Okładka książki Kobiety od A do Z czyli o tym, co ważne dla kobiecej tożsamości, o emocjach, postawach i życiowych wyborach Katarzyna Miller
Katarzyna Miller Wydawnictwo: Zwierciadło poradniki
poradniki
Zwierciadło
2023-01-01
2023-01-01

Gdy kobiety rozprawiają o kobietach bardzo często poruszają kwestie z pozoru banalne i logiczne, jednak po głębszej analizie można dostrzec, że są one niejako zapomniane lub traktowane jako temat tabu. Tak też jest w przypadku książki "KOBIETY OD A DO Z czyli o tym, co ważne dla kobiecej tożsamości, o emocjach, postawach i życiowych wyborach".

Katarzyna Miller jest uznawana za najsłynniejszą polską psycholożkę, która nie owija w bawełnę i jest szczera do bólu. Idealnie można to odczuć właśnie w tej książce. Współautorem jest w tym wypadku Dariusz Janiszewski, który miał już okazję współpracować z panią Miller przy ich poprzedniej książce ŻYCIE OD A DO Z.
Muszę przyznać, że sposób w jaki treść została tutaj zaprezentowana jest genialny. Całość składa się z poszczególnych rozdziałów, gdzie hasła faktycznie zaczynają się od kolejnych liter alfabetu. Mamy więc dla przykładu A jak Autonomia, B jak Bezradność, C jak córka, D jak Dzieci i tak dalej. Każde z haseł zostawało wyjaśnione dzięki krótkim porównaniom, dzięki czemu przyjemnie mi się z tym zapoznawało.
I choć nie jestem zwolennikiem poradników, książek o tematyce psychologicznej i tym podobnych, to ten tytuł przykuł moją uwagę. Niektóre tematy określane jako tabu zostały nakreślone bardzo przejrzyście, dla niektórych zapewne zbyt "otwarcie", ale ja uważam, że są kwestie, o których za mało się mówi albo nie mówi się wcale, co skutkuje wieloma przykrymi sytuacjami i dobrze byłoby to zmienić.
Bardzo przyjemna pozycja myślę, że mogę ją Wam polecić bez obawy o zbytni natłok psychologicznej treści 😉

Katarzyna Miller jest...

Porozmawiajmy o kobiecości. Katarzyna Miller, psycholożka, stworzyła kobiece abecadło. Wyróżniła cechy, rzeczy, postawy, które według niej towarzyszą kobietom, definiują, ale też uciskają je. Rozprawia się ze stereotypami i prowokuje nas, żebyśmy zastanowiły się, czy jesteśmy spełnionymi, szczęśliwymi kobietami.

Książka „Kobiety od A do Z” ma formę zbioru felietonów ułożonych w kolejności alfabetycznej. Do każdej litery autorka dopasowała hasło (lub hasła),które w jej mniemaniu mówi o kobiecości i oczywiście je rozwija. Wybory subiektywne, jednak w kontekście całej publikacji faktycznie dające obraz kobiety i pewnych kierunków, w jakie szeroko pojęta kobiecość zmierza.

Znajdziemy tu wywody o charakterze psychologicznym – a nawet bardzo osobiste – które prowokują nas (a przynajmniej mnie) do przemyślenia swoich wyborów i odpowiedzenia sobie na pytanie, na ile były nasze. Przyznam, że nie do końca zgadzam się z pewnymi zapatrywaniami Katarzyny Miller, szczególnie na temat kobiet wybierających życie rodzinne. Co prawda w tekście o emancypacji padają wspaniałe słowa: „Decyzja o pozostaniu w domu przy dzieciach też może być wyrazem emancypacji. Kobieta ma pewne prawo wybrać, czy chce być gospodynią domową, czy rozwijać karierę zawodową”[1]. Natomiast czuć, że psycholożka chce „wypchnąć” panie z przysłowiowej kuchni, że – według niej – pozostanie w domu jest rezygnacją z czegoś. Ja stoję na stanowisku, że każdy nasz wybór generuje zyski i straty. Z czegoś rezygnujemy, żeby coś dostać. Musimy uczciwie z samym sobą rozsądzić, na czym nam najbardziej zależy. Abstrahując od różnic naszego patrzenia na świat, trzeba przyznać, że Katarzyna Miller sprytnie mnie sprowokowała, do odpowiedzi na pytanie na ile ulegam stereotypom i wzorcom wychowania. I mam nadzieję, że i wy podejmiecie się takiego rozliczenia.

