Sprawiedliwość czy wolność

Okładka książki Sprawiedliwość czy wolność Agnieszka Murakowska-Gabryś
Okładka książki Sprawiedliwość czy wolność
Agnieszka Murakowska-Gabryś Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza kryminał, sensacja, thriller
Warszawska Firma Wydawnicza
2022-11-24
2022-11-24
9788380112056

www.tinarecenzuje.pl
www.instagram.com/tinarecenzuje
www.facebook.com/tinarecenzuje

Zrobiło się całkowicie ciemno i przerażająco zimno. Nie ma szans zobaczyć nawet własnego ciała, własnych dłoni. Nie mam pojęcia, gdzie jestem. W którykolwiek kierunku się nie przesunę, tam zawsze trafiam na lodowatą ścianę. Jedyne, co tutaj jest wyczuwalne, to zapach lasu. Mój mózg zaczyna tworzyć różne, mroczne scenariusze. Boję się. Mój oddech diametralnie przyspiesza, krew zaczyna buzować w żyłach. Czuję, jak z sekundy na sekundę robi mi się coraz bardziej gorąco. Zamykam oczy, staram się wyciszyć. Plan mógł się udać, gdybym nie usłyszała jego kroków tuż nade mną…

Thriller psychologiczny “Sprawiedliwość czy wolność” autorstwa Pani Agnieszki Murakowskiej-Gabryś swojej premiery doczekał się 24 listopada 2022 roku, nakładem Warszawskiej Firmy Wydawniczej (Wydawnictwo WFW).

WFW, czyli Warszawska Firma Wydawnicza powstała w 2008 roku. Ich celem jest łączenie różnych funkcji powiązanych z rynkiem wydawniczym, w tym drukarskim. Firma daje możliwość wydania własnej twórczości w bardzo niskim budżecie. Są członkami Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. O WFW można było przeczytać w między innymi: „Newsweeku”, „Kulturze Liberalnej”, czy „Dzienniku”.

Główna bohaterka Ania pragnie uwolnić się z toksycznej relacji z mężem. Jej marzeniem jest zacząć żyć gdzie indziej, od nowa, na jej zasadach, w objęciach mężczyzny, przy którym będzie się czuć bezpiecznie, który będzie ją kochał i szanował taką, jaką jest. Pragnie przerwać błędne koło, w którym tkwi. Odpowiednio zdeterminowana posuwa się do czynności, które wcześniej nigdy by jej nie przyszły do głowy. Rozpoczyna się walka ku wolności i sprawiedliwości, która skutkuje konfliktem z prawem. Jednak czy to, co zrobiła czyni ją złym człowiekiem?

“Sprawiedliwość czy wolność” autorstwa Pani Agnieszki Murakowskiej-Gabryś, to mroczna powieść ocierająca się o aspekty psychologiczne. Opowiada o desperackiej walce o wolność, o możliwość samodzielnego decydowania o sobie, a także o pozorach, zakłamaniu.

Jest to książka, która z sielanki zamienia się w prawdziwy horror. Ukazuje, że rzeczywistość często nie jest taka, jaką widać na pierwszy rzut oka. Dlatego też czytając ją, czułam zarówno zaciekawienie, radość jak i przerażenie, smutek, czy wzruszenie. Obok lektury ciężko przejść obojętnie.

Została napisana bardzo lekkim piórem, poprowadzona w narracji trzecioosobowej, w przebiegu wydarzeń czytelnik towarzyszy głównej bohaterce Ani. Historia została podzielona na krótkie zatytułowane rozdziały. Fabuła galopuje, trzyma w napięciu, przeraża, daje do myślenia, zagrzewa mentalnie do walki o swoje dobro.

Postaciami są ludzie z ogromnymi bagażami doświadczeń, traumami. Zostali pobieżnie nakreśleni pod względem fizycznym, za to skrupulatnie w aspekcie psychologicznym. Podzieleni na tych dobrych, jak i złych. Zaskakują na każdym kroku.

Podsumowując: “Sprawiedliwość czy wolność” Pani Agnieszki Murakowskiej-Gabryś, to książka niespodzianka. Patrząc na okładkę, nigdy bym nie powiedziała, że może ona stać się moją ulubioną. Jednak jej treść bije na łopatki wiele przeczytanych przeze mnie wcześniej twórczości.

