Duchy z Błękitnej Zatoczki

Okładka książki Duchy z Błękitnej Zatoczki Jordi Fenosa
Okładka książki Duchy z Błękitnej Zatoczki
Jordi Fenosa Wydawnictwo: Dwukropek Cykl: Karlota Marchewka (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Karlota Marchewka (tom 1)
Carlota Pastanaga. Els fantasmes de Cala Blaua
Dwukropek
2023-05-24
2023-05-24
Barbara Bardadyn

1927

Bardzo fajna książka :)

Nieszablonowa, nieco zwariowana główna bohaterka - dziewczynka- buntowniczka i bojowniczka o przyrodę, mająca mnóstwo dziwnych pomysłów. I o ile pomysł z adopcją niedźwiedzia polarnego może nie był najbardziej trafiony, to już jej protest przeciwko hałaśliwym i śmiecącym turystom popieram całym sercem ;)

Nie dziwi fakt, że kiedy najpiękniejszą część okolicy, w której Karlota mieszka, chciał zająć super bogaty kierowca Formuły 1, dziewczynka postanowiła zrobić wszystko, aby Błękitną Zatoczkę ratować. Wbrew burmistrzowi i reszcie mieszkańców, którzy ochoczo pomysłowi sprowadzenia się bogacza i budowy wielkiej willi i toru rajdowego przyklasnęli.

Na szczęście Karlota w swojej walce nie będzie sama. Jej sprzymierzeńcami okażą się postaci równie nietuzinkowe, jak ona sama. No i metody, którymi będą chcieli niechcianego gościa wykurzyć, również nie będą należały do standardowych ;)

Zabawna opowieść, nie pozbawiona jednak mądrego i wartościowego przekazu, do tego łącząca opowiadanie z komiksem - świetna sprawa dla młodego czytelnika. Polecam :)

Bardzo fajna książka :)

Nie dziwi fakt, że kiedy najpiękniejszą...

Propozycja czytelnicza od Wydawnictwa Dwukropek skierowana do dzieci, które chcą ćwiczyć samodzielne czytanie. „Karlota Marchewka. Duchy z Błękitnej Zatoczki” to pierwszy tom serii o rezolutnej dziewczynce, która porusza kwestie ekologiczne. Nie brakuje w nim także wątków społecznych, a całość jest okraszona poczuciem humoru i oryginalnymi ilustracjami. W szacie graficznej znajdujemy także elementy komiksowych dymków, co może być pomocne nauce czytania. Karlota Marchewka to dziewczynka, której bliskie jest środowisko i ekologia. Dziewczynka mieszka w pobliżu wyjątkowej plaży, której spokój może być wkrótce zagrożony, ponieważ wkrótce pewien mistrz F1 zamierza w tym miejscu postawić willę. Karlota chce walczyć o Błękitną Zatoczkę. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/08/karlota-marchewka-duchy-z-bekitnej.html

Hej, no wróć!
Przyjdziesz?
Błękitna Zatoka cię potrzebuję! Przyjdź!

Tajemnicze liściki o takiej treści pewnego dnia znajduje Karlotka. Ten kto je zostawił, dobrze wie, że znajdzie w dziewczynie idealnego sprzymierzeńca. Bo musicie wiedzieć, że Karlota ma misję uratowania świata, a ekologia to jej drogie imię. Co więc powstrzymuje Karlotę przed odpowiedzią? Może fakt, że ich nadawcą są dziwne istoty, na które przypadkiem natknęła się na pobliskiej plaży? 😳 Zmieni jednak zdanie, gdy dowie się, że niejaki Nico Flush, obrzydliwie bogaty mistrz formuły 1, planuje zabetonować urokliwą zatoczkę i postawić na jej środku swoją willę. Mieszkańcy miasteczka nie widzą w tym problemu, ale nie Karlota. Wie, że musi działać, nawet jeśli wespół z... duchami, ogrem, elfkami i psem. 😅

---
Oby więcej w naszych dzieciach takiego młodzieńczego i nieustępliwego uporu w słusznej sprawie. W końcu planeta potrzebuje takich aktywistów, którzy nie ulekną się nawet najtrudniejszego przeciwnika.

Pomysł na historię, nietuzinkowi bohaterowie, połączenie elementów prozy z komiksem. Panowie Jordi Fenosa i Jordi Sunjer stworzyli książkę, która według mnie idealnie wpasowuje się w gusta młodych czytelników. W kolorowych dymkach przeczytacie nie jedną zadziorną i pełną humoru rozmowę bohaterki. To bardzo czupurna i buntownicza postać, która dodaje całej historii dynamizmu. Nie każde jej zachowanie jest godne naśladowania, bo gorący temperament sprawia, że czasami nie panuje nad emocjami, ale przy ilości dobrego, który czyni dla świata, można przymknąć na to oko. 😉

Hej, no wróć!
Przyjdziesz?
Błękitna Zatoka cię potrzebuję! Przyjdź!

Karolta jest wysoką, szczupłą i bardzo energiczną dziewczynką. Ma piegi i rude włosy oraz niezbyt urodziwego psa - Nipa.

Razem z rodzicami mieszka w Słonecznej Osadzie, urokliwej miejscowości położonej nad morzem, gdzie wartki strumień spływa z gór wprost do Błękitnej Zatoczki.

Rodzice mówią o Karlocie, że jest "superekologiczna". Wszystko co związane z przyrodą leży jej bardzo na sercu.

Ostatnio Karlotę najbardziej niepokoi gwałtowny przypływ turystów, który przeżywa Błękitna Zatoka. Hałdy śmieci, które pozostawiają po dobie oraz wszechobecny gwar i hałas.

Na domiar złego okazuje sie, że w Błękitnej Zatoczce ma zamiar zamieszkać kierowca Formuły 1 - Nico Flush. Planuje wybudować dom z 15 pokojami, 3 basenami, kortem tenisowym, garażem na 10 aut i....

Karlotta jest przerażona! Postanawia zacząć działać. Wkrótce okazuje się, że w swoich planach ma pewnych sprzymierzeńców. Okazują się tylko, hmmm.... nieco niezwykli.

Po więcej szczegółów odsyłam Was oczywiście do książki.

"Karlota Marchewka. Duchy z Błękitnej Zatoczki " to książka, która łączy zwykłe opowiadanie z elementami komiksu.

Opisy zdarzeń i sytuacji uzupełniają dialogi zamknięte w komiksowych dymkach. Dzięki temu jest kolorowo i bardzo dynamicznie!

Książka jest nie tylko przyjemna w lekturze ale przede wszystkim mądra. Polecamy

Karloty Marchewki nie można nie polubić. Jest zadziorna, uparta i na wszystko ma odpowiedź. Zwłaszcza jeśli temat dotyczy ekologii. Nie bez powodu więc rodzice używają w kłótniach z Karlotą argumentów w stylu "dostaniesz szlaban na oglądanie filmów o zmianach klimatycznych". A o co w ogóle się kłócą? Na przykład o to, że Karlota chciałaby adoptować niedźwiedzia polarnego i zbudować mu górę lodową na środku basenu. Śmiały pomysł, musisz przyznać.

Pomysł z niedźwiedziem Karlota odłoży na później, jednak na horyzoncie pojawi się inna okazja, aby dziewczyna dała upust swoim proekologicznym dążeniom. Otóż na plaży Błękitnej Zatoczki willę chce wybudować Nico Flash, gwiazda Formuły 1. Mieszkańcy miasteczka szaleją, bynajmniej jednak nie z powodu wizji zabetonowania urokliwej plaży. Wszyscy są bowiem podekscytowani faktem, że w ich sąsiedztwie będzie mieszkać legendarny Nico Flash. Wszyscy poza Karlotą, ma się rozumieć. Dziewczyna weźmie sprawy w swoje ręce. Okaże się nawet, że będzie miała kilku sojuszników. Może to nieistotne, ale powiem, że nie będą to żywe istoty...

"Karlota Marchewka. Duchy z Błękitnej Zatoczki" to pierwszy tom z cyklu o tej rudowłosej, rezolutnej dziewczynce. I jeśli kolejne tomy utrzymają poziom tej części, to będzie to bardzo udana seria. Książka bowiem błyskotliwie łączy kwestie ekologiczne i społeczne z dobrym humorem, nutką fantastyki i ciętymi dialogami. A te są tu przedstawione głównie w formie komiksowych dymków, co niebywale ułatwia sprawę początkującym czytelnikom. Dodatkowo jest to ciekawy zabieg, który utrzymuje uwagę odbiorców.

Karlota jest niepokorna i wybuchowa. Nie zdziw się więc, gdy zobaczysz, jak rzuca telefonem o ścianę. Albo jak z jej ust lecą "zakute łby", "kanalie" i "padalce". Wystarczy też spojrzeć na ilustracje, które przedstawiają zdenerwowaną Karlotę, aby wiedzieć, że ta dziewczyna ma krótki lont. Zresztą ilustracje w tej książce w ogóle są czadowe. Wyraziste, dynamiczne i zabawne. Dobry humor, ironia i sarkazm to znaki rozpoznawcze "Karloty Marchewki".

"Karlota Marchewka" to dobry pomysł dla wszystkich, którzy cenią w książkach charakternych bohaterów i dynamiczną akcję. A dbałość o planetę bliska jest ich sercom.

Jak przychodzi moment pisania recenzji zależy mi na tym, żebyście poczuli tę samą przyjemność co ja, czytając książkę, a tym bardziej, jeżeli sprawa dotyczy patronatu. Musicie wiedzieć, że patronowanie temu wydawnictwu jest jednym z największych sukcesów. Kiedyś już pisałam, że mam sentyment do Dwukropka, ponieważ moja córka jako pierwsze zapamiętała to właśnie wydawnictwo i wszędzie szukała ich książek.

