Gdzie diabeł nie może

Okładka książki Gdzie diabeł nie może Kamila Ciołko-Borkowska
Okładka książki Gdzie diabeł nie może
Kamila Ciołko-Borkowska Wydawnictwo: Bibliotekarium Seria: Rubieże rzeczywistości fantasy, science fiction
Rubieże rzeczywistości
Bibliotekarium
2023-03-15
2023-03-15
Kamila Ciołko-Borkowska Marysia Niebo polska proza fantastyka obyczajowe

Okładka książki Niepokorny zbiór opowiadań Olga Bartnik, Dominika Caddick, Kamila Ciołko-Borkowska, Magdalena Czmochowska, Jacek Fleiszfreser, Ada Johnson, Marta Kopacz, Magdalena Krok, Radosław Olek, Katarzyna Pawlak, Monika Pertek - Koprowska, Kamil Prabucki
Niepokorny zbi... Olga Bartnik, Domin...
Okładka książki Rubieże Rzeczywistości. Antologia. Tom 3 Jarosław Boryś, Kamil Bury, Przemysław R. Cichoń, Kamila Ciołko-Borkowska, Ewa Demska, Tomasz Fąs, Jacek Fleiszfreser, Jurjan, Jakub Karbownik, Marek Kolender, Magdalena Kowal, Marcin Kowal, Dariusz Kraszewski, Hanna Lejer, Sonia Lipska, Tadeusz Meszko, Maria Peplińska, Maja Podolska, Piotr Prokopowicz, Anna Sikorska, Marek Tomasik, Robert Zawadzki
Rubieże Rzeczy... Jarosław Boryś, Kam...
Okładka książki Rubieże Rzeczywistości. Antologia. Tom 2 Weronika Andrzejewska, Tomasz Andrzejewski, Lech Baczyński, Kamil Bury, Przemysław R. Cichoń, Kamila Ciołko-Borkowska, Tomasz Fąs, Jacek Fleiszfreser, Janusz Jurgielewicz, Bruno Kadyna, Jakub Karbownik, Marek Kolender, Weronika Kossowska, Magdalena Kowal, Marcin Kowal, Dariusz Kraszewski, Aleksandra Kuźma, Hanna Lejer, Sonia Lipska, Karol Matlachowski, Marek Myszograj, Piotr Niwa, Maja Podolska, Paulina Remus, Karol Senator, Anna Sikorska, Gabriela Sowińska, Justyn Julian Talaga, Wojciech Terlecki, Marek Tomasik, Anna Turzyńska, Paweł Użwa, Robert Zawadzki
Rubieże Rzeczy... Weronika Andrzejews...

Jakiś czas temu pisałam o "Przezwykłych przygodach..." a dziś przyszła pora napisać kilka słów o kontynuacji, czyli "Gdzie diabeł nie może".
Wydawałoby się, że "życie" Marysi po burzliwych wydarzeniach, w końcu się ustabilizowało i już nic nie zaszkodzi jej wiecznemu odpoczynkowi, jak bardzo się myli, dowiaduje się w momencie, w którym przed jej drzwiami staje nie kto inny jak jej mąż Marian, z bardzo nietypową prośbą i tajemniczym przedmiotem w dłoni. Marysia postanawia mu pomóc, ale po kilku spotkaniach Marian znika i nie wiadomo co się z nim dzieje. Marysia i Julek w sposób niezgodny z obowiązującym prawem przedostają się do Hotelu dla oczekujących, a tam... A tam Mariana nie ma, znajdują za to Wojtka- pierwszą miłość Marysi...
Dlaczego Marian zaginął i kto stoi za jego zniknięciem, już nie napiszę, ale powiem Wam, że odkrywając tę tajemnicę i poruszając się z Marysią i Julkiem po szarzyznach Hotelu dla oczekujących, czeka na Was kolejna przygoda, która być może otworzy Wam oczy na wiele istotnych i doczesnych spraw, na które nie zwracamy uwagi za życia.