Druga grupa zagadnień nawiązuje do seksualności, która to mozolnie, ale konsekwentnie się wyzwala. Ta sfera dotyczy każdego i nie możemy traktować jej jako coś wstydliwego. Powinniśmy zestawiać z nią trzy wartości: szczerość, szacunek i edukacja, i Katarzyna Miller takie podejście promuje. Ciekawym jest, jak inaczej patrzy na pewne pojęcia, które powszechnie (chyba) nabrały pejoratywnego wydźwięku. Szczególnie mam na myśli teksty „Romans” i „Kochanka” oraz „Uwodzenie”. Psycholożka, na ich przykładzie, pokazuje, że nie zawsze trzeba „na maksa”, żeby poczuć satysfakcję.

Moja przyjaciółka powiedziała mi kiedyś: „Wiesz za co cię lubię? Bo na wiele rzeczy patrzymy inaczej, a i tak się szanujemy”. Podobną relację mam z Katarzyną Miller. Czuję, że ją napędza coś innego niż mnie. Że mamy inny stosunek do ról społecznych, feminizmu i samej kobiecości. Jednak lektura książki „Kobiety od A do Z” była orzeźwiająca. Z wielką przyjemnością wysłuchałam tego innego głosu, bo „mądrego miło posłuchać”. Nie czułam się atakowana. Katarzyna Miller nie kryje swoich poglądów, ale pozostawia czytelnikowi przestrzeń na własne i szanuje jego stanowisko. Podkreślając, że: „Dbanie o to, żeby mi [w sensie człowiekowi] było dobrze i żebym czuła się spełniona i szczęśliwa, powoduje przeważnie, że taka jestem”[2]. I z tą myślą odkładam „Kobiety od A do Z” na półkę.

[1] Katarzyna Miller, Dariusz Janiszewski, „Kobiety od A do Z czyli o tym, co ważne dla kobiecej tożsamości, o emocjach, postawach i życiowych wyborach”, wyd. Zwierciadło, Warszawa 2023, s. 49.
[2] Tamże, s. 91.

Książka „Kobiety od A do Z” ma formę zbioru felietonów...

"Kobiety od A do Z czyli o tym, co ważne dla kobiecej tożsamości, o emocjach, postawach i życiowych wyborach" Katarzyna Miller Dariusz Janiszewski

"Władza nie służy temu, żeby się przejmować czyimiś uczuciami, tylko temu, żeby mieć co się chce."
"Rodzicom realnym często bardzo by się przydało, żeby mieli szacunek i dla siebie, i dla swoich dzieci, i dla relacji, która ich łączy. Wtedy dużo rzeczy byłoby prostszych. Łatwiej byłoby pamiętać, że dziecko to nie jest ktoś, kto ma żyć dla rodzica albo powodować, żeby on się nie czuł samotny czy niespełniony."
"Zapominamy często, że dziecko jest nową, odrębną istotą i należy mu się szacunek. Nie jest po to, żeby podawać szklankę herbaty na starość, nie pojawiło się dla rodziców, tylko dla świata i dla siebie."
"Najczęściej w rodzinnym mieszkaniu dzieci mają swoje pokoje, mąż ma gabinet, a kobieta schodzi na dalszy plan."

O kobietach...

"Tajemnicą jest kobieta." Stanisław Wyspiański

Kobieta, nie da się ukryć, że jest bardzo fertycznym tematem w powieściach czy wierszach, postacie kobiece w książkach, filmach czy serialach stają się bohaterkami, które zapadają w pamięć, myśli i serca czytelników i widzów na całym świecie. Kobieta, wg jednych jest "puchem marnym", wg innych "tajemnicą", a jeszcze wg innych "pułapkami, w które wpadamy i z których już nie chcemy się uwolnić". Kobiety od zawsze były inspiracją dla artystów wszelakich, są muzami czy to dla malarzy, czy to dla pisarzy, poetów czy rzeźbiarzy.

