Królestwo Cienia i Gwiezdnej Krwi

2023-04-14
2023-04-14
fantasy młodzieżowa przygodowa

Królestwo Cienia i Gwiezdnej Krwi autorstwa Rowan Janik

Legendy, które wypełniają dusze żyjących na ziemi istot, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wiara w przeznaczenie, posiadane sumienie, dobro i zło. Potęga ukryta w panowaniu nad żywiołami. Nadzieja. Tylko na co?
Setki lat wcześniej świat podzielony został na kontynenty. Zamieszkali je bogowie, zgodnie podzieliwszy władzę między siebie. Jako rodzeństwo byli niezwyciężeni. Trwało to lata, jednak jeden z nich postanowił coś zmienić. W jego umyśle zrodził się niecny plan przejęcia władzy absolutnej, i wówczas doszło do Rozstępu. Keres wywołał wojnę, skazując wszechświat na cierpienie. Pozostałe rodzeństwo musiało więc go zgładzić. Bogowie odeszli, pozostawiając jednak cząstki swoich mocy istotom ziemskim. Ten oto prezent otrzymały elfy, długowieczne istoty, które wraz z ludźmi zamieszkiwały świat. Nie uchroniło to jednak ziemi przed wojnami, zatargami i zniszczeniem.
Już na samym początku fabuły czytelnik zostaje wciągnięty w historię poprzez uczestniczenie w pewnym tragicznym wydarzeniu. Ów tragedia, jak zapalnik, niesie ze sobą szereg konsekwencji, o jakich znaczeniu nie zdają sobie sprawy bohaterowie powieści. Można się jedynie zastanawiać, czy to los doprowadził do tego, a może był to zwykły przypadek?
Poznajemy elfy, ich codzienne zwyczaje i niezwykłe osobowości. Już od pierwszych stron mamy wgląd w determinację i uczucia jakie władają Caeril oraz generałem Lithionem. Księżniczka elfów, piękna, niezwykle silna i trochę arogancka, zostaje wystawiona na próbę. Działając impulsywnie, kierowana bólem doprowadza do zaognienia konfliktu z Ogravą, sąsiadującą krainą i ich mieszkańcami. Aby zwyciężyć nad najeżdżającymi kraj intruzami, postanawia wejść w układ z Neithan, ludzką istotą posiadającą moc o wiele potężniejszą niż ta, którą posiada sama Caeril. To prowadzi do machiny samonapędzającej się katastrofy. Zdruzgotany Lithion, zaślepiony chęcią zemsty, wyrusza na poszukiwania morderczyni, odpowiedzialnej za jego ból i udrękę. Targany sprzecznymi odczuciami będzie walczył o swoją krainę u boku kobiety, której nienawidzi. Neithan, ukrywająca swoją prawdziwą postać, wyruszy ku przeznaczeniu, zmagając się z poczuciem winy i niesprawiedliwością, chowając się za fasadą obojętności i cynizmu. Przebywająca w Valun Estel, pod czujnym okiem królowej elfów, postanowi odkryć przerażającą prawdę, skrywaną przed wszystkimi mieszkańcami krainy, od wielu lat. Nieprzewidywalny los postanowi dodatkowo złączyć ich ścieżki mając dla nich inne, dużo potężniejsze zadanie, z którym przyjdzie im się zmierzyć. Walka, budowanie zaufania, uczucia i obawy, które staną na drodze, wymuszą na bohaterach pewne reakcje, towarzyszące im do samego końca i wpływające na podejmowane przez nich decyzje.
Historia ukazana przez autorkę, jest bardzo dobrze dopracowana, umożliwiając nam dostrzeżenie całej masy szczegółów rozbudowujących ten magiczny świat. Trafiamy do miejsca, gdzie aby przeżyć trzeba walczyć. Obserwujemy istoty w ich naturalnym środowisku, to jak się zachowują i jakimi wartościami się kierują. Dostajemy niesamowitą wiązankę przeplatanych relacji, dwojące się problemy oraz niedowierzanie wynikające z obserwacji toczącej się opowieści. Autorka stworzyła mocne postacie kobiece, potrafiące poradzić sobie w każdej sytuacji, nie wymagające opieki i ingerencji płci przeciwnej; które swoimi czynami, niestety, ukazywały niekiedy swoją nierealność. Pomimo tych mało istotnych elementów, książkę odbiera się bardzo pozytywnie. Zabiegi wykorzystane do stworzenia konfliktu, tajemniczość postaci i ich zamiarów, i powolne jednak odpowiednio dobrane tempo ujawniania sekretów, budują klimat i wzbudzają w czytelniku napięcie oraz ekscytację. Spójna więź między bohaterami i w końcu wyjaśnienie całości, które wprawia czytelnika w stan szoku, ukazuje niebanalność czytanej fantastyki.
Osobiście nie raz fabuła mocno mnie zaskoczyła. Sprawiła, że nie mogłam uwierzyć w pomysłowość autorki. Książka wywołała u mnie całą gamę przeróżnych emocji. Losy bohaterów, z którymi od początku się zżyłam, wpływały na to jak odbierałam przedstawioną historię. Nie dało się nie polubić głównych bohaterów. Książka wzbogacona w wewnętrzne ich przeżycia, uczucia jakie nimi targały, dodała historii realności i zbliżyła mnie do bohaterów, przekonując do wyruszenia z nimi w ich niebezpieczną wędrówkę. Samo obserwowanie ich zmagań, rozterek i trudnych wyborów, wzmacniały więź jaka się między nami wytworzyła. Sceny walki rozgrywające się dość często, znakomicie ukazane, dopracowane i przeprowadzone dynamicznie, wykorzystywały potencjał połączenia walki orężem i używania magii żywiołów. Rowan Janik umożliwiła również obserwowanie wewnętrznych przemian bohaterów, ich dojrzewania do trudnych decyzji i rozwoju emocjonalnego. Ukazała, że popełnianie błędów jest czymś naturalnym, a wybaczanie - czymś właściwym, chociaż niekiedy bardzo trudnym. Autorka nie zapomniała nawet o poczuciu humoru, który dodany do relacji bohaterów w sposób zabawny wzbogacał ich dialogi i niekiedy łagodził sytuacje kryzysowe.
Książka zawiera kilka błędów, jednak nie przeszkadzają one w odbiorze całej historii. To dość rozbudowana fantastyka, z dobrze napisanymi postaciami, przemyślanym światem i problematyką. Pomimo obszernej treści, jaką ma w sobie „Królestwo Cienia i Gwiezdnej Krwi”, książkę czyta się szybko i nie stanowi ona żadnych problemów z jej odbiorem. Zakończenie opowieści jest otwarte, ukazując czytelnikom, że to jeszcze nie koniec przygody w jaką wspólnie z bohaterami się wybraliśmy. Pozostawia nas z niedosytem, chęcią poznania dalszych ich losów i nadzieją na dobre zakończenie. Walka jeszcze się nie skończyła. To dopiero jej początek.
Fani fantastyki powinni się zapoznać z zawartością tej książki. Uważam, że docenią pokład zaangażowania autorki w świat jaki stworzyła, a wykreowane postacie wprawią ich w zachwyt i pochłoną na długie godziny wędrówki ku wyzwoleniu.

