Ludzie dla ludzi

2023-01-25
2023-01-25
30 min.
dla dzieci ludzie

Człowiek człowiekowi potrzebny jest do szczęścia. Zgadzacie się?
Potrzebujemy czyjejś obecności, pomocnej dłoni, rozmowy, przytulenia. O relacje trzeba dbać, a jakby na to nie patrzeć, to jesteśmy istotami stadnymi.
Tego typu tematyka może być trudna do wytłumaczenia najmłodszym, ale @wydawnictwo.swietlik przybywa z nowością “Ludzie dla ludzi”.

Przy niewielkiej ilości tekstu, ilustracje grają w tej książce pierwsze skrzypce i działają na czytelnika jak “picture book”. Leoś wiele zrozumiał lepiej dzięki grafice i zadawał mnóstwo pytań, które stały się podstawą do dyskusji o szacunku, tolerancji, akceptacji inności, dbaniu o drugiego człowieka.

W dobie nowoczesnych technologii i mediów społecznościowych warto mieć książki, które wpłyną na świadomość dzieci i uwrażliwią na drugiego człowieka, aby zwracały uwagę na potrzeby, działania i emocje innych.

Piękna i wartościowa książka o życzliwości z przekazem podanym w wyjątkowy sposób. Daje do myślenia, ile to my - rodzice - mamy wpływu na odbiór rzeczywistości przez nasze dzieci.

Człowiek człowiekowi potrzebny jest do szczęścia. Zgadzacie się?

Przy niewielkiej ilości...

Człowiek jest istotą społeczną. Potrzebujemy innych ludzi, żeby się wygadać, przytulić, pośmiać, wspierać i do wielu innych rzeczy. Do czego jeszcze wymienia Benjamin Zephaniah w poemacie dla dzieci „Ludzie dla ludzi”.

Mam mieszane uczucia na temat tego utworu. Można nazwać to ironią losu, kiedy introwertykowi mówi się, że potrzebuje ludzi. Od razu załącza mi się mowa o jakości tych relacji, jednak pukam się w głowę i mówię sobie: „Kobito, nie komplikuj sprawy”. Mamy do czynienia z książką dla dzieci, która ma mieć prosty przekaz – dla zdrowego rozwoju potrzebujemy rodziny, przyjaciół, ludzi. Szczegóły można doprecyzować dyskusji lub sięgnąć po inne książki – na pewno znajdziecie coś co was zadowoli.

Porzuciłam więc swoje introwertyczne podejście do ludzi i postawiłam sobie inne pytanie: „Czy publikacja ta może spodobać się dzieciom?” Zacznijmy od wersji wizualnej [wyd. Świetlik 2023]. Jest obłędna. Ilustracje są przebogate. Mnóstwo na nich postaci, które robią wspólnie czasami wyjątkowe, a czasami prozaiczne rzeczy. Emanuje z nich radość, zadowolenie. Mój roczny synek nie mógł się oderwać od książki. Po swojemu wypytywał się, co robią kolejne osoby.

Teraz czas na sam wiersz. Niczym mnie nie zachwycił, a właściwie wydał mi się nudny. Poemat nie opowiada, żadnej historii, a na to zwraca uwagę moja pięcioletnia córka. Rymy też „szału nie robią”. Nie wiem, czy to kwestia tłumaczenia, czy też taki jest sposób wyrazu Bejamina Zephaniaha, ale odniosłam wrażenie, że dostałam zbiór wytycznych, myśli zakończonych tę samą frazą. Szczerze to czułam się, jakby ktoś chciał mi wbić ją do głowy, a moje introwertyczne usposobienie mocno się buntowało.

Z przesłaniem zawartym w publikacji „Ludzie dla ludzi” Benjamina Zephaniaha trudno polemizować, chociaż moja filozofia życiowa „krzyczy”, żeby je doprecyzować. Moim dzieciom chcę pokazać, ze potrzebują ludzi, ale nie za wszelka cenę. Mają pamiętać o jakości tych relacji, żeby ich nie zniszczyły. Sam poemat też nas nie zachwycił. Lubimy i szukamy fabularyzowanych publikacji, a ta jest raczej zbiorem myśli. Przypadły nam natomiast do gustu ilustracje, a szczególnie najmłodszemu członkowi rodziny. Kolorowe, bogate, wesołe. Trochę żałuje, że książka nie jest „kartonówką”, bo małe rączki rocznego chłopca szybko pogniotą kartki.

