Muminki. ABC

2022-10-26
2022-10-26
Katarzyna Huzar-Czub

Okładka książki Leśne przedszkole Stefanie Höfler, Claudia Weikert
Leśne przedszkole Stefanie Höfler, Cl...
Okładka książki W Noc Wigilijną Clement Clarke Moore, Stacey Thomas
W Noc Wigilijną Clement Clarke Moor...
Okładka książki Willa Złota jesień Stefanie Höfler, Claudia Weikert
Willa Złota je... Stefanie Höfler, Cl...

Pamiętacie Muminki? Jeśli nie , w co głęboko wątpię, to ta lektura odświeży wszystkim wspomnienia z dzieciństwa.
Prześliczna wierszowana książeczka, napisana przez poetkę Annikę Sandelin.
Zwraca uwagę ciekawą formą rymowaną, ponieważ jest to słownik wyrazów poprawnej polszczyzny. No może to zbyt wygórowane powiedzenie, gdyż właściwie to jest słowniczek dla dzieci.
Układ słownika jest od literki A do Ż , idąc po kolei alfabetem. Nie byłoby w tym nic dziwnego ,poza tym ,że oryginalna i nietypowa postać słownika jest w formie wierszy ,a wyrazy są reprezentowane przez bohaterów książki ,,Muminki’’ Tove Jansson.

Na każdej stronie występują nie tylko Muminki z pierwowzoru książeczki Tove Jansson , ale pozostali bohaterowie jak Buka, Włóczykij, Paszczak, Hatifnatowie, Too-Tiki, panna Migotka, Mimbla, Ryjek, Jaszczur, Filifionka, Mała Mi, Mama Muminka, Wiercipiętek, Topcio, Topik i wiele, wiele innych.

Postacie te są pokazane na tle jakiś sytuacji, może być pogodowej jak burza ,mróz, deszcz, czy związanej wręcz z miejscem przebywania jak wyprawa łodzią, czy uprawianiem sportów jak narciarstwo. Wiadomo o co chodzi.

Przy każdym znaku alfabetycznym , w danym wierszyku występuje wiele słów na daną literę i nie są to tylko rzeczowniki.
Weźmy np. literkę L. I tu mamy: latarnia, lśnić, lodowaty, lizać, lokum, lecz, linie, liście, lampa, lgnąć, lęk.
Wszystko zgrabnie ujęte w całość ,a sama treść ujawnia co znaczą dane słowa.

W ten sposób dziecko szybko się uczy literek, zapamiętując treść rymowanki. Przy tym utrwala sobie dane słownictwo, obserwując piękne ilustracje oryginalne , zaczerpnięte z książek Tove Jansson.

Moim zdaniem super pomysł, strzał w dziesiątkę. Doskonała zabawa dla dzieciaków jak i dla rodziców.

Prześliczna wierszowana książeczka, napisana przez poetkę Annikę Sandelin.
Układ...

