Assassin's Creed. Miecz Shao Jun. Chiny. Tom 1

Okładka książki Assassin's Creed. Miecz Shao Jun. Chiny. Tom 1 Minoji Kurata
Okładka książki Assassin's Creed. Miecz Shao Jun. Chiny. Tom 1
Minoji Kurata Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Assassin's Creed Manga (tom 1) Seria: Komiksy Na Podstawie Gier komiksy
komiksy
Assassin's Creed Manga (tom 1)
Komiksy Na Podstawie Gier
Egmont Polska
2023-03-22
2023-03-22
Alex Hagemann

Okładka książki Ghost Rider. Wojna u wrót piekła David Baldeón, Lee Garbett, Victor Gischler, Paul Jenkins, Paolo Rivera, Mark Robinson, Simon Spurrier, Rob Williams
Ghost Rider. W... David Baldeón, Lee ...
Okładka książki Dungeons & Dragons. Zaćmione życzenie Tess Fowler, B. Dave Walters
Dungeons & Dra... Tess Fowler, B. Dav...
Okładka książki Znak Holly Black, Ted Naifeh
Znak Holly Black, Ted Na...
Okładka książki Hotel na skraju lasu Magdalena Hińcza, Michał Hińcza
Hotel na skraj... Magdalena Hińcza, M...
Okładka książki Frieren. U kresu drogi #1 Tsukasa Abe, Kanehito Yamada
Frieren. U kre... Tsukasa Abe, Kanehi...
Okładka książki Amazing Spider-Man. Tom 1 John Romita Jr., Joseph Michael Straczynski
Amazing Spider... John Romita Jr., Jo...

Piękna kreska i powiększony format to pierwsze cechy mangi, na które zwróciła uwagę. Motywy z gry Ubisoftu przeniesione na mangowe karty to moim zdaniem świetny pomysł. Pierwszy tom wprowadza nas w uniwersum Assasin's Creed. Dzięki temu mangę mogą czytać zarówno osoby, które grały w grę, oraz te, które nigdy wcześniej nie miały z nią styczności. Polecam :-)

Na półkach: , , , , , ,

Manga ma trochę większy format niż standardowo, dzięki temu dużo wygodniej się ją czytało. Piękna kreska. Plan historyczny splata się ze współczesnością i chyba po raz pierwszy obie płaszczyzny zaciekawiły mnie w równym stopniu. Zazwyczaj, jak widziałam, że bohater/ka wybudzają się z Animusa, to krzyczałam „o nie”, a tutaj czekam na ciąg dalszy.

Było dużo scen akcji, dostarczyły dobrej rozrywki, tylko szkoda, że przez to tomik tak szybko się skończył. Na pewno przeczytam kolejną część. Shao Jun wygląda niepozornie, ale potrafi dać czadu (wykop ze sztyletem w bucie, najs!).

Polecam fanom AC i nie tylko.

Było dużo scen akcji,...

Do tej pory nie miałem jeszcze do czynienia z uniwersum Assassin’s Creed. Wiem, że powstało mnóstwo gier, książki, komiksy, a nawet film, ale z żadnym z tych mediów w przypadku tej franczyzy się nie zetknąłem. Nie oznacza to jednak, że pozostawałem nieświadomy fenomenu tej oto marki. Wiedziałem mniej więcej na czym zasadza się fabuła poszczególnych jej tytułów. No i w końcu w moje ręce trafiła bardzo ciekawa pozycja z tego właśnie świata. Szczególnie interesująca, gdyż jest to manga. Nosi tytuł Assassin’s Creed: Miecz Shao Jun. Dzisiaj opowiemy sobie o jej pierwszym tomie.

Jak czytamy sobie z tyłu okładki, manga Assassin’s Creed: Miecz Shao Jun powstała na bazie gry firmy Ubisoft pod tym samym tytułem. Gracze mogą zatem mieć pewne pojęcie na temat przedstawionej tu historii i losów bohaterów. My zaczynamy jednak od zera, w związku z czym nie będę posiłkował się informacjami z gier poza tymi najważniejszymi i podstawowymi. Bohaterką tej historii jest Shao Jun, jedna z tytułowych zabójców. Akcja komiksu przenosi nas do XVI w. Chin, wrzucając nas w wir zmian politycznych, czystki i chaosu.

