Zaopiekuj się mną. Zorza, sowa śnieżna

Okładka książki Zaopiekuj się mną. Zorza, sowa śnieżna Holly Webb
Okładka książki Zaopiekuj się mną. Zorza, sowa śnieżna
Holly Webb Wydawnictwo: Zielona Sowa literatura dziecięca
literatura dziecięca
Sky
Zielona Sowa
2022-12-07
2022-12-07

Od dłuższego czasu przymierzałam się, żeby zacząć czytać córce książki z serii Zaopiekuj się mną. Choć oznaczenie wiekowe jest od 6+, córka ma cztery i pół. Sądziłam, że to będą fajne historie o zwierzątkach z odrobiną magii.
Szczególnie przemawiała do mnie ta edycja specjalna. A gdy w sklepie, przypadkiem wpadła nam w ręce ta książka, to stwierdziłam, że spróbujemy i muszę przyznać, że mam ambiwalentne uczucia.

Pomysł ogólnie ciekawy, dzieci uwielbiają przygody o zwierzętach, więc to jak najbardziej się sprawdziło, ale trochę zaskoczył mnie wątek, o dziewczynce, której zmarła mama "straszyła ją".
Czytając córce, pomijałam te akapity, bo wiem, że bałaby się. Wiem, oznaczenia wiekowe od 6+, nasza córka jednak jest za mała na takie historie, więc z resztą książek chyba jeszcze trochę się wstrzymamy. Ale z drugiej strony czy sześcioletnie dziecko nie będzie się bało wyobrażenia, że zmarła mama jest duchem i teraz go straszy?
No nie wiem.

Gdyby nie ten wątek, książka byłaby świetna nawet dla pięciolatków, ale teraz gdy przeczytałam ją całą, myślę, że nawet sześć lat to mało.

Ale dla starszych dzieciaków, które więcej już rozumieją i wyszły z etapu różnych leków, będzie w sam raz.

To jedna z najlepszych książek tej serii :)

To jedna z najlepszych książek tej serii :)

Główną bohaterką książki jest Leosia. Dziewczynka wraz z rodzicami spędza święta Bożego Narodzenia u dziadków w górach. Od nich dowiaduje się, że w okolicy pojawiła się niespotykana tam już od bardzo dawna sowa śnieżna. Leosia początkowo nie jest zbytnio zainteresowana ptakiem, tęskni za przyjaciółką z którą miała mnóstwo planów na czas przerwy świątecznej. Martwi się też o chorą mamę. Ostatecznie jednak daje się namówić dziadkowi na spacer w trakcie którego udaje im się szczęśliwie zauważyć śnieżną sowę. Kolejnego dnia w czasie samotnego spaceru Leosia ponownie zauważa ptaka. Idąc za nim odbywa podróż w czasie. W ten sposób poznaje mieszkającą w tym samym miejscu, ale przed wieloma laty, Amelię. Dziewczynki zaprzyjaźniają się. Leosia każdego kolejnego dnia w trakcie pobytu u dziadków podążając za sową, której nadała imię Zorza, odwiedza nowo poznaną przyjaciółkę i spędza z nią czas. Przypadkiem przyjaciółki dowiadują się o gnieżdżącej się w okolicy śnieżnej sowie. Koniecznie chcą ją zobaczyć. Niestety kuzyn Amelii również się o tym dowiaduje i ma w stosunku do ptaka pewne plany. Co zamierza? Czy Leosia i Amelia będą w stanie go powstrzymać?

Sięgając po lekturę dzieci nie tylko przeczytają ciekawą opowieść o przygodzie jaka przytrafiła się Leosi, ale również przeniosą wraz z nią do zasypanej śniegiem górskiej wioski, w której pojawiła się wyjątkowo rzadka i piękna sowa śnieżna. Będą więc miały również niepowtarzalną okazję aby przyjrzeć się bliżej temu niezwykłemu ptakowi i poznać kilka ciekawostek na jego temat...

Jeżeli chodzi o przygodę Leosi to zdecydowanie czytało się ją bardzo przyjemnie. Okazała się wyjątkowo wciągająca, pouczająca i ciekawa. Jest przy tym również trochę fantazyjna, gdyż czas rzeczywisty miesza się w niej z przeszłością. Podróże w czasie jakie odbywa główna bohaterka zdecydowanie dodają jej szczypty magii i niezwykłości, i to jest w tej książce najfajniejsze.

Dzieci zapewne ucieszy fakt iż lektura opatrzona jest czarno - białymi naszkicowanymi ilustracjami, które goszczą co jakiś czas na jej stronach. Co równie ważne czytanie ułatwia też dużych rozmiarów czcionka, która z pewnością zachęci dzieci do samodzielnego sięgnięcia po książkę.

Myślę, że lekturę mogę polecić wszystkim dzieciom. Z pewnością historia Leosi i cudownej śnieżnej sowy, która poprowadziła ją ku przygodzie prosząc jednocześnie dziewczynkę o pomoc, warta jest uwagi i poświęcenia jej wolnej chwili. Polecam ją wam gorąco.

• ❇️ Legimi
  • ⚔️ Wyzwanie LC 2024