Kobieta i rodzina w Egipcie i Sudanie. O kobiecości, seksualności i płodności

Okładka książki Kobieta i rodzina w Egipcie i Sudanie. O kobiecości, seksualności i płodności Małgorzata Malińska
Małgorzata Malińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog popularnonaukowa
popularnonaukowa
Wydawnictwo Akademickie Dialog
2023-03-08
2023-03-08
Afryka Egipt Sudan świat arabski kobieta rodzina cywilizacja muzułmańska

Książka Małgorzaty Malińskiej, to doskonała praca antropologiczna bazująca na jej osobistych badaniach terenowych, rzetelnych, dokładnych i uczestniczących (Autorka, kierując się metodyką Malinowskiego, prowadzi swoje badania wewnątrz społeczności, którą bada. Wraz z mieszkankami nubijskich wiosek śpi, je, uczestniczy w codziennym życiu...).

Malińska kilka razy odwiedziła nubijskie społeczności w południowym Egipcie i północnym Sudanie, badając je pod kątem warunków życia kobiet, ich pozycji w nubijskiej strukturze konserwatywnego islamu, ich codziennych trosk, zdrowotnych i egzystencjalnych konsekwencji powszechnej praktyki obrzezania kobiet. Autorka szczegółowo opisuje też codzienność Nubijek, hierarchię wewnątrz rodziny i wioski, ich życie seksualne, kobiece troski, ich ból, wstyd, radości...

→ ciąg dalszy recenzji:

Malińska kilka razy odwiedziła...

Słodki Jezu. Autorka to święta kobieta, bo w tej książce nie ma ani jednej subiektywnej opinii tylko fakty i brak oceniania. Wykazała się wielką delikatnością przy tym chorym temacie

🧕💔♀️
„Dla matek najważniejsze jest to, że infibulacja kreuje w ich córkach kobiecość i płodność, natomiast ojcowie podkreślają wartość społecznej kategorii dziewictwa i nienagannego sposobu postępowania kobiety, czyli składowych moralnej czystości nierozerwalnie związanej z hormonem mężczyzn z rodziny”.
Wczoraj skończyłam czytać tę książkę i powiem wam szczerze, że nie można na pewno, koło niej przejść obojętnie. Autorka mieszkała w afrykańskich wioskach, gdzie uczestniczyła w ich codziennym życiu oraz była obok tych wszystkich kobiet. A to właśnie im oddaje głos...
Naprawdę nie żałuję, że ją przeczytałam, natomiast porusza ona bardzo ważne sfery, na które można rozmawiać tylko z kobietami, mam tutaj na myśli przede wszystkim obrzezanie kobiet, które jest do teraz praktykowanym rytuałem, bo to według ich przekonań, kultury i religii oznacza, że jest "godna bycia" żona i matką, bo inaczej nie jest prawdziwą kobietą i splami honor swojej rodziny....
„Zazwyczaj sproszkowany lek aplikują na ranę. Inne dokonują tych zabiegów w sposób tradycyjny, czyli bez użycia jakichkolwiek środków medycznych, w tym antyseptycznych i anestezji. Podstawowymi „instrumentami chirurgicznymi” akuszerek są żyletka, niewielki nóż lub brzytwa”.
Uważam, że to absolutnie powinno i musi być zakazane, bo jest to zwykłe bydlackie i barbarzyńskie obrzęd, który absolutnie nie powinien nie mieć miejsca. Ponadto kobiety, które wykonują te zabiegi, nie posiadają wiedzy medycznej, a ten "zabieg honorowy" jest praktykowany od setek i tysięcy lat. A wszystkie dziewczynki, potem kobiety są okaleczone i obdarte z radości, przyjemności seksualnej i przede wszystkim zdrowego funkcjonowania. Mam nadzieję, że przyjdzie dzień, kiedy przestanie być w ogóle praktykowany. Osobiście bardzo na to liczę.
„No, bo jak ona jest rozcięta, no to to jest ból. Tak tu już jest. Tak tu jest”.
Kobieta i rodzina w Egipcie i Sudanie. O kobiecości, seksualności i płodności jest bardzo wartościową i edukacyjną lekturą, która zasługuje na uwagę, iż dotyczy sfer każdej z nas. To książka dla kobiet kobietach, które muszą się na to godzić, bo tak już jest, ale to nie oznacza, że tak musi być. Małgorzata Malińska zrobiła kawał dobrej roboty, a jej lekturę myślę, że powinien przeczytać każdy, żeby mieć świadomość, że ta popi*rd*l*n* tradycja nie ma prawa mieć w ogóle miejsca.

#Afryka#Egipt#Sudan#światarabski#cywilizacjamuzułmańska#kobieta#rodzina#cywilizacjamuxułmańska#wyrzezanie#FGM#mutylacja#seksualność#seks#edukacjaseksualna#brakedukacjiseksualnej#edukacjaseksualnajestpotrzebna#islam#obrzezaniekobiet#infibulacja#posłuszeństwowobecmężczyzn#patologia#aranżowanemałżeństwo#kobiety#dzieciństwo#obdartezradości#wyciętakobieta

🧕💔♀️
Wczoraj skończyłam czytać tę książkę i powiem...

• Bliski Wschód / Arabowie / Żydzi
  • Kindle