Ta książka uświadamia nam, że do życia potrzebujemy innych ludzi jak powietrza! Tylko do końca nie zdajemy nawet sobie z tego sprawy...
Jest w niej dużo pięknych, kolorowych ilustracji co napewno spodoba się dzieciakom 👍
Bardzo polecam!

Bardzo polecam!

W dzisiejszym zwariowanym świecie zdawać by się mogło, że ludzie to indywidualiści, a bliskość z drugim człowiekiem totalnie straciła na znaczeniu . W rzeczywistości każdy z nas potrzebuje chociaż jednek bliskiej osoby, której może powierzyć problemy i troski oraz która bez oceniania wysłucha, wesprze dobrym słowem lub wspólnie pomilczy jeśli zajdzie taka potrzeba.
Macie wokół siebie takie osoby? Jeśli tak, jesteście prawdziwymi szczęściarzami!

"Ludzie dla ludzi" to pięknie wydana książka dla dzieci, która uczy wartości przyjaźni, tolerancji oraz wzajemnego wsparcia. Ta wzruszająca opowieść pokazuje, jak ważne jest bycie razem oraz wspieranie się, niezależnie od różnic i wyzwań z jakimi mierzymy się na codzień.

Wsparcie i bliskość drugiego człowieka jest niezwykle ważna dla dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego, a bliska relacja z drugą osobą daje poczucie spełnienia i szczęścia, równocześnie pomaga w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami i wzmacnia poczucie własnej wartości. Warto jednak pamiętać, że każdy człowiek jest inny i może potrzebować różnych form bliskości. Dla jednej osoby może być to rozmowa z przyjacielem, dla innej spacer lub sport, a dla jeszcze innej spotkanie rodzinne lub wyjście z przyjaciółmi. Ważne jest, aby znaleźć odpowiednie formy i równowagę, która działa pozytywnie oraz pomaga w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

"Ludzie dla ludzi" to typowy picturebook z niewielką ilością tekstu. Mamy tutaj cały przekrój ludzkich charakterów, sytuacji i emocji, które pomagają zrozumieć jak ważna jest różnorodność, dzięki której świat nabiera barw i staje się ciekawszy. Pomimo dzielących różnic potrzeby i uczucia każdego człowieka są bardzo podobne.
Przekaz opowiedzianej historii jest prosty i klarowny, wystarczy tylko popatrzeć na uśmiechnięte twarze bohaterów książki, liczne rodziny, grupy przyjaciół, dzieci bawiące się na placu zabaw. Wszyscy potrzebujemy obecności drugiego człowieka, aby czuć się bezpiecznie i szczęśliwie, a bycie dobrym dla innych jest ważne dla naszej własnej radości i dobrego samopoczucia. Chociaż relacje z drugą osobą nie zawsze bywają proste. Czasami złościmy się na siebie i potrzebujemy chwili odosobnienia jednak chęć bliskości i potrzeba przynależności zwycięży zawsze.

Jeśli szukasz inspirującej i wartościowej lektury dla swojego dziecka, ta książka może być idealnym wyborem!

Macie...

Ludzie potrzebują ludzi. Prawda, że brzmi to banalnie? Na co dzień w ogóle się nad tym nie zastanawiamy. Oczywiście wiemy, że "człowiek to istota społeczna" i "nikt nie jest samotną wyspą", ale w codziennym rozgardiaszu niespecjalnie mamy czas na jakąś refleksję. A może by tak pochylić się nad tym tematem razem z dziećmi? Na przykład podczas lektury książki Ludzie dla ludzi Benjamina Zephaniaha.

Książka jest po części skierowanym do dzieci poematem, po części picturebookiem, a może po prostu publikacją, która podejmuje temat relacji, przedstawiając go w warstwie słowno-wizualnej.

Mamy tu prosty, wierszowany tekst, który przywołuje różne sytuacje, w których człowiekowi potrzebni są inni ludzie. I to nie tylko do udzielania pomocy. Zephaniah zwraca uwagę, że potrzebujemy przyjaciół, ludzi, z którymi będziemy się wspólnie bawić i śmiać, ale też potrzebujemy ludzi do smutku czy złości. Bowiem niemal cała nasza codzienność opiera się na relacjach.

