La cattedrale del mare

Okładka książki La cattedrale del mare Ildefonso Falcones
Okładka książki La cattedrale del mare
Ildefonso Falcones Wydawnictwo: Longanesi Cykl: Katedra w Barcelonie (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Katedra w Barcelonie (tom 1)
La catedral del mar
Longanesi
2007-01-01
2007-01-01
włoski
978-84-01-38692-3
Roberta Bovaia

Na półkach: , , , , , ,

Po przeczytaniu "Cienia wiatru" Carlosa Ruiza Zafóna szukałam czegoś co ponownie przeniosło by mnie do Hiszpanii lat wcześniejszych i o ile książka Zafóna to połowa wieku XX to "Katedra" przenosi nas trochę dalej w czasie. Jesteśmy na początku XIV wieku w sercu Katalonii, Barcelonie gdzie krzyżują się drogi handlowe a miasto wciąż się rozrasta. Książka zaczyna się mocnymi scenami i one potem towarzyszą przez całą treść przed oczami. To tutaj w Barcelonie mieszkańcy postanawiają wybudować katedrę maryjną – kościół Santa Maria del Mar. Możemy ją podziwiać do dziś dzień. Historia dwóch mężczyzn Arnaua i Joaneta w sposób nierozerwalny łączy się właśnie z ową budowlą. Los wystawia ich na niejedną próbę a czy oni podołają? trzeba koniecznie dowiedzieć się czytając powieść. Moja ukochana Hiszpania, moje zakątki w czasach historycznych zostały pięknie przedstawione przez Ildefonso Falconesa a ja nawet nie będąc w Hiszpanii fizycznie przeniosłam się w czasie razem ze Zbigniewem Zapasiewiczem, który czyta rewelacyjnie. I może to nie jest ten sam klimat co w książce Zafóna to tak samo wciągnęła mnie historia Barcelony i jej zaułki i wąskie uliczki i ten klimat brudu, strachu, gwałtów i nierządu. Nie jest to utwór wybitny a jednak wybitny jest, jak do tego doszło? sami oceńcie. Polecam gorąco.
#WyzwanieLC2024

Długo podchodziłem do napisania tej opinii, no bo jak ubrać w słowa zachwyt nad powieścią, która wcale nie jest idealna, której największe zalety są nieuchwytne i nie są związane z prostymi definicjami. Można napisać o "Katedrze" w odniesieniu do zwartej struktury, kreacji bohaterów, czy tego w jaki sposób wydarzenia powieści współgrają z faktami historycznymi. Ja wolę jednak myśleć o niej w innych kategoriach, jak np. w jaki magiczny sposób proza Ildefonsa przeniosła mnie do XIV-wiecznej Barcelony? Do końca nie potrafię tego wytłumaczyć, jak losy takiego Arnaua wywołały we mnie takie emocje i zainteresowanie, przecież postać ta jest mocno przerysowana w swojej dobroci i niezłomności, dość powiedzieć, że tego typu charakter może i dziś dałby radę przeżyć, ale w opisywanej epoce raczej nie miał racji bytu. Rozumiem, jednak dlaczego właśnie Arnau jest taką postacią jaką jest. To na jej autor uwydatnia - w bardzo wyrazisty sposób - charakterystykę tamtej epoki, tamtych czasów.

Oczarowana twórczością Zafona sięgnęłam po inne książki hiszpańskich autorów i muszę przyznać, że Katedra w Barcelonie jest ciekawą, nietuzinkową powieścią. Polecam serdecznie

Wspaniała!

Wspaniała!

Pierwsza powieść Falcones'a, którą przeczytałam i do której mam duży sentyment. Jest to jego najlepsza książka, w której nie ma powtórzeń i dłużyzn.

Powieść "Katedra w Barcelonie" jest po prostu fenomenalna! Przenosi nas w klimat dawnej Hiszpanii, czuć atmosferę miasta. Książka wciąga, zwroty akcji, historia głównego bohatera.. Ciężko się oderwać. Powieść pokazuje, że warto kierować się wewnętrznymi zasadami i sumieniem. Traktować dobrze ludzi bez względu na ich pochodzenie, po prostu zachować człowieczeństwo, a to na pewno będzie procentować w przyszłości.
Na mojej półce czekają kolejne pozycje tego autora.

Chyba spodziewałam się czegoś więcej…
Nie można powiedzieć że jest ta zła książka ale momentami historia zaczyna mnie nużyć.

Chyba spodziewałam się czegoś więcej…

Wspaniała historia. Długa opowieść, a taka szkoda, że już przeczytana.

Wspaniała historia. Długa opowieść, a taka szkoda, że już przeczytana.

Okrutna, szczególnie na początku ale pochłaniając kolejne strony książki autor daje do zrozumienia że był to zabieg konieczny. Teraz można obejrzeć serial.

Klimatyczna i wciągająca, mieszkając w Hiszpanii czytało się ją jeszcze lepiej.

Klimatyczna i wciągająca, mieszkając w Hiszpanii czytało się ją jeszcze lepiej.

• Historyczne
  • Audiobooki