Dlaczego warto robić jedną rzecz na raz. Monotasking w dwunastu odsłonach

Okładka książki Dlaczego warto robić jedną rzecz na raz. Monotasking w dwunastu odsłonach Thatcher Wine
Thatcher Wine Wydawnictwo: Feeria poradniki
poradniki
Feeria
2023-03-08
2023-03-08
Jan Nowak

Książka na jeden, może dwa wieczory. Jak dla mnie nic odkrywczego.

Książka na jeden, może dwa wieczory. Jak dla mnie nic odkrywczego.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kążka jest podzielona na dwanaście odsłon, co sprawia, że można ją czytać krok po kroku lub skupić się na konkretnych rozdziałach, które nas najbardziej interesują. Każda odsłona skupia się na innym aspekcie monotaskingu, dostarczając praktycznych narzędzi i technik, które można natychmiast zastosować w życiu codziennym.
Czytając tę książkę, zrozumiesz, jak rozprawić się z rozpraszaczami, takimi jak media społecznościowe czy niepotrzebne przerywanie, które utrudniają nam efektywną pracę i czerpanie przyjemności z wykonywanej czynności.

Czytając tę książkę, zrozumiesz, jak rozprawić się z...

Wiecie, zawsze byłam zdania, że wielozadaniowość to jest jednak cecha pozytywna. Że jak się "ogarnia" kilka rzeczy jednocześnie - to można być z siebie zadowolonym. Po przesłuchaniu tej książki, muszę zmienić zdanie - takie podejście szkodzi temu, kto... chwyta kilka srok za ogon 😅🤭.

Słowem wstępu, monotasking to właśnie jednozadaniowość . Czyli prawo do wyłącznej uwagi. Okazuje się, że jednozadaniowość cechuje efektywność, natomiast wielozadaniowość wyzwala stres, źle wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie, zegar biologiczny i w ogóle wszystko co nas dotyczy. I jak tak się zastanowić- to faktycznie coś w tym jest! Ale najważniejsze: jednozadaniowości da się nauczyć ! Metoda rozwijania monotaskingu polega na pełnej koncentracji i oddaniu tej czynności, którą właśnie wykonujemy. Autor przygotował dla nas 12 monozadań do których należą:
🌼Czytanie,
🌼Zabawa,
🌷Patrzenie,
🌼 Tworzenie,
🌷Myślenie.
Koncentruje się na każdej, opisuje, odwołuje się do źródeł, wymyśla dla czytelnika monozadania, daje dobre rady- a wszystko w sposób przejrzysty i jasny, trafiający do odbiorcy. Nie są to dywagacje odrealnione - wszystko dotyczy tego, co robimy codziennie.
Np. : Opieraj się pokusie, żeby zajmować się kilkoma rzeczami jednocześnie. Wykonuj jedną czynność, ale dobrze. Rób po kolei to, co masz zaplanowane . I nie wątp w siebie. Wtedy odzyskasz pełną kontrolę nad swoją uwagą i sytuacją.

To świetna książka i nawet nie wiesz jak bardzo Ci potrzebna. Każdy kto ma swoje dobro na sercu, powinien się z nią zapoznać. Można do niej wracać i wracać i ciągle odkrywać malutkie rzeczy, dzięki którym poprawimy naszą koncentrację i samopoczucie, będziemy czerpać prawdziwą przyjemność z rozmowy, odpoczynku, posiłku czy obserwowania zachodu słońca.
Monotasking można praktykować w ramach podejmowania zwykłych czynności w każdym obszarze życia. I wiecie co, to się opłaca !

🌻DLACZEGO WARTO ROBIĆ JEDNĄ RZECZ NA RAZ🌻

Żyjemy w społeczeństwie, które celebruje wielozadaniowość, czyli tych, którzy pozornie robią milion rzeczy na raz. Czujemy się bezwartościowe, gdy nie jesteśmy na tym poziomie, a jeżeli nie, to i tak dążymy do jak największej ilości.
Wine chce wezwać nas z powrotem - przynajmniej na jakiś czas - do bardziej prostego i skoncentrowanego trybu życia i pracy, sugerując że jest on zdrowszy.
Korzystając z badań autor przedstawia dwanaście rzeczy, na których należy się najbardziej skupiać; czytanie, chodzenie, słuchanie, picie, jedzenie, docieranie, uczenie się, nauczanie, zabawa, widzenie, tworzenie i myślenie.
Ukazuje również kilka ćwiczeń na wypracowanie sobie skupienia i korzyści z ich wypracowania.

Ogromną zaletą książki jest słownictwo autora, a jego teksty są bardzo kompatybilne. Jego podejście, jego terminologia jest pozbawiona drażliwej konotacji - czyniąc tę pozycję bardziej przyjemną dla wieku czytelników.

Gdybym miała oceniać argumenty Wine’a i proponowane metody - byłaby to ocena pozytywna. Zdecydowanie jest to książka do której można wracać. Doceniam ją ponieważ została napisana w szczytnym celu. Pomaganie ludziom w nauce odzyskania umiejętności w świecie pełnym rozproszeń - oraz zdroworozsądkowe podejście do realizacji - to zadatki na dobrą lekturę, którą każdy powinien przeczytać.

🌻DLACZEGO WARTO ROBIĆ JEDNĄ RZECZ NA RAZ🌻

Mindfulness w praktyce.