Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

Okładka książki Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi Dale Carnegie
Okładka książki Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi
Dale Carnegie Wydawnictwo: Studio Emka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
How to win friends and influence people
Studio Emka
1995-01-01
1995-01-01
Paweł Cichawa
przyjaźń poradniki

Mimo swoich niewielkich rozmiarów, to nie jest książka na jeden wieczór. Można ją potraktować jako poradnik wielokrotnego użycia. Czytając, wszystkie zasady wydają się tak banalne i wszechobecnie znane. A mimo to masa ludzi ma problem z wyrażaniem emocji, tłumieniem złości. Nieliczni potrafią nie oceniać, a docenić nawet najmniejsze szczegóły, które potrafią zmienić całkowicie nastawienie danej osoby do nas.

Lubię książki w takim klimacie, jest prosta, luźno napisana, a jednak zmusza do refleksji. Przypomina tak naprawdę o tym, co jest najważniejsze dla każdego z nas, bo pomimo wielu różnic, wszyscy domagamy się i lubimy te same rzeczy. Kto z nas nie lubi czuć się doceniony, ważny, zauważony?

Książka dla każdego, niezależnie czy jesteś dyrektorem sprzedaży, przedstawicielem handlowym, mówcą, czy pracownikiem produkcji. Nie ma znaczenia czy w pracy masz styczność z dużą liczbą osób, czy też pracujesz samotnie. Każdy z nas rozmawia, każdy buduje relacje i każdy z nas wyciągnie z tej książki coś dla siebie.

Otwiera umysł, daje miejsce na zastanowienie się, pokazuje że pośpiech jest złym doradcą. Do tego każdy może postawić się w roli opisanych osób łatwo sobie uświadamiając, że byłby bardziej zmotywowany, jeśli wcześniej ktoś by nas docenił. Niby takie proste, a tak rzadko stosujemy te zasady. Super do poprawy relacji zawodowych, prywatnych, rodzinnych jak i do zbudowania nowych.

Książka ta, mimo że czuć nieco jej wiekowość, jest świetnym kompendium wiedzy o relacjach międzyludzkich, ale także naprawdę dobrym poradnikiem, jak sobie z nimi radzić. Z wskazanymi zasadami można się zgadzać lub nie, natomiast z pewnością pozwalają one na refleksję nad własnym zachowaniem i wyciągnięcie różnych wniosków oraz postanowień, które pozwolą poprawić nasze stosunki z różnymi osobami. Bardzo polecam!

Takich ksiazek jest niewiele. Mysle ze kazdy powinien miec ta ksiazke na swojej polce. Nic tylko czytac i probowac stosowac w zyciu.

Spoiler - zawiera notatkę z książki

- Krytykowanie ludzi stawia ich w ofensywie i sprawia, że szukają racjonalizacji swoich działań,
"Nawet członkowie rodzin przestępców seksualnych często zaprzeczają szukając winy w systemie, a nie w przestępcy."
- Nagradzanie za dobre zachowanie działa lepiej niż krytyka złego zachowania. Ludzie chcą być ważni i byśmy w nich wierzyli,
- Pozwól im zachować twarz. "To nie był wielki błąd."
Chwal każdą poprawę, wtedy ludzie poczują mobilizację do dalszej pracy i poprawy innych rzeczy,
- Mów tylko szczere pochwały - fałszywe da się szybko wyczuć,
- Jedno z najsilniejszych pragnień ludzi to chęć bycia docenionym,
- "Każda osoba, którą spotkałem była lepsza ode mnie pod jakimś względem, więc zawsze można się czegoś dowiedzieć i za to docenić,
"Traktuj innych tak, jakbyś sam chciał być traktowany:

Odwołuj się do ich zainteresowań.
"Kochasz sernik, ale wiesz, że ryby nie biorą na sernik"

Uśmiech - podstawowy sygnał dla innych, że ich lubimy.
"Imię osoby to najważniejsze dla niej słowo w każdym języku" -Jak ktoś się przedstawi powtórz jego imię "Cześć Tomku", "Miło Cię poznać Tomek"
"Carnegie chciał się połączyć z firmą Pullmann. Gdy powiedzieli, że nazwa Pullmann (nazwisko) może być nazwą spółki, Ci o wiele chętniej zdecydowali się na współpracę."

Zawsze mów, że ty też czasem popełniasz błędy - rozładowuje to napięcie, a ludzie nie lubią osób idealnych. Krytyka zawsze zostanie lepiej przyjęta po szczerym docenieniu.
Jeśli się mylisz - przyznaj się do tego natychmiast.
Zacznij od pytań, na które osoba odpowie tak, by zbudować kontakt. Zacznij od wspólnych tematów, a nie różniących was.

By poprawić kogoś działanie pytaj go: "Co można poprawić?", "co o tym sądzisz?" - Podnosi to kreatywnośc i osoba chętniej wykona swoje pomysły niż zalecone.

# 3 potrzeby każdej osoby:
AUTONOMIA - ma wybór
RELACYJNOŚĆ - chce być częścią paczki, grupy, firmy
KOMPETENCJE - samodzielni i skuteczni

Spoiler - zawiera notatkę z książki

-...

Serdecznie polecam przeczytanie tej książki. Porady są na prawdę proste a ich zastosowanie to prawdziwy game changer. Niesamowicie mi pomogły w relacjach rodzinnych a także zawodowych. Warto, warto, warto :)

Wartościowe porady, które można by skrócić do kilkudziesięciu stron. Zdecydowanie za dużo "lania wody".

