Terry Pratchett: Życie z przypisami

2022-09-29
Piotr W. Cholewa
Świat dysku Terry Pratchett fantasy

Poznać Pratchetta – biografia mistrza fantastyki

Kolejny dowód na to, że twórca bywa zupełnie inną osobą od swojego obrazu, jaki budujemy sobie na postawie jego dzieł.
I smutna opowieść o odchodzeniu nie w porę...

I smutna opowieść o odchodzeniu nie w porę...

2026
1962

Książka „Terry Pratchett: Życie z przypisami” Rob'a Wilkins'a to kolejna pozycja po jaka sięgnęłam w ramach nominacji Książka roku 2023.
Książka napisana bardzo dobrze, jednak tłumaczenie na język polski zostawia wiele do życzenia. Tekst przed wydaniem powinien przejść wnikliwą korektę, jednak tu coś nie do końca poszło zgodnie z planem.
Biografia jednego z najbardziej znanych pisarzy fantasy i science fiction, którego książki wyróżniały się charakterystycznym stylem i ilością przypisów, w których można odnaleźć nawet humorystyczne ciekawostki.
Autor w wyjątkowy sposób podszedł do przelania na karty biografii człowieka, którego znał i dzięki temu czytelnik również może go bliżej poznać.
Serdecznie polecam biografię Terrego, był wyjątkową jednostką, o której się nie zapomni.

Biografia jednego z najbardziej...

Ciekawa książka napisana przez bliskiego współpracownika Terrego Pratchetta. Od połowy książki, gdy Terry poświęcił się karierze pisarza wciągnęłam się maksymalnie. Jaki był Terry Pratchett żartobliwy, czasem ekscentryczny, wymagający jeżeli chodzi o powstające filmy lub gadżety związane ze Światem Dysku. Do tego pracowity i pomysłowy, wspierający lokalne inicjatywy. Nauczył się odlewać złote pszczółki czy wykonał swój miecz od podstaw. Czerpał z życia do końca. Końcówka o odchodzeniu Terrego w związku z chorobą Alzheimera lekko wzruszająca. Dla fanów sir Terenca Pratchetta polecam.

Ależ zatęskniłem za Światem Dysku, taką radosną fantastyką, jaką zaczytywałem się w liceum...

Biografia napisana przez "drugi mózg" Pratchetta, perspektywa bliska, ale niepozbawiona refleksji. Wilkins świetnie potrafi łączyć wątki, odpowiednio wykorzystuje humor, dobrze dawkuje anegdoty.

Terry Pratchett potwierdza swoją żywotność po śmierci - owszem, wychodzi na buca, lecz takiego, którego się lubi.

Jedna z lepiej napisanych biografii, jakie czytałem.

Szkoda wielu błędów w polskim wydaniu - przydałaby się porządna korekta, roi się od literówek

Dzięki Panu Pratchettowi jako dzieciak zacząłem prawdziwą przygodę z książkami. Świat Dysku stał się nieodłącznym towarzyszem dorastania i życia... jest ze mną do dzisiaj.
Wielką przyjemnością było poznać autora mojej ulubionej serii fantasy. Serii która niby dzieje się na Dysku a jest bliska naszemu światu i popkulturze.
Cieszy sposób w jaki książka została stworzona. Rob Wilkins jako wieloletni asystent i fan serii pisze z humorem dzięki czemu biografia jest przesiąknięta duchem bohatera... oczywiście SĄ PRZYPISY bez których nie wyobrażam sobie Pratchetta :)
Książka pokazuje jak wiele zbiegów okoliczności i przypadkowych osób kształtuje nasze życia i to kim jesteśmy.
Najdziwniejsze jet to, że Terry nie musiał zostać poczytnym pisarzem, niewiele brakowało a tworzyłby bardzo dobre książki dla wąskiego grona odbiorców bądź do szuflady. Jednak po szczegóły musicie sięgnąć do biografii :)

Książka wydana w twardej oprawie na żółtawym papierze, który nadaje się idealnie do czytania.

Cieszy sposób w jaki książka została stworzona....

Biografia napisana przez Roba Wilkinsa - wieloletniego osobistego asystenta, którego Pratchett zatrudnił, gdy został bestsellerowym autorem i potrzebował asystenta. Spodziewałem się wiele, dostałem wiele - a i tak więcej niż się spodziewałem.