O kobietach dla kobiet pisze w swojej najnowszej książce właśnie pani Katarzyna Miller, znana i lubiana psychoterapeutka. W "Kobietach od A do Z" dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat kobiet. W rozmowie z Dariuszem Janiszewskim porusza tematy ważne dla kobiecej tożsamości, omawia przyjmowane przez kobiety role i postawy, czy mechanizmy psychologiczne, na które są wyjątkowo podatne. Przeczytamy tu m.in. o sprawach ważniejszych, takich jak samoocena, autonomia, emancypacja, poronienie, przemoc domowa czy zmiany, a także o sprawach mniej ważnych, które kryją się na przykład pod hasłami: gęba, humor, jędza, kot czy lajki. Ten kobiecy alfabet pani Kasi niesie ze sobą wiele emocji, humoru i mądrości, dlatego warto przeczytać go, szczególnie my, czytelniczki, powinnyśmy przeczytać go w całości, od A do Z. Naprawdę warto, czyta się go szybko i zgodzicie się ze mną, że takie kobiece spojrzenie na nas, kobiety i na nasz, kobiecy świat jest bardzo intrygujące. Polecam Wam lekturę tej książki, a ja za możliwość lektury dziękuję wydawnictwu Zwierciadło i autorce !

"Kobieta miewa w oczach błyski stokroć wymowniejsze od słów." Arthur Conan Doyle

O kobietach...

"Tajemnicą jest kobieta." Stanisław Wyspiański

Bardzo ogólnikowa i mało odkrywcza.

Bardzo ogólnikowa i mało odkrywcza.

Świat wokół kobiet

Książka o kobietach i dla kobiet napisana przez psychoterapeutkę Katarzynę Miller. To złapane przemyślenia, na które czasem kobiety nie mają czasu. A dzięki krótkim rozdziałom poświęconym wielu ciekawym tematom mamy chwilę by się nad tym zastanowić. Bo świat i postrzeganie kobiet trochę się zmienił, a trochę jest w tyle za tym czego byśmy oczekiwały.

Zaczytałam się na temat kobiet i wielu ważnych kwestii i aspektów, które nas dotykają. Niektóre tematy są zabawne, inne błahe, a niektóre bardzo trudne. Cieszę się jednak, że mogłam poznać przemyślenia pani psycholog, które składają się na naszą codzienność wpływają na życie każdej z nas. Tematy różnorakie, ale i obejrzane z różnej perspektywy. I nie ma tutaj jednej słusznej drogi, a jest kilka spojrzeń, co również jest bardzo ciekawe i zostawia otwarte ścieżki dla interpretacji.

Jest tutaj wiele zachwytu, takich pozytywnych wibracji i troski o to by kobietom było lepiej w życiu. Tak to odebrałam. Ta książka jest dla każdej z nas by spojrzeć na swoje życie, na siebie bardziej pozytywnie. Spojrzeć na niektóre kwestie, które może są odsuwane, a może zapomniane, które jednak są i czekają aż nimi się zajmiemy. Napisana w lekki sposób, że nawet zmiany które dzięki książce mogą nadejść nie są takie straszne. W końcu zmiany są nam potrzebne.

Świat wokół kobiet

Czym jest kobiecość? Na to pytanie postanawia odpowiedzieć znana psychoterapeutka i w swojej książce „Kobiety od A do Z” prowadzi czytelnika przez alfabet kobiecości.
Analiza rozpoczyna się literą A i hasłem autonomia, a kończy literą Z, czyli zmiany. Jak można sobie wyobrazić, każdy z czterdziestu rozdziałów zawiera kwintesencję nas, Pań i rozbiera nasze zachowania na czynniki pierwsze. Autorka porusza niezwykle istotne tematy, te śmiałe, jak i bardziej wstydliwe. Na tacy podaje wskazówki i propozycje zachowań warte rozważenia.
Na pewno nie jest to książka na raz, którą czyta się od deski do deski. Jej trzeba poświęcić czas i na spokojnie, rozdział po rozdziale, odkrywać piękno i tajemniczość. I choć nie wszystkie literki są w mojej ocenie dobrze skonstruowane, to muszę stwierdzić, że taka forma do mnie trafia. Krótko, bez mydlenia oczu i zbytniego słodzenia. Najważniejsze to być dla siebie dobrym i dbać o swój komfort psychiczny, bo wiele z nas, w drodze życia, zapomina o tym, że ja, Ty i każda inna kobieta ma prawo być i żyć jak chce.

🌺 "Kobiety od A do Z" autorstwa Katarzyny Miller to świetna książka o kobietach, która inspiruje.