Choć z założenia ma to być książka lekka i przyjemna (taka też jest!),ta jak i poprzedniczka niesie w sobie ważny przekaz i zmusza czytelnika do refleksji- choć nie raz pokładałam się ze śmiechu, gdzieś tam z tyłu głowy kotłowały się tysiące myśli, pytań i refleksji nad codziennością.
Utrzymana w tym samym klimacie co "Przezwykłe przygody..." nie pozwala ani przez moment poczuć się znudzonym.
Akcja toczy się dość szybko i dynamicznie, zaskakuje w najmniej spodziewanym momencie i przynosi najmniej spodziewane rozwiązania.
Pani Kamila poprzez swój spokojny, a zarazem barwny styl, świetnie oddaje klimat i realizm miejsc, w których znaleźli się bohaterowie- spodobała mi się taka wizja czyśćca, choć przyznaję, nie chciałabym się tam jednak znaleźć.
Bohaterowie są niesamowici, dialogi błyskotliwe i zabawne, perypetie poszczególnych osób bawią i poruszają.
Stopniowo budując napięcie, wprowadzając nowe, coraz mroczniejsze i groźniejsze postacie, autorka sprawiła, że nie mogłam się oderwać od lektury od samego początku aż do zakończenia, które swoją drogą jest niezwykle ciekawe.
W tej części poznajemy dalsze przygody, dlatego warto poznać najpierw "Przezwykłe przygody..." by mieć rozeznanie w fabule.

Bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać tę na swój sposób zakręconą historię. Jest to świetnie napisana opowieść, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Jest lekko, zabawnie i przyjemnie, a zarazem gdzieś w tyle "czai" się refleksja, tajemnica, intryga i niebezpieczeństwo.
Z ciekawością czekam na kolejne historie, które wyjdą spod pióra pani Kamili.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Świetna historia z mocnym morałem. "Gdzie diabeł nie może" to część, która została utrzymana w podobnym tonie co jej poprzedniczka, choć w tej części poznajemy tę druga, mroczną stronę życia po życiu.

🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️ Recenzja 🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️

Kamila Ciłko - Borkowska " Gdzie diabeł nie może " #2
@kamila.ciolkoborkowska_autor

Wydawnictwo : Bibliorekarium
@bibliorekarium.pl

🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️

" Kiedy pogodziłam się sama ze sobą - co było najtrudniejszą rzeczą w całym moim życiu i nie życiu - w drzwiach wiecznego odpoczynku stanął mój mąż. Zaskoczył mnie, bo liczyłam na to, że jeszcze trochę chłopina pożyje..."

" Gdzie diabeł nie może " To jest kontynuacja historii o Nieboszczce Marysi, gdzie czekają na nią różne przygody i problemy, w tym decyzja czy powinna walczyć o swojego nicponiowatego męża Mariana..

Ta opowieść jest pełna humoru i trudnych emocji, poruszając tematy takie jak tęsknota i żal za niewykorzystanymi szansami..
Styl autorki tego jest naprawdę żwawy i pełen fantazji.. Opowiada ona historię Marysi w sposób, który trzyma czytelnika w napięciu i zaskakuje go kolejnymi wydarzeniami..
To prawdziwa uczta dla wyobraźni..

Książka jest pełen humoru i fantazji, co sprawia, że czytanie jej książek jest prawdziwą przyjemnością..
Autorka umiejętnie tworzy barwne postacie i zaskakujące zwroty akcji..
Bohaterowie tej historii są niezwykle barwni i pełni życia po życiu ..

Marysia to żwawa i odważna nieboszczka, gotowa na każdą przygodę..
Jej mąż Marian jest niesfornym i nieprzewidywalnym charakterem, który często wpada w kłopoty..
Anioł Stróż Marysi jest troskliwy, zawsze gotowy pomóc w trudnych sytuacjach..
To naprawdę interesujący zespół postaci..

" Czyżby tak się przyzwyczaił do tego, że ratuję mu tyłek, że nawet po śmierci próbuje sprawdzić, na ile może sobie pozwolić?
Tylko że jak pozwoli sobie nazbyt wiele, to wyląduje tam, skąd powrótu już nie będzie..."