Królestwo Cienia i Gwiezdnej Krwi autorstwa Rowan Janik

Witajcie w Bellimarze, kraju, w którym żyli księżniczka Caeril i jej ukochany generał Lithion, a rządy sprawował król Carandael. Nad elfią krainą zgromadziły się czarne chmury, gdy nagle prawowity następca tronu, książę Einar, zostaje zamordowany. Podejrzenia padają na najemników z szykującej się do wojny z Bellimarem Ogravy. W tamtej chwili Caeril poprzysięgła zemstę i za wszelką cenę pragnie pomścić swojego brata. Napięcie rośnie, gdy zewsząd pojawiają się szpiedzy wrogiego królestwa. Księżniczka dostaje od swojego informatora list o niezwykłej dziewczynie, w której widzi ostatnią deskę ratunku dla swojego królestwa. Wyrusza w daleką podróż, aby się z nią spotkać. Tak poznaje Neithan.
Można by pomyśleć, że to kolejna banalna historia o elfach. Nic bardziej mylnego. Królestwo Cienia i Gwiezdnej krwi Rowan Janik to opowieść o poszukiwaniu: niektórzy próbują odnaleźć siebie, cząstkę swojej duszy, inni szukają swojej rodziny i miejsca na ziemi. Czasami w wyniku różnych decyzji kolejnych czeka odbudowanie swojego życia na nowo. Zwłaszcza po utracie osoby, którą kochało się ponad własne życie.
Gdy autor postanowił uśmiercić jednego z głównych bohaterów, było to tak dla mnie niespodziewane, że aż nie mogłam tego do końca darować, ponieważ bardzo związałam się z tą postacią. To wydarzenie zostało moim zdaniem potraktowane zbyt pobieżnie, a notabene był to jeden z ważniejszych zwrotów akcji w całej historii. A między szukającym zemsty kochankiem a morderczynią powstaje silna więź, której nie rozumie żadna ze stron. Na początku ta nić sympatii wydawała mi się absurdalna, ale w dalszym ciągu fabuły zaczęłam się domyślać, o co chodzi i zrozumiałam zamysł autorki.
Bohaterowie powieści to postacie z krwi i kości. Narracja prowadzona jest z kilku perspektyw, co pozwala nam poznawać punkt widzenia kluczowych bohaterów i wczuć się w ich emocje. Autorka wykreowała bardzo silne postacie kobiece, które w całej powieści grają pierwsze skrzypce. To właśnie one snują intrygi, walczą, są gotowe do poświęceń, i podejmują trudne decyzje. Granica między dobrem a złem jest cienka. Każdy z bohaterów zakłada maskę. Okazuje się, że nawet ktoś uznawany za najgorszego zwyrodnialca i mordercę, kocha swoją rodzinę i jest w stanie ich chronić za wszelką cenę. A to co widzimy na zewnątrz, nie zawsze jest takie, jakie mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Neithan jest taka młoda, a zdążyła już przeżyć naprawdę wiele. Moc, której nie potrafi okiełznać, jest dla niej ciężarem i sprowadza na nią same kłopoty. Dodatkowo dziewczynę dręczą wyrzuty sumienia, odczuwa ból i cierpienie, ponieważ nie jest w stanie zaakceptować swojego losu. To postać tragiczna, która chciałaby zaznać normalności, kochać i być kochaną.
Dużo w tej powieści magii, która nie jest ani dobra, ani zła. Istnieje ona od zarania dziejów i daje jej adeptom niewyobrażalną siłę, wspiera w czasie walki i potrafi leczyć najgorsze rany. Wszystko jednak ma swoją cenę, bo nieumiejętnie i bez umiaru użytkowana, potrafi działać destrukcyjnie zarówno dla samego adepta, jak i dla otoczenia. Kluczem jest nauka jej kontrolowania, co nie przychodzi z łatwością. Zwłaszcza gdy jest się posiadaczem mocy dwóch potężnych rodów.
Sceny batalistyczne są napisane w sposób dynamiczny, nie nużą, a wręcz przeciwnie – czytelnik w wypiekami na twarzy czyta słowo po słowie i zanurza się w bitewnym szale wraz z wojownikami. Aczkolwiek scena, w której dziewczyna za pomocą potężnej magii pokonuje kilkutysięczną armię, jest dla mnie zbyt abstrakcyjna.
W świecie stworzonym przez Rowan Janik legendy o pradawnych bogach są wciąż żywe. Autorka w sposób zrozumiały i dokładny opisuje zasady działania magicznego świata, tworzy mit o królestwach, które zostały podzielone przez konflikt boskiego rodzeństwa. Nie ma żadnych luk, tok fabularny jest prowadzony w sposób konsekwentny i spójny. Czasem sam tekst nabiera cech onirycznych, zwłaszcza gdy bohaterowie miewają wizje i rozmawiają z samymi bogami. Wszyscy są zdumieni, gdy okazuje się, że starożytna kraina Valun, uważana za zniszczoną, jednak istnieje i znajduje się w niej cząstka duszy Neithan!
Powieść ma otwarte zakończenie. W ostatnim akcie wszyscy zdejmują maski. Najlepszy przyjaciel to zdrajca a wróg staje się przyjacielem i sprzymierzeńcem. Neithan ostatecznie opuściła świat żywych, ale myślę, że nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Czuję, że Tari unquale wróci i w kontynuacji historii namiesza w życiu naszych bohaterów. Czekam na drugi tom, a Was zachęcam do sięgnięcia po tę magiczną opowieść.

Miałam dobre przeczucia, ale tego, co dostałam, zupełnie się nie spodziewałam.

[Współpraca reklamowa z @warszawskafirmawydawnicza]

Sposób prowadzenia opowieści był genialny! Kliknęło między nami już od prologu, a uczucia nie osłabły do samego końca. Miałam ciarki, byłam zachwycona, wściekła i zaskoczona. Czy można chcieć więcej?

Mam wrażenie, że klimat tej historii spodoba się wszystkim osobom, którym przypadł do gustu styl pisania Danielle L. Jensen. Książka opowiedziana jest z kilku perspektyw, które przyjemnie się zazębiają i prowadzą do kulminacji. Wszystko było przemyślane i bardzo dobrze poprowadzone. To trochę urban fantasy, z lekkim podejściem do języka bardziej codziennym, młodzieżowym.

Fabuła opierała się na motywie zbliżającej się wojny, dlatego wojsko i polityka byłby częstym elementem. Do tego wszystkiego dochodzi magia, mroczna, trudna do opanowania i przebiegła. Ach no i jeszcze zemsta, taka niszcząca wszystko na swojej drodze.

To krwawa fantastyka, mroczna i brutalna. Z mocnymi postaciami, tajemnicami, ale też piękną relacją romantyczną, która szybko złamała mi serce. Z bardzo silną, a zarazem kruchą i złamaną główną bohaterką.

System magiczny i wykreowany świat zostały opracowane bardzo dokładnie i przeciekawie. Dostajemy królestwo według legend podzielone przez bogów, dostajemy podziały społeczne, dostajemy elfy i potężne moce, bóstwa i odległe krainy.

Dla fanów dark bohaterów mamy tutaj generała władającego cieniami, no i co tu dużo mówić to genialna postać. Mroczna i zraniona, dążąca do zemsty. Rozdziały z jego perspektywy były zdecydowanie moimi ulubionymi.

„Nie każdy blask jest jasny, nie każda ciemność jest śmiercią.”

To nieprzewidywalna historia i to było wspaniałe! Wielokrotnie mnie zaskakiwała. Ogromnie się cieszę, że trafiłam na ten tytuł, bo to kosmicznie dobra fantastyka. Czekam na kolejny tom!

Miałam dobre przeczucia, ale tego, co dostałam, zupełnie się nie spodziewałam.

[Współpraca reklamowa z @warszawskafirmawydawnicza]

Mam wrażenie, że klimat tej historii...

• Samodzielne