Człowiek, który nigdy nie chybiał

Okładka książki Człowiek, który nigdy nie chybiał Steve Perry
Okładka książki Człowiek, który nigdy nie chybiał
Steve Perry Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Matador (tom 1) Seria: Obca Krew fantasy, science fiction
Matador (tom 1)
2010-01-22
Marcin Mortka
powieść fantasy

Okładka książki Star Wars: Cienie Imperium. Ewolucja Steve Perry, Ron Randall
Star Wars: Cie... Steve Perry, Ron Ra...
Okładka książki The Complete Aliens Omnibus: Volume One (Earth Hive, Nightmare Asylum, The Female War) S. D. Perry, Steve Perry
The Complete A... S. D. Perry, Steve ...
Okładka książki Star Wars: Cienie Imperium John Nadeau, Steve Perry, Kilian Plunkett, John Wagner
Star Wars: Cie... John Nadeau, Steve ...
Okładka książki Gwiazda Śmierci Steve Perry, Michael Reaves
Gwiazda Śmierci Steve Perry, Michae...

Książka jest typowym szybkim czytadłem, nie tworzy spektakularnego świata ani spektakularnych postaci. Na pewno nie będzie wspominana przez lata, ale nie można jej odmówić, że akcja jest wartka i czyta się fajnie.
Pomysł jest a i owszem ciekawy, jednak brak tu większego rozwinięcia, żeby bardziej zaciekawić czytelnika.
Stworzony przez autora świat fantastyczny jest opisany BARDZO powierzchownie. Wprowadził mnóstwo nowych miejsc, mnóstwo nowych nazw, jednak wyjaśnień jest bardzo niewiele skąd się to wzięło, dlaczego jest tak a nie inaczej. Już na wstępie zasypuje nas dziwnymi nazwami broni, ubrań itp., niestety nie idzie za tym głębsze wprowadzenie czytelnika w ten świat.
Typowy czytelniczy średniak z gatunku czytam, bo fajnie się czyta. Można przeczytać, ale świat się nie skończy jeśli się nie przeczyta.

Stworzony przez autora świat fantastyczny jest opisany...

Kupiłem powieść Steva Perryego jakieś dwa lata temu w biedronce i porzuciłem na długi czas. Dopiero wysoka gorączka oraz brak zajęcia, zmusił mnie do przekopania domowej biblioteczki. Po jakimś kwadransie przetrząsania półek trafiłem na rzeczoną powieść. Po przeczytaniu posłowia wiedziałem, że będzie to coś, co nie przypadnie mi do gustu. I zadałem sobie pytania: dlaczego?
Dlaczego kupiłem właśnie tę książkę? Bardzo możliwe, że jedynym co mnie skusiło, była niska cena. Lub dobra sława wydawnictwa. (Kilku znajomych wynosiło książki Fabryki słów pod niebiosa).
Na pierwszy rzut oka widać czas poświęcony na przygotowanie szaty graficznej. Estetyczna okładka w westernowym stylu, współgrające kolory, ozdobniki przy każdym rozdziale. Grafiki nawiązujące do treści jako rozdzielniki między niepowiązanymi scenami. Dodatkowo przyjazna czcionka. Wszystkie te czynniki złożyły się na pozycję estetyczną. Przyjemną dla oka.
Sama powieść została napisana językiem stosunkowo prostym i przystępnym. Ułatwiającym szybkie czytanie. Jest krótka, więc nie przytłacza objętością kogoś, kto szukał prostego czytadła na okres choroby, lub do pociągu. Naprawdę dobra pozycja rozrywkowa, lecz w moim przekonaniu literatura powinna dostarczać także przeżyć, pobudzać myślenie. Powinna być emocjonalną pożywką. Tymczasem „Człowiek, który nie chybiał nigdy” daje czytelnikowi jednowymiarową fabułę, płaskich bohaterów i wątłą namiastkę klimatu uniwersum Gwiezdnych Wojen. Przez całe dwieście osiemdziesiąt parę stron odczułem cokolwiek wyłącznie raz. Było to w momencie, w którym Khadaji dowiedział się o rozwiązłości swej kochanki albinoski. Babka konkretnie mnie zirytowała.
Konstrukcja tego tworu nie była niczym interesującym. Brak w nim wciągającej intrygi, nieprzeciętnego bohatera, czy przynajmniej porządnie zarysowanego czarnego charakteru. Przedstawienia fabuły w taki sposób, w jaki została przedstawiona, było złym pomysłem. Całkiem ciekawy początek został przerwany długimi retrospekcjami o niczym. Teoretycznie poznawanie przeszłości głównej postaci sprawia czytelnikowi przyjemność, lecz cała bitwa, w której Khadaji doznał oświecenia, została opisana w tak groteskowy sposób, że przez kilka akapitów nie potrafiłem ogarnąć myśli, którą chciał przekazać autor. Potem nastał czas Pena, czyli szablonowego mistrza, z niepojętymi umiejętnościami.
Podsumowując „Człowiek, który nigdy nie chybiał” to powieść o niczym. Siadając do pisania, pisarz nie miał żadnego pomysłu i zwyczajnie zapełniał kartki, czymś, co wylatywało mu z głowy, ale nadal pozostaje niezłym sposobem na zabicie czasu.

Kupiona na wyprzedaży i przeczytana z zainteresowaniem. Mamy tu akcję, mamy partyzantkę, mamy bohatera z misją. Nie pisana jak dla dzieci, więc kolejny plus.

Zaskoczyła mnie trochę ta książka. Nie znam innych pozycji tego autora więc nie spodziewałem się niczego. Historia opowiedziana ciekawie ale czy sama historia jest ciekawa ;) to już każdy musi sam ocenić.
4 ponieważ mam jakiś niedosyt bliżej nie sprecyzowany :)
Napewno osoby lubiące sci - fi powinny po nią sięgnąć.

4 ponieważ mam jakiś niedosyt bliżej nie sprecyzowany :)
Napewno osoby lubiące sci - fi powinny po nią sięgnąć.

Powieść o ludzkiej przemianie w scenerii dalekiej przyszłości. Książka stosunkowo niezła, bohater kreowany na Rambo przyszłości, wiecie... ja kontra reszta świata. Przymykając jednak na to oko, dostajemy opowieść o żołnierzu który na jednym z pól kolejnej w swoim życiu bitwy, dostaje olśnienia, że robi źle, że walczy nie po tej stronie barykady. Chcąc zmienić swoją wartość w galaktyce, poświęca się morderczemu treningowi, aby na własną rękę odmienić losy galaktyki. Ogólnie fajny kawałek fantastyki. Polecam.

Świetnie się czytało, książka idealnie w moim guście, trochę mnie rozczarowało zakończenie, ale i tak mi się podobała.

Gdyby była dłuższa to by była bardzo dobra. Temat nieszczególnie odkrywczy, typ bohatera mocno wyeksploatowany i w sumie banalny lecz książka naprawdę dobrze napisana i lekko oraz przyjemnie się ją czyta. I co ważne nie nudzi. Czytelnik może się zaciekawić "co dalej" i przez to książka jest wciągająca.

Och, cudownie napisana, szybo się czyta.
Godna dobrej ekranizacji.
Polecam.

Och, cudownie napisana, szybo się czyta.
Godna dobrej ekranizacji.
Polecam.

Wspaniała proza SF. Ciekawa historia, fajnie się czytało. Wojna, opór, sztuki walki i fajny seks. Miło!

Akcyjny średniak. Historia kończy się w miejscu, gdzie inne książki dopiero się rozkręcają.

• Science Fiction
  • Fabryka Słów