Pomimo wszystko

Filia
2023-05-10
2023-05-10
literatura polska

Aneta jest młoda i ambitna. Jednak jej życie wywraca się do góry nogami, kiedy pewnego razu poznaje Piotra, a po jakimś czasie rodzi bliźnięta.
Jej mama, Barbara, od wielu lat nie rozmawia ze swoją siostrą - Marzeną. Dawne nieporozumienie mocno rozdzieliło kobiety.
Natomiast rodzice kobiet - Natalia i Ignacy, w wyniku zalania terenu zostali wysiedleni ze swojej ziemi i musieli zamieszkać w bloku, co było ciosem dla mężczyzny.

No cóż, trochę niezrozumiała była dla mnie ta powieść🙈. Przez jej sporą część, nie mogłam się połapać o co tu chodzi, kto jest kim i właściwie jaki jest główny wątek tej książki.
Ostatecznie, momentami odnajdywałam się i wtedy dość mnie wciągało. Zrozumiałam też
"hierarchię wiekową" tej rodziny. Chociaż czas wydarzeń pozostał dla mnie niebyt odgadniony.
Nie znalazłam tu jakiegoś głównego wątku, ale pomimo tego jestem całkiem zadowolona z tej powieści 🤗.

"To w sobie musimy znaleźć odporność na to, czym przekornie obdarza nas los."
Historia Natalii i Ignacego, ich bliźniaczek i wnuczki Barbary ukazuje różne podejścia do życia i trudności, jakie stawia przed nimi los.
Natalia postanawia zrobić wszystko, aby móc stworzyć sobie nowe życie, z kolei Ignacy stopniowo traci nadzieję i energię do walki. Barbara i Marzena to siostry, które z powodu konfliktu straciły kontakt mimo wspólnego pochodzenia.
Ich córka Aneta miała jasno wytyczoną ścieżkę kariery, ale jej życie zmienia się, gdy pojawia się Piotr, a wraz z nią zupełnie nieoczekiwana ciąża.
„Pomimo wszystko” to opowieść o bohaterach, którzy walczą o swoją przyszłość i odnajdują się w trudnych sytuacjach, odkrywając, że czasami trzeba odciąć się od swojego najbliższego otoczenia, aby odnaleźć swoje miejsce w życiu.

"To w sobie musimy znaleźć odporność na to, czym przekornie obdarza nas los."

Natalia i Ignacy to małżeństwo z wieloletnim stażem, które zostało wysiedlone podczas powstawania Jeziora Siemianówka. Kobieta stara się pogodzić z sytuacją i rozpocząć nowy rozdział w życiu, niestety, mężczyzna nie radzi sobie w zaistniałej sytuacji. Z pomocą przychodzi jedna z córek małżeństwa zabierając ojca do siebie. Czy okaże się to dobrym pomysłem?

„Pomimo wszystko” to kolejna powieść Joanny Kruszewskiej, która trafiła w moje ręce. Książki autorki cechuje naturalność z jaką oddaje ona rzeczywistość. Pisze prosto, bez ubarwiania, o trudach codzienności, problemach rodzinnych, radościach i smutkach. Akcja toczy się powoli, tak jak w zwykłym życiu, a bohaterowie, których mamy okazję poznać są naturalni i możemy się z nimi utożsamiać.
„Pomimo wszystko” to historia o rodzinie, nowych początkach i trudnych decyzjach. To historia o tęsknocie za tym co było, smutku oraz o tym, że sami kreujemy nasze życie. Napisana prostym i przyjemnym językiem sprawia, że czyta się ją szybko.
Polecam ją Waszej uwadze.

„Pomimo...

POMIMO WSZYSTKO najnowsza powieść autorki @joanna.kruszewska opowiada o skomplikowanych relacjach rodzinnych. Lektura życiowa, dojrzała, a także pełna refleksji.
7.5/10⭐️
Opowieść była niewątpliwie poruszająca, lekko melancholijna, lecz dająca także nadzieję. Autorka zajrzała w głąb każdego bohatera, by w pełni ukazać jego historię. Z przyjemnością zatracisz się w ich świecie. Dodatkowo wywoła ona lawinę niepohamowanych emocji.