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby Muminków. Kojarzone z serialem animowanym postacie w 1939 roku do życia powołała Tove Jansson. Pierwsze przygody opublikowano w 1945 roku. Dwa lata później ukazał się komiks z tymi małymi trollami. Nietypowi bohaterzy szybko odnieśli sukces. Książki szwedzkiej pisarki przetłumaczono na trzydzieści języków. Do tego powstawały wersje teatralne, filmowe i radiowe, a nawet muzea i parki rozrywki. Muminki stały się częścią kultury kilku pokoleń. W stworzonym przez Tove Jansson świecie spotkamy całe mnóstwo dziwnych istot: Paszczaki, Mimble, Hatifnatowie, Buka i wiele innych. Każdy z nich na swój niepowtarzalny temperament i sposób widzenia świata, każdy ma inne zainteresowania i zdolności.
My sięgamy po kolejne przygody właśnie przez duże zróżnicowanie charakterów postaci. W świecie muminków jest wiele wad, ale najważniejsza jest tu akceptacja innych. Nawet tych, którzy czasami czynią nam zło, mają wady. Mamy tu sporą dawkę pozytywnych wzorców i dość spokojną akcję toczącą się wokół niezwykłych rzeczy. Znane dzieciom rzeczy kontrastują z magią i nietypowymi bohaterami. Dolina Muminków to taka ostoja, w której wszystko jest dobrze znane. Rozległe tereny poznawane przez bohaterów tylko czasami zaskakują ich złem. Życie toczy się tu zgodnie z porami roku, ale w tej przewidywalności jest też miejsce na zaskoczenie i przede wszystkim dobre zakończenie.
Historie Muminków zawierają pozytywne przesłania i czasami traumatyczne wydarzenia, konflikty między bohaterami. To sprawia, że stają się świetnymi lekturami do przepracowania problemów naszych pociech, ich rozterek na temat zmian, zawłaszczania rzeczy, kontaktu z osobami złośliwymi, przyjaźni. Niezwykli bohaterzy pozwalają też wejść w świat wyobraźni, rozwijać kreatywność, koncentrację, a czytanie pozwala na rozbudowanie zasobu słów, którymi posługuje się nasza pociecha. Upersonifikowane postacie mające odmienne temperamenty pomagają oswajać się z innymi spojrzeniami na określony problem, uświadamiają, że nie wszyscy musimy chcieć tego samego, że każdy człowiek może mieć inne zdanie i upodobania. Nawet, kiedy oparte są na tej samej bazie wiedzy. Plusem tych opowieści jest to, że wychodzą one poza gender i skupiają się na niesamowitej różnorodności charakterów. Do tego przygody Muminków pozwalają na uczenie dzieci otwartości. I to jest szczególnie widoczne w najnowszych adaptacjach zabierających młodych czytelników w ten baśniowy świat.
Są one tak wielkim fenomenem, że doczekały się wielu kontynuatorów wykorzystujących te postacie do pokazania ważnych spraw. Czasami zabierani jesteśmy w obszar emocji, innym razem pokazane są nieco bardziej współczesne problemy. Annie Sandelin wykorzystuje je do oswojenia młodych czytelników z alfabetem. Każda litera jest tu pretekstem do snucia innej historii. „Muminki ABC” to publikacja z utworami wpadającymi w ucho i zawierającymi żywą akcję, ciekawe skojarzenia oraz porównania. Mamy tu świat przyjazny, czasami straszny, ale zawsze wszystko dobrze się kończy. Teksty wzbogacono ciekawymi ilustracjami twórczyni Muminków. Zbiór zawiera 27 utworów stanowiących odrębne opowiadania o bohaterach obecnych w oryginalnych opowieściach. Do tego nawiązują do zawartych tam historii, dzięki czemu będąc autonomiczne są też intertekstualne, co można wykorzystać tworząc dziecku ciekawą zabawę w opowiadanie historii z książek Tove Jansson i opowiedzianych przez Annie Sandelin. Każdy utwór staje się pretekstem do zabaw ze słowami na daną literę oraz poszerzania słownictwa. Widać w nich ogromy wkład pracy polskiej tłumaczki Katarzyny Huzar-Czub, bo przecież nie jest łatwo przetłumaczyć teksty, w których ważne są poszczególne litery.
„Muminki ABC” może być też rewelacyjną publikacją wprowadzającą do świata tych bohaterów. Zobaczymy w nich różnorodnych Paszczaków mających różnorodne upodobania, Ryjka odkrywcę mierzącego się ze swoimi lękami, Małą Mi jeżdżącą na łyżwach, jest Muminek, Migotka, wiecznie wędrujący Włóczykij, a nawet Buka przynosząca pierwsze przymrozki.

Muminki według mnie są ponadczasowe. Doskonale pamiętam wyczekiwanie na każdy kolejny odcinek, kiedy sama byłam dzieckiem. Moje dzieci także z przyjemnością śledziły ich przygody.

Dzięki wydawnictwu HarperKids mamy możliwość poznania nowości, a mianowicie Muminkowego ABC. Co znajdziemy w książce? Wierszyki, które wraz z Muminkami prowadzą nas przez literki alfabetu. Każdy jest inny, ciekawy, wciągający, wpadający w ucho.

Wizualnie książka jest wspaniała. Każda literka to ilustracje w innym kolorze. Wszystkie są śliczne, przyciągające wzrok, zachęcające do poznania treści.

„Muminki. ABC” to wspaniała pozycja, dzięki której dziecko może poznać ciekawe wierszyki, poćwiczyć alfabet, a wszystko w towarzystwie uroczych Muminków. Z przyjemnością polecam.

Recenzja książki pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/11/muminkiabcwydawnictwoharperkids.html

Ach Muminki... Kto ich nie kochał?

Pamiętam jak uwielbiałam je oglądać i wydaje mi się, że sporo jeszcze kaset VHS z nimi bym znalazła na stryszku u rodziców...

Dziś niestety ciężko byłoby włączyć dzieciom te bajki, bo mało kto je emituje a przynajmniej ja się z nimi nie spotkałam... Ale ..całe szczęście pojawiają się bardzo często w książeczkach dla dzieci! I to w jakich książeczkach!

