Tu, pod gwiazdą polarną

Okładka książki Tu, pod gwiazdą polarną Väinö Linna
Okładka książki Tu, pod gwiazdą polarną
Väinö Linna Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich literatura piękna
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Täällä Pohjantähden Alla
Wydawnictwo Poznańskie
1974-01-01
1974-01-01
Cecylia Lewandowska
literatura fińska

Okładka książki Literatura na świecie nr 11/1977 (79) Ernest Bryll, Małgorzata Goraj-Bryll, Robert Graves, Richard Huelsenbeck, Veikko Huovinen, Eugeniusz Kabatc, Hermann Kant, Patrick Kavanagh, Väinö Linna, Thomas Mann, Timo K. Mukka, Jan Prokop, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Wacław Sadkowski, Karol Sauerland, Piotr Sommer, Joanna Trzcińska-Mejor, Christa Wolf
Literatura na ... Ernest Bryll, Małgo...

Książka budzi skojarzenia z naszymi "Chłopami" i zbudowała w mojej wyobraźni świat społeczności wsi, o którym do tej pory mógłbym powiedzieć co najwyżej - że jakaś na pewno była. Ale nie tylko wsi, ale też nieco kontekstu historycznego Finlandii, momentu przebudzenia narodowego, niepodległościowego z końcówki XIX i przełomu wieków. Ale zdecydowanie najciekawszym elementem powieści jest pokazanie relacji między różnymi klasami zamieszkującymi wieś - bezrolnymi, dzierżawcami ziemii, większymi gospodarzami, aż wreszcie klerem i ziemiaństwem.

Główni bohaterowie to rodzina Jussiego Koskeli - prostego, ale bardzo zawziętego i pracowitego człowieka, który własnymi siłami urządza się na ziemi należącej do parafii. Historia prowadzi nas przez pierwsze lata tytanicznej pracy, zbaczając czasem na opowieści innych mieszkańców wsi, pokazuje ich aspiracje i dylematy. W dalszej części główną postacią staje się najstarszy syn Koskeli.

Jest trochę o zwyczajach wsi fińskiej (ale niezbyt dużo - to nie jest monografia etnograficzna). Opisy przyrody i mijających pór roku są także dość skromne. Jest za to sporo o emocjach i dążeniach mieszkańców, wzajemnych relacjach, ale nie są to sążniste akapity, meandrujące myśli, lecz zapis prosty i bezpośredni. Mimo tego potrafiłem zbudować z tego obraz ludzi żywych, mających swoje pragnienia i obawy.

Dlaczego polecam? Ponieważ po przeczytaniu zapragnąłem odwiedzić Finlandię - prowincję, lasy. Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o kulturze i historii tego kraju ponad to, że mają sauny a na północy jest św Mikołaj.

„Na początku było błoto, motyka… i Jussi.” Kultowe pierwsze zdanie i kultowa pozycja - przynajmniej w Finlandii. Z perspektywy współczesnego czytelnika w Polsce niby nic specjalnego, ale gdy przyjrzymy się bliżej kontekstowi, to możemy zrozumieć, dlaczego właśnie ta historia ma taką szczególną pozycję w historii literatury. Przynajmniej w Finlandii.

• Literatura fińska
  • Fińskie
  • Literatura fińska; o Finlandii
  • Poczekalnia (BM)
  • 9) Literatura skandynawska
  • 2016

Dodaj cytat z książki Tu, pod gwiazdą polarną