Nowicjusze. Jak uczyć się w każdym wieku i odczuwać radość przez całe życie

Okładka książki Nowicjusze. Jak uczyć się w każdym wieku i odczuwać radość przez całe życie Tom Vanderbilt
Tom Vanderbilt Wydawnictwo: Kompania Mediowa poradniki
poradniki
BEGINNERS: THE JOY AND TRANSFORMATIVE POWER OF LIFELONG LEARNING
Kompania Mediowa
2022-11-23
2022-11-23
9788396219176
Bartłomiej Madej
uczenie się rozwój seniorzy nauka w każdym wieku nowe umiejetności radość z nauki praca nad sobą pasje sport sztuka nauka to zabawa samodoskonalenie rozwój osobisty w każdym wieku coś nowego

Po pierwsze napiszę, że słowo "nowicjusz/nowicjuszka" brzmi mi niesamowicie! Szumi emocjami, ma w sobie "NOWInę" i jest znacznie ciekawsze niż "świeżynki, żółtodzioby i początkujący".
Po drugie książka wydawała się idealna dla mnie i o mnie - przez całe życie zakochanej w uczeniu się, zdobywaniu wiedzy i umiejętności. I wcale nie chodzi samą wiedzę. O nie! Ja raczej uwielbiam "proces", to poczucie, że wie się coraz więcej, umie coraz więcej, przełamało się jakieś bariery, przekroczyło granice... I wtedy przychodzi zazwyczaj ten moment, kiedy albo mogę iść dalej i uczyć się dalej, albo zaczynam czuć się znudzona, bo temat został zgłębiony, coś umiem zrobić... Może dlatego tak kocham tkanie i uczenie się języków obcych, bo tu nigdy nie widzę kresu, nie widzę poziomu, który oznacza, że oto osiągnęłam mistrzostwo i niewiele wyżej da się wejść.
A książka okazała się raczej sposobem na towarzyszenie autorowi w jego drodze nowicjusza, w jego próbach surfowania, rysowania, żonglowania, gry w szachy. U Toma Vanderbilta powodem tej podróży była jego mała córka, która okazała się doskonałą towarzyszką, motywatorką i czasem konkurentką. Czy to poradnik, jak się uczyć w dorosłym wieku? Nie. Czy to książka motywacyjna, która ma nas zachęcić do próbowania nowości, do stawania się nowicjuszem? Trochę, ale też tego tak nie odebrałam. Raczej była intrygującym opisem ludzkich przeżyć, kiedy nagle dorosły staje się uczniem i przeżywa emocje, o których czasami dawno zapomniał - frustrację, radość, euforię, stres.

Jako dzieci ciągle się uczymy, a jako dorośli? Możemy uczyć się przez cale życie, ciągle się doskonałość i zmieniać co może nam pomóc odnaleźć w życiu cel i szczęście.

Ta książka przekonuje nas, że każdy wiek jest dobry na rozwój osobisty i nigdy nie jest na to za późno. To nie tylko motywujące słowa, ale są poprawę rozmowami z wieloma ekspertami.

„Gdy pochłania cię proces uczenia jakiejś sztuki lub umiejętności, masz wrażenie, że świat wokół ciebie jest nowy i oferuje nieskończone perspektywy. Każdego dnia dokonujesz odkryć, stawiając niepewne pierwsze kroki i z wolna przesuwając granice swojej wiedzy. Popełniasz błędy, ale nawet z tych błędów czerpiesz korzyść, ponieważ są to błędy, których nigdy wcześniej nie popełniłem.”

To lekka, pełna humoru książka które dodaje nam motywacji.

„Gdy pochłania cię...

„Nowicjusze. Jak uczyć się w każdym wieku i odczuwać radość przez całe życie” to bardzo ciekawie napisany poradnik, w którym autor udowadnia, że nauka w późnym wieku niesie za sobą wiele korzyści.
Książką napisana została bardzo ciekawie i z pomysłem. Nie brakuje w niej humoru, ale i solidnej dawki wiedzy. Do jej napisania autor czerpał wiedzę od wielu ekspertów i z wielu źródeł co widać w bibliografii. Pomimo, że „Nowicjusze” ma zaledwie osiem rozdziałów to ilość tekstów źródłowych na które powołuje się autor jest ogromna, a osobiście bardzo to cenię.

Prócz wiedzy teoretycznej autor czerpie także wiele z własnych doświadczeń. Obserwując własną córkę biorącą lekcje szachów sam pomyślał, że także powinien spróbować. Widząc jaką sprawia mu to frajdę spróbował swoich sił jeszcze w innych dziedzinach, a później opisał je w książce. Vanderbilt przypomina nam, że nauka nie musi mieć wcale za zadanie podnoszenie naszych kwalifikacji i zwiększenia naszej pozycji na rynku. Może ona po prostu dawać nam radość i sprawiać, że najzwyczajniej będziemy czuć się szczęśliwi, a to przecież o to chodzi w życiu!

„Nowicjusze” to bardzo ciekawy poradnik, który przekona Was, że naprawdę na naukę nigdy nie jest za późno. W kontekście nadchodzącego Nowego Roku może okazać się, że będzie to idealna lektura, która sprawi, że uda Wam się wytrwać w niektórych z postanowień ;)
Jeżeli jesteście zainteresowani tematem to jak najbardziej polecam.

Jak mówi powiedzenie: „na naukę nigdy nie jest za późno!”.
Obserwując swoją córkę biorącą lekcje szachów, Tom Vanderbilt pomyślał, że też powinien spróbować. Zamiast patrzeć na swój telefon, jak to robią inni rodzice, wziął lekcję szachów razem z córką. Ta książka to kronikarski opis jego podróży do nauki nowych rzeczy w wieku 45+. Szachy, śpiew, surfing, rysunek, żonglerka, dzikie pływanie i tworzenie biżuterii to nowe rzeczy, których się nauczył.
Książka jest mieszanką osobistych doświadczeń, trochę nauki (mamy sporą dawkę wiedzy np. o tym jak uczą się niemowlęta, neurobiologia uczenia się, uczenie się w celu zwalczania starzenia się mózgu) i trochę wywiadów z ekspertami. Uczenie się, które opisał autor, jest zmotywowane i zabawne. Nie chodzi o celowe uczenie się czegoś, by zwiększyć swoją pozycję na rynku, ale o radość płynącą z uczenia się przez całe życie!
To niezwykle wciągająca lektura dla każdego, kto po prostu chce poprawić swoje własne doświadczenia związane z uczeniem się lub zaczyna uczyć się nowych rzeczy w kontekście nowego roku.

Jak mówi powiedzenie: „na naukę nigdy nie jest za późno!”.

Podobno na naukę nigdy nie jest za późno. Po lekturze "Nowicjuszy" wiem na pewno, że przyswajanie nowych umiejętności może dawać energię i radość życia. I czy to jest nowy język, sport czy dziedzina sztuki - warto ruszyć w te drogę. Warto, a nawet trzeba!

• Popularnonaukowe
  • @na raz - e
  • Z polecenia do kupienia ...