Twórca mangi, Minoji Kurata w zasadzie z marszu wrzuca nas w wir akcji. Historia rozpoczyna się w momencie gdy nasza główna bohaterka jest pojmana i przesłuchiwana. Szybko mamy okazję poznać jej twardy charakter i wielką siłę woli. Autor daje nam też do zrozumienia, że choć Shao Jun jest kobietą, to wcale nie musi być gorszym zabójcą od większości mężczyzn. Dość wcześnie pokazuje czytelnikowi próbkę jej niezwykłych umiejętności.

Zanim jednak dziewczyna się uwolni, w tak zwanym międzyczasie dostajemy wgląd w jej położenie. Dowiadujemy się w co tak właściwie wdepnęła, a następnie fabuła zaczyna się rozkręcać. Pierwszy tom mangi skupia się na konkretnych obiektach zemsty głównej bohaterki. Przechodząc od jednego przeciwnika do kolejnego otrzymujemy przy okazji informacje na ich temat. Widzimy, że zadanie jakie wyznaczyła sobie Jun nie należy do najłatwiejszych i szybko się z nim nie upora.

Teraz przyszedł czas na największy zwrot akcji. Niby wiem z czym wiąże się marka Assassin’s Creed i powinienem się spodziewać niespodzianki, o której zaraz napiszę. Jednakże, tak wciągnęła mnie historia chińskiej zabójczyni, że nagłe jej opuszczenie naprawdę mnie zaskoczyło. W Assassin’s Creed: Miecz Shao Jun bohaterką nie jest bowiem wspomniana w tytule asasynka. Nie. Wydarzenia z XVI w., którym się przyglądamy rozgrywają się w głowie Lisy Huang. Dziewczyna ze współczesnych nam czasów bierze bowiem udział w terapii przy użyciu urządzenia Animus, pozwalającego przeniknąć do pamięci przodków.

W ten oto sposób rozwija nam się drugi, tajemniczy wątek tej historii. Ja nie kupiłem stwierdzenia, że jest to terapia, mająca pomóc Lisie zwalczyć jej agresywne zapędy. Tym bardziej, że sam autor dał nam nieco później do zrozumienia, że przeprowadzająca badanie pani doktor skrywa jakiś sekret, o którym jeszcze się dowiemy. Bohaterka przez cały czas pozostaje jednak niczego nieświadoma. Choć wątek ten zajmuje w pierwszym tomie niewiele miejsca, to całkowicie zmienia sposób w jaki następnie czytamy Assassin’s Creed: Miecz Shao Jun.

Mangę czyta się bardzo szybko. Akcja jest dynamiczna, a sceny walk przeplatają się z kolejnymi fragmentami. Warstwa wizualna komiksu jest bardzo przejrzysta. Wszystkie ilustracje są bardzo szczegółowe. Momentami mogłoby się zdać, że to trochę taki uniwersalny, jakby wygenerowany komputer

Shao Jun powraca z Florencji do Chin, zdeterminowana i gotowa do walki z cesarzem i jego zwolennikami. Czy ktoś na nią czeka? Co zrobili templariusze jej zakonowi?

W okresie panowania dynastii Ming kraj cieszył się dobrobytem i dostatkiem. Jednak pojawienie się nowego cesarza oznaczało zmiany w polityce państwa. Rządzący przeprowadził polityczne czystki, a dawne imperium zaczęło pogrążać się w chaosie. Z Florencji wraca w swoje rodzinne strony, ostatnia z bractwa chińskich asasynów – Shao Jun z żądzą zemsty, spowodowaną wymordowaniem jej braci.

Miecz Shao Jun. Chiny. Assassin’s Creed to adaptacja gry komputerowej Assassin’s Creed Chronicles: China w postaci mangi. Tytułowa bohaterka jeszcze będąc we Włoszech, otrzymała tajemnicze pudełko, bez żadnych wskazówek, co ma z nim zrobić. Co gorsza, jest ono poszukiwane przez templariuszy, którzy również nie potrafią zrozumieć jego zawartości. Opowieść o Shao Jun została przedstawiona w ciekawy sposób, poprzez jej potomkinię, Lisę Yang, która poddaje się tajemniczej terapii, mającej na celu odkrycie powodów swojej wrodzonej agresji.

Historia tytułowej bohaterki rozwija się dość dynamicznie. Co ciekawe, przeskoki w czasie nie sprawiają trudności w zapoznawaniu się z nią, a czytając, można się w niej swobodnie odnaleźć.

