Maud Montgomery. Uskrzydlona

Okładka książki Maud Montgomery. Uskrzydlona Mary Henley Rubio
Okładka książki Maud Montgomery. Uskrzydlona
Mary Henley Rubio Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Lucy Maud Montgomery: The Gift Of Wings
Prószyński i S-ka
2023-06-13
2023-06-13
2008-01-01
Magdalena Koziej

L.M. Montgomery: życie we wzlotach i upadkach

Biografia opowiada historię kobiety, której dzieła były (i wciąż są) pocieszeniem dla milionów czytelników. Jednocześnie jest to historia skrajnie nieszczęśliwej osoby, która brała na swoje barki ciężary, które mało kto by zniósł. W jej postaci można dostrzec wiele tragizmu, ale również ciepła, odpowiedzialności i troski o najbliższych. Na pewno historia życia Maud na długo zostanie w mojej pamięci i pozwoli pamiętać, że zewnętrzne szczęście może być jedynie pozorem.
Książka momentami napisana jest trochę chaotycznie, z niezrozumiałym podziałem na podrozdziały. Co jednak nie utrudnia specjalnie lektury.

Niezwykle szczegółowa opowieść o życiu oraz pisarstwie L.M.Montgomery. W trakcie lektury miałam momenty zniechęcenia, bowiem o ile książka jako praca naukowa jest niewątpliwie warta wspomnianej drobiazgowości, o tyle w lekturze nie jest przez to łatwa. I choć czułam się znużona opisami spotkań, detalami dat etc., nie żałuję tej lektury, bowiem nie miałam pojęcia o drodze życia słynnej pisarki. Była jak była, a jej książki same się obronią. Nie zazdroszczę jej sławy, ni pieniędzy. Może troszkę talentu;)

Znakomita biografia o optymalnym poziomie szczegółowości, omawiająca wiele aspektów życia Montgomery, ale bez nadmiernego roztkliwiania się nad drobiazgami, jak to czasem bywa u biografistów, którzy koniecznie chcą się pochwalić swoim imponującym researchem.

Książkę Rubio czytałam z prawdziwym zainteresowaniem i wyczuwałam zarazem głębokie współczucie i krytyczny dystans do bohaterki. W swojej relacji o trudnym życiu Montgomery Rubio uwzględnia różne perspektywy - z dzienników samej Montgomery, jej listów, ale także relacji osób, które ją znały (autorce udało się z wieloma z nich porozmawiać, zanim umarły). Sporym plusem są też fragmenty zwięźle i pomocnie przedstawiające tło historyczno-społeczno-kulturowe, a także epilog, w którym przedstawione są losy innych osób, miedzy innymi męża i synów Montgomery, ale też Deacona, krytyka, który postponował ją na polu zawodowym.

Znakomicie opisane mocne strony Montgomery i jej słabości, cały bulwersujący proces z wydawcą L.C. Page'em, problemy psychiczne jej własne i jej męża (podsycane przez szkodliwe i nadużywane leki przeciwdepresyjne),psychopatia starszego syna. Przypisy końcowe często dodają więcej informacji i jedyne, co irytuje, to że trzeba do nich wędrować na ostatnie strony książki, wybijając się z lektury. Są też przypisy od tłumaczki, pokazujące, że naprawdę przyłożyła się do przekładu i wiele spraw było konsultowanych i wyjaśnianych.

Nie rozumiem tylko za bardzo, czemu nie ma spisu treści, jakby wydawnictwo poskąpiło tej jednej kartki. Nie jestem też wielką fanką przekładów poezji przez Bańkowską.

Jako wielbicielka Ani nie mogłam nie przeczytać tej biografii. Dużo ciekawych momentów z życia pisarki , przekrój życia w innej epoce, niby tak niedawno a jednak o wiele ciężej. Ludzie jednak mieli podobne problemy co i nasze pokolenie, depresja, brak miłości, walka o każdy dzień.

Poruszająca biografia autorki "Ani z Zielonego Wzgórza" (czy też poprawnie "Ani z Zielonych Szczytów"). Niestety męcząca i długa...