Przedstawiam Wam najnowsze ,,Muminki ABC'' od @harperkids_polska które mają bardzo fajna i oryginalną formę. Jak domyślacie się po zdjęciach ta wersja Muminków to wierszowana książeczka, która poprowadzi nas przez cały alfabet! Czyz to nie brzmi świetnie?

Dzięki przepięknym ilustracjom Tove Jansson bez problemu poczujecie ich fantastycznych klimat i przeniesiecie się do prawdziwej Krainy Muminków trenując tym samym z dziećmi naukę literek. Brzmi idealnie? Oczywiście :)

Miłej lektury :)

Wydawca: @harperkids_polska
Data premiery: 26.10.2022
Wiek: 3-5

Ach Muminki... Kto ich nie kochał?

[współpraca reklamowa] HarperCollins Polska
Czy lubiliście znaną wszystkim bajkę z naszego dzieciństwa „Muminki”? Ja muszę przyznać, że kiedyś jej nie lubiłam. Jednak dzisiaj coraz częściej wypatruje nowości związanych z bohaterami tej bajki.
Taką nowością od wydawnictwa HarperKids są Muminki napisane wierszem.
Ta przepięknie wydana książka jest wspaniałą propozycją zarówno dla dzieci młodszych jak również dla nieco starszych. Każda jej strona poświęcona jest kolejnej literce w alfabecie. A pod symbolem danej litery znajduje się krótki wierszyk o niej. Opowiada on również historię o Muminkach. Historia ta odzwierciedla wspaniale charaktery znanych nam postaci. Jest i zabawna i trochę zadziorna jak Mała Mi, która kiedyś mnie denerwowała, a dzisiaj jest moją ulubienicą.
Podsumuwując:
 Krótki, rymowany wierszyk.
 Ciekawa opowieść o przygodach Muminków. Każdy wiersz ma swoją postać przewodnią.
 Piękne, oryginalne ilustracje pochodzące ze świata Muminków.
 Nauka kolejnych liter alfabetu. Zarówno kolejność ich jak również symbol zapada w pamięci dzieci.

[współpraca reklamowa] HarperCollins Polska
Taką nowością od wydawnictwa HarperKids są Muminki napisane wierszem.
Ta przepięknie wydana książka jest wspaniałą propozycją...

Wyjątkowa książka dla małych i dużych fanów Mumunkowej społeczności alfabetu oraz poezji 🥰.
"Muminki ABC"
Autorka:Annika Sandelina
Ilustracje:Tove Jansson
Wydawnictwo: HarperKids

To zbiór 27 wierszy przypisanych danej literze alfabetu. Wiersze poza wpadającymi ucho rymem, rytmem stanowią odrębne opowiadania o bohaterach występujących w muminkach.
Oddają nastroje danej chwili. Bywają w swojej treści spokojne i otulające, pogodne i wesołe, inne budzą "pietra" i tajemniczość.
Mówią nawet o niezadowoleniu i irytacji- Dzieje się! Cała paleta emocji.
Teksty lekkie, ale nie proste. Niosące ze sobą mądrość i lekcje.

Warto zaznaczyć, że ich autorka Annika Sandelina, szwedzko-finska poetka, zatroszczyła się o to, aby każdy wiersz wzbogacał językowo. Dużo, pięknie brzmiących słów, wyszukanych i idealnie wpasowanych. Tu ukłony do Pani Katarzyny Huzar-Czub odpowiedzialnej, za rewelacyjny przekład.

Szata graficzna, tak dobrze znana i oddająca klimat muminkowego świata. Wykorzystano oryginalne ilustracje Tove Jansson, w błękitach fioletach i brązach z żółtymi lub pomarańczowymi detalami. Także litery alfabetu bazując na grafikach Tove Jansson.

Skoro o bohaterach mowa:
Poznamy historię Ryjka odkrywcy. Interwencyjny styl Paszczaka, który nie przepuści łobuzom, intrygantów intruzom😉.
Kapryśna Mała Mi, kreśląc kręgi na skutym lodem jeziorze.
Wiercipiętka którego żądza opanowała i stale urządza swą puszkę w szwach pękającą😅🫣.
Buka nocą zaczajony, nieostrożnych zmrozi wzrokiem a Mama Muminka w lśniacej latarni, siedząc i patrząc w pustą ścianę, malować zaczyna☺️
Oczywiście jest i Muminek z Migodką zachwyceni Wiosną i budzącym się światem.

Świetna gimnastyka dla buzi i języka ☺️

"Muminki ABC"
Autorka:Annika Sandelina