POMIMO WSZYSTKO to prosta, życiowa historia dająca do myślenia. Powieść dość nostalgiczna z trudnymi wyborami, ale również przywracająca wiarę w niemożliwe.

7.5/10⭐️

"Pomimo wszystko" Joanny Kruszewskiej porusza umysł i serce. Jest to powieść bardzo głęboka o ludzkich rozterkach życiowych. O tym, że los potrafi być okrutny, ale i obdarować nas również czymś dobrym. Każdy z nas kroczy ścieżką, która bywa pełna zakrętów. Tak jak losy bohaterów tej historii. Każdy z nich zmaga się z trudnościami i smutkiem na swój sposób. Jednak autorka pokazuje nam siłę kobiet, które potrafią stawiać czoła przeciwnościom. I nawet zwaśnionym rodzinom udaje się niekiedy podać sobie przyjazną dłoń.

Polecam.

„Pomimo wszystko” to książka napisana przez znaną i lubianą autorkę powieści obyczajowych, Joannę Kruszewską.
Barbara i jej siostra Marzena nie utrzymują ze sobą kontaktu. Czy troska o rodziców sprawi, że coś się między nimi zmieni?
Aneta, córka Barbary, to młoda dziewczyna, która ma wiele planów na przyszłość i jasno wytyczoną ścieżkę kariery. Jednak plany mają to do siebie, że w jednej chwili potrafią ulec zmianie i tak też się dzieje, kiedy okazuję się, że dziewczyna jest w ciąży i to bliźniaczej. Po porodzie może liczyć tylko na siebie i rodzinę, ponieważ ojciec dzieci nie kwapi się do ich wychowania.
„Pomimo wszystko” to historia o rodzinnych troskach i zmartwieniach, która pokazuje, że w rodzinie siła.
Większość z nas może identyfikować się z bohaterami, którzy są bardzo barwni i autentyczni.
Książka jest napisana prostym i zrozumiałym językiem.
Polecam.

Książka opowiada o losach Natalii i Ignacego, którzy zostali wysiedleni podczas powstawania Jeziora Siemianówka. Natalia stara się normalnie funkcjonować, jednak jej mąż zamyka się w sobie. Natalia szuka pomocy u swojej córki Barbary, która zabiera ojca do siebie....

Ścieżki ludzkich losów bywają zawiłe, ale często na ekranach czy karach powieści wydaje się jakby ktoś wstrzyknął w nie botoks. Piękne, proste, pozbawione zmarszczek i skaz. Ale nie tym razem. Książka Joanny Kruszewskiej "Pomimo wszytko " to powieść, w której nie znajdziecie lukrowanej opowieści o idealnej rodzinie. Choć okładka sugeruje piękną historię, to po zagłębieniu się w treść okazuje się, że traktuje ona o problemach, które potrafią urosnąć do ogromnych rozmiarów, nawarstwiając się jak kula śniegowa.
Ignacy i Natalia zostali przesiedleni podczas budowania Jeziora Sieminówka. Natalia stara się żyć normalnie w nowym miejscu, jednak na Ignacym popadł w marazm i kroczy wprost do depresji.
Małżeństwo doczekało się trójki, teraz już dorosłych dzieci. Jednak ich droga do posiadania potomstwa usłana była cierniami. Dlatego Natalii tym bardziej przykro jest patrzeć na syna, którego kochają kłopoty i córki- bliźniaczki, nie utrzymujące ze sobą kontaktu od dawna. Jedna drzazga sprzed lat zainfekowała zdrową siostrzaną relację i teraz trudno tę ranę wyleczyć.

