Julia łapie za słówka

Okładka książki Julia łapie za słówka Petra Dvořáková
Okładka książki Julia łapie za słówka
Petra Dvořáková Wydawnictwo: Dwukropek literatura dziecięca
literatura dziecięca
Dwukropek
2023-05-17
2023-05-17
Julia Różewicz

Czy można napisać książkę dla dzieci o matce alkoholiczce? Można. I to w taki sposób, że chwyta za gardło, ale i otula nadzieją jak ciepłym kocem. Cóż to za książka! Autorka nie szczędzi nam trudnych tematów (rodzina patchworkowa),a jednak robi to w tak mądry sposób, że książka nie przytłacza. Czytajcie z dziećmi, bo jeśli nawet Wasza rodzina jest poukładana, to obok mogą mieszkać ludzie z dramatami. I warto o tym rozmawiać, a nie zamykać oczy.

Niektóre słowa w głowach dzieci kształtują się zupełnie inaczej, niż u nas dorosłych. Potrafią mieć magiczną moc, być zaczarowane. Ale jak wiadomo słowa potrafią również mocno ranić.

Julia musiała zmierzyć się z wieloma definicjami : rozwód, choroba alkoholowa, kredyt, wymówka. Świat dzieci powinien być beztroski, niestety na naszą bohaterkę, która jest narratorką opowiadania spadł ogromny ciężar.
Choroba alkoholowa mamy, która nazywana była przez Julię zaczarowaną doprowadziła do rozwodu rodziców. Po tej sytuacji dziewczynka wraz ze swoją młodszą siostrą Elą przeprowadzają się na wieś do nowej partnerki taty. Ciocia ma też swoich dwóch synów. Julia stawia czoła nowym wyzwaniom w życiu i dodatkowo skrzętnie analizuje wszystkie skomplikowane słowa. Poznaje ich wagę i znaczenie.

Autorka podjęła niezwykle ciężki temat. Historia dziecka, która jest konfrontacją z życiem dorosłych jest trudna do opisania.
Nieraz czytając tę książkę treść ściskała mnie za serce, łza kręciła się w oku, ale także na twarzy pojawiał się uśmiech. Prawdziwy kolaż emocji.

Tekstu jest dużo, jest on przeplatany ładnymi ilustracjami, a to wszystko zamknięte w twardej oprawie.

To historia sióstr - Julii i Ewy - których rodzice są rozwiedli, a dziewczynki wkrótce poznają nową partnerkę taty oraz jej dzieci, z którymi wspólnie zamieszkają.

W tej historii mamy też poruszony problem uzależnienia w rodzinie - od alkoholu. W tej kwestii, perspektywa dziecka była dla mnie bardzo poruszająca.

Dużym plusem tej historii jest opisanie jej z perspektywy dziecka - Julii. To w jaki sposób postrzega zmiany, które zachodzą w jej życiu - rozwód rodziców, przeprowadzka w nowe miejsce i życie z nowymi ludźmi to dla dzieci duża zmiana w życiu, która ma w sobie ogrom różnych emocji.

Pięknie ukazana została też ważność słów - często dorośli zapominają o tym, że dziecko może całkowicie inaczej odebrać, zrozumieć różne słowa.

Pięknie wydana, pięknie napisana - na pewno warto przeczytać i na chwilę się zatrzymać, by pomyśleć o tym jak ważne są słowa w naszym życiu ;)

Dużym plusem tej historii jest opisanie jej z perspektywy...

🧩🎨

Julia jest dziesięcioletnią dziewczynką, której życie diametralnie się zmienia po rozwodzie rodziców. Od jakiegoś czasu mieszka na wsi razem z młodszą siostrą i tatą w domu jego nowej partnerki, która ma dwóch synów z poprzedniego związku. Choć wszyscy bardzo się starają zbudować szczęśliwą rodzinę, Julia wciąż myśli o mamie, która została ,,zaczarowana przez butelki ze sklepu" i nie może się zajmować córkami.

🏡🌤️

,,Julia łapie za słówka" to wspaniała książka, w której autorka z niezwykłą czułością przeprowadza najmłodszego czytelnika przez bardzo trudne zagadnienia, takie jak rozwód, przeprowadzka czy alkoholizm rodzica.

Mimo że w powieści poruszone są naprawdę trudne tematy, nie brak w niej lekkości i humoru, co sprawia, że lektura jest bardziej przystępna.

Książka jest przepięknie wydana i ma mnóstwo kolorowych, cieszących oko ilustracji.

Podczas czytania towarzyszyło mi wiele emocji - czasem ze smutku ściskało mi się serce, a chwilę później śmiałam się na głos.

Ogromna polecajka!

🌄🌈

🧩🎨

• Samodzielne
  • Do biblioteki
  • Ola

Dodaj cytat z książki Julia łapie za słówka