Dom Versace. Nieznana prawda o geniuszu, morderstwie i przetrwaniu

Okładka książki Dom Versace. Nieznana prawda o geniuszu, morderstwie i przetrwaniu Deborah Ball
Deborah Ball Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
House of Versace: The Untold Story of Genius, Murder, and Survival
Marginesy
2023-05-17
2010-01-01

Dotychczas książki biograficzne omijałam szerokim łukiem. Z góry zakładałam, że są nieciekawe, przegadane, przeładowane datami i mało znaczącymi detalami. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy usłyszałam o „Domu Gucci”. Świat mody to zdecydowanie moja tematyka, a smaku dodał fakt, że wśród rodziny miało miejsce zabójstwo, o czym wcześniej nie miałam pojęcia. Postanowiłam więc dać szansę tej biografii i nie zawiodłam się. Ku mojemu zaskoczeniu czytało się z łatwością, zupełnie jakbym miała w ręce powieść i…cóż, jak zwykle okazało się, że to życie pisze najlepsze historie. Gdy tylko usłyszałam o „Domu Versace” wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Liczyłam po prostu na coś w podobnym klimacie. W końcu i ten dom mody to rodzinne, włoskie przedsiębiorstwo splamione krwią. Czy coś takiego dostałam?

„Dom Gucci” urzekł mnie swoim nieco gawędziarskim stylem Czytając ją miałam wrażenie, że siedzę obok kogoś, kto swoimi słowami opowiada mi tę historię. Mówię „swoimi słowami”, ponieważ dało się odczuć, że losy rodziny to nie tylko fakty z przeszłości, ale i ocena każdej z postaci, opis ich charakterów na podstawie wszelkich dostępnych materiałów i rozmów. Pomimo że nie jest to powieść, udało mi się poczuć sympatię do niektórych z członków rodziny. Jak to wyglądało jeżeli chodzi o ród Versace? Było nieco inaczej, jednak należy zaznaczyć, że historia Gucci sięga lat 20 XX wieku, kiedy to Guccio Gucci założył swój sklep ze skórzanymi torbami. Versace to dużo młodszy dom mody i na kartach powieści poznajemy jedynie jej założyciela Gianniego, jego siostrę Donatellę, brata Santo i ich dzieci. Gucci to natomiast wielopokoleniowa, rodzinna (już nie) firma. Z tego względu historia Versace jest nieco uboższa, choć nadal ciekawa. Autorce udało się oddać charaktery istotnych postaci. Opisywała stosunek każdego z trójki rodzeństwa do pracy, finansów, ich wzajemne relacje oraz sposób, w jaki traktowali pracowników. Wiele uwagi poświęciła również sławom takim jak księżna Diana, Elton John, Naomi Campbell czy Madonna, którzy blisko przyjaźnili się z rodziną Versace.

Nie da się ocenić fabuły książki biograficznej, ale nie oszukujmy się — gdyby przekazać te same materiały, którymi dysponowała autorka kilku innym pisarzom, każdy z nich stworzyłby zupełnie inną biografię. „Dom Versace” jest ciekawą książką, jednak jej lektura zajęła mi wiele dni. Strony z uwagi na skromną ilość dialogów są zalane tekstem, choć z tym liczyłam się już wcześniej. Trudno wpleść więcej dialogów do książki biograficznej. Tym na co jednak autorka miała wpływ i z czym moim zdaniem mogła poradzić sobie lepiej, jest wybór momentów, o których chciała wspomnieć w książce. Uważam, że mogłaby spokojnie mieć dobre sto stron mniej i wyszłoby jej to na dobre. Po prostu jest w niej zbyt dużo mocno zbliżonych do siebie wydarzeń, których lektura po dłuższym czasie nudzi, a które nie mają dużego wpływu na całokształt opowieści. Deborah Ball szeroko rozpisuje się na temat hucznych imprez z udziałem Donatelli i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że w większości przypadków brakuje im puenty. Po pierwszych kilku imprezach czytelnik doskonale zdaje sobie sprawę z jej nałogu oraz z tego jak się bawi się, dlatego tak szczegółowe opisywanie co raz to kolejnych wieczorów było moim zdaniem bezcelowe.