Miałam okazję czytać już książki Joanny Kruszewskiej, ale przyznaję, że dopiero ta naprawdę przekonała mnie do jej twórczości. Autorka poruszyła w swojej powieści wiele tematów, problemów z którymi rodziny borykają się na codzień. Z pewnością za każdymi drzwiami rozgrywają się codziennie mniejsze lub większe dramaty, rodziny stają oko w oko z sytuacjami jakie je przerastają. Czasem jedno niedopowiedzenie potrafi stworzyć problem, który narasta latami i wydaje się być nie do pokonania. I o tym właśnie jest książka "Pomimo wszystko". To historia o ludziach, którzy starają się pozbierać i uratować relacje pomimo przeciwności losu.
Autorka nie ubarwia rzeczywistości, nie maskuje problemów, mówi o nich prosto z mostu, nazywając rzeczy po imieniu.
Teraz, kiedy już przekonałam się do pióra Joanny Kruszewskiej chętnie sięgnę także po kolejne jej książki, bo takie z pozoru zwyczajne i codzienne problemy rodzinne, to coś o czym powinno się pisać bez ubarwiania. Warto, bo żyjemy w czasach, kiedy trudne relacje wyrzuca się na śmietnik jak zepsutą rzecz, zamiast spróbować je naprawiać.

"Dlaczego rodzinne pożary do złudzenia przypominają torfowiska? Ugasisz jeden, masz przekonanie, że wszystko chwilowo zostało doprowadzone do jako takiego porządku, bo przecież na oko niczego nie widać. Ale tli się zdradziecko pod powierzchnią po to, żeby za jakiś czas wychynąć jednym pełzającym ognikiem, takich co to się tylko rozgląda, czy aby na pewno okoliczności mu sprzyjają. "

Rodzinne gniazdo, miejsce, z którego się wywodzimy to nasze korzenie. Ale czasem jest to obciążenie i tak prawdziwe zdaje się przysłowie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu.
A jaka jest rodzina Natalii i Ignacego, bohaterów książki "Pomimo wszystko" 🤔. Ich córki Barbara i Marzena, od lat ze sobą nie rozmawiają. Córka Barbary Aneta, zawsze stawiana na wzór dla swojego rodzeństwa, ma wytyczoną ścieżkę kariery. Ale nieoczekiwania przegradza ją ciąża. Jak rodzina sobie z tym poradzi, czy młoda matka stanie na wysokości zadania? A jej wybranek?
Czasami los zsyła na nas różne, nieprzewidziane wydarzenia, ale ważne jest, by jakiś sobie radzić, pomimo kłód rzucanych pod nogi...a nawet pomimo wszystko.
Bardzo ciekawa ta historia. I poruszająca temat, którego do tej pory nie znalazłam w żadnej książce...przesiedleń spowodowanych budową zbiornika wodnego. Senior rodu trudno znosił tę sytuację, w zasadzie cały ciężar dbania o dom zrzucił na barki żony. Zresztą każda z kobiet tej rodziny jest silna i to one niosą na swoich plecach rodzinę i jej problemy. One nie deliberują ani się nie zamartwiają, one działają.
Naprawdę dobrze mi się czytało tę historię. Jest taka życiowa i zmuszająca do myślenia. Wydaje mi się jednak, że nie wszystkie wątki zostały tu wyjaśnione do końca. Brakowało mi tu więcej informacji o Marzenie 🤔. Ale ogólnie nie mam do niej zastrzeżeń. A Wam polecam.

„Pomimo wszystko” - Joanna Kruszewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo FILIA
Data wydania: 10.05.2023r.
Liczba stron: 394
Język: polski
ISBN: 9788382806779
Kategoria: literatura obyczajowa

„Czasami człowiek nie ma bladego pojęcia, jak może pomóc jednej z najbliższych osób. Czego może potrzebować. I czy aby na pewno drugiego człowieka.”

Joanna Kruszewska już dawno podbiła moje czytelnicze serce. Z każdą książką sprawia, że podziwiam ją coraz bardziej i z coraz większą ciekawością wyczekuję na jej kolejne publikacje. Joanna Kruszewska dba o to, aby czytelnik obcując z jej twórczością odczuwał głęboką satysfakcję, zachwyt, ukontentowanie. Jej powieści poruszają serca nie tylko wciągającą fabułą ale przede wszystkim nietuzinkowym stylem, z którego czytelnik czerpie dla siebie bardzo wiele.

