Sekrety zza kulis

teatr
Moc Media
2023-02-22
2023-02-22

Pana Jacka Kałuckiego nie trzeba przedstawiać. Wszyscy, którzy choć w niewielkim stopniu interesują się polską kulturą wiedzą, że należy do grona wybitnych artystów. Jego świetne kreacje teatralne, znakomite role filmowe i telewizyjne oraz dubbingowe wpisały się w pamięć szerokiej publiczności i zawsze spotykały się z pozytywnym odzewem.

Dlatego z ogromną przyjemnością i radością przeczytałam książkę „Sekrety zza kulis”. To fantastyczny zbiór zabawnych historii, anegdot i opowiadań rozgrywających się w kuluarach wydarzeń artystycznych, począwszy od czasów studenckich poprzez pierwsze doświadczenia zawodowe, a skończywszy na planach filmowych. Ich bohaterami były znane postaci polskiej estrady.
„Czasami bywa tak, że dziwne zdarzenia, pomyłki, złośliwość przedmiotów martwych są sprawcami najlepszych numerów w teatrze, które zawsze uwielbiałem. Niekiedy zdarzały się takie, które przyprawiały o palpitację serca, i dopiero po fakcie stawały się śmieszne, i opowiadano je jako anegdoty. Nie trzeba było ich przygotowywać – działy się same.”

Mnie najbardziej zaciekawiły przeżycia pana Jacka i jego rówieśników, kolegów - aktorów dotyczące czasów studenckich, opisy bogatego życia kulturalnego i towarzyskiego Krakowa, Warszawy czy Kalisza. Ubawiłam się przy nich doskonale, a przy okazji powróciły moje wspomnienia z Wrocławia. Żałuje, że nikt ode mnie z roku nie spisał naszych zabawnych urywków i doświadczeń, które stanowiłyby z pewnością piękną pamiątkę i bezcenny powrót do przeszłości.

Pan Jacek ujął mnie także swoją szczerością, szacunkiem i przyjaźnią okazywanymi drugiemu człowiekowi. Jego wspomnienia osadzone były bowiem w trudnych realiach politycznych. „Stan wojenny przyniósł wiele dramatów, cierpień i łez. Ale był także lekcją przetrwania i możliwością odpowiedzenia sobie na pytania, które w innej rzeczywistości nigdy by nie padły. Na własnej skórze odczułem, co znaczy człowiek, solidarność, uczciwość, a nade wszystko przyzwoitość!” – pisał w swojej książce.

Polecam, nie tylko dla entuzjastów teatru.

Dlatego z ogromną przyjemnością i...

Momentami śmiałam sie na głos :))

Momentami śmiałam sie na głos :))

Zabawne anegdoty, sympatyczne wspomnienia aktora, który zna "wszystkich świętych" teatralnego i filmowego środowiska, a co ważniejsze o swoich artystycznych i okołoartystycznych przygodach potrafi ciekawie opowiadać. Co w dzisiejszych czasach prawie niespotykane, słynny Docent Doświadczalski z telewizyjnych programów dla dzieci opowiada o kolegach i koleżankach bez złośliwości, z sympatią do ludzi i świata, z ciekawością i radością pasjonata życia i dobrej zabawy.

Pod moją opiekę medialną trafiła książka, która ma do zaoferowania znacznie więcej niż tytułowe "Sekrety zza kulis". Jest to bowiem zapis nie tylko życiowych prób i dokonań Jacka Kałuckiego ale też spisany fenomenalnym językiem obraz świata artystycznego i całej Polski, zmieniającej się przez lata. Przez pryzmat spotkań, rozmów i działań artystycznych, autor pokazuje to, co dla teatru, filmu czy kabaretu bardzo typowe - pozorną odrębność od sytuacji społecznej i polityczne z jednoczesnym, czasem zawoalowanym, ścisłym do nich przyleganiem.

Gdyby była to linearna opowieść o rozwoju i karierze, mogłaby zginąć pośród innych auto- i biografii, tutaj jednak życie się dzieje pomiędzy realiami i deskami scen teatralnych. W urywkach, krótkich relacjach okraszonych najczęściej cytatami i anegdotami, dzieje się wielka zmiana ale też trwa stabilna pewność, że zza kurtyn wychodzi aktor i człowiek, artysta i jednostka, podlegająca takim jak nasze prawom omylności, stresu, osobistych zawirowań. W rezultacie otrzymujemy książkę złożoną z pisanych i zatrzymanych w kadrze opowieści, fotosów i fotografii rodzinnych lub tych z przyjacielskich spotkań i zawodowych wyzwań.
Mijają lata a my przenosimy się z uczelni na sceny i plenery filmowe, wpadamy na postacie, które kojarzą nam się z geniuszem aktorskim lub świetną rozrywką (często w parze),wzruszamy się gestami, śmiejemy w głos z komentarzy i zawodowej komedii omyłek, stajemy do zamaskowanego oporu przeciw władzy niekoniecznie ludowej i czerpiemy radość z owacji na stojąco.

Nie sposób wymienić całej plejady gwiazd, jaką Pan Kałucki miał przyjemność poznać osobiście i zawodowo. To, co szczególnie zwraca uwagę, to szacunek z jakim opowiada nawet o osobach o zupełnie innych poglądach, stylu pracy czy postrzeganiu roli aktora. Autor woli swoje spostrzeżenia ująć w mrugnięcie do nas okiem za sprawą przytoczonej, zabawnej sceny czy rozmowy, niż wdawać się w polemikę czy krytykę poglądów. Ostatnie strony dają temu najlepszy wyraz.

Od Kalisza, przez Kraków, Warszawę i Poznań, po małe miejscowości. Od studenckich etiud, przez wypijaną w SPATIFie wódkę i zakulisową bieganinę, po reżyserskie krzesło i świetne jednoaktówki komentujące rzeczywistość. Tak wygląda ta opowieść złożona ze slajdów, obrazów i anegdot o polskim życiu artystycznym. Lektura niezwykle ciepła, przyjemna, zabawna, pokazujące twarz człowieka i artysty, dla którego praca to pasja. Tych twarzy, prócz samej autorskiej, jest tu cały wachlarz a piękniej, niż w sposób, który wybrał Jacek Kałucki chyba nie sposób ich przedstawić.

Często patronat to radość i wielkie wesele, bywa że duma i zaszczyt. Jest też tak, że jak w przypadku "Sekretów zza kulis" polecenie książki to prawdziwa przyjemność i zaszczyt. I tak myślę, po tym zabawnym i mądrym spotkaniu, że warto czytać opowieści, które na przykładzie jednego 'światka', jednej grupy, pokazują jak wspaniale można tworzyć piękno, wspólnotę, zaufanie i wyjątkowe wspomnienia. Nawet, jeśli o niektórych spotkaniach, rozmowach i wymuszonych kompromisach (politycznych, ekonomicznych czy personalnych) wolałoby się zapomnieć. Podziwiam, zostawiam dla ciągłych powrotów i gorąco polecam.

Katarzyna
we współpracy z Wydawnictwem Moc Media.

• Polonica
  • Biografie/Autobiografie/Wspomnienia
  • Patronat
  • Premierowe

Dodaj cytat z książki Sekrety zza kulis