🌺 Autorką tej książki jest Katarzyna Miller znana i ceniona psychoterapeutka, która postanowiła podzielić się swoją wiedzą na temat kobiet.
Omawia tu ważne kwestie związane z kobiecością, zarówno te trudne jak i wstydliwe, oraz daje cenne rady i wskazówki.
To nie jest książka, którą czyta się od deski do deski. Ja codziennie czytałam kilka rozdziałów, i muszę przyznać, że jest to bardzo przydatna i dająca motywację książka, a zagadnienia w niej opisane przydarzają się każdej z nas, i choć czasem trudno o nich mówić, to autorka pokazuje, że wszystko zależy od nas, i od naszego nastawienia. Rozdziały są krótkie, a każdy rozdział zaczyna się innym zagadnieniem na temat kobiet i jak sam tytuł mówi są to słowa od A do Z. Mi bardzo podoba się taka forma książki i sądzę, że wielu kobietom również się spodoba.
Naprawdę zmotywowała mnie do pracy nad sobą, i jeszcze nie raz po nią sięgnę.

🌺 Polecam tą książkę każdej kobiecie, oraz również jej mężczyźnie. Może w ten sposób będzie w stanie bardziej ją zrozumieć i docenić.

To nie jest...

Czym jest kobieca tożsamość?

Na to pytanie szuka odpowiedzi psychoterapeutka Katarzyna Miller. Stworzyła kobiecy alfabet, w którym dzieli się z nami swoimi przemyśleniami i doświadczeniami. Znajdziemy tu dużą różnorodność ale ściśle powiązaną z kobiecymi rolami, postawami czy mechanizmami, na które jesteśmy podatne czy im ulegamy. Porusza kwestie dotyczące zarówno codzienności, rodziny, sfery seksualności czy przemocy.

Lekturę rozpoczynamy od A jak autonomia a kończymy na Z jak zamiany. Pomiędzy, przeczytamy o: D jak dawanie, I jak intuicja, M jak małżeństwo, O jak okres, P jak przemoc domowa, S jak samoocena, W jak wdzięczność.
To tylko wybrane przeze mnie rozdziały z czterdziestu a wszystkie są krótkie, treściwe i napisane z humorem. Może nie ze wszystkimi stwierdzeniami z tej książki rezonuję ale czytało mi się ją bardzo dobrze. Na pewno lektura skłoni nas do przemyśleń i do przewartościowania niektórych głęboko zakorzenionych stereotypów.

Warto być sobą i nie dać zamknąć się w sztywne ramy, które od pokoleń narzucają kobietom określone zachowania, bo tak trzeba. Ważne jest czuć się dobrze we własnej skórze, mieć swoje zdanie i nauczyć się je wyrażać. Od wieków kobiety postrzegane są jako słaba płeć ale my wiemy doskonale, że wystarczy iskra a potrafimy przerodzić się w lwice i biada temu kto stanie na naszej drodze.

Czym jest kobieca tożsamość?

Pranie, sprzątanie, zakupy, dom, dzieci, mąż... A gdzie Ty jesteś w tym wszystkim kobieto?

"Dajmy sobie prawo do bycia nie dla innych, ale dla siebie samych."
Kobiecy alfabet to kwestie ważne dla kobiet okiem Katarzyny Miller. Przemyślenia na temat ról, w które wchodzimy codziennie bardziej lub mniej świadomie.

Kilka tematów do przeanalizowania, bo okazuje się że jest sporo mechanizmów psychologicznych na które kobiety są podatne. Łatwo to wykorzystać. Trzeba umieć stawiać granice, pozwolić sobie czasem na łzy by wyjść z patowej sytuacji z podniesioną głową.

Samowspółczucie, troska o samą siebie, spontaniczność, tego powinnyśmy się nauczyć. Wyjść z ciasnej klatki, którą narzuca nam kultura.

Konkretne hasła, krótka analiza, mądre słowa, kobiecy świat bez ściemy i lukru.

Ta książka to jak rozmowa z przyjaciółką, albo i coś więcej, bo nie o wszystkim chcemy mówić głośno. Katarzyna Miller nie boi się iść pod prąd, i tego też uczy kobiety. Nie robi z nich buntowniczek ale chce by zrozumiały jak ważna jest rola kobiety w świecie równowagi.

"Dajmy sobie prawo do bycia nie dla innych, ale dla siebie samych."

Kilka tematów do przeanalizowania, bo okazuje się że jest...

• Egzemplarz recenzencki
  • Legimi rozwój