Kirgiz schodzi z konia

republiki radzieckie kultura obyczaje przemysł zabytki Kirgistan
literatura faktu
2013-07-01
republiki radzieckie kultura obyczaje przemysł zabytki Kirgistan

Reportaże Kapuścińskiego porywają czytelinika w opisywane miejsca. Jego słowa są jak obrazy, zamykasz oczy i jesteś w tych miejscach, słychać dźwięk i czuć zapach świeżo zaparzonej kawy. Dla mnie - podróż, aż szkoda, że przedstawiony świat zmieniał się przez ostanich 50 lat.

Zdecydowanie inna niż książki Kapuścińskiego, które czytałem do tej pory. Trochę za dużo kołchozów i wychwalania władzy radzieckiej.

„Kirgiz schodzi z konia” to zbiór reportaży, które są zapisem podróży Autora po zakaukaskich i azjatyckich republikach Związku Radzieckiego. Tak więc jest rok 1967 i Ryszard Kapuściński wybiera się na objazd imperium (nietrudno się domyślić, kto ów wyjazd mu zasponsorował). Pokazywane są mu tam wszystkie zdobycze i dokonania myśli komunistycznej. Wszystko jest tam piękne,...

Kapuściński naprawdę pięknie maluje słowem i opowiada jakbyśmy siedzieli przy piwie. Jednakże, czasami zbyt częste dygresje wytrącają nieco z rytmu.

Zapis wizyty Kapuścińskiego z podróży odbytej w latach 60tych XX wieku po siedmiu republikach radzieckich: Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Turkmenistanie, Tadżykistanie, Kirgistanie i Uzbekistanie.
Opis każdego kraju zajmuję w tej książce tylko kilka stron, na których autor przestawia największe miasto (stolicę), obyczaje, kulturę tradycję tubylców.
W czasie pierwszego...

Wspaniały cykl reportaży. Całe mnóstwo ciekawostek i głębszych przemyśleń. Po ich przeczytaniu, aż chce się tam pojechać i zwiedzić każdy z opisywanych krajów z osobna. Europa wydaje się strasznie nudna, monotonna i nieciekawa turystycznie w porównaniu do Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Turkmenistanu, Kirgistanu, Tadżykistanu czy Uzbekistanu.

Europa (a zwłaszcza Zachodnia)...

Pierwsze rozczarowanie Ryszardem.

Kapuściński zwiedza - dziś: byłe już - SRR, obserwuje i maluje ich obraz w swojej książce-reportażu. Niby podobne do siebie, a jednak z każdej wydobywa się element różniący ją od innej...

Jak na czasy, w których pisany był reportaż, bardzo dobra pozycja. Dziś, co zrozumiałe, trochę straciła na aktualności poprzez rozwój Azji Środkowej. Tym niemniej warto sięgnąć...

Opis historii i mentalności mieszkańców krajów Kaukazu i krajów post-mongolskich. Ciekawe i jak zawsze z cennym komentarzem.

Osiem reportaży z podróży w 1967 roku po południowych republikach Imperium. Umyślnie nawiązuję do tytułu jego książki, bo te reportaże tam wykorzystał. Recenzując "Busz po polsku" pisałem:
".....ewentualne powiązania Kapuścińskiego z dygnitarzami i służbami specjalnymi, umożliwiającymi mu np. swobodne poruszanie się po ZSRR...."

Bo to jest ...

• Reportaż