Ta lektura jest niesamowita. Wciąga od pierwszych stron, intryguje, zaskakuje, porusza, trzyma w napięciu, ukazuje, że nic nie jest takie, jak się wydaje, aż w końcu uzależnia. Jest to mieszanka kilku gatunków literackich takich jak: thriller, romans, obyczaj. Nie zabraknie trupów, zemsty, bezinteresownej pomocy, czy zauroczenia.

“Sprawiedliwość czy wolność” to historia prawie idealna. Prawie, bo sporo w niej powtarzalności. Tak czy inaczej, jest to bardzo dobra pozycja, choć niestety też i bardzo krótka. Nie mogę się doczekać kolejnej twórczości Autorki. Polecam z całego serca.

www.tinarecenzuje.pl
www.instagram.com/tinarecenzuje
www.facebook.com/tinarecenzuje

48/52/2023 ig:@liber.tinea

Człowiecze instynkty powodują, że różnimy się między sobą i jesteśmy pełni sprzeczności. Jedni są zdolni do niesamowitej dobroci i empatii, inni zaś skłonni do agresji i okrucieństwa. Niczym owce i wilki. A co się dzieje, kiedy owca osaczona przez wilka, nagle dostrzega, że nie ma już nic do stracenia? W książce "Sprawiedliwość czy wolność" autorstwa Agnieszki Murakowskiej-Gabryś, główna bohaterka doświadcza mrocznej strony ludzkiej natury na własnej skórze. Jej mąż, policjant, okazuje się być damskim bokserem i psychopatycznym oprawcą, który systematycznie poniża i bije swoją żonę. Kilkuletnie maltretowanie zmusza Annę do zmiany sposobu myślenia i podjęcia walki o swoje życie. Po latach cichego cierpienia dociera do niej, że musi działać, aby uwolnić się z tego toksycznego związku, bo inaczej dojdzie w końcu do tragedii. Zaczyna systematycznie i po kryjomu szykować się do trudnej walki, która doprowadzi do poniesienia siermiężnych konsekwencji. Tylko przez kogo? Jej początkowo bierna postawa, na oczach Czytelnika zaczyna się zmieniać, a ona sama nabiera siły i determinacji. Czy zdoła doprowadzić swoje wyzwolenie do końca?

Robert, zauważając subtelne zmiany w zachowaniu żony, czuje że jego ofiara zaczyna wymykać mu się z rąk. Podejmuje pewne kroki zapobiegawcze. Jednak Anna, mimo ogromnej presji, nie poddaje się i robi swoje. Chociaż fizycznie jest znacznie słabsza od wysportowanego męża, jest gotowa stawić mu czoła i zmierzyć się z nim w bitwie o życie. To nierówna starcie między silnym, agresywnym mężczyzną, a drobną, dotychczas uległą kobietą, może skończyć się fatalnie, ale Anna nie zamierza się poddać.
Historia kobiety pokazuje, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach można odnaleźć siłę i determinację, aby walczyć o swoje życie i godność. Ludzka natura może mieć różne twarze, ale to od nas zależy, które z nich będziemy prezentować. Czasem musimy walczyć z wilkami, żeby przetrwać, ale nigdy nie wolno nam tracić nadziei i wiary w siebie.

Muszę przyznać, że nie spodziewałam się tak dobrej treści, w tak niepozornej oprawie. Sięgając po tę książkę nie miałam żadnych większych oczekiwań i gdyby nie zobowiązania recenzenckie, zapewne nie wybrałabym jej sama ze sklepowej półki. Grafika nie przyciąga wzroku, mimo tego, że z założenia jest adekwatna do treści. Niestety gubi się wśród mnóstwa pięknie wydanych powieści, choć wiadomo, że przecież nie powinno się oceniać książki po okładce. Jakże się cieszę, że ta pozycja trafiła w moje ręce! To co znajduje się wewnątrz, to prawdziwa bomba, uczta czytelnicza! Już od pierwszych stron czytałam kolejne akapity z wypiekami na twarzy, nieustannie kibicując odważnej bohaterce i z całego serca nienawidząc jej oprawcy.

