Dlaczego mi nie powiedziałeś?

Okładka książki Dlaczego mi nie powiedziałeś? Anna Ficek
Okładka książki Dlaczego mi nie powiedziałeś?
Anna Ficek Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
Novae Res
2023-06-06
2023-06-06

Tym razem sięgnęłam po literaturę młodzieżową, a wszystko za sprawą Ani Ficek, której profil na ig uwielbiam i polecam!

Majka po śmierci taty postanawia odciąć się od przeszłości i przeprowadza się do swojej babci, tym bardziej, że nie dogaduje się z mamą. To właśnie w nowym miejscu poznaje Aleksandra, tajemniczego przystojniaka, który nie potrafi pogodzić się z zaginięciem brata.

Niech was nie zwiedzie urocza okładka, to historia o radzeniu sobie ze stratą, o bólu, cierpieniu, uzależnieniach, o depresji, trudnych wyborach, ale i o pierwszej miłości. Nie chcę za dużo pisać, żeby nie zdradzać szczegółów, ale książka wciąga (ja przeczytałam ją w 2 dni) i co najważniejsze wywołuje wiele emocji.

Kompletnie nie spodziewałam się takiego zakończenia i Aniu liczę na drugą cześć, tym bardziej po tym epilogu…

Dlaczego mi nie powiedziałeś? to wartościowa lektura, która pozostawia czytelnika z refleksją, że czasem warto przyjąć kogoś pomoc i w momencie gdy miłość puka do naszych drzwi warto przystanąć, dać jej szansę, bo może się okazać, że przegapimy właściwy moment.

Naprawdę polecam!

„Nie można naprawić kogoś, kto nie chce być naprawiony”.

Niemal dwa lata temu przeczytałam debiutancką książkę pani Anny Ficek pt.: „Obiecaj, że mnie kiedyś odnajdziesz”. Była to opowieść o czasach wojny, a więc bardzo emocjonalna z niestandardową fabułą, więc z ciekawością sięgnęłam po jej najnowszą powieść „Dlaczego mi nie powiedziałeś?”. Tym razem historia osadzona została współcześnie i w środowisku młodych ludzi stojących u progu dorosłości.

Niech Was nie zwiedzie urokliwa okładka pokazująca szczęśliwą parę na huśtawce. Dla mnie, po przeczytaniu tej książki, ten obrazek nabrał znaczenia symbolicznego, gdyż bohaterowie powieści siedzą na huśtawce emocjonalnej. Towarzyszy ona bohaterom, a więc i nam przez cały czas. Nie wszystko mi się w niej podobało, zwłaszcza zakończenie, które mnie powaliło i zdruzgotało. Nie mogę nic poza tym napisać, by nie zdradzać szczegółów, ale oczekiwałam zupełnie czegoś innego. Z tego względu moja ocena jest nieco zaniżona, chociaż cała powieść mnie porwała. Przedsmak emocji jest zawarty już w prologu, który pokazuje sytuację, w jakiej obecnie znajduje się główna bohaterka, ale gdy poznaliśmy wydarzenia, które do tego doprowadziły, zaskoczenie było totalne.

„Dlaczego mi nie powiedziałeś” to powieść kierowana do młodzieży, gdyż akcja dzieje się w takim środowisku. Byłam trochę zaskoczona, tym, co na to wszystko, co dzieje się ich dziećmi, sądzą rodzice, bo większość czasu osiemnastolatkowie spędzają na imprezach mocno zakrapianych alkoholem, więc autorka rysuje niezbyt pochlebny obraz młodych ludzi. Pokazuje, że nie potrafią ze sobą rozmawiać, duszą w sobie wątpliwości, snują własne domysły, zamiast po prostu wyrzucić z siebie to, co boli. Dotyczy to zwłaszcza Aleksandra, który nie jest postacią otwartą i skorą do zwierzeń. Nie potrafi poradzić sobie ze swoimi demonami, traumami i obecnymi problemami, więc szuka ukojenia w alkoholu i narkotykach. Nie panuje też nad sobą i swoimi emocjami, które dają o sobie znać w sytuacji, która tego nie wymaga. Był postacią wzbudzającą skrajne odczucia, gdyż z jednej strony mnie denerwował, a z drugiej rozumiałam, co przeżywa ze względu na swoją rodzinną sytuację.