Do czytania książki "Maud Montgomery" autorstwa Mary Henley Rubio zachęcam, żeby usiąść pod dwoma warunkami: Po pierwsze z zarezerwowanym wolnym czasem, gdyż przed nami ponad 600 stron ciekawej, ale momentami niełatwej lektury, w której nie ma zbędnych zdań. A czytać należy uważnie i wnikliwie. Po drugie, po lekturze utworów L. M. Montgomery, a zwłaszcza cyklu o Ani i Emilce i na pewno opowiadań. To znacznie ułatwia odbiór tej jakże ciekawej i momentami zaskakującej biografii, ale też zweryfikuje spojrzenie na napisane przez Montgomery utwory. Przede wszystkim jednak biografia pozwala zobaczyć, jak prawdziwe życie pisarzy odzwierciedla się w ich utworach - nie zawsze jeden do jednego oraz to, jak pisząc autor spełnia swoje skryte marzenia.

Bardzo ciekawa biografia, chociaż myślę, że gdyby ją skrócić o 1/3, to lepiej by się czytało. Niektóre wątki były opisane zbyt szczegółowo i rozwlekle. Ale cieszę się, że mogłam poznać naprawdę ciekawe życie autorki moich ukochanych książek z dzieciństwa.

To prawie siedmiuset stronicowe tomisko to fascynująca podróż po życiu autorki ukochanej przez tak wiele osób serii o rudowłosej, ponadczasowej Ani z Zielonego Wzgórza - Lucy Maud Montgomery.

Autorka poświęciła całe dekady starannie studiując życie Lucy. Stworzona przez nią opowieść o pisarce oparta jest na wywiadach z ludźmi jej bliskimi i na jej korespondencji, wydaje się że autorka dotarła do wszystkich możliwych źródeł żeby rzetelnie przedstawić nam portret Montgomery.

Dzięki tej biografii poznajemy pisarkę na wszystkich etapach jej życia, od wydawać by się mogło, idyllicznego dzieciństwa, przez młodzieńczą walkę o dobre wykształcenie do jej dojrzałego życia, które wcale nie było łatwe. Lucy jawi się tutaj jako niezwykle silna kobieta, waleczna i dzielnie stawiająca czoło przeciwnościom losu.

Autorka snuje tę opowieść w stylu powieści dzięki czemu wspaniale się ją czyta.

Fantastyczna pozycja dla fanów twórczości pisarki i fanów czytania biografii. Ja zaliczam się do obu grup więc nie mogłam przegapić okazji!

Bardzo dobry reportaż o życiu autorki książek mojego dzieciństwa. Wiele poruszających faktów, które jako wierna czytelniczka odnajduję w kolejnych "Aniach".
Muszę jednak przyznać, że z każdą stroną coraz mniej lubiłam Maud. Trzeba przyznać, że los rozdał jej nieciekawe karty, ale też że nie zawsze grała nimi fair.
Zadziwił mnie fakt, że dla ocalenia swojego wizerunku przez wiele lat przepisywała, cenzorując, własne pamiętniki.
Mimo wszystko postać tragiczna.
Plusem tej obszernej publikacji jest dokładnie nakreślony kontekst społeczny miejsca i czasu życia pani Montgomery. Po lekturze wiem więcej o tamtejszym rynku wydawniczym, realiach pracy pastora, skutkach ubocznych leków na depresję i jeszcze kilku ciekawych kwestiach.

Zadziwił mnie fakt, że dla ocalenia swojego wizerunku...

Biografia idealna. Ogrom pracy włożony w napisanie tej książki zaowocował lekturą, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Napisana doskonale, z ogromem źródeł, zdjęciami opowiada trudnym, ale ciekawym życiu niezwykłej kobiety. Co ciekawe, po lekturze tej książki nadal nie umiałabym określić jaka była autorka książek o Ani. Nie dlatego, że książka jest źle napisana, wręcz przeciwnie. Wiem na pewno, że była to osoba, której powieści ukształtowaly mnie czytelniczo, a osobowość L. M. Montgomery wymyka się wszelkim ramom. Nie spodziewałam się też, że życie pisarki było aż tak trudne, zwłaszcza ostatnie lata. Wszystkim wielbicielom "Ani z Zielonego Wzgórza" i innych powieści autorki polecam tę biografię. A właściwie nie polecam, bo jest to dla czytelników tych książek lektura obowiązkowa.

• Biografie
  • Biografia