Ta opowieść jest trudna i bardzo emocjonalna, mocno oddziałuje na wyobraźnię. W trakcie lektury szargało mną mnóstwo uczuć, od współczucia i nadziei na wyzwolenie się Anny, aż po gniew i wstręt do jej kata. Wydarzenia, które miały miejsce w powieści, bulwersowały i nie pozwalały na spokojne odłożenie czytania na później. Po zakończeniu lektury, długo w ciemnościach nie mogłam usnąć, pogrążona w myślach o tym, co tam się działo. Jedyne co mogłabym zarzucić samemu wykonaniu, to to, że dialogi były momentami przewidywalne i nie do końca chyba dopracowane. Bohaterowie nieustannie i wręcz nagminnie, zwracali się do siebie po imieniu w większości wypowiedzi. Wydaje mi się, że w rzeczywistości nikt tak nie mówi, a u mnie wywoływało to wrażenie sztuczności i lekkiej irytacji. Na szczególną uwagę w tym temacie zasługuje strona 192, na której to pewne imię zostało użyte aż dziesięć razy, w niespełna trzydziestu nierozbudowanych zdaniach - korektor chyba zbytnio wciągnął się w tym miejscu w wir wydarzeń i nie zauważył tego drobnego nadużycia ;)

Nie ulega wątpliwości, że “Sprawiedliwość czy wolność” jest bardzo dobrze napisaną prozą. Autorka zgrabnie opowiada o trudnej tematyce przemocy domowej, dając Czytelnikowi dużo do myślenia. Historia ta pozwala na refleksję, nie tylko nad naszymi reakcjami w sytuacjach kryzysowych, ale też i nad tym do czego możemy doprowadzić przez przyzwolenie na naginanie naszych granic. Zmusza nas do zadania sobie pytania - jak wiele cierpienia jesteśmy w stanie znieść i jak długo możemy akceptować krzywdę wobec nas samych? Pokazuje, jak trudno jest się wyzwolić z toksycznej relacji i jak wiele siły potrzeba, aby zmierzyć się z taką rzeczywistością. Główna bohaterka jest postacią silną i odważną, którą z pewnością warto podziwiać. Przemoc jest problemem powszechnym i bardzo ważne jest, aby mówić o nim głośno. Ta publikacja, to oprócz świetnego thrillera, także lekcja empatii, zrozumienia i solidarności z tymi, którzy doświadczają naruszania ich podstawowych praw konstytucyjnych. Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto szuka dobrej literatury, ale jednocześnie chce poznać trudną tematykę przemocowych związków.

48/52/2023 ig:@liber.tinea

Co robić gdy nagle okazuje sie, że osoba którą kochamy jest potworem. Napiecie, trudne decyzje ,nieoczekiwane zwroty akcji- wszystko to znajdziesz w tej książce,a przede wszystkim odpowiedź na pytanie- sprawiedliwosc...czy wolnosc...ksiazke Agnieszki Murakowskiej-Gabrys czyta się jednym tchem, z całego. serca polecam Czekam na kolejne książki autorki.

Książka Sprawiedliwość czy Wolność to wstrząsająca historia Ani, która sama zmaga się z okrucieństwem które zgotował jej los. Książka wciąga już od pierwszej przeczytanej strony. Czy Ania poświęci swoją wolność na rzecz Sprawiedliwość warto sprawdzić.
Świat ma wiele ciemnych stron których nie widzimy lub nie chcemy zobaczyć.
Polecam

Świat ma wiele ciemnych stron których nie widzimy lub nie chcemy zobaczyć.
Polecam

Książkę dostałam w prezencie i szczerze polecam. Trzyma w napięciu. Główną bohaterkę Anię poznajemy, gdy chce zakończyć toksyczny związek. Im bardziej chce zawalczyć o siebie, tym bardziej jest wciągana w ,,bagno". Polecam wszystkim osobą uwikłanym w dziwne relacje i nie tylko. Myślę, że każdy człowiek powinien poznać siebie i wartości, które ceni. Po przeczytaniu mam dziwny niedosyt i refleksję co by było, gdyby wcześniej ktoś Ani pomógł.

• Do znalezienia
  • Papierowe
  • 00 2023
  • Współpraca
  • Thriller, sensacja, kryminał
  • Sztukater.pl

Dodaj cytat z książki Sprawiedliwość czy wolność