Majka pragnie mu pomóc, walczy o niego, próbuje do niego dotrzeć, tym bardziej, że coraz bardziej jej na nim zależy. Swojej przyjaciółce i samej sobie wyznaje często, że go kocha, a ja zastanawiałam się nad tym, za co ona obdarza go takim uczuciem. Olek nie daje jej powodów do polubienia jego osoby, nie dąży do nawiązania głębszych relacji. Zgadza się jedynie na przyjacielskie rozmowy, dzwoni do niej, gdy potrzebuje pomocy, ale on ze swej strony nie wykazuje żadnej inicjatywy. Poza tym jego postępowanie wobec niej pozostawia wiele do życzenia, gdyż nie raz ją ignoruje, jest wobec niej chłodny, wciąż otacza się murem obojętności i dystansu do wchodzenia w nowy związek. Jego interesują tylko jednorazowe przygody.

Z pewnością jego szczerość wobec Majki dużo zmieniłaby ich relacjach, a tak okazuje się, że na niektóre sprawy jest za późno. Ona także ma za sobą przykre doświadczenia, bo nie może pogodzić się ze śmiercią ukochanego ojca, ale zupełnie inaczej podchodzi do swego bólu. Natomiast z matką relacje nie są najlepsze, dlatego Majka postanawia wyjechać do swojej babci, by odnaleźć wewnętrzny spokój. Jednak spotkanie Olka to uniemożliwia i sprawia, że czas wakacji jest dla niej bardzo burzliwy i obfitujący w emocjonalną walkę o siebie i miłość.

To wartko płynąca opowieść o trudnych wyborach, zaufaniu przyjaźni, pierwszej miłości, ale też o depresji, nieradzeniu sobie z samym sobą, bólu, cierpieniu, ucieczce w uzależnienia i obawach przed nowym związkiem. Tego, co zaserwowała mi autorka, zwłaszcza w końcówce, kompletnie się nie spodziewałam.

Powieść „Dlaczego mi nie powiedziałeś?” pozostawia z refleksją, że gdy miłość puka do drzwi, warto dać jej szanse, bo gdy przegapimy właściwy moment, może być na nią za późno.

Książkę przeczytałam, dzięki współpracy z wydawnictwem Novae Res.

„Nie można naprawić kogoś, kto nie chce być naprawiony”.

Zupełnie nie spodziewałam się tego co przeczytałam w tej historii. To było mocnym uderzeniem, ale też dokładnie tym co najbardziej lubie. Autorka zaskakuje i to podwójnie w zasadzie, bo epilog jest mocno tajemniczy, czyżby w planach było coś jeszcze …?

Sama historia Olka i Mai jest wkurzająca! Tak nie boje się tego słowa - to jak Olek się zachowywał względem dziewczyny było okrutne. Rozumiem, że walczył ze swoimi demonami i nie potrafił sobie kompletnie z nimi poradzić jednak nadal to wszystko bolało. Maja zaś też była z jednej strony naiwna, bo mimo że wszyscy powtarzali jej, że tu nic się nie wydarzy to ona jednak nadal zawsze była na jego skinienie. To było czymś trudnym i bolesnym a mogłobyć czymś najpiękniejszym. Podziwiałam i zarazem nie rozumiałam dlaczego pozwalała na to tak długo? I choć ciągle zadawałam sobie te pytania to jednak w głębi duszy doskonale zdawałam sobie sprawe dlaczego, zupełnie jak ona…

Relacja tej dwójki była tak bardzo chaotyczna, smutna, niemożliwa do spełnienia mimo że tak realna. Zdecydowanie znajdziemy tu całe mnóstwo emocji. Autorka nie serwuje tu lekkiej historii, nic nie jest tu oczywiste a sama opowieść jest smutna i trudna. Choć jest o młodzieży to traktuje o wielu poważnych i ciężkich tematach, z którymi nawet dorosłym ciężko się mierzyć więc musicie o tym pamiętać. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że ta historia złamie Wam serce.

