Nikt nie rodzi się hetero

Okładka książki Nikt nie rodzi się hetero Meg Krajewska
Okładka książki Nikt nie rodzi się hetero
Meg Krajewska Wydawnictwo: Novae Res popularnonaukowa
popularnonaukowa
Novae Res
2023-02-06
2023-02-06

Osoby przerażone tytułem pragnę uspokoić - nikt nikomu prawa do heteroseksualności odbierać nie będzie, wręcz przeciwnie!* Książka pokazuje jak bardzo ludzie mogą się od siebie różnić na polu tożsamości płciowej, seksualnej czy w ogóle podejścia do tematu. I to jest niewątpliwie zarówno zaleta jak i wada tej książki - mnogość opinii. Trzeba tutaj podejść z otwartą głową i pamiętać, że to, jak któraś z osób postrzega siebie czy swoje relacje, nie musi definiować nas samych. Możemy się za to sporo nauczyć i poznać nowe perspektywy.
Książkę polecam osobom ciekawym świata nieheteronormatywnego. Tym z zewnątrz w celu poznania tego, czego może nie rozumieją, może się boją, co może ich irytuje, lub czego po prostu nie mieli okazji poznać; tym z wewnątrz w celu odnalezienia inspiracji, słów wsparcia, materiału do przemyśleń.
Pod względem formy książka nie jest idealna, jest miejsce na poprawki w kwestii korekty merytorycznej i uporządkowania treści, zwłaszcza w podsumowaniach rozdziałów. Czasami obraz całości przedstawia się nieco chaotycznie. Niemniej jednak jest to debiut, o czym należy pamiętać.
Będę wyglądać kolejnych publikacji!

*osobami udzielającymi wywiadów są również osoby hetero

„Nikt nie rodzi się hetero” to książka, która opowiada nam historię osób z całego spektrum osób LGBT+. Meg Krajewska, która jest osobą niebinarną, przekazuje Czytelnikowi teorię związaną ze spektrum tożsamości i seksualnością. Dzięki wywiadom z osobami transpłciowymi, aseksualnymi czy genderfluid możemy bardziej zrozumieć codzienność różnych osób, które muszą zmagać się z trudnościami - chociażby w przypadku osób transpłciowych, gdy ich preferowane imię i zaimki nie są przestrzegane w szkołach czy miejscu pracy.
Moim zdaniem książka jest fajną lekturą dla osób, które lepiej chcą poznać LGBT+. Na pewno książka nie sprawdzi się u osób, które mają już uprzedzenia czy zamkniety umysł, co widać po niektórych recenzjach w stylu „Kolejny pseudonaukowy bełkot mający potwierdzić jedynie słuszną teorię. Niestety w dzisiejszych czasach takie pozycje zalicza się do "Naukowych"”, ale wierzę, że wielu czytelników dzięki tej lekturze usystematyzuje swoją wiedzę, pozna też nowe teorie i dzięki temu lepiej zrozumie codzienność osób LGBT+.
Moja ocena: 9/10

pseudonauka

pseudonauka

"Spektrum tożsamości i sxksualności człowieka jest ogromne" i o tym właśnie jest książka. Oprócz naukowej, przystępnie podanej teorii, możemy w niej przeczytać wywiady z osobami, których odpowiedzi na pytania m.in. o to, jako kto się identyfikują, zdecydowanie wykraczają poza czarno-biały obraz i to, co wielu z nas wpojono. To opowieść o różnorodności pokazująca jak niepełną jest wizja człowieka zamykanego w wąskich ramach binarności. Swoisty podręcznik o normie, którą powinna być różnorodność; każdy ma bowiem prawo inaczej rozumieć choćby "kobiecość" i "męskość" i nie ma w tym nic złego.

Bardzo potrzebna książka 📖

Bardzo potrzebna książka 📖

• Popularnonaukowa
  • Feministyczne - do przeczytania

Dodaj cytat z książki Nikt nie rodzi się hetero