Marysia miała nadzieję, że teraz będzie mogła spokojnie cieszyć się wiecznością w Niebie.. Niestety, jej mąż Marian nagle zniknął, a nawet Anioł nie potrafił go odnaleźć.. Teraz Marysia i Julek postanawiają odwiedzić Hotel dla oczekujących, gdzie przebywają Ci, którzy nie zasłużyli na Niebo ani Krainę Ciemności.. Marysia i Julek, mimo ryzyka, postanawiają odwiedzić Hotel dla oczekujących, aby znaleźć zaginionego Marina..
Tam będą musieli spotkać różne ciekawe postacie i odkryć, dlaczego Marian zniknął..

🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️ Recenzja 🌬️🌬️🌬️🌬️🌬️

Kamila Ciłko - Borkowska " Gdzie diabeł nie może " #2
@kamila.ciolkoborkowska_autor

Wydawnictwo : Bibliorekarium
@bibliorekarium.pl

🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️🌪️

Marysia ma kolejny problem do rozwiązania. Jej mąż nagle gdzieś przepadł. Prawdopodobnie się poddał. A grozi mu najgorsza kara z możliwych. Podróż do Krainy Ciemności.
Marysia jest pewna siebie i zaangażowana. Całe jej nieżycie jest zorientowane na cel czyli na uratowaniu Mariana. Tutaj podchodzi do wszystkiego z większą werwą. Z jednej strony ciężko jej się dziwić. W drugiej części mamy Marysię, która już trochę żyje w niebie. A w pierwszej to dopiero początek jej bycia w niebiańskiej krainie. Nasza bohaterka musiała często wybierać. Ale zawsze miała na celu poprawę sytuacji. Czasem niektórzy dostają rykoszetem, jak Julek. W pewnym sensie mamy tutaj nawiązanie do utworu Księdza Twardowskiego, ponieważ dwójka ludzi, która poróżniła się na Ziemii w niebie odnajdzie siebie. I tak też było w tym przypadku. Zakończenie było jak najbardziej przewidywalne. Motyw oczekiwania został tutaj wykorzystany w kontekście miłości. W tym przypadku definicją tego najpiękniejszego uczucia jest cierpliwe oczekiwanie i cierpienie z powodu braku tej drugiej połówki obok. Jak na dłoni widzimy pewną prawdę. Nasze życie po śmierci jest wynikiem naszego życia na Ziemii. Każdy czyn ma swoje konsekwencje. Nie odczuwamy emocji bohaterów, ponieważ to wszystko ma bardziej doniosłe znaczenie niż możemy sobie wyobrazić. Czytelnik skupia się na pierwszym planie sytuacji, nie na jej sensie. Drugie dno jest zbyt grubo przykryte, ale wprawiony czytelnik zobaczy te metaforyczne znaczenie. Tytuł ma dwa znaczenia. Jest to lekko humorystyczne.
Wyraziste, pełne humoru, głębokich prawd odwzorowanie boskiej rzeczywistości. Chcesz tam wejść? Już nie wrócisz, ponieważ Marysia, Almika, Julek i reszta staną się Twoimi przyjaciółmi.

"Gdzie diabeł nie może" to kontynuacja przygód nieboszczki Marysi, która i tym razem nie zazna spokoju w niebiańskim świecie. Problemów ma coraz więcej. Tym razem do umarłych dołącza jej mąż Marian. I tak jak większość, ma on wiele niezałatwionych ziemskich spraw. Aby mógł dostać się do nieba, musi odpokutować, ale nagle znika. Nikt nie może go znaleźć, więc Marysia jako ta dobra duszyczka postanawia odszukać mężczyznę mimo krzywd, jakie od niego zaznała. Będzie jednak musiała nagiąć zasady panujące w zaświatach i dotrzeć aż do piekła. Tam dowie się o zaginionym wielu ciekawych rzeczy. W trakcie tej wędrówki spotka również dawnego narzeczonego. Czy stara miłość rozkwitnie na nowo?

Tym razem Marysia musi pomyśleć nie tylko o sobie, ale też o swojego męża i robi to bez przymusu. Mimo że z chwilą śmierci przysięga małżeńska wygasa, ona nadal czuje się zobowiązana. Wplątuje się więc w wiele niebezpiecznych i zabawnych sytuacji. Działa na granicy ryzyka. W tej części autorka kładzie ogromny nacisk na niezwykle ważne zagadnienia: tęsknota za dawną miłością, która powoduje poczucie straty. W konsekwencji pojawia się też poczucie żalu za utraconą szansą na być może lepsze niż dotychczas życie.

