Zbawiciel z Hvidovre

Sonia Draga
2023-06-14
2023-06-14
Bogusława Sochańska

Jeśli nie brakuje wam dystansu do świata i lubicie złośliwy, chwilami absurdalny humor, sięgajcie śmiało po satyrę społeczną "Zbawiciel z Hvidovre" Kaspara Collinga Nielsena.
Zdaję sobie sprawę, że jest to pozycja, która nie zachwyci każdego, niemniej ten koncept - świadomie żonglujący wysokimi figurami, ściągając je do parteru zwykłej codzienności - puszczając oko do czytelnika, skłania go do zadumy nad kondycją naszych czasów.

Bohaterem jest nieszczególnie utalentowany, czterdziestoośmioletni niespełniony poeta Allan Thornbum, mieszkający w wynajętej suterenie w kopenhaskiej dzielnicy Hvidovre. Utrzymuje się on z liczenia przejezdżających samochodów, a wolne chwile poświęca na pisanie komentarzy do wypożyczanych w bibliotece książek z wierszami.

Pewnego dnia okazuje się, iż nikt inny tylko Allan może uratować targany kataklizmami świat, jeden jego utwór ma mieć moc powstrzymania kryzysów gospodarczych, pandemii oraz zmian klimatycznych.. Problem jednak w tym, że Thornbum nie ma najmniejszej ochoty by wiersz napisać.

Czy liryka, literatura będzie w stanie ocalić współczesnych? Wszak nie na darmo do pisaka pielgrzymują dyrektorzy banków i politycy. Co czeka ludzkość, której losy znajdą się nagle w rękach jednego człowieka, i to jeszcze takiego, który marzy tylko o świętym spokoju?

Allan niczym Chrystus musi zbawić świat, choć wzdryga się jak może przed wypiciem tego kielicha, w tle jego dylematów Colling Nielsen kreśli portret społeczeństwa roszczeniowego, które - samo tkwiąc w marazmie własnej niemocy - wymaga poświęceń od innych.

Historia pełna jest odniesień do religii, których symbolika jest jednoznaczna, jednak ta pewna jawność tropów nie psuje lektury- najpewniej dzięki żywej, dowcipnej narracji. Krótkie rozdziały nadają całości fajne tempo, i tylko czasem wyhamuje czytelnika nić refleksji nad mechanizmami władzy i społecznym potencjałem współczesnych.

Ostatni rozdział to pisana przez jedynego przyjaciela Allana "Księga uprzedzeń",w której przejrzeć się może każda grupa zawodowa, będzie też co nieco o recenzentach 🤭.

Podczas lektury kołatał mi się w głowie "Żywot Briana", pewnie poprzez analogię z bohaterem filmu, który przecież jest parodią historii Chrystusa. Oba portrety łączy dynamiczna akcja mnożąca tarapaty głównych postaci, pełna humoru i elementów satyry. Brian na dobre wszedł do kanonu kinowej klasyki, czy świat gotowy jest na poznanie żywota Allana? 😉 Sprawdźcie sami!

