowitego podróznika z niesamowitego kontynentu. warto

Wspaniała książka. Podróżnik też niezwykły. Czytając książkę i historię autora z innych źródeł nachodzi mnie pojawiające się co jakiś czas pytanie, dlaczego mężczyzna zostawia rodzinę na kilka lat, by zrealizować swoje pragnienia...
A potem wszystko się "sypie"....

A potem wszystko się "sypie"....

Kazimierz Nowak Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 Zobacz więcej