Okładka książki Megathreats : ten dangerous trends that imperil our future, and how to survive them Nouriel Roubini
Nouriel Roubini Wydawnictwo: Little, Brown and Company Seria: Brak popularnonaukowa
popularnonaukowa
Brak
Little, Brown and Company
2022-10-20
2022-10-20
Brak Brak

Okładka książki Ekonomia kryzysu Nouriel Roubini, Mihm Stephen
Ekonomia kryzysu Nouriel Roubini, Mi...

Wnioski po tej lekturze… mamy przechlapane 😉

Wnioski po tej lekturze… mamy przechlapane 😉

Przyznaję, że lubię tego autora, jego zawsze raczej ponurą twarz, zgryźliwe komentarze, czarne przepowiednie. Piszę to po obejrzeniu kilku wywiadów z nim na YouTube i oczywiście po lekturze jego książek. Po prostu ma rację: naprawdę sądzimy, że da się w nieskończoność podejmować krótkowzroczne decyzje gospodarcze, pompować dług publiczny do jakichś kosmicznych rozmiarów i kraść dobrobyt przyszłych pokoleń, tolerować spekulacje finansowe na gigantyczną skalę i udawać, że horrendalne zróżnicowanie ekonomiczne nie zostanie dostrzeżone przez tych, których to najbardziej dotyczy?

Język jest dobrym zwierciadłem ekonomicznej rzeczywistości: nie bez powodu w ostatnich kilkunastu latach pojawiły się w nim pojęcia takie jak "working poor", "nomadland", czy "white trash". Podczas gdy szefowie wielkich firm zarabiają ciężkie miliony, w USA, było nie było mekce kapitalizmu i gospodarki wolnorynkowej, mediana godzinnej płacy od kilkunastu lat pozostaje na tym samym poziomie. A to nieuchronnie rodzi Trumpów tego świata.

Nouriel Roubini jest profesorem ekonomii, ale także ekonomistą z Wall Street i doradcą firm, a zatem twardo stąpa po ziemi, udanie łączy wiedzę akademicką z praktycznym, przyziemnym spojrzeniem na gospodarkę. To ma swoją wielką wartość. Gdy więc w książce "Megazagrożenia" dokonuje przeglądu zagrożeń dla gospodarki i świata, a więc dla nas wszystkich, dla ciebie i dla mnie, warto go słuchać (czytać).

Niestety zagrożenie goni zagrożenie: dług publiczny, kryzysy walutowe i finansowe, zmiany klimatu, eksplozja AI (sztucznej inteligencji),nowe zimne wojny - strach się bać. Kiedyś zapytano prof. G. Kołodkę, na czym polega problem z tym mówieniem o kryzysach, zagrożeniach, etc.? Odpowiedział jakże trafnie: na tym, że dzieje się dużo i wszystko dzieje się naraz. Książka "Megazagrożenia" potwierdza to, opisuje, ostrzega, wzywa do działania. Bowiem pesymista Roubini nie jest fatalistą: dzieje świata nie zostały przez kogoś gdzieś tam zapisane na jakichś tablicach, to my każdego dnia piszemy te dzieje swoimi działaniami. A ponieważ działania poprzedza (a przynajmniej powinno) myślenie, książka daje do myślenia.

Autor w sposób kompleksowy opisuje stojące przed naszą cywilizacją wyzwania. Istotnym jest fakt że książka zawiera w sobie pewien ciąg przyczynowo-skutkowy, problemy nas czekająca wynikają jeden z drugiego lub w inny sposób są ze soba powiązane.
Dużym plusem jest prostota języka i łatwość w tłumaczeniu skomplikowanych kwestii.

Bardzo dobra pozycja opisująca najważniejsze zagrożenia stojące przed światem roku 2022. Duży nacisk autor położył na kwestie ekonomiczne (z naciskiem na kwestie zadłużenia oraz inflacji) co w mojej ocenie w obecnym dyskursie nie jest perspektywą zbyt popularną. Aspekt ekonomiczny jest pozytywnym elementem książki. Coś co mi jednak zgrzyta to kwestia Chin i ich roli w dziejących się i przyszłych uwarunkowaniach światowych. Autor traktuje Chiny jako już de facto silniejszy kraj niż USA, co jest tezą popularną ale nieprawdziwą. Prawie w ogóle nie zauważa problemów tego kraju, które go osłabiają już teraz, a w kolejnych dekadach będzie to jeszcze większy balast dla przyszłości Chin. Chiny to obecnie gospodarka, która per capita ma bogactwo porównywalne z Białorusią i daleko im jeszcze do sytuacji gdy każdy obywatel będzie przynajmniej średnio zamożny. A to z kolei powoduje, że Chiny są przeszacowywane zarówno pod kątem pozytywnym jak i potencjału zagrożenia dla reszty świata.

Kiepskie tłumaczenie.

Kiepskie tłumaczenie.

Czytałem 3 stronicowy wycinek z MyCompany i wystarczy. Obrzydliwa, kłamliwa treść, pochwała globalizmu i zysków korporacji kosztem zwykłych ludzi pracy. Jakoś nie dziwi mnie że kolesie pijący szampana w prywatnych odrzutowcach są tak odklejeni od problemów zwykłych ludzi. Kapitaliści boją się utraty zysków. Nie boją się niszczenia całych społeczeństw przez globalizację. Książka jak żywcem napisana na zamówienie Chin.

• Do kupienia
  • Popularnonaukowe