"Ten jeden raz chcę zro­bić Ci na złość i być szczę­śli­wą bez Cie­bie. Wiem, że mogę i że w końcu je­stem na tyle silna. Dla­te­go wciąż Cię ko­cha­jąc, od­pusz­czam. Dla siebie i Cie­bie. Dla nas."

📚
Majka po śmierci swojego ukochanego taty czuje ogromną pustkę, ból i tęsknotę, a dodatkowo nie może dogadać się ze swoją mamą. Bohaterka postanawia przeprowadzić się do swojej babci, gdzie chce wszystko zacząć od nowa.

Aleksander to chłopak z bolesnym bagażem doświadczeń, który nie potrafi pogodzić się z zaginięciem starszego brata. Mateusz pewnego dnia wyszedł z domu i juz nigdy do niego nie wrócił.

Pewnego dnia ich ich drogi się przecinają. On jest wobec niej bardzo arogancki, a ona zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Ich relacja jest bardzo toksyczna, ale Majka próbuje zburzyc mur, który zbudował wokół siebie chłopak.

Czy Majce uda się zburzyc ten mur? Czy Olek pozwoli sobie pomóc? Czy chłopakowi uda się wygrać z uzależnieniem? Czy Milena pogodzi się ze swoją mamą? Czy bohaterowie mają szansę na wspólną przyszłość?

📚
"Dlaczego mi nie powiedziałeś?" to książka pełna smutku, bólu i tajemnic. To książka przepełniona tęsknotą. Autorka przedstawia nam historię dwójki młodych ludzi i ich zmagania z różnymi problemami. Choć wiem, że to tylko wymyślona fabuła, to poznając historie bohaterów, ciągle zadawałam sobie pytanie "ile ten młody człowiek jest w stanie jeszcze wytrzymać?".

Mimo, że jest to książka z gatunku młodzieżówek, to zostały w niej poruszone bardzo ciężkie tematy: żałoba, odrzucenie, uzależnienie, zaginięcie czy zdrada. Historia ma w sobie piękny przekaz: nie odkładaj niczego na później, walcz o miłość i pozwól sobie pomóc.

Ta książka rozwaliła moje serce na milion kawałek. Nie raz miałam łzy w oczach i nadzieje na dobre zakończenie. Czy takie ono było? Tego dowiecie się, jak sięgnięcie po tę książkę!

Ja Wam ją gorąco polecam, ale przygotujcie sobie paczkę chusteczek 🩷

📚

Książka nudna , niby pomysł ciekawy ale przynam szczerze ze omijałam strony szukając akcji . No nie podobała mi się ;( a szkoda bo miała potencjał

Ta książka, to opowieść o dwóch zagubionych i cierpiących duszach, które zmagają się z demonami przeszłości.

Majka zrozpaczona i zagubiona po śmierci taty wyprowadza się z domu. Postanawia zamieszkać ze swoją babcią na wsi.
Tu zaczyna żyć na nowo. Poznaje nowych znajomych, w tym Aleksandra. Chłopak jest arogancki i zamknięty w sobie. Ma jednak coś, co Majkę do niego przyciąga, do tego stopnia, że postanawia skruszyć mur, którym Aleksander tak skutecznie odgrodził się od świata.

Majka coraz bardziej zakochuje się w Aleksandrze, a on coraz skuteczniej ją od siebie odpycha. Ich relacja to istny rollercoaster. Zaliczają wzloty, tylko po to, by za chwilę runąć na ziemię. W pewnym momencie Majka ma już dosyć. Wyjeżdża! Jest kontakt i Aleksandra urywa się…

Lecz czy takie właśnie będzie zakończenie tej historii? Czy Aleksander w końcu przejrzy na oczy i uświadomi sobie co stracił? Czy może los sobie z nich zakpi i zabierze im nie tylko miłość?

„Dlaczego mi nie powiedziałeś” to książka z gatunku literatury młodzieżowej. Czytając tę książkę, doświadczymy dużo bólu. Poruszane są tu tematy ś*ierci, straty bliskiej osoby, g*ałtu, uzależnienia oraz temat trudnych relacji rodzinnych.

Na pewno jest to książka bardzo wartościowa, dająca młodemu czytelnikowi dużo do myślenia. Historia bardzo poruszająca. Wywołująca wiele emocji. Ukazująca mnóstwo przeciwności losu, życiowych wyborów, które mogą spotkać każdego z nas. Warto ją przeczytać i chwile się nad nią zastanowić.

Końcówka zmiotła mnie z planszy …. Nie spodziewałam się takiego zakończenia 🥺

Dzień dobry. Kochani. Obok tej historii nie można przejść obojętnie. Zapraszam po moje wrażenia.

Autorka: Anna Ficek.
Tytuł: Dlaczego mi nie powiedziałeś?
Wydawnictwo: Novae res.

Majka i Aleksander. To para studentów, którzy zakochali się w sobie od pierwszego spojrzenia. Każde miało swoje problemy związane z rodzinami. Olek przez swoje smutki zaczął ćpać i pić. Majka była przeciwieństwem chłopaka. Zakochała się w nim. On z początku tego nie dostrzegał. Wszystko zrozumiał, ale za późno. Tak jak wspomniałem wcześniej. Wszystkiego nie zdradzę, bo osobiście trzeba sięgnąć po książkę.
Naprawdę polecam.

Moja ocena to: 1000 /1000.
Książka liczy 318 stron.

Pozdrawiam. 😯

Autorka: Anna Ficek.
Tytuł: Dlaczego mi nie powiedziałeś?
Wydawnictwo: Novae res.

Ta historia była i jest fantastyczna. Mógłbym o swoich wrażeniach rozpisać się na 100 stron, a nawet więcej. Nie zdradzę jak się skończyła, bo to tajemnica. Jestem do teraz pod wielkim wrażeniem....

Cóż to to było za zakończenie! Poruszające, emocjonujące, a przy tym po przemyśleniu sobie całej tej historii bardzo pasujące do bohaterów i ich wyborów. Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej.

Dlaczego mi nie powiedziałeś? to książka z gatunku literatury młodzieżowej, którą czytam bardzo rzadko. Po powieść Anny Ficek po prostu musiałam sięgnąć i chociaż nie udało mi się polubić jej bohaterów, to autorka zafundowała mi tyle emocji, że jestem ogromnie usatysfakcjonowana lekturą. Być może Majki i Olka w ogóle nie można do końca polubić, ale o to właśnie chodzi w literaturze - o wywoływanie refleksji i skłanianie do przemyśleń. Majka próbuje ułożyć sobie życie na nowo. Jej tata zmarł, z matką nie dogaduje się najlepiej i przeprowadza się do babci. Tam trafia do klasy razem z Aleksandrem - chłopcem z niezwykle trudnym charakterem i poranioną duszą. Szybko zaczyna iskrzyć. Tylko czy związek opierający się na ciągłym ratowaniu ma sens?