Mamy małego Terrence'a chodzącego do szkoły i regularnie odwiedzającego babcię, która osobiście znała G. K. Chestertona i prawdopodobnie przeczytała "Lające miasta" Blisha, które podsunął jej wnusio. Dowiemy się, przy jakiej książce "zaskoczyło" młodemu czytanie (wcześniej matka płaciła mu od strony),skąd brał pierwsze czasopisma s-f, jak poznał swojego ziomeczka Neila Gaimana czy swoją żonę (historia rodem z Autostopem przez Galaktykę; swoją drogą, niesamowita jest ta historia spotkań Pratchetta i Adamsa). Jest o jego pracy jako dziennikarza w lokalnej gazecie i w Ge­ne­ral­nej Dy­rek­cji Ener­ge­tyki (chodzi o energetykę jądrową),np. o tym jaki miał udział w wypadku pociągu wiozącego radioaktywne odpady. Jest o tym, jak i dlaczego postanowił, że będzie utrzymywał się z pisania i co z tego wynikło, i jak zostaje się autorem bestsellerów. I o tym, dlaczego nie powstał żaden hollywoodzki film, ani dlaczego Tiffany nie została księżniczką Disneya, a plastikowa Śmierć na Pimpusiu nie stoi na półce obok modeli X-wingów. Jest też oczywiście o chorobie, o tym jak wyglądała praca pomimo choroby i ile jeszcze udało się "wyrwać" (np. "Nację").

Tak że tak.... Nostalgia weszła mocno*, pamiętam pierwsze pratchetty czytane jeszcze w liceum, przestawienie się na angielski (warto!),pamiętam te ostatnie, czytane już na kindle, i to wrażenie, że "ostatni gasi światło". Absurdalne uczucie czytania "Making Money" w środku trwającego kryzysu finansowego. Nie potrafiłem czytać-słuchać książki obiektywnie, więc wasza opinia może się różnić, ale myślę że fani docenią pracę, frazę i humor Roba Wilkinsa. Audiobooka po angielsku czyta sam Autor, polecam ten sposób zapoznania się.

*) Ale taka prawdziwa nostalgia, nie to co teraz.

ŻYCIE I CZASY TERRY’EGO PRATCHETTA

Terry Pratchett, twórca legenda. Co prawda od ośmiu lat nie ma go już między nami, ale jego duch i jego twórczość wciąż są wśród nas żywe. Bo z jednej strony opus magnum Pratchetta, monumentalna saga komediowego fantasy znana jako „Świat Dysku” wznawiana jest co i rusz, z drugiej serial na podstawie napisanej przez niego wspólnie z Neilem Gaimanem powieści „Dobry omen” też ma się dobrze, a innych rzeczy nie brakuje, bo przecież ta biografia miała swoją premierę ledwie kilka miesięcy temu (mówię o polskim wydaniu rzuconym na rynek pod koniec czerwca 2023). No i właśnie tej biografii – oficjalnej zresztą – przyglądam się teraz i powiem, że to kawał świetnej książki dla miłośników prozy brytyjskiego fantasty, choć nie wolnej od pewnych wydawniczych błędów.

Czy jestem fanem Pratchetta? Bo wiadomo, jeśli sięgam po biografię to kogoś, kogo twórczość sobie cenię, a po tę sięgnąłem z ochotą i to dużą. A no nie wiem. Mam jego cały „Świat Dysku” (ale czytane tylko parę tomów),mam „Dobry omen” i jeszcze jakieś inne rzeczy, acz to drobiazgi już, mam parę audiobooków i nawet filmową adaptację „Wiedźmikołaja”. Czyli ogólnie lubię, bo gdyby było inaczej, nie zainwestowałbym w całą kolekcję autora. Z drugiej strony nie przeczytałem jeszcze dzieła, które by mnie totalnie zachwyciło – po prostu za każdym razem dobrze się bawię, podoba mi klimat i to, jak autor pisze (pisał),jak bawił szczegółem, żartował, obśmiewał i jakie miał fajne pomysły, nawet jeśli te fabuły to tak sobie czasem posklecane. Więc czytam raz na jakiś czas i kiedy nadarzyła się okazja poznania trochę samego autora, skorzystałem.

ŻYCIE I CZASY TERRY’EGO PRATCHETTA

Płakałam, redagując tę książkę. Płaczę i teraz, o czwartej w nocy kilka miesięcy później, zamykając finalny egzemplarz, przeczytany już na spokojnie, bez pośpiechu.
Poznałam Roba osobiście. Miałam okazję z nim porozmawiać, zobaczyć i posłuchać, jak mówi o Terrym. I chyba właśnie dlatego uderza to we mnie jeszcze mocniej - mocniej niż jakakolwiek biografia kiedykolwiek.