„Dom Versace” przedstawia historię trójki rodzeństwa, kłótnie między nimi, rozwój przedsiębiorstwa, hulaszczy tryb życia Gianniego i Donatelli, ale przede wszystkim jest to książka przesiąknięta modą. Przyznam, że fragmenty modowe są moimi ulubionymi. Autorka bardzo szczegółowo opisuje przygotowania do pokazów, motywy wiodące w każdej z kolekcji, tkaniny, nadruki czy też ikoniczne kreacje domu mody. Pozostał we mnie jedynie mały niedosyt, który moim zdaniem dość łatwo udałoby się zaspokoić. Ubolewam nad faktem, że w książce nie znalazło się choć kilka fotografii najsłynniejszych kolekcji Versace. Byłoby to istną wisienką na torcie. Pozostając w tematyce modowej, bardzo spodobało mi się jak Ball globalnie podeszła do specyfiki tego przemysłu. Owszem, książka jest poświęcona marce Versace, ale autorka dość często porównywała projekty Versace z kolekcjami innych marek wypuszczonych w tym samym okresie, przytoczyła pokrótce historię Armaniego, omawiała błyskawicznie zmieniającą się sytuację prawną Gucciego, koncernu LVMH czy Prady. Dzięki temu czytelnik miał pogląd jak kształtowała się sytuacja na rynku, które domy mody wiodły prym, jakie były trendy w danym okresie. Uważam to za ogromną zaletę.

Szczerze powiedziawszy byłam bardzo ciekawa jak obecnie wygląda sytuacja domu mody Versace. Kto zarządza firmą? Jak wypada na tle innych? Jak kształtują się relacje rodzinne? Niestety nie było mi dane poznać odpowiedzi na te pytania. Choć książka na polskim rynku miała premierę w tym roku, została ukończona w roku 2009. Owszem, jest opatrzona posłowiem, które co niego opisuje dalsze losy firmy, ale jest ono dość skrótowe i skupia się głównie na ikonicznych kreacjach na czerwony wybieg zaprojektowanych przez Donatellę. Ostrzegam, bo ja sama nie miałam świadomości, że autorka zatrzymuje się na roku 2009, a dla osób znających już początki firmy może to mieć znaczenie.

„Dom Versace” nie olśnił mnie tak bardzo jak wielokrotnie wspominany „Dom Gucci”, ale tak jak powiedziałam — Versace to stosunkowo młode przedsiębiorstwo, a ponadto jego historia nie została opowiedziana po dzień dzisiejszy. Mimo to dowiedziałam się z tej biografii bardzo wiele. Nie wiedziałam, że Gianni został zamordowany, ani nawet, że miał brata. Nie miałam pojęcia o tym, jak zaczęła się jego historia z modą, nie miałam świadomości jak bardzo szastał pieniędzmi wraz z Donatellą, ani, że przedsiębiorstwo było tak bliskie bankructwa. Być może Ball zbyt wiele uwagi poświęciła rozrzutnemu życiu Donatelli i jej imprezom, ale mimo to uważam, że każdy zainteresowany modą powinien sięgnąć po „Dom Versace” i zrozumieć jak to wszystko się zaczęło.

Dowiedzialam sie wiele o samym Giannim, ale tez i o Jego wloskiej rodzinie. Tego film, The Assassination of Gianni Versace, tak szczególowo nie pokazal. Smutny koniec geniusza, gdyby wglebic sie nieco blizej w luksusowe zycie ikony mody, jeszcze niejedna ciekawostka ujrzalaby swiatlo dzienne. Trójka rodzenstwa, a kazde z nich inne. Santo wyjátkowo prawy czlowiek. Gianfranco oplywajácy w luksus i ,,mala siostrzyczka'' Donatella, totalnie zagubiona, zwlaszcza po smierci geniusza mody. Bardzo ciekawa historia, poczawszy od zycia w Kalabrii a skonczywszy na problemach finansowych firmy. Autorka wykonala kawal dobrej roboty, nie oceniala, nie szukala przyczyn, jedynie zglébiala sie w tematy. Jako milosniczka Wloch ,,polykalam'' té lekturé. Minus: drazniáce odmienianie nazwisk przez lektorké: np. butik Gianniego Versacego!.

Dłuższy czas temu czytałam historię rozwoju rodzinnej firmy Gucci, teraz przyszedł czas na dom mody Versace.
Początki nie były łatwe, ale od początku lektury czuć "pasję i dążenie do sukcesu" przez Gianniego Versace, on był motorem napędowym rozwoju firmy, jego śmiałe pomysły i ogromna kreatywność pozwoliła mu osiągnąć sukces. Oczywiście ogromny wkład miało także jego rodzeństwo: siostra Donatella, która od początku była jego muzą i brat Sante, który zajmował się finansową stroną firmy.
Nagła śmierć wielkiego projektanta zachwiała posadami firmy i brutalnie pokazała że nic już nie będzie takie samo.
Sukces, wielkie pieniądze, sława to nie wszystko by dalej prowadzić firmę na tym samym poziomie, a wewnętrzne konflikty w tym nie pomagają.
Autorce udało się zdobyć i opisać bardzo wiele informacji o rodzeństwie Versace, panujących trendach oraz kulturze Włoch.