Tekst jest bardzo jasny, nie ma tu zawiłych metafor ani długich tłumaczeń. To raczej proste stwierdzenie faktów, ale też zaproszenie do refleksji i rozmowy. Bo możemy tę książkę przeczytać w 3 minuty, ale możemy też z małym człowiekiem pochylić się nad każdym zdaniem i porozmawiać o własnych doświadczeniach z innymi ludźmi.

Ogromnie dużo do książki wnoszą też ilustracje Nili Aye - ciepłe, przyjazne i radosne, ale też pełne detali, których wspólne studiowanie z pewnością sprawi wam dużo przyjemności. Je również można analizować, dyskutować i o nich opowiadać. W ten sposób można książki doświadczać na wiele różnych sposobów i świetnie spędzać przy niej czas.

Ludzie dla ludzi to świetna propozycja na czas spędzony z najmłodszymi. Do czytania, oglądania, refleksji i studiowania. Świetny punkt wyjścia do rozmowy, a myślę, że można książkę dobrze wykorzystać choćby w czasie zajęć z grupą przedszkolną. Prosty tekst, świetne ilustracje i wartościowe przesłanie. Czego chcieć więcej?

1964

Nie na darmo mówi się, że człowiek to istota stadna - radzi sobie w pojedynkę, ale nie na długo. Aby czuć się dobrze, potrzebujemy kogoś obok siebie. Nie wytrzymamy zbyt długo bez obecności drugiej osoby. Od czasu do czasu warto przypomnieć o tym sobie, a także dzieciom, w czym mogą pomóc starsze książkowe tytuły, a także nowości wydawnicze.

"Ludzie dla ludzi" to historia, która jest piękna w swojej prostocie. Uświadamia młodym czytelnikom, że każdemu z nas potrzebny jest drugi człowiek - do odwiedzania, rozmawiania, płakania, wspierania, tęsknoty, kochania, przedrzeźniania, figlowania... Bez rodziny czy przyjaciół jest nudno, smutno i źle.

Wydanie książki jest przepiękne - twarda oprawa, duży format, wspaniałe i kolorowe ilustracje, a do tego niewielka ilość tekstu - to wszystko sprawia, że tytuł skradnie serca zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Mniejsze dzieci nie zdążą znudzić się treścią, a starszaki mają możliwość przeczytania książki samodzielnie.

Każdy chce wiedzieć, że może na kogoś liczyć. To miłe czuć się ważnym, potrzebnym i kochanym. Dobrze jest posiedzieć w samotności, ale na chwilę bądź dwie - na dłuższą metę nikomu nie przynosi to korzyści. Obecność ludzi napędza człowieka, dając mu siłę do działania.

"Ludzie dla ludzi" to historia,...

Czasami zwykła rozmowa przez telefon, SMS, lub e-mail, dobrze wiedzieć, że ktoś jest po drugiej stronie i nam odpowie. Czy to wspólna kawa, ploteczki na spacerze, wypad w góry, dobrze mieć obok kogoś, kto nam towarzyszy, bo ludzie potrzebują ludzi.

By się wspierać, żalić, cieszyć, uścisnąć kogoś na przywitanie i pomachać na pożegnanie. Dać dobry przykład, posłuchać rady, posiedzieć wspólnie w ciszy, albo tańczyć do białego rana. Dobrze mieć wtedy kogoś.

Najbliższa rodzina, przyjaciele, koledzy z klasy lub z pracy, sąsiad za ścianą, znajoma z kursu, czasami łączą nas bliskie relacje, innym razem to grzecznościowe kiwnięcie głową, ale świadomość, że ktoś może nam pomóc lub my możemy dać komuś radość jest ogromna. Każdy dla kogoś się liczy, każdy dla kogoś jest ważny.

Sami możemy wiele, razem jeszcze więcej. Łącząc siły i wspólnie działając możemy osiągnąć wszystko.

Ta wyjątkowa książka niesie ze sobą wielki i piękny przekaz. Uświadamia małego czytelnika jak ważna w życiu jest wspólnota. Rymowany tekst w swojej prostocie uczy miłości do bliźniego i świadomości przynależności do jakieś grupy, w której stanowimy ważny element.

Urocze ilustracje, tak pełne ciepła pokazują tę niezwykłą, ludzka różnorodność i rozmaite życiowe sytuację, w których ludzie potrzebują ludzi.

• Dla dzieci
  • Rok 2023
  • Samodzielne
  • Do biblioteki
  • Nowości 2023

Dodaj cytat z książki Ludzie dla ludzi