„Pomimo wszystko” - najnowsza powieść autorki to rzut oka na problemy i bolączki każdego człowieka. To opowieść o budowaniu siebie, odnajdywaniu się w trudnych rodzinnych i życiowych sytuacjach. To godzenie się z tym, o czym się marzyło, a zdarzyć się to już nie może. To akceptacja. Zadaniowość. Nowy początek. Przerwane milczenie. Zerwane więzi. Potrzeby, które tak naprawdę na dnie swojego serca kryje każdy człowiek.

Joanna Kruszewska napisała swoją najnowszą książkę „prosto z mostu”. Tak, jak to u niej bywa i tak, jak lubię to najbardziej. Nie owija w bawełnę, nie lukruje rzeczywistości. Ostro, chwilami z lekką ironią i sarkazmem ocenia wiele zjawisk, które zachodzą między powieściowymi bohaterami, a które możemy tak często odnaleźć i we własnym otoczeniu. Temperament pisarski Kruszewskiej, jasność jej myśli, wnikliwość obserwacji, umiejętność obrazowania stanów, zachowań ludzkich doświadczeń i dosadność słowa sprawiają, że powieść czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem i refleksją.

Autorka kolejny raz sprawiła mi swoją książką wielką przyjemność. Ta życiowa opowieść o wszystkich odcieniach życia, wprowadziła mnie w bardzo refleksyjny nastrój. „Pomimo wszystko” mimo nagromadzonego w niej ładunku przygnębienia, atakujących trudności, niespełnionych marzeń i planów, niesie ze sobą również ważne, pozytywne przesłanie. Można rzec, że tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono. Na ile zrzucił na nas los. To, czy nasza życiowa „szklanka” będzie do połowy pusta czy pełna, zależy wyłącznie od nas. Od naszego podejścia do życiowych trudności i problemów. To w sobie musimy szukać odpowiedzi i siły na mierznie się z przeciwnościami losu. Choć czasami wiatr uparcie wieje w oczy, brnąć przed siebie. Pomimo wszystko...

Polecam gorąco najnowszą książkę Joanny Kruszewskiej. Poruszającą powieść o miłości, rodzinie, smutku, samotności, stracie, straconych marzeniach i nowych szansach. Trudnych decyzjach i bolesnych wyborach, skomplikowanych relacjach. Jeśli lubicie powieści nieoczywiste, głęboko poruszające i wywołujące refleksje, będziecie bardziej niż zachwyceni. Zostaniecie oczarowani.

„Pomimo wszystko” - Joanna Kruszewska
Wydawnictwo: Wydawnictwo FILIA
Data wydania: 10.05.2023r.
Liczba stron: 394
Język: polski
ISBN: 9788382806779
Kategoria: literatura obyczajowa

Joanna Kruszewska już dawno podbiła moje...

„Pomimo wszystko” to przejmująca historia gdzie problemy i troski nadają rytm życia bohaterom powieści. Senior rodu nie potrafi pogodzić się z utratą ojcowizny na rzecz nowopowstałego zalewu Siemianówka, jego córki- bliźniaczki są na wojennej ścieżce od 20lat, a ambitna i stawiana za wzór wnuczka zachodzi w nieplanowaną ciążę.

Piękna powieść obyczajowa, która pokazuje jak łatwo dać się przytłoczyć trudnościom. Droga życia niejednokrotnie jest wyboista i łatwo potknąć się na kamienistej ścieżce. Warto mieć bliskich, którzy nas podniosą, ale czy zawsze możemy na nich liczyć, czy nadwyrężone zaufanie można jeszcze odbudować? Czy pomimo wszystko warto? Bohaterowie powieści przekonują się, że wymarzony scenariusz życia nie zawsze się spełnia, a los potrafi namieszać. Czy mają szansę na szczęśliwe zakończenie?

Piękna powieść obyczajowa, która pokazuje jak...

• E-Booki
  • Egzemplarz w prezencie od wydawnictwa
  • Własne

Dodaj cytat z książki Pomimo wszystko