Wciągająca historia rodziny Versace, opowieść o "pracy u postaw" we wchodzeniu w świat mody, opowieść o luksusie, zdobywaniu kolejnych sukcesów, podbijaniu świata, o miłości, nie zawsze szczęśliwej, o tragedii i niesamowitej ludzkiej sile... Podziwiałam iście herkulesową pracę autorki, włożoną w zdobycie takiego ogromu informacji i perfekcyjne jej wkomponowanie w treść książki. Mnie wciągnęła "od deski do deski".

Pasjonująca historia rodziny Versace, napisana z rozmachem i oparta na bardzo rzetelnej bibliografii. Teraz chętnie bym poczytała o Armanim, pozostaje czekać i mieć nadzieję.

Jedna z najlepszych biografii modowych, jakie czytałam - ja jej nie przeczytałam, ja ją pożarłam. Mnóstwo informacji o rodzeństwie Versace, ale także arcyciekawe tło mówiące o tym, jak zmieniały się trendy na przestrzeni lat, również o kulturze, obyczajowości we Włoszech.. Czytając czułam się, jakbym miała w ręku powieść z wyrazistymi bohaterami, którym się kibicuje i z którymi przeżywa się ich wzloty i upadki.

Dużo informacji, również o konkurencji, jednak są powtórzenia i jest zbyt długa.

Świetnie sie czyta, ciekawa opisana historia zycia rodziny Versace- mozna sporo dowiedzieć sie o trójce rodzeństwa, które tworzyło te firme. O morderstwie Gianiego, a także o kulisach pokazów mody i nie tylko

"DOM VERSACE" DEBORAH BALL

Pewnie większość z nas słyszała o rodzinie Versace - Gianni zmienił zupełnie modę i jej świat.
Był pionierem mody i wielkim skandalistą.
Wraz z siostrą Donatellą są znani, rozpoznawani i obrzydliwie bogaci.
Inną sprawą jest czy byli i są lubiani oraz szanowani.
Jednak uważam, że tam, gdzie są pieniądze jest szacunek i podziw. Jest też zazdrość, kłamstwa i intrygi.

Byłam ciekawa tej biografii, chciałam zajrzeć trochę zza zasłonki i popatrzyć jak wygląda prawdziwe życie tej rodziny.
Życie w przepychu, blichtr i bogactwie.
Dom VERSACE to przecież nie tylko Gianni i Donatella, to cały sztab ludzi, którzy pracują dla nich.

Autorka przeprowadziła wiele wywiadów z osobami z rodziny, przyjaciółmi, znajomymi.
Czyli poznała świat modelek, kochanków i relacji, zależności tam panujących.
Bardzo wnikliwie i rzetelnie przedstawiła nam jak powstawał DOM VERSACE.
Książka napisana jest językiem prostym i zrozumiałym.
Czyta się ją bardzo szybko i z zainteresowaniem.

Dzięki tej lekturze dowiemy się jak wyglądała droga do sukcesu Gianniego, w jaki sposób udało mu się stworzyć tak ogromne imperium mody znane na całym świecie.
Będzie też o upadku imperium po śmierci mistrza, który został zastrzelony w 1997 roku przez swojego szalonego wielbiciela.
Zobaczymy ponowny triumf DOMU VERSACE, gdy mistrza już nie ma.
Poznamy też wiele ciekawostek i anegdot ze świata mody.

To bardzo ciekawa lektura dla chcących wiedzieć trochę więcej o świecie mody czy samym mistrzu Giannim.

"DOM VERSACE" DEBORAH BALL

Był pionierem mody i wielkim skandalistą.
Wraz z siostrą Donatellą są znani, rozpoznawani i obrzydliwie bogaci.
Inną sprawą jest czy byli i są lubiani oraz szanowani.

„Moim celem jest dać kobietom szansę pokazania ich indywidualności, stania się tym, kim chcą być naprawdę. Myślę, że kobiety po prostu chcą czuć się piękne”
Gianni Versace

Dom Versace. Nieznana prawda o geniuszu. Morderstwie i przetrwaniu. Deborah Ball @wydawnictwo_marginesy

„Dom Versace” to fascynująca historia jednego z najbardziej wpływowych i kultowych domów mody na świecie. Autorka wnikliwie opisuje życie osobiste i karierę twórcy marki Versace, Gianniego Versace, poprzez różne wydarzenia z jego życia i tragiczną śmierć. Od dzieciństwa we Włoszech po decyzje podejmowane przez innych po jego śmierci.

W książce oprócz opowieści o Versace, autorka wplata ciekawe fakty i anegdoty na temat branży modowej, przedstawiając we wnikliwy i ciekawy sposób branżę modową w latach 80. i 90. XX wieku.

Ciekawie i zwięźle, z niezwykłą wnikliwością i pasją, wciągająca i niesamowita historia, nie tylko dla fanów mody. Polecam!

Gianni Versace

• Biografie
  • Moda
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Dom Versace. Nieznana prawda o geniuszu, morderstwie i przetrwaniu