W większości rozdziałów autor zasypuje czytelnika wieloma przykładami, które niewiele więcej wnoszą. Gdyby nie to, to dałbym ocenę 6 lub nawet 7.

Zapisałem wiele cytatów z tej książki. Jeden z nich:
Mamy więc ludzką naturę w całej okazałości: winowajcy oskarżają wszystkich prócz siebie. My jesteśmy tacy sami. [...] Odwaga przyznania się do własnych błędów przynosi wiele satysfakcji. Nie tylko pozbawia poczucia winy, ale często pozwala rozwiązać problem spowodowany tymi błędami.

Zapisałem wiele cytatów z tej książki. Jeden z nich:
Mamy więc ludzką naturę w całej okazałości: winowajcy oskarżają...

Treść książki jest mocno ustrukturyzowana, lekcje dotyczące komunikacji autor przekazuje na początku, w trakcie i na końcu rozdziału by czytelnik na pewno je zapamiętał.

To zbiór takich życiowych porad o komunikacji, kulturze, i życiu w społeczności tak by każdy czuł się w niej dobrze.

Trafiłam tu na znane już wcześniej skuteczne metody by komunikacja i interakcja z innymi przebiegała w jak najlepszy dla obu stron sposób, ale także otrzymałam kilka nowych trików i niektóre historie otworzyły mi oczy na mało znane do tej pory fakty.

Co można zgłębić podczas lektury?
- To dlaczego warto pamiętać imię każdego kogo spotykamy
- Jak to, że każdy jest egoistą wpływa na relacje międzyludzkie
- Jak bycie dobrym słuchaczem wpływa na bycie dobrym rozmówcą
- Jak ważna jest umiejętność przyjęcia punktu widzenia innego człowieka i jak to osiągnąć

Chociaż zawarte tu porady uważam za trafne, przydatne i jeśli wszyscy by je stosowali komunikacja byłaby prostsza, ale mam kilka ale… Mam wrażenie, że książka ta prezentując przykłady skupia się wyłącznie na aspektach manipulacji i przemyślanej strategii by prowadzić jakąkolwiek interakcję, porzucając przy tym naturalność rozmów. Czy każda rozmowa musi być jak gra strategiczna?

Ponadto w wielu zaleceniach autor powtarza by chwaląc innych, umniejszać sobie, przyznawać się do błędu tak często jak się da i to tworzy wrażenie budowania w czytelniku postawy „people pleaser”, osoby, która za wszelką cenę dąży do zadowolenia innych. Jeśli na tę lekturę trafi osoba o niewystarczającym poziomie pewności siebie może być to dla niej wręcz toksyczny przekaz.

W skrócie: porady świetne, treść zawierająca złote zasady o komunikacji w pigułce, dobrze ustrukturyzowana i przekazana prostym językiem z obrazującymi trafnie teorię przykładami i historiami z prawdziwego życia.

Jednak warto i zalecam podejść do niej z dystansem, chłodną głową i nie wdrażać bez wahania wszystkich metod do swojego życia, a podejść do nich z krytyczną oceną przez pryzmat własnych przekonań, doświadczeń i potrzeb.

Wersja audio zawiera dodatkowo podział na role, dźwięki z tła czy muzykę co nie często zdarza się w literaturze faktu przyswajanej w tej formie i to zdecydowanie na plus.

Raz na jakiś czas stykam się z tą książką w komunikacji miejskiej, gdy ktoś kto usiądzie obok właśnie czyta ją w drodze. Niedawno zobaczyłam ją także na półce u mojej siostry, więc oczywistym było, że wskoczyła również na moją listę do przeczytania. Z ciekawości!

Ten poradnik ma prawie sto lat, a jednak wciąż można śmiało uznać go za elementarz podstaw relacji międzyludzkich. Zasady w nim zawarte nie są bardzo skomplikowane, ot proste przepisy, co robić, aby nadać naszym znajomościom więcej smaku i wyrazistości. Większość przytaczanych tu przykładów jest na tle biznesowym, natomiast zasady można spokojnie stosować nawet w życiu pozazawodowym. Mam wrażenie, że w obecnych czasach, warto sobie przypomnieć raz na jakiś czas, że wszyscy jesteśmy ludźmi i tylko spokój nas uratuje 😉

Jedna z moich pierwszych książek. Wiele lekcji to rzeczy,
które już znamy, ale nie przykładałamy do nich większej uwagi i nie stosujemy regularnie w zyciu codziennym.
Książka bardzo przydatna w rozwoju osobostym, ale tylko wtedy ,gdy bedziemy się stosować do opisanych zasad, a do samej książki bedziemy regularnie wracać.😄

Jedna z moich pierwszych książek. Wiele lekcji to rzeczy,

Treść książki jest niesamowita! Choć jej pierwsze wydanie pojawiło się prawie 100 lat temu, to w dalszym ciągu jest aktualna i autentyczna. Autor Dale Carnegie już z początku zachęca do zaznaczania samodzielnie części, które przyciągną naszą uwagę. W głównej mierze opiera się na realnych spotkaniach z osobami, których portfel nigdy nie będzie pusty. Czytałem ją codziennie, w tramwaju. Kilka głównych porad ma nam ułatwić życie i zdobywanie przyjaciół, a raczej są to sposoby, żeby ludzie nas lubili. Odpowiednia dla osoby na stanowisku kierownika i lidera.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty