Żeglarz, kura i ich niezwykły rejs

Okładka książki Żeglarz, kura i ich niezwykły rejs Soudee Guirec
Okładka książki Żeglarz, kura i ich niezwykły rejs
Soudee Guirec Wydawnictwo: Nautica literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Nautica
2022-11-23
2022-11-23

Cudowna podróżnicza książka w postaci pamiętnika z samotnej wyprawy dookoła świata na 10 metrowym jachcie przez młodego 21 letniego chłopaka, autora książki Guirec Soude’e.

Nie jestem fanką podróżniczych książek, ale ta wciągnęła mnie bez reszty.

Autor opisuje swój rejs dzień, po dniu. Wystartował z francuskiej Bretanii z wyspy Yvinec , gdzie stoi tylko jeden dom, jego rodzinny. Podróż pod żaglami trwała 5 lat.
Trasa jachtu przedstawiała się następująco: z Francji przez Atlantyk na Karaiby; potem Grenlandia , gdzie został uwięziony na własne życzenie na 130 dni wśród lodu; następnie Przejście Północno-Zachodnie, Alaska, Pacyfik i przylądek Horn do Antarktydy. Z powrotem kursem na północ do Kapsztadu , przez Atlantyk, Karaiby do swojej rodowitej Francji.
Nie byłoby w tym nic dziwnego ,gdyby nie to ,że dokonał tego wszystkiego w tak młodym wieku, nie mając żadnego pojęcia o żegludze oceanicznej, na przerdzewiałym jachcie, z brakiem funduszy na koncie jak i w gotówce, z nieznajomością języka angielskiego i w towarzystwie kury Moniki. Kura dołączyła do niego trochę później w El Medano, specjalnie rozmyślnie .Nie była zabrana z domu rodzinnego. Na jachcie dopiero się poznawali. Zbudował dla niej specjalny domek i została obdarowana własną miseczką z jej imieniem. Ona za to codziennie dziękowała mu zniesionym świeżym jajkiem.
Pokonali razem w ciągu tych pięciu lat 45 tysięcy mil morskich i siedem razy omal nie zginęli.

Sam autor jest niesamowity . Jak pisze sam o sobie: ,, Może i jestem szalony ,ale pełen wiary w życie’’. Dla niego najważniejsza jest wolność, spotkanie z naturą. A tylko tego można doznać i posmakować na pełnym morzu.
Jest uparty a zarazem też i lekkomyślny. Często wręcz szafuje życiem.
Podczas opowieści poznajemy go jako człowieka szczerego, otwartego, umiejącego przyznać się do własnych błędów, bardzo skromnego.

Podczas podróży spotyka go wiele niebezpieczeństw, trudnych sytuacji, niekończące się naprawy sprzętu żeglarskiego. Przebywa on też dla odmiany na lądzie w czasie postojów. Musi zarobić jakieś pieniądze, by mieć na jedzenie dla siebie , Moniki , a przede wszystkim na ciągłe naprawy jachtu.
Walczy z własnymi słabościami. Na lądzie poznaje mnóstwo fantastycznych ludzi , z którymi świetnie się dogaduje, którzy bezinteresownie pomagają mu nie tylko finansowo. Wspierają go.
Niektórzy inspirują. Uczy się od doświadczonych tubylców mądrych życiowych nauk np. jeśli na swojej drodze życiowej spotyka się jakieś zwierzę, to nie ukazuje się ono bez powodu. Ma on o tym okazje przekonać się wiele razy. Często ostrzegają przed niebezpieczeństwem , ale niekoniecznie.

Książka zawiera prześliczną wkładkę z kolorowymi zdjęciami z rejsu. Szkoda ,że jest ich tak mało.

Książka wciąga jak wąż swoją ofiarę. Nie można przestać dopóki nie doczyta się do ostatniej strony.
Czasami żeglarskich laików , do których się zaliczam , nie jeden raz zdenerwuje taki tekst bez objaśnień , przykładowo: ,,Będę musiał płynąć fordewindem i trzeba będzie podpiąć genuę do spinakerbomu ’’.
Ale to wszystko w sumie jest nieważne, liczy się całość, a nie pojedyncze zwroty i wyrażenia.
Omijałam je.

Zapraszam do lektury, poznacie z detalami przebieg całego rejsu, przygody, niedogodności oraz czasami ogromne trudności wcale niewywołane czynnikami przyrody.
Zgłębicie piękną przyjaźń kurki karmazynki i człowieka. Jej przywiązanie i mądrość była niemalże jak psa do człowieka.
Przeczytacie różne ciekawostki. Dowiecie się co to są ,, ryczące czterdziestki'', ,,wyjące pięćdziesiątki’’ i ,,bezludne sześćdziesiątki’’.
Autor dokonał wprost magicznych rzeczy, miał czasami wielkie szczęście. Sam pisze,, Jeśli zaczniemy rozważać wszystkie zagrożenia, nie zrobimy nic’’. Miał niezwykłą odwagę, upór i fantazję. Trzeba mu przyznać.
Dla żeglarzy jest to zapewne jeszcze bardziej cenna lektura , niż dla kogoś kto nie ma opanowanej wiedzy w tym temacie.

Jedno jest pewne ,że dla wszystkich książka jest optymistyczna, dająca nadzieję na przyszłość. Jak pisze sam autor ,że nie ma marzeń, których nie dałoby się zrealizować. Ja mu wierzę!

Nie jestem fanką podróżniczych książek, ale ta wciągnęła mnie bez reszty.

• Podróżnicze
  • Przygodowe

Dodaj cytat z książki Żeglarz, kura i ich niezwykły rejs