To ze mną jest problem

Okładka książki To ze mną jest problem Emma Rävås
Okładka książki To ze mną jest problem
Emma Rävås Wydawnictwo: dziwny pomysł Seria: Tęczowa Seria literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Tęczowa Seria
Jag händer jämt
dziwny pomysł
2023-03-31
2023-03-31
9788396197283
Aleksandra Brożek-Sala

wow that was intense. oczy mi się rano łzawiły w autobusie jak myślałam o fragmencie przeczytanym poprzedniego dnia. mimo małej czcionki i trudnej tematyki czyta się bardzo szybko

duży trigger warning: myśli samobójcze, gwałt

duży trigger warning: myśli samobójcze, gwałt

To jest do tej pory mój zdecydowany ulubieniec z tęczowej serii. Książka o wychodzeniu z toksycznej relacji i o spustoszeniu, jakie może zrobić w głowie młodej dziewczyny. Zdecydowanie bliższa mi niż wiele innych zachodnich młodzieżówek, głównie pod względem kulturowym (ale ja jestem w wieku autorki, więc może to być tez ta kwestia). Nie przebije się pewnie do mainstreamu, a szkoda, bo moim zdaniem przewyższa wiele popularnych tytułów.

O, i to jest typ powieści młodzieżowej/obyczajowej, który najlepiej mi wchodzi. Z dobrym portretem psychologicznym bohaterki, toksycznym związkiem i depresją, w które wierzę, z wieloma odcieniami szarości w relacjach rodzinnych i z przyjaciółmi, z konkretnym pomysłem na strukturę.

I chociaż książka podnosi na duchu, to daleko jej do jej amerykańskich odpowiedników, gdzie w pewnym momencie trzeba podbić stawkę i nadmuchać patos, pokazać, że w kupie siła i kochajcie siebie. Tu jest kameralnie, słodko-gorzko i bliżej ziemi, ale wciąż w powietrzu wisi nadzieja.

"To ze mną jest problem" wspaniale domyka Tęczową Serię i zdecydowanie jest w trójce tych jej książek, które mi się bardziej podobały. Nie spodziewałam się, a jednak.
PS potrzebujemy więcej takich bohaterów jak Simon, pls.

Zawiodłem się. Spodziewałem się czegoś o wiele lepszego i ciekawszego. Jakoś od początku ciężko było mi się wkręcić w tą historię

To ostatnia z tęczowej serii wydawnictwa DziwnyPomysł i aż smuteczek bierze w górę, choć wiem, że będą inne wydawane.

Okładka w moim ulubionym filecie. Wydaje się być przyjemna i takie miałam oczekiwania widząc ją pierwszy raz. Oczywiście, że to się wszystko rozpłynęło.

Zaczyna się od codzienności, jest pisana tak prosto, że aż dziw, że potrafi wzbudzić skrajne emocje, a z czytającego wymsknąć przekleństwa.
Najpierw dzieje się w głowie głównej bohaterki, to bardzo blokuje jej osąd rzeczywistości, zdarzają się częste pustki i depersonalizacje. Potem z rozdziału na rozdział nasze widzenie w książce się otwiera. Po drodze można potknąć się o stany szoku, obrzydzenia (w ocenie zachowania nie relacji wlw),małe nadzieje i wiarę, że uda się wyjść i będzie dobrze.

Jest tu dziwnie. Niepokojąco. Jest przeszłość i jest teraz. I to jak przeszłość ukształtowała widzenie teraz.

Widząc całość, wiem, że nie tego się spodziewałam. Książka jest trudna, nie będę ukrywać. Ale ma ten mały promyczek nadziei w postaci przyjaciół, rodziny i tej jednej. :)

Dziękuję wydawnictwu Dziwny Pomysł za pierwszą współpracę. 😁🤗

• Nie posiadam
  • Queer
  • Obyczajowe
  • LGBT

Dodaj cytat z książki To ze mną jest problem