Książka Kamili Ciołko-Borkowskiej "Gdzie diabeł nie może" zawiera w sobie szereg prawd życiowych, które z powodzeniem czytelnik może zastosować podczas swojej ziemskiej egzystencji. Czasem bawi, czasem koi, a czasem zaraża absurdem. Cała fabuła, nawet jeśli komuś wydaje się zbyt wolna, to jest jedną wielką odpowiedzią na pragnienia bohaterki. To życie po życiu, jakim obdarowano Marysię, udowadnia, że nie wszystko, co nas spotyka, jest dziełem przypadku, ponieważ tak naprawdę niewiele zależy od nas samych. Los, jaki spada na człowieka, zapisano już wcześniej i choćbyśmy się starali go uniknąć, nie uda się. Należy więc pozwolić wydarzeniom biec własnym torem, zwyczajnie odpuścić dla osiągnięcia spokoju ducha, żeby nie powiedzieć wiecznego.

Metafizyka, z jaką się spotykamy w tej historii, jest jeszcze bardziej wiarygodna. Czytając, możemy odnieść wrażenie, że opisywane sytuacje mogą mieć miejsce również na ziemi, ponieważ życie tam przypomina te nasze, pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji czy pełnej palety emocji. Każdy przecież popełnia błędy, inwestuje uczucia nie tam, gdzie powinien czy spotyka na swojej drodze niewłaściwych ludzi.

Dlatego właśnie książkę Borkowskiej można odczytywać jako przestrogę, naukę dla wszystkich oraz zachętę do poprawy nie tylko stosunków z najbliższymi, ale też do zmierzenia się z własnymi problemami, słabościami oraz wprowadzenia w swojej życie zasad zgodnych z etyką. Nie znajdziemy tu jednak morałów rodem z poradników, które powiedzą nam: "bądź taki", "nie rób tego" czy "nie postępujesz właściwie", "musisz koniecznie coś zmienić w swoim życiu". Zamiast tego autorka wprowadza hipotetyczne sytuacje, gdzie tłumaczy poprzez odpowiednie zachowanie, że wybaczanie jest sztuką, a słuchanie własnego serca to właściwa droga do bycia szczęśliwym człowiekiem. Wszystko po to, aby w "życiu po życiu" nie musieć odpowiadać za ziemskie winy czy – mówiąc wprost – odbywać kary.

Marysia myślała, że teraz będzie już mogła spokojnie spędzać swoją cudowną wieczność. Jednak nawet po śmierci jej mąż musiał coś popsuć - Marian nagle przestał się pojawiać, co mogło oznaczać odpuszczanie mu win od nowa. Okazuje się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, bo Marian po prostu zniknął i Anioł nie jest w stanie nigdzie go zlokalizować. Oczywiście dobre serce Marysi każe jej odszukać męża-niedorajdę i mu pomóc. W tym celu Marysia i Julek muszą udać się do Hotelu dla oczekujących - miejsca, gdzie po śmierci przebywają Ci, którzy nie zasłużyli na Niebo ani Krainę Ciemności albo których status jest niejasny (np. zapodział im się Anioł). Problem polega na tym, że taka wycieczka jest nielegalna, a przyłapanie na niej może się skończyć w Krainie Ciemności. Pomijając już fakt, że nieżycie w Hotelu jest jeszcze bardziej dołujące niż życie na Ziemi. Marysia i Julek podejmują jednak ryzyko i ruszają na przygodę, w czasie której spotkają pierwszego narzeczonego kobiety, Nierządnice i dowiedzą się, co właściwie odstawił Marian.
Książka jest przyjemna, czyta się ją dobrze i szybko. Ale za mało się w niej dzieje. Kiedy już buduje się jakieś napięcie, szybko opada i wszystko jest za łatwe. Chodzi tu bardziej o stany psychiczne Marysi niż o wartką akcję. Julek wciąż pozostaje uroczy w swojej nieporadności, choć w Hotelu dostaje też bardziej niepokorny rys.
Książka na pewno ucieszy fanów Marysi i Julka.

Dodaj cytat z książki Gdzie diabeł nie może