rozwińzwiń

Walka o Hiszpanię 1936-1939. Pierwsze starcie totalitaryzmów.

Okładka książki Walka o Hiszpanię 1936-1939. Pierwsze starcie totalitaryzmów. Antony Beevor
Okładka książki Walka o Hiszpanię 1936-1939. Pierwsze starcie totalitaryzmów.
Antony Beevor Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
628 str. 10 godz. 28 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Battle for Spain: The Spanish Civil War 1936-39
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2023-04-24
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Data 1. wydania:
2009-01-01
Liczba stron:
628
Czas czytania
10 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324087594
Tłumacz:
Hanna Szczerkowska
Tagi:
historia Hiszpania Franco XX wiek wojna domowa
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
152 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
840
827

Na półkach: , ,

Monumentalne dzieło. Chyba najlepsza książka na temat wojny domowej w Hiszpani toczącej się w latach trzydziestych poprzedniego stulecia. Najlepsza nie dlatego, że czytało się ją wybornie jak piękną powieść. Najlepsza dlatego, że pisanie o tak egzotycznych, bądź co bądź, wydarzeniach z naszej perspektywy mało znanych (no może poza Guernicą, czy Brygadami Międzynarodowymi, czy Franco),w sposób wciągający jest klasą samą w sobie. Książka nie jest porywająca, zawiera masę osób, wydarzeń, nawiązań do wewnętrznej polityki hiszpańskiej, ale w żadnym momencie nie miałem poczucia, że tracę wątek, albo rozjeżdża się narracja. Było wprost przeciwnie Beevor trzymał poziom przez całą treść (ponad 600 stron). Dzięki temu mam poczucie, że mogłem naprawdę dobrze zgłębić istotą konfliktu wewnętrznego w Hiszpanii.

Monumentalne dzieło. Chyba najlepsza książka na temat wojny domowej w Hiszpani toczącej się w latach trzydziestych poprzedniego stulecia. Najlepsza nie dlatego, że czytało się ją wybornie jak piękną powieść. Najlepsza dlatego, że pisanie o tak egzotycznych, bądź co bądź, wydarzeniach z naszej perspektywy mało znanych (no może poza Guernicą, czy Brygadami Międzynarodowymi,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
61
54

Na półkach:

Jest to druga przeczytana przez mnie książka Beevora (pierwszą była ta o rewolucji i wojnie domowej w Rosji)- i zdecydowanie oceniam ją niżej. Największą wadą tej książki jest brak umiejętności Beevora do syntezy rozgrywających się wydarzeń.Autor ma manię skupiania się na wszystkich szczegółach toczonych walk, podaje mnóstwo nazwisk, drobnych, nieistotnych szczegółów, wiele-zbyt wiele - nazw miejscowości, miejsc itp.itd. Bardzo utrudnia to czytanie i zrozumienie aktualnej sytuacji. W końcu to praca popularnonaukowa, dla szerokiego grona czytelników, niekoniecznie naukowych badaczy tego okresu. Trzeba to wziąć pod uwagę , jeśli ma się ochotę na zakup tej książki.

Jest to druga przeczytana przez mnie książka Beevora (pierwszą była ta o rewolucji i wojnie domowej w Rosji)- i zdecydowanie oceniam ją niżej. Największą wadą tej książki jest brak umiejętności Beevora do syntezy rozgrywających się wydarzeń.Autor ma manię skupiania się na wszystkich szczegółach toczonych walk, podaje mnóstwo nazwisk, drobnych, nieistotnych szczegółów,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
94
94

Na półkach:

15/2023

Z pewnością nie jest to najlepsza książka, jaką miałem przyjemność przeczytać. Moje pierwsze wrażenie było bardzo negatywne, ale w drugiej części książki czytało mi się już znacznie lepiej. Spodziewałem się czegoś znacznie lepszego po autorze, z dość uznanym nazwiskiem.

Mam dwa poważne zarzuty do autora:
1. Narracja tej książki jest dość trudna w odbiorze. Osobie spoza Hiszpanii i nie mającej rozeznania w scenie politycznej tego kraju w latach 30 XX wieku jest się bardzo ciężko odnaleźć. Autor nie pomaga w zrozumieniu tego hiszpańskiego galimatiasu.
2. Tutaj znaczenie poważniejszy zarzut. Mianowicie autor jest bardzo nieobiektywny. Już po wstępie wiadomo, że jego sympatia jest po stronie republikanów. Niestety przez całą książkę Beevor specjalnie się nie kryje ze swoimi przekonaniami. Dla mnie osobiście w książce historycznej jest to niedopuszczalne.

Nie jest to ani wybitna i przełomowa książka, ani też do bólu fatalna. Taki typowy średniak. Liczyłem na coś zdecydowanie lepszego, bo temat wydaje się być bardzo interesujący. Niemniej jednak kilku ciekawych faktów się dowiedziałem.

Ani specjalnie nie będę odradzał lektury, ani też polecał.