Dziś na tapet wkracza urocza rudowłosa dziewczyna, która swoją determinacją może przenosić góry, a mowa o Karlocie, która pomimo młodego wieku niejednego potrafiłaby pokonać, a to za sprawą pewnych osób, które wkroczyły w jej życie jak nagła burza w maju. Składam w wasze ręce pierwszy tom serii Karlota Marchewka, a tytuł to „Duchy z Błękitnej Zatoczki” nasza obrończyni przyrody pewnego dnia stoi przed poważnym problemem, a mowa o pewnym dość mocno sławnym mistrzem Formuły 1, czyli Nico Flush, który na swój przyszły dom upatrzył sobie waśnie wybudować swój wypasiony dom w Błękitnej Zatoczce. No niby nic, ale jak w grę wchodzi obrona terenu pod względem ekologii wtedy dla naszej Karloty nie ma, że boli. Czym jest walka w samotności jak można poszerzyć grupę ooo…… co powiecie na duchy? Tak kochani prawdziwe duchy, które tak jak Karlota nie chcą, żeby jakiś bogaty goguś zniszczył im cudowną plaże i okolice. Przed wami : Sebastian Homarus kapitan królewskiej marynarki wojennej, żeglarz Baba Muk, zielony Ogr Bazyli, 3 elfki, które całe są niebieskie. Psie Karloty, Nipie, który jest wiernym towarzyszem i przyjacielem naszej bohaterki jedyny taki pies, który robi biodegradowalne te, no…?! W sumie sami dowiecie się czytając książkę.

Według wydawcy książka przeznaczona dla dzieci w wieku 6-8 lat, lecz według mnie zdecydowanie dla każdego, kto lubi fajną przygodę, śmiech, duchy, ekologię. Polecam dzieciom, które dopiero wkraczają w okres samodzielnej nauki czytania, ponieważ książka ma w większości jest komiksem, a ta grafika, jaką widzicie to już majstersztyk, który mnie i moją Helę rozbawiał z każdym rozdziałem. Naszym ulubionym fragmentem było jak nasza ruda dowiedziała się, że do jej miasta przyjeżdża mistrz Formuły 1 i ma w planach wybudować olbrzymi dom i tym samym zniszczyć jej cudowna, śliczną plażę i teraz obrazek, jak ona rzuca nieswoim telefon ze złości. Próbowałyśmy oddać jej pozę i miny z Helą, ale skończyło się na świetnej zabawie.

Kochani polecam i zachęcam do zakupu tego tytułu, a gwarantuje, że przygoda dopiero się zaczyna.

Karlota Marchewka to niezwykła dziewczynka, której nad wyraz bliskie jest środowisko i ekologia. Bądźmy szczerzy, nawet ciut przesadnie. Tym razem odpuszcza pomysł adopcji niedźwiedzia polarnego, bo faktycznie na górze „lodowej” po środku basenu, może nie być mu zbyt wygodnie. Ale nie odpuści walki o Błękitną Zatoczkę. Nie pozwoli jej zabetonować i jeszcze bardziej zaśmiecić. Znajdzie też sprzymierzeńców i to nie byle jakich! Duchy też marzą o spokoju. I jeszcze na dokładkę wierny przyjaciel, pies NIP. Czas na maksymę „Myśl lokalnie, działaj maniakalnie!”

Karlota mieszka w pobliżu wyjątkowej plaży. Piękna, nieco na uboczu, raczej cicha i spokojna. Jednak w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna, a największy rozgłos zaczyna przynosić jej Nico Flush, mistrz F1, który zamierza w tym właśnie miejscu postawić willę.

Okazuje się, że los Błękitnej Zatoczki jest bliski nie tylko jej. Zyskuje nowych sprzymierzeńców: Sebastian Homarus to kapitan królewskiej marynarki wojennej, jest też żeglarz Baba-Muk, zielony ogr Bazyli, 3 niebieskie elfki i niewielkie natręty ukrywające się wśród kamieni. Czy muszę dodawać, że wszyscy są duchami? 😉 Nie możemy też zapomnieć o psie Karloty, NIPie, który jest psem ekologicznym, robiącym organiczne i biodegradowalne kupy.

Czy misja ratowania plaży się powiedzie?

Jaka ta książka jest fantastyczna! Humorystyczna, lekka, z ekologicznym przesłaniem. Karlota wyróżnia się spośród rówieśników i dostarcza czytelnikowi dużo emocji. Świetnym dopełnieniem historii są rewelacyjne ilustracje. Całość nawiązuje trochę do komiksów – mamy dialogi w dymkach, za to obrazki są duże i wyraźne.
Polecam serdecznie. To świetna propozycja do lektury dla dzieci w wieku około 6+. Jest przyjemna, wciągająca, wesoła i dużo się tu dzieje.

• ▪ Literatura dziecięca, młodzieżowa
  • Do biblioteki