O zgrozo! Opowieści szkolne

literatura dziecięca
Novae Res
2022-12-05
2022-12-05

Okładka książki Świąteczny kalendarz Gabrysi Katarzyna Bukiert, Anna Włodarkiewicz
Świąteczny kal... Katarzyna Bukiert, ...
Okładka książki Operacja Czerwona Kokardka Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Czerw... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Sekretna historia ludz... skarpetek Justyna Bednarek, Daniel de Latour
Sekretna histo... Justyna Bednarek, D...
Okładka książki Operacja Jednorożec Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Jedno... Jørn Lier Horst, Ha...

Na półkach literatury dziecięcej pojawia się coraz więcej historii, które mają zachęcić najmłodszych do czytania i rozwijania ich wyobraźni i kreatywności. Maja Kacprzyk i jej „O zgrozo! Opowieści szkolne” powinna znaleźć się na Waszej liście „do przeczytania”, bo walczy nie tylko ze szkolnymi stereotypami: „nauczyciel ma zawsze rację”, ale pokazuje, że w szkolnej paczce jest siła. Każdy z uczniów jest na swój sposób wyjątkowy, ale nie jest to powodem wykluczenia, wręcz przeciwnie – uczniowie akceptują siebie takimi, jakimi są. Ta książka pomiędzy wierszami przemyca coś, co jest dla wszystkich ludzi ważne – potrzebę akceptacji i współdziałania w grupie.

Pełna recenzja książki dostępna jest na stronie:

"O zgrozo! Opowieści szkolne" towarzyszyły mi i mojej Córce przez jakiś czas wieczorową porą. Fajnie, za sprawą książeczki, było powrócić do ławkowych wspomnień z podstawówki. Córka natomiast z wielkim zaciekwaniem chciała wiedzieć co może ją samą czekać w 6 klasie.

Maja Kacprzyk jest młodą dziewczyną, która chyba chciała by jej wspomnienia zostały przeczytane przez młodszych Czytelników. "O zgrozo! Opowieści szkolne" jest jej debiutem literackim. Według mnie książeczka ta jest zbiorem jej wspomnień, czymś na wzór pamiętnika.

Główną bohaterka jest Agata, która uczęszcza do 6C. Na kartach książeczki poznajemy jej szkolną paczkę, która za murami szkoły może przeżyć dosłownie wszystko. Poznajemy jej najbliższych przyjaciół, z którymi można konie kraść. Od czasu do czasu towarzyszymy im w lekcjach, na przerwach albo spędzamy z nimi ich wolny od nauki czas. Rozdziały są krótkie, a przede wszystkim zabawne. Dzięki temu moja Córka, która dopiero co rozpoczęła przygodę ze szkołą, chciała jeszcze i jeszcze. I sama myślała nad tym czy ona również będzie przeżywać w szkole takie chwile oraz czy będzie miała takie barwne wspomnienia. Dzięki perypetiom dzieci z tej książki, my dorośli, możemy powspominać, podumać nad wiekowymi dla nas już wspomnieniami. "O zgrozo" to taka jakby tęsknota za beztroskimi czasami, które przeżyła już nasza młodziutka Autorka.

Historia ta jest napisana bardzo lekko, co zresztą można zauważyć. To taki zbiór notatek, o których Autorka chciała pamiętać. Według mnie to taka właśnie jej autobiografia. Niestety o samej Mai nie wiemy nic. Nie ma o niej żadnej adnotacji w książce. Nie ma opisu kim Autorka jest, co lubi robić, co trochę psuje odbiór książki. Niestety. Gdyby nie to, że szperałam w necie, to nie dowiedziałabym się, że książeczkę napisało - nie ukrywajmy - dziecko. Okładka może i rzuca się w oczy, opis również zachęca, ale dla nastolatka książka ta po paru wspomnieniach będzie czymś niestety nudnym. Jako, że jest to tytuł skierowany do młodszych Czytelników, brakuje mi rysunków. Córka na nie czekała. Rysunki zdecydowanie ubarwiłyby bardziej historię Agaty i jej ekipy. Zwiększyłyby jeszcze mocniej zaciekawienie. Wydawnictwo mogło pokierować debiutantką, zwłaszcza tak młodziutką. Mam nadzieję, że Autorka nie zniechęci się i kiedyś w dorosłym życiu wyda coś dobrego.

