Młynarski. Światowe życie

Michał Ostrowski Wydawnictwo: Szelest biografia, autobiografia, pamiętnik
Szelest
2022-11-09
2022-11-09

Wzruszające wspomnienie o twórcy genialnym. Nie tylko znakomity tekściarz/poeta, bo także wybitny autor polskich wersji piosenek np. Wysockiego, czy Piaf. Poprzez swoje utwory - komentator i recenzent życia we wszelkich jego przejawach. Ważna, właściwie nawet kluczowa postać dla polskiej kultury drugiej połowy XX wieku.
Przed lekturą tej biografii sądziłem, że znam większość dokonań artystycznych Wojciecha Młynarskiego. Teraz wiem, że znałem jedynie skromny ich fragment.
Polecam "Młynarskiego - Światowe życie" właściwie każdemu, kto rozumie i ceni wartość słowa.

Przed lekturą tej biografii sądziłem, że znam...

Dawno nie czytałem tak nieudanej biografii, jeśli w ogóle tak można określić tę książkę.
Jest to w zasadzie chaotyczny zbiór pozbieranych wypowiedzi i opinii o Wojciechu Młynarskim, głównie jego siostry i dzieci, no i kilku osób, które miały okazję z nim współpracować . Książka w zasadzie ogranicza się do jego sfery zawodowej. Natomiast życie prywatne kończy się tu na dzieciństwie w Komorowie, a np. o Adriannie Godlewskiej - żonie i matce dzieci poety (a właściwie tekściarza, bo tak woli być nazywany) nie ma nawet jednego zdania.
Jedynymi plusami mogą być liczne archiwalne zdjęcia i teksty kilkunastu utworów. Poza tym nie ma tu absolutnie nic, czego nie wiedziałby o Młynarskim średnio zorientowany czytelnik.
Szkoda, bo to postać wybitna i zasługująca na rzetelne opracowanie, a ta książka na pewno takim nie jest.
Zdecydowanie odradzam, strata czasu.

• 025. Epub?-Zapowiedzi
  • Małgosia biblioteka papierowa