"Nikt nie jest ostatecznie martwy, dopóki nie uspokoją się zmarszczki, jakie wzbudził na powierzchni rzeczywistości – dopóki zegar przez niego nakręcony nie stanie, dopóki wino przez nią nastawione nie dokończy fermentacji, dopóki plon, jaki zasiali, nie zostanie zebrany. Czas trwania czyjegoś życia to tylko jądro rzeczywistego istnienia." Terry Pratchett, "Kosiarz"

"Pięć miesięcy przed śmiercią Terry Pratchett napisał pięć listów, zapieczętował je w kopertach i zamknął w sejfie w swojej pracowni, by zostały otwarte, kiedy już go nie będzie. To ten, który zaadresował do mnie..." - Tymi słowami Rob Wilkins, osobisty asystent, autor niniejszej książki i jeden z najbliższych przyjaciół Terry'ego Pratchetta, zaczyna biografię, której ja, będąc długoletnim fanem twórczości, uznającym twórcę Świata Dysku za swojego ulubionego pisarza, przeczytanie długo odkładałem. Po prostu spodziewałem się, z czym będę musiał się zmierzyć i byłem pewien, że ostatnie rozdziały tej książki wstrząsną mną głęboko. I tak się stało.

Zanim jednak do tego doszło, Rob Wilkins opowiada - dogłębnie chyba przesiąknięty niepowtarzalnym poczuciem humoru Sir Terry'ego - pełną anegdot i (często bardzo) osobistych wspomnień, historię życia i - w mniejszym, co może w nieco rozczarować wielbicieli biografii skupionych na analizie dorobku - twórczości autora. Wilkins dużo miejsca poświęca rozwojowi osobistej relacji z autorem i wspólnych perypetii, odsłaniając przy tym cechy i zapatrywania się twórcy Świata Dysku na cienie i blaski naszej rzeczywistości, zarówno te, których moglibyśmy, znając jego twórczość i manifestowane w niej poglądy, spodziewać jak i te, o których nie mieliśmy pojęcia a dopełniają jego wizerunek, nie tylko jako pisarza, ale też człowieka z krwi i kości. Z jego niepodważalnymi zaletami, wadami, czy drobnymi, z rzadka uciążliwymi dla bliskich i dalszych mu osób, słabostkami.

Oczywiście, najtrudniejszymi w trakcie czytania, były te rozdziały, w których pisze się o cieniu nieuleczalnej choroby, który rzucił się na Sir Terry'ego, jego bliskich, ale też rzeszę oddanych fanów. Rozdziały, mimo iż przejmujące, okazały się jednak świadectwem, że determinacja, otwarta postawa i akceptacja rzeczywistości w obliczu postępującej choroby, oraz poczucie humoru, które pomagało mu radzić sobie z trudnościami, miast żalu i smutku, stają się źródłem inspiracji i nadziei.

A jednak, mimo tego pokrzepiającego wydźwięku finałowych rozdziałów i - wciąż - dowcipnego dystansu, jaki zachowywał Pratchett oraz stylu, w jakim zrelacjonował ten czas Rob Wilkins, zakończenie czytałem z trudem powstrzymując łzy...

Znakomita opowieść o życiu genialnego pisarza i wspaniałego człowieka, oddająca ducha twórczości samego Terry'ego Pratchetta, a jednocześnie bardzo osobista dla Roba Wilkinsa i - z drugiej strony - dotykająca bardzo czułych strun w czytelnikach i wielbicielach twórczości stwórcy Świata Dysku. Polecam!

"Pięć...

Łap chwilę, życie jest krótkie, niczego nie żałuj, ryzykuj i wierz w siebie.
- recenzja "Życia z przypisami" w pigułce.

Wiele mógłbym napisać o tej książce, niekoniecznie zawsze dobrze, ale kogo to interesuje.
Sir Terry przekonał mnie już do siebie 42 książki temu, biografia natomiast zmobilizowała mnie do sięgnięcia po pozycje spoza Dysku, co przez najbliższe miesiące zamierzam stopniowo czynić.

Zapewne każdy z was, który fanem Pratchetta jest wcześniej czy później po nią sięgnie. Nie uciekniecie przed nią. A ostatnie strony rozerwą was na strzępki i zdewastują, żebyście potem mogli dojść do wniosku, że i tak mieliśmy (jako ludzkość) szczęście, że Terry Pratchett istniał i tworzył.
My dziękujemy mu za jego twórczość, a on dziękował nam za nasze pieniądze.

Łap chwilę, życie jest krótkie, niczego nie żałuj, ryzykuj i wierz w siebie.
- recenzja "Życia z przypisami" w pigułce.

• Biografia