Czy polecam? Tylko dla dzieci, które naprawdę zaczynają przygodę ze szkołą. "O zgrozo!" nie będzie ciekawą książką dla dzieci powyżej 12 roku życia.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Szkolne lata, kiedy to było. Trochę czasu już minęło, ale niewiele się w szkolnym świecie zmieniło. Mimo upływu lat dzieci i młodzież, w pewnych kwestiach, są dokładnie tacy sami jak w momencie, gdy samemu się do tej szkoły chodziło. Dalej szkolne czasy obfitują w wiele sytuacji, które staną się później wspaniałymi wspomnieniami. Szkolni przyjaciele, lubiani lub troszkę mniej nauczyciele, pierwsze miłostki, ulubione przedmioty, ale i te, które nie wchodziły nam już tak łatwo, czy też wiele wesołych przygód, które później wspominamy z rozrzewnieniem. Szkolne lata to te, które w jakiś sposób wpłynęły na nas i na to jakimi ludźmi teraz jesteśmy. O tym właśnie jest książka Mai Kacprzyk „O zgrozo! Opowieści szkolne”.
Bohaterami tej opowieści są uczniowie klasy 6 c, którzy przeżywają różne szkolne „przygody”. Mamy tutaj narratorkę historyjek Agatę, która przedstawia nam urywki z życia swojej czternastoosobowej klasy, szybką Asię, śpiącą Zośkę, rozgadanego Kazika, pomocnego Ryśka, Celę, która zawsze strzela focha i Kasię zakochaną na zabój w Adasiu, który jest klasowym pupilkiem. W klasowo – szkolnych opowiastkach nie brakuje oczywiście dorosłych – specyficznych nauczycieli (oczywiście według uczniów),czy też innych osób z ich najbliższego otoczenia. W książce dzieje się wiele, klasa przechodzi różne perypetie, mniej lub bardziej wiarygodne, ale na pewno bardzo fajnie innym przedstawione – wszak wyobraźnia i kreatywność w opowiadaniu jest też bardzo ważna.
Książka jest przeznaczona dla dzieci i tej grupie wiekowej na pewno się spodoba, bo wiele uczniów odnajdzie w niej sytuacje z którymi mierzą się codziennie w swoich szkołach, które zostały okraszone poczuciem humoru, który do tej grupy wiekowej bardzo dobrze trafi.
Na uwagę zasługuje okładka zaprojektowana przez Paulinę Surdykowską – Jurek, która od razu przykuwa uwagę. Ilustracja, która pojawiła się na okładce jest bardzo wymowna, gdyż każdy kto ma do czynienia ze szkołą wie, jak wypchane potrafią być dziecięce plecaki, a jednocześnie jest bardzo ładnie wykonana, w sympatycznej, dziecięcej estetyce.
Polecam serdecznie przede wszystkim młodym czytelnikom.

Książkę otrzymałam Klubu Recenzenta portalu nakanapie.pl

Pamiętacie czasy szkolne z podstawówki? Ja, szczerze
mówiąc, nie bardzo pamiętałam, ale ta książeczka, o dziwo, sprawiła, że wróciłam wspomnieniami do tamtych lat.

Agata chodzi do klasy 6C, i to bardzo wyjątkowej. Opowiada o sobie i swoich rówieśnikach i o tym, co robią, by w szkole nie powiewało nudą. Nawet tarapaty im nie straszne!

Książka skierowana do dzieci w szkole podstawowej, które dobrze odnajdą się w tej historii. Doskonale pokazuje, z czym dzieciaki się mierzą i co robią podczas lekcji, przerw i jak sprawić, by czasem nie było sztywno.

Książeczka ma w sobie coś z rodzaju lekkości i prostoty, w której bez problemu odnajdzie się młody czytelnik. Każdy dzień to nowe wyzwania i przygody, i nie ma czasu na odrobinę nudy.

Dlaczego podkreślam, że to lektura dla młodych czytelników? Ponieważ treść pisana była przez bardzo młodą dziewczynkę. I nie zamierzam tego krytykować. Cieszę się sukcesem tej młodej damy. Szkoda, że wydawnictwo nie dało żadnych informacji na jej temat .

Pamiętacie czasy szkolne z podstawówki? Ja, szczerze

Książka skierowana do dzieci w...

Zawsze wychodzę z założenia, że dobrze jest dawać szansę debiutantom. Z tego też powodu postanowiłam skusić się na lekturę ,,O zgrozo! Opowieści szkolne" Mai Kacprzyk. Nie jest to za obszerne wydanie, więc z powodzeniem można się z nią zapoznać w stosunkowo krótkim czasie. Podczas jej czytania w moim odczuciu nastąpiło jednak kilka zgrzytów, która autorka powinna od razu naprostować. Przez cały czas jednak należy mieć na uwadze to, iż jest to dopiero debiut tej autorki.

Narratorką ,,O zgrozo! Opowieści szkolne" Mai Kacprzyk jest dziewczynka z klasy 6c. W bardzo krótkich i niestety dość chaotycznych rozdziałach postanowiła ona ukazać, jak wygląda szkolne życie jej klasy i jednocześnie rówieśników. Nie wszystkie historie moim zdaniem miały szansę stać się rzeczywistością. Dodatkowo w przypadku niektórych opowieści bohaterowie zachowywali się niepoprawnie i od razy powinno to zostać skorygowane. Niestety, w ,,O zgrozo! Opowieści szkolne" Mai Kacprzyk nie miało to miejsca.