muszę przyznać, że dywagacje głównego bohatera są naprawdę ciekawe

muszę przyznać, że dywagacje głównego bohatera są naprawdę ciekawe

„Zbawiciel z Hvidovre” to książka, która nie porywa od pierwszych stron, ale warto dać jej szanse, ponieważ im dalej w las tym bardziej ciekawie. Bohaterem jest Allan Thronbum, duński pisarz wierszy. Jest to spokojny człowiek, który żyje w swoim świecie i pragnie w nim pozostać. Niestety, ale pewnego dnia puka do jego drzwi Bianca Didriksen i błaga Allana by napisał wiersz, który może uratować świat przed Sądem Ostatecznym. Problem w tym, że poeta nie chce tego robić. Co zagraża światu? Problemy gospodarcze, pandemia i zmiany klimatyczne. Ale żeby tego było mało wybucha Wezuwiusz. Od pyłu oraz coraz to nowszych wariantów koronawirusa giną ludzie. Jak prosty człowiek, który utrzymuje się z liczenia samochodów przejeżdżających ulicą Rodovrevej może za pomocą wiersza uratować świat? Przekonacie się sami.
Książka pochodzi z gatunku sensacji i thrillera. Jest również satyrą ukazującą społeczeństwo, które nie potrafi już rozwiązywać problemów. W sposób groteskowy opisuje współczesny świat i mechanizmy w nim rządzące. Nie brakuje tutaj nawiązań do religii i polityki, ale również pojawia się tutaj wzmianka o nas recenzentach. A wszystko to opisane w taki sposób, że nie można nie roześmiać się.
Jeśli lubicie powieści, które w groteskowy i kąśliwy sposób przedstawia współczesny świat, to bardzo polecam „Zbawiciel z Hvidovre”. Na pewno będzie dobrze bawić się z tą książką.

Każdy z nas bez wahania (mam nadzieję) powie, że literatura jest ważna dla niego osobiście, ale również dla całej ludzkości. A gdyby jeszcze mogła rozwiązywać wszelkie jej problemy?

„Zbawiciel z Hvidovre” duńskiego pisarza Kaspara Collinga Nielsena to znakomita i bardzo aktualna satyra współczesnego świata, mechanizmów nim rządzących, szczególnie w obliczu globalnych zagrożeń i jednocześnie analiza miejsca w tym kontekście literatury i sztuki. Napisana z olbrzymim polotem, wnikliwością i kąśliwym humorem, budzi śmiech przerysowując pewne zdarzenia wręcz absurdalnie, ale pozostaje boleśnie prawdziwa.

Dręczony przez pandemię i kryzys klimatyczny glob zostaje dobity gigantycznym wybuchem Wezuwiusza, a ciemne chmury popiołu przysłaniają słońce. Allan jest byłym poetą i osobliwą jednostką, która od świata tylko oczekuje, by dał mu w spokoju żyć w marnej kopenhaskiej suterenie z kotem Felixem. Świat jednak się o niego upomina, gdy okazuje się on tą jedyną i najważniejszą osobą, która ma moc odmienić losy ludzkości. Wystarczy, że napisze jeden wiersz. Problem w tym, że Allan nie chce tego zrobić.

Można sobie wyobrazić, jak potoczą się jego losy, gdy w sprawę zaangażują się politycy i masy wściekłych obywateli. Czy Allan ulegnie pod presją? A jeśli tak, to będzie koniec czy początek jego kłopotów?

Znakomicie się czytało tę historię, podzieloną na krótkie rozdziały i wzbogaconą błyskotliwymi dialogami. Nie sposób oczywiście było uniknąć skojarzeń religijnych i z łatwością można dopatrzeć się znanej symboliki, a jednak świeżość narracji porwała mnie i zachwyciła. Mechanizmy rządzące masami, manipulacje polityczne i zderzenie jednostki z systemem obnaża Autor zabawnie, ale bez lukru.

I podczas lektury zapomnijcie o jakiejkolwiek poprawności politycznej! W „Księdze uprzedzeń” wieńczącej powieść Autor śmiało sięga po stereotypy przypisywane niemal każdej grupie społecznej i zawodowej. O tak, znajdziecie tu również recenzentów i blogerów. Każdy odnajdzie tu siebie. Jesteście gotowi sprawdzić, co Autor o Was napisał? Ta konfrontacja będzie z pewnością ciekawym dodatkiem do lektury inteligentnej, niebanalnej i pełnej humoru.

Utworzenie hotelu dla zakwasu rozbawiło mnie do łez, ale mój mąż stwierdził, że byłby zachwycony, gdyby taki powstał. Ci, którzy pieką chleb z pewnością będą wiedzieli, o co chodzi 😊.

• Sierpień 2023 R
  • Być może