Autyzm bez maski. Oblicza neurorożnorodności

Okładka książki Autyzm bez maski. Oblicza neurorożnorodności Devon Price
Okładka książki Autyzm bez maski. Oblicza neurorożnorodności
Devon Price Wydawnictwo: Biała Plama nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Unmasking Autism: The Power of Embracing Our Hidden Neurodiversity
Biała Plama
2023-04-03
2023-04-03

"Jeśli allistycy (osoby niebędące Autystami) nigdy nie słyszą o naszych potrzebach i nie widzą naszych zmagań, nie mają powodu, by się do nas dostosować" (!!!) "Odmowa przyjęcia neurotypowości jest rewolucyjnym aktem sprawiedliwości wobec niepełnosprawności. Jest to także radykalny akt miłości własnej".
Nie, nie i jeszcze raz nie. Przykro mi panie autorze, który Autysta piszesz wielką literą a wszystkie inne określenia osoby neurotypowej piszesz już małą literą, nie będę się do pana dostosowywać. Pracuję z autystami, wiem z czym się zmagają ale modlić się należy, żeby jednak szala ilości przechylała się na stronę osób neurotypowych, bo przy całym moim szacunku do autystów, doświadczenie zawodowe pokazuje mi, że nie tak znów wielu autystów jest w stanie samodzielnie funkcjonować nie raniąc i niszcząc swoich bliskich i otoczenia. I właśnie tacy jak pan autor (autystyczny zresztą),przedstawiają autystów jako ludzi, którym trzeba w pas się kłaniać i podporządkowywać swoje życie. Należy Wam się wiele ale to nie znaczy, że wszystko czyli jak każdemu na tym świecie. Niestety nie doczytam, jest wiele innych książek o autyzmie bez bufonady i egocentrycznego zacięcia.

Nie, nie i jeszcze raz nie. Przykro mi panie autorze, który Autysta...

Autyzm to problem z którym musi się borykać mnóstwo ludzi i tych po i przed diagnozą, ale również tych wszystkich, którzy chcą pomóc osobom dotkniętych autyzmem.
Ta książka pomaga zrozumieć autyzm, tłumaczy, że niektóre zachowania, które dla osób neurotypowych są dziwne, to dla osób autystycznych są niezbędne. Uświadamia rodzicom, że nie powinni się wstydzić za swoje autystyczne dzieci, że to ci, którzy nie rozumieją problemu powinni się wstydzić.
Książka daje inną perspektywę i odczarowuje spektrum. Przydatna wszystkim, którzy się z tym problemem muszą wziąć za bary.

Wspaniałe wyjaśnienie neuroróżnorodności i efektywne ćwiczenia sprzyjające zbudowaniu autentyczności przez osoby, które długo się maskowały.

• Autyzm
  • Neuroróżnorodność