Elżbieta II. Niezwykła królowa

Iwona Kienzler Wydawnictwo: Bellona biografia, autobiografia, pamiętnik
Bellona
2022-12-07
2022-12-07

Opowieść o perfekcyjnie profesjonalnej władczyni

z przyjemnością się czyta, materiał zgrabnie ujęty,

z przyjemnością się czyta, materiał zgrabnie ujęty,

Za dużo błędów. Ledwo doszłam do 30 strony i się zaczyna. "starsi synowie króla Jerzego VI cieszyli się ojcowską miłością...". On nie miał synów. Był to ojciec królowej Elżbiety i księżniczki Małgorzaty. Wie to co drugi przeciętny Brytyjczyk, nie trzeba być autorem biografii ani osobą przekładającą tłumaczenia. Albo coś robicie porządnie albo nie róbcie tego wcale.

Dość lekko się czyta, ale drażni spora ilość błędów i pomyłek

Dość lekko się czyta, ale drażni spora ilość błędów i pomyłek

Całkiem dobrze napisana biografia - dowiedziałam się wielu nowych rzeczy o brytyjskiej rodzinie królewskiej. Chyba niedługo wezmę się za serial "The Crown".

W moim odczuciu ciut szarpana. Ciekawa, ale ciężko się nad nią skupić.

W moim odczuciu ciut szarpana. Ciekawa, ale ciężko się nad nią skupić.

Elżbieta II była najdłużej panującą monarchinią w dziejach Anglii, Walii oraz Szkocji. W czasie swojego długoletniego panowania spotkała się z wieloma przywódcami państw i pięcioma papieżami. Za czasów jej panowania świat zmieniał się w ekspresowym tempie. Drobne perturbacje nie omijały także rodziny królewskiej. Jednak królowa najlepiej jak potrafiła wykonywała obowiązki królewskie. Pomimo tego, co działo się wokół niej…
Osoba królowej była punktem odniesienia dla wielu ludzi. Nie tylko Brytyjczyków, ale także dla mieszkańców innych państw, dlatego jej śmierć była szokiem dla milionów ludzi.
Dla mnie królowa wydawała się odległą personą. Nie byłam jej poddaną. Nie interesowałam się jej życiem. Jednak, gdy zmarła poczułam smutek. Wtedy zapragnęłam lepiej poznać osobę Elżbiety Windsor. W realizacji tego przedsięwzięcia przyszła mi z pomocą książka Elżbieta II. Niezwykła królowa.
Jej autorka jak zwykle mnie nie zawiodła. Elżbieta II. Niezwykła królowa, podobnie jak wcześniejsze książki tejże autorki zawierała w sobie sporą dawkę informacji na temat konkretnego tematu. Tym razem była to biografia Elżbiety II i jej najbliższej rodziny.
Jej zaletą jest bezstronność, bo chociaż autorka korzystała z różnych źródeł starała się pozostać jak najbardziej bezstronna. Nie komentowała poszczególnych poczynań królowej lub członków jej rodziny, nie opierała się na niesprawdzonych informacjach lub złośliwych plotkach…
Elżbieta II. Niezwykła królowa to skarbnica wiedzy o życiu Elżbiety Windsor. To lektura zawierająca wiele ciekawostek z życia niezwykłej kobiety a przyjemne pióro autorki sprawiło, że czytało się ją z największą przyjemnością i zaciekawieniem. Polecam ją wszystkim, którzy tak jak ja pragną lepiej poznać brytyjską królową.

Rzutem na taśmę, tuż przed świąteczną gorączką, pojawiła się na naszym rynku wydawniczym kolejna książka autorstwa Iwony Kienzler "Elżbieta II. Niezwykła królowa". Autorka chyba musi mieć jakieś gotowe wzorce w szufladzie, bo tempo pisania ma iście zawrotne. 😉
Bardzo podoba mi się okładka, królowa na tym zdjęciu wygląda przepięknie, na pewno wielu z nas właśnie taką ją zapamięta - majestatyczną i uśmiechniętą.
Co do samej książki, to jeżeli chcielibyście uporządkować sobie w głowie najnowsze ploteczki z królewskiego dworu, to będzie to dla Was kompendium. Bibliografia w większości składa się z artykułów z gazet plotkarskich typu Viva czy polskich portali internetowych jak Pudelek. Nie jest to tytuł odpowiedni dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z royalsami. Początkującym radziłabym sięgnąć po zagranicznych autorów.

• Chcę kupić
  • MBiblio