Moja córka - uczennica klasy 6 z chęcią sięgnęła po tę pozycję. Może książka nie spełnia oczekiwań krytyków, ale według mnie jest na czasie. Szkoła dziś nie przypomina tej z moich lat. Sam przeczytałem wybrane rozdziały i uważam, że to świetna propozycja dla dzieci.

(https://www.sp3.elk.edu.pl/news/?eqa=d2lkPW5ld3NfUGFnaW5hdG9yXzEmbmV3c2FyY2hpdmVmPSZvZmZzZXRfbmV3c19QYWdpbmF0b3JfMT0yMA%3D%3D#photos:album:448)

Książka pisana przez nastoletnią dziewczynkę, skierowana do najmłodszych czytelników, uważam, że wspaniała w swojej prostocie. Polecam !

Autorka była uczennicą szkoły podstawowej, w której uczyła się moja córka. Szkoda, że wydawnictwo nie zadbało o to aby zapoznać czytelników z biografią tej dziewczynki. Wrzucam link do ogłoszenia na stronie szkoły podstawowej nr 3 w Ełku....

Ach te szkolne lata. Ile to wrażeń, przygód, przyjaciół i tych, którzy mocno zaleźli za skórę. Ulubieni nauczyciele, ci niebudzący emocji i ci, przez których nie mogliśmy spać. Szkolne lata kształtowały nasze umysły, dawały też nadzieję, na lepszą przyszłość. Gdy w moje ręce wpadła książeczka pt. O zgrozo! Opowieści szkolne, liczyłem na przypomnienie sobie tych lat, które wielu zapadają głęboko w pamięć.

Oczywiście chciałem znaleźć informacje o autorce opowiadań. Niestety nie udało mi się. W jednym wpisie na jednym z portali książkowych ktoś napisał, że autorką lektury jest dwunastoletnia dziewczynka i że to jest jej debiut literacki. Nie mogę jednak tego potwierdzić. Jeśli to prawda, to całkiem inaczej należy spojrzeć na to dzieło.

Okładkę zaprojektowała Paulina Surdykowska-Jurek. Przedstawia ona dziewczynkę, zza której wystaje wypchany po brzegi plecak. Skąd ja to znam!!! Mój syn dzierży taki codziennie, choć na pewno nic mu się z niego nie wysypuje.

Jeśli to książka dla dzieci napisana przez młodą dziewczynkę to na pewno jest to świetnie napisana pozycja. Gdyby jednak pisała to dorosła osoba, można wskazać pewne błędy, których powinna unikać w tekstach, ale... przyjmijmy, że poznamy "szkolesiów" z 6c, o których opowiada ich rówieśniczka. Tego się trzymajmy!

Bohaterką opowiadań jest Agata. Dwunastolatka z pasją opowiada o swojej klasie, nauczycielach i niesamowitych przygodach, które rozgrywają na przestrzeni roku szkolnego. Nie będzie tutaj żadnej nudy, bo nie ma dnia, by coś ciekawego nie wydarzyło się na lekcjach. Poznamy też charakterystyczne cechy poszczególnych uczniów: szybką Asię, bo biegała najszybciej na lekcjach wychowania fizycznego, śpiącą Zofię, która szukała miejsca, by na chwilę się zdrzemnąć. Cela zaś lubiła się co chwila fochować, a Kasia była... miłośniczką Adama. Zakochana po uszy w chłopcu, który był najlepszym uczniem, z samymi szóstkami. Choć się okazało, że z jednego przedmiotu to miał czwórki i tak do końca nie wiem, co było prawdą... Nauczyciele też mają swoje wady i zalety, choć wiadomo, że tych pierwszych będzie zdecydowanie więcej. Jednym zdaniem można podsumować, że "aby do wakacji"!

Dzieciom zapewne przypadnie do gustu, dorosłym... ciężko to ocenić. Nie była to nudna lektura, lecz mnie czegoś tu zabrakło.

Książka z nieskomplikowaną fabułą jednak bynajmniej nie nudna. Czytałam z zainteresowaniem. Rzeczywistość szkolna ukazana w sposób prześmiewczy, momentami fikcyjny. W końcu to opowieść o szkole zwanej piekła rodem. Szkole do której uczęszczają indywidualiści, szkole w której pracują wyjątkowi nauczyciele. To obraz szkoły widziany oczami wyobraźni, szkoły która potrafi przyprawić nie tylko uczniów, ale i nauczycieli o zawrót głowy.

Książka super. Warta polecenia. Czyta się szybko i z zaciekawieniem. Super lektura dla dzieci.

• Wyzwanie LC 2023
  • Recenzencka