„U Huberta”

Do tego typu książek trzeba podchodzić z bardzo dużą rezerwą i wiedzą historyczną, trzeba rozumieć co się czyta i o czym, w jakich czasach była pisana książka i kto ją napisał. Ktoś już słusznie zauważył, że tutaj niema zakończenia! To prawda niestety. Generalnie jeśli się odpowiednio podejdzie , to można dać 7/10, ale, że to jednak jest pewna całość, czyli sama książka, czasy i okoliczności, to trzeba patrzeć na to w taki sposób, jakbyśmy czytali ją w okresie PRL-u, więc ocena będzie sporo niższa. Brak zakończenia, a właściwie wyjaśnienia całej sprawy i do tego bohaterscy agenci bezpieki, rozkładają ocenę.

PRL-owski kryminał, w stylu „07 zgłoś się”. Opowiada o tym, jak to wspaniale działali bohaterscy oficerowie bezpieki, tropiąc brzydkich kryminalistów i prowadząc niebezpieczną grę z równie niebezpiecznymi szpiegami z drugiego obszaru płatniczego, którzy złakomili się na rewelacyjne zdobycze polskiej, socjalistycznej myśli technicznej.
Autor poległ tu na samym początku, próbując opisać włoską fetę z okazji podpisania umowy handlowej. Widać, że raczej za granicę nie jeździł i wydawało mu się, że musi to wyglądać tak samo jak w naszej siermiężnej Polsce Ludowej – na chlaniu wódy na umór. W ogóle, cała powieść aż tonie w oparach alkoholu – głównie wódki, ale również jugosłowiańskich koniaków, wypijanych duszkiem.
Wszystko to można by wybaczyć – wiadomo, w jakich czasach ta opowiastka powstała – gdyby nie brak zakończenia. Tak, brak zakończenia w powieści kryminalnej! Brzmi absurdalnie, ale tak właśnie jest. W najciekawszym momencie autor po prostu urywa, choć powieść aż prosi się o jeszcze jeden rozdział. Kilkakrotnie sprawdziłem, czy ktoś nie wyrwał mi kilku kartek, bo nie chciało mi się wierzyć.
Generalnie – nie polecam. Nawet miłośnikom łowiectwa – bo akcja dzieje się wśród myśliwych (stąd tytuł). Opisy polowań też wzięte z Księżyca.

Autor poległ tu na samym początku,...

Mnóstwo klisz, przewidywalny antagonista, pełno błędów w druku oraz w ortografii, korektor płakał jak poprawiał.

Solidny szpiegowski kryminał toczący się w kręgu PRLowskiego, późnogierkowego, estabilishmentu (dyrektorzy, prezesi spółdzielni, badylarze),który, jak to wtedy było wręcz obowiązkowe, "integrował" się na polowaniach (stąd ten "Hubert" w tytule.). Wkrótce jeden z polujących prezesów ginie w niewyjasnionych okolicznościach, a wokół jego Instytutu zaczyna krążyć zachodni wywiad.

Zachodni wywiad knuje i korumpuje, gierkowski estabilishment się kompromituje, trup ściele gęsto - a czyta się, jak na standard kryminału milicyjnego (a raczej bezpieczniackiego) dobrze.

Ostra krytyka gierkowskiegoo estabilishmentu wynika z faktu, że "U Huberta" powstawała w roku 1981, kiedy to krytyka epoki Gierka była na czasie.

No i intrygujące z dzisiejszej perspektywy jest podejście do SB - to nie tylko Zwyrodniałe Potwory mordujące Księdza Jerzego, szpiegujące i dręczące Obywateli, których jedynym celem jest Zniewolenie Narodu ale - też - "zwyczajny" kontrwywiad z typowymi dla kontrwywiadu zadaniami.

Super ksiazka, uwielbiam tego autora. Polecam

Super ksiazka, uwielbiam tego autora. Polecam

• Kryminał
  • Popkultura PRL
  • Sensacja/Kryminał
  • Kryminały PRL-U
  • Kryminał, sensacja
  • Nie jestem zainteresowany

Dodaj cytat z książki „U Huberta”