Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936

podróże Afryka wspomnienia rower
biografia, autobiografia, pamiętnik
978-83-89949-36-3
podróże Afryka wspomnienia rower

To książka przede wszystkim o pasji. Czytelnikowi może imponować determinacja i wytrwałość z jaką podróżnik, Kazimierz Nowak, przemierza kontynent, który jest, był w tamtych czas, niebezpieczny pod wieloma względami. To ciekawa lektura dla lubiących podróże także w czasie.

Pod względem reporterskim, jak i przygodowym, pozycja rewelacyjna. Napisana w formie listów-notatek, sporządzanych na kolejnych przystankach podczas kosmicznego wyczynu, jakim było w latach 30. XX wieku pokonanie Afryki w tę i z powrotem rowerem. A w sumie trzema rowerami. Jak i konno. Oraz na wielbłądzie. Nie można zapomnieć o łódce. Sporo tego - prawdziwy...

Książka ta jest zbiorem krótkich reportaży tworzonych na przestrzeni pięcioletniej podroży Pana Kazimierza Nowaka przez Afrykę, który dwukrotnie, na przełaj pokonał ten Czarny Ląd.
Nie brak w niej opisów trudów podróży, licznych chorób, które gnębiły podróżnika. Informacji o ludach Afrykańskich, o obecności białego człowieka, który w Afryce upatrzył sobie źródło...

Cóż... ta książka jest rewelacyjna. Biorąc pod uwagę nawet moje skrzywienie w stronę dwudziestolecia m-w... :) Styl wyśmienity, relacja przejmująca, przemyślenia autora - których zresztą niewiele - nadzwyczaj trafne.

Bardzo obiektywne spojrzenie na Afrykę i jej mieszkańców lat 30-ych. okiem turysty poruszającego się nie tylko rowerem, ale i koniem wielbłądem czy łodzią. Dzisiaj autora oskarżono by o rasizm i szerzenie nienawiści, ale on tylko obiektywnie pisze o murzynach jako o nygusach, na których nigdy nie mógł liczyć. Takie duże dzieci.

Książka zawiera zbiór krótkich reportaży/notatek opisujących niesamowitą podróż, którą odbył Kazimierz Nowak przez Afrykę w latach 30 ubiegłego wieku. Dokonał on niezwykłego
czynu, nie ma co do tego wątpliwości - przebył tysiące kilometrów pieszo, rowerem, czółnem oraz na grzbiecie konia i wielbłąda, jednak forma książki sprawia, że ciężko się ją czyta, przede wszystkim...

W dzisiejszych czasach, kiedy świat mamy na wyciągnięcie ręki wyczyn Kazimierza Nowaka tym bardziej zasługuje na uznanie. W przeciwieństwie do wielu współczesnych książek podróżniczych książka, pisana starannym, eleganckim językiem, skupia się przy tym przede wszystkim na podróży i wrażeniach z niej, a nie na robieniu pseudogwiazdy z autora. Już choćby dlatego- warto.

O ile sam wyczyn Kazimierza Nowaka zasługuje na uznanie i pamięć, to jego książka ma wartość raczej historyczną niż literacką. Książka to zbiór notatek i korespondencji autora, który zachowuje chronologię, niemniej brak mu spójności i, czasami, płynności wywodu. Również styl pisarski jest nadmiernie, jak na mój gust, pompatyczny i napompowany ozdobnikami, które momentami...

Genialna wyprawa.

Niezwykła opowieść o kilkuletniej wędrówce polskiego podróżnika przez Afrykę. Mimo skromnych środków Kazimierz Nowak przemierzył kontynent dwukrotnie, co przypłacił zdrowiem a ostatecznie życiem, jednak spełnił swoje największe marzenie. Doskonały obserwator i komentator otaczającej rzeczywistości przybliża nam Afrykę prawdziwą, jej piękno i siłę. Widzi też agresywną...

Dyskusje

1 047
  • Podróżnicze
  • Chcę w prezencie
  • Podróże
  • Afryka
  • Audiobook
więcej mniej

Kazimierz Nowak Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 Zobacz więcej