15/2023

Z pewnością nie jest to najlepsza książka, jaką miałem przyjemność przeczytać. Moje pierwsze wrażenie było bardzo negatywne, ale w drugiej części książki czytało mi się już znacznie lepiej. Spodziewałem się czegoś znacznie lepszego po autorze, z dość uznanym nazwiskiem.

Mam dwa poważne zarzuty do autora:
1. Narracja tej książki jest dość trudna w odbiorze....

więcej Pokaż mimo to

avatar
13
13

Na półkach:

jak na Angola, to jeszcze obleci. Pisane z pozycji burżuazyjnego liberalizmu, co ustawia całą perspektywę.

jak na Angola, to jeszcze obleci. Pisane z pozycji burżuazyjnego liberalizmu, co ustawia całą perspektywę.

Pokaż mimo to

avatar
135
105

Na półkach:

Kupiłem tę książkę, ponieważ zachwycił mnie "Stalingrad" tegoż autora, napisany obiektywnie. Ta książka jest jednak wprost skandaliczna. Autor wyśmiewa katolicki kult, czczenie relikwii, usprawiedliwa mordowanie zakonnic, stara się tłumaczyć komunistów i zachowuje pozory obiektywności. Poziom antykatolickiego ścieku jaki prezentuje ta książka, przerósł wszystkie moje wyobrażenia. Co innego potępiać zbrodnie frankistów, którzy wykorzystywali wiarę katolicką do usprawiedliwania swoich postępków, a co innego szydzić sobie z wiary miliarda ludzi na kuli ziemskiej. Naprawdę, gdyby Beevor szydził z judaizmu natychmiast stracił by posadkę. Wara od religii katolickiej! Nie usprawiedliwia tych bredni ani nauka, ani popularność. No pasaran wrogowie Chrystusa!

Kupiłem tę książkę, ponieważ zachwycił mnie "Stalingrad" tegoż autora, napisany obiektywnie. Ta książka jest jednak wprost skandaliczna. Autor wyśmiewa katolicki kult, czczenie relikwii, usprawiedliwa mordowanie zakonnic, stara się tłumaczyć komunistów i zachowuje pozory obiektywności. Poziom antykatolickiego ścieku jaki prezentuje ta książka, przerósł wszystkie moje...

więcej Pokaż mimo to

avatar
475
317

Na półkach: , ,

Jak każda książka Beevora- czyta się doskonale. Mimo, że tym razem mniej skupia się na opisie działań wojennych a na zawiłościach polityki wewnętrznej Hiszpanii oraz europejskiej w obliczu konfliktu, nadal narrację odbiera się jak powieść sensacyjną.

Jak każda książka Beevora- czyta się doskonale. Mimo, że tym razem mniej skupia się na opisie działań wojennych a na zawiłościach polityki wewnętrznej Hiszpanii oraz europejskiej w obliczu konfliktu, nadal narrację odbiera się jak powieść sensacyjną.

Pokaż mimo to

avatar
142
137

Na półkach:

Znakomita ksiazka, bardzo dobrze napisana, wydarzenia przedstawione jasno bez zbędnego nudzenia. Nie jest to lektura dla czytelnika który lubi czarno-białe przedstawianie historii z przechyłem na prawą stronę. Fani tej kreatury Franco też nie będą zadowoleni, " tlusty tyłek" jawi się jako chytry lis o nienasyconej żądzy krwii. Zbrodnie z każdej ze stron przedstawione bez znieczulenia. Manipulacje komunistów oraz ich zla wola ukazane bez zbędnego owijania w bawełnę. Dzialania zachodu całkowicie utwierdzaja w przekonaniu że mozna poświęcić życie i los tysięcy ludzi dla interesów finansowych i politycznych bez patrzenie na cierpienie i masowe mordy. Kler, z nielicznymi wyjątkami, jawi się jako bezduszna instytucja podporządkowana władzy i mamonie. Lektura obowiązkowa dla każdego kto potrafi krytycznie myśleć i wyciągać wnioski z historii.

Znakomita ksiazka, bardzo dobrze napisana, wydarzenia przedstawione jasno bez zbędnego nudzenia. Nie jest to lektura dla czytelnika który lubi czarno-białe przedstawianie historii z przechyłem na prawą stronę. Fani tej kreatury Franco też nie będą zadowoleni, " tlusty tyłek" jawi się jako chytry lis o nienasyconej żądzy krwii. Zbrodnie z każdej ze stron przedstawione bez...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1145
942