Właśnie. Anna Ficek zmusiła mnie do wielu refleksji na temat relacji międzyludzkich, związków i momentu kiedy najzwyczajniej w świecie powinno się odpuścić. Relacja między Majką, a Olkiem jest bardzo burzliwa, dostarcza emocji zarówno bohaterom jak i czytelnikowi, który zagryza paznokcie i krzyczy w myślach, żeby tylko tego nie robili. A oni robią, powtarzają błędy i przesuwają swoje granice. Dużo w tej książce bólu, niewyjaśnionych i nieprzepracowanych traum. Jak to w życiu. W tej historii specyficzna relacja z każdym spięciem odbija się rykoszetem na dziewczynie i chyba dlatego moja sympatia co do Aleksandra została nadszarpnięta, a w przypadku Majki zastanawiałam się kiedy dziewczyna się w końcu postawi. Czy tak się stanie i co to za zakończenie, o którym pisałam na samym początku? Dowiecie się sami. Ja jestem zadowolona z lektury i życzę autorce jeszcze wielu powieści na koncie. ❤️

Znana i lubiana Ania Ficek przedstawia nam swoją kolejną książkę. „Dlaczego mi nie powiedziałeś” to piękna opowieść o odkrywaniu odwagi i zaufania w obliczu bolesnej straty. Główna bohaterka Majka, po śmierci ukochanego taty, próbuje odciąć się od przeszłości wyjeżdżając na wieś do swojej babci. Tam poznaje zamkniętego w sobie chłopaka, który również doświadczył straty bliskich.

Mimo trudności i zamkniętego charakteru Aleksa, dziewczynę nieustannie coś do niego ciągnie. Autorka ukazuje w tle ich historie, które wzajemnie się uzupełniają. Książka porusza temat trudnych emocji jakie towarzyszą procesowi żałoby, ale także przypomina, że czasem warto zaufać i otworzyć się na nowe relacje 🙂.

Intrygujący, emocjonalny wątek romansu, który połączony z lekcją życia, czyni tę powieść pełną wrażeń i refleksji. Autorka wzbogaca fabułę o ciekawych bohaterów drugoplanowych, co sprawia, że historia nabiera różnorodności i głębi.

Anna Ficek porusza wrażliwie i porażająco, umiejętnie balansując między tragedią a nadzieją. Książka ukazuje, że miłość, przyjaźń i zaufanie to skarby, które warto odnaleźć i pielęgnować.

Polecam tym, którzy lubią historie pełne emocji i skłaniające do refleksji. To lektura, która wniesie ciepło i optymizm do czytelniczego serca 😉.

Miłość boli, zawsze boli, ale pragniesz jej.
Mówią, że ta pierwsza jest wyjątkowa.To ta wymarzona, jak z bajki. Głęboko wierzymy, że to ta jedyna.

Wystarczyło jedno spojrzenie i już wiedziała, że nigdy o nim nie zapomni.Był jak narkotyk, którego z każdym dniem pragnęła więcej.
"Dlaczego mi nie powiedziałeś " to historia miłości młodych ludzi których los postawił na swojej drodze.Ale czy nie tak właśnie działa magia pierwszego dotyku, pierwszego pocałunku? Czy w ich życiu jest miejsce na miłość?

Są takie książki które Cię rozśmieszą, wzruszą i zostawią ślad, tam głęboko.
To takie historie, które przeżywasz każdą cząstką ciała, wypełnione emocjami, pragnieniem, nadzieją i bólem.
Czasu nie da się cofnąć, przeznaczenia nie da się zmienić. Ale można żyć, oddychać I cieszyć się każdą chwilą, która nam została.

Oczekiwałam po tej książce lekkiej i przyjemnej historii, a otrzymałam taką, której nie sposób zapomnieć. To historia, która emocjonalnie złamała mnie od środka.Taka, która trafia do serca i pozostaje w nim na dłużej.

Aniu @ana ogromne gratulacje.
Ta książka jest taka inna, taka prawdziwa. Listy Aleksandra pisane z taką miłością i wrażliwością. Ich treść mnie rozkochała i gdzieś tam głęboko uderzyła. Przecieram łzy ze wzruszenia i wiem jedno.On będzie wracać do niej w snach, we spomnieniach, których nikt im nie odbierze.
Ona kiedyś odnajdzie te błękitne oczy skrywane pod kapturem.

Miłość boli, zawsze boli, ale pragniesz jej.

• Literatura piękna
  • Legimi (przeczytane w formie elektronicznej)
  • Lektury 2023