Więcej na: CzasoStrefa

Niesamowicie wciągająca opowieść, przeczytana za jednym podejściem. Historia chińskiej zabójczyni została przedstawione w formie mangi, co dodaje całości egzotyki, zaś czytelnikom sprawi jeszcze więcej frajdy z lektury. Klimatyczne ilustracje, dobrze prowadzona akcja, ciężko jest się do czegoś przyczepić.

2014

PopKulturowy Kociołek:
Nastał kres dobrobytu i nieustającego rozwoju Państwa Środka rządzonego od dziesięcioleci przez dynastę Ming. Wraz z władzą nowego cesarza, kraj zaczął powoli pogrążać się w chaosie. Sytuację tą postanowił wykorzystać przywódca templariuszy (zakonu The Eight Tigers),aby zdobyć pełnię władzy. Jest on gotów wyeliminować każdego, kto przeszkodzi mu w osiągnięciu tego celu. W ten sposób śmierć dosięgła członków chińskiego Bractwa Zabójców. Jedyną ocalałą z masakry była Shao Jun, zmuszona uciekać do Europy. Po wyczerpującym szkoleniu powraca ona jednak do swojej ukochanej ojczyzny. Jej umysł zaprzątnięty jest chęcią dokonania zemsty za śmierć współbraci. Wyeliminowanie „ośmiu tygrysów” nie tylko przyniesie ukojenie jej duszy, ale również pomoże samemu krajowi.

Zarys fabuły mangi powinien być dość dobrze znany miłośnikom gier z serii AC. Tytuł scenariuszowo jest bowiem powiązany z grą Assassin’s Creed Chronicles: China. Nie jest to jednak zwykła komiksowa adaptacja dzieła Ubisoftu. Komiks stanowi pewnego rodzaju dopełnienie wspomnianego tytułu. Jednocześnie broni się jako osobny byt i śmiało można po niego sięgnąć nawet nie znając wspomnianej gry.

Recenzowany tytuł w dużym uproszczeniu można byłoby określić mianem solidnego kawałka franczyzy. Scenariusz jest ciekawy, wypełniony kilkoma znaczącymi zwrotami akcji i wyrazistymi bohaterami. Nie należy jednak od niego oczekiwać nadmiernej fabularnej „głębi”. Cała siła serii AC opiera się bowiem głównie na widowiskowości, która zapewnia odbiorcy solidną dawkę rozrywki – tylko tyle, lub aż tyle.

Akcja podobnie jak w grach dzieje się dwutorowo: w jednym momencie obserwujemy poczynania wspomnianej już Shao Jun, aby chwilę później skupić uwagę na czasach współczesnych i młodej kobiecie (Lisie Yang – potomkini zabójczyni),wykorzystywanej przez firmę Abstergo do osiągnięcia ich pokrętnych celów. Oba wątki prowadzone są dość dobrze i nie odnosi się wrażenia, jakby których z nich był dodany do historii na siłę. Ze względu na ograniczoną ilość miejsca, trzeba być jednak gotowym na pewną skrótowość treści czy zauważalne uproszczenia.

PopKulturowy Kociołek:

„Miecz Shao Jun” to pierwszy komiks z serii „Assassin's Creed”, który tak mnie wciągnął. Mamy tu niemal wszystko:
– intrygująca fabuła pełna brutalnych starć i skrytobójstwa – jest;
– wielowymiarowa, dająca się polubić główna bohaterka – jest:
– przepiękne rysunki w stylu tradycyjnej mangi – są;
– smaczki dla fanów gry i przystępność dla całej reszty odbiorców – są.

Mimo to „Miecz Shao Jun” nie jest idealny, o czym wspominam w pełnej recenzji tutaj: https://grywalnia.pl/wpisy/recenzja-assassins-creed-miecz-shao-jun-komiks-w-grze-5

Po raz pierwszy przyznam – warto! Dziękuję wydawnictwu Egmont za egzemplarz recenzencki. Już nie mogę się doczekać kontynuacji!

– intrygująca fabuła pełna brutalnych starć i skrytobójstwa – jest;
– wielowymiarowa, dająca się polubić główna bohaterka – jest:
– przepiękne rysunki w stylu tradycyjnej mangi – są;
– smaczki dla fanów gry i przystępność dla całej reszty odbiorców – są.

Mimo...

Tak się wciągnąłem że przeczytałem na raz. Nie mogę doczekać się 2 tomu. Pozdrawiam

• Manga
  • Mangi 2023