Na półkach: ,

Długo trzeba było czekać na wznowienie pracy Beevora o hiszpańskiej wojnie domowej i mimo, że jak zwykle u tego autora jest to dobre czytadło to jednak jestem też trochę rozczarowany. Przede wszystkim zaskoczyło mnie, że jest to książka bardziej polityczna niż militarna. Opisy walk, chociaż niezwykle ciekawe, są jednak średnio rozwinięte i tak heroiczna obrona Alkazaru w Toledo jawi się prawie jako nieistotna i skromna potyczka. Postawienie większego nacisku na politykę i stosunki wewnętrzne między hiszpańskimi organizacjami i partiami jest trochę męczące przy lekturze i dosyć łatwo się pogubić w gąszczu anarchistów, komunistów, marksistów czy socjalistów. Natomiast na plus jest to, ze Beevor podejmuje naprawdę wiele tematów w swoje pracy. Są więc rozdziały o stosunku państw europejskich do rebelii, Brygadach Międzynarodowych, propagandzie wojennej, terrorze obu stron itp. Autor stara się też być w miarę obiektywny prezentując różne spojrzenia obu stron, co oczywiście jest bardzo słuszne, natomiast trochę mi brakuje w tym wypadku szerszej refleksji, bo czasem trudno wychwycić jaki był stan faktyczny w omawianym wydarzeniu. Beevor nie schodzi poniżej pewnego poziomu i tak jest też tym razem, natomiast jest to pozycja jedna ze słabszych tego autora, dla mnie trochę wyżej niż "Paryż wyzwolony", co i tak nie zmienia, że jest to pozycja warta sięgnięcia, aczkolwiek zrozumiem rozczarowanie co do tej książki.

Długo trzeba było czekać na wznowienie pracy Beevora o hiszpańskiej wojnie domowej i mimo, że jak zwykle u tego autora jest to dobre czytadło to jednak jestem też trochę rozczarowany. Przede wszystkim zaskoczyło mnie, że jest to książka bardziej polityczna niż militarna. Opisy walk, chociaż niezwykle ciekawe, są jednak średnio rozwinięte i tak heroiczna obrona Alkazaru w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
169
169

Na półkach:

bez entuzjamu. Jak to się mówi, szału nie ma.

Autor to nie zawodowy historyk, tylko dziennikarz, specjalizujący się w militariach. Stąd wymiar wojskowy jego książki jakoś obleci, choć też nie bez zastrzeżeń. Ogólnie praca do przyjęcia, daje dobre i w miarę obiektywne pojęcie o hiszpańskiej wojnie domowej.

Mówiąc "w miarę" mam na myśli to, że prorepublikańskie sympatie nie przekraczają tu granic zdrowego rozsądku,

Jak typowy Anglik, autor jest oczywiście w stanie podwyższonej gotowości bojowej jeśli chodzi o "brudne papistowskie triki" itp itd. W związku z tym nie dowiemy się np., że de facto religia katolicka została w strefie republikańskiej zdelegalizowana. Ma też wyraźną tendencję do kontekstualizowania i racjonalizowania zbrodni republikańskich, podczas gdy jeśli chodzi o zbrodnie nacjonalistów wymachuje własnym moralnie wzmożonym pryncypializmem.

Niemniej stronniczość Beevora określiłbym na 60:40, co jest i tak niezłym rezultatem np. w porównaniu z Prestonem (70:30) czy mędrcami typu Reig Tapia albo Angel Vinas (80:20).

Generalnie: kupić jako pierwszą przymiarkę do hiszpańskiej wojny domowej. Jako równowaga może być Pio Moa (przechył w drugą stronę) albo Eslava Galan (cyniczna niby-obiektywna wersja),w obu przypadkach polskie wersje hiszpańskich prac.

bez entuzjamu. Jak to się mówi, szału nie ma.

Autor to nie zawodowy historyk, tylko dziennikarz, specjalizujący się w militariach. Stąd wymiar wojskowy jego książki jakoś obleci, choć też nie bez zastrzeżeń. Ogólnie praca do przyjęcia, daje dobre i w miarę obiektywne pojęcie o hiszpańskiej wojnie domowej.

Mówiąc "w miarę" mam na myśli to, że prorepublikańskie sympatie nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
79
74

Na półkach:

Jedna z lepszych książek o wojnie domowej w Hiszpanii wydanych w języku polskim. Renomowany historyk umiejący przedstawić najważniejsze fakty. Z niektórymi jego tezami (np. tym, że republika powinna skupić się tylko na działaniach defensywnych) można polemizować jednak również te dyskusyjne tezy umie poprzeć argumentami.

Jedna z lepszych książek o wojnie domowej w Hiszpanii wydanych w języku polskim. Renomowany historyk umiejący przedstawić najważniejsze fakty. Z niektórymi jego tezami (np. tym, że republika powinna skupić się tylko na działaniach defensywnych) można polemizować jednak również te dyskusyjne tezy umie poprzeć argumentami.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    510
  • Przeczytane
    180
  • Posiadam
    89
  • Historia
    33
  • Chcę w prezencie
    11
  • Teraz czytam
    10
  • Historyczne
    9
  • Ulubione
    6
  • Do kupienia
    5
  • historia
    5

Cytaty

Więcej
Antony Beevor Walka o Hiszpanię 1936-1939 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne