Chip War: The Fight for the World's Most Critical Technology

Okładka książki Chip War: The Fight for the World's Most Critical Technology Chris Miller
Okładka książki Chip War: The Fight for the World's Most Critical Technology
Chris Miller Wydawnictwo: Scribner informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Chip War: The Fight for the World's Most Critical Technology
Scribner
2022-10-04
2022-10-04
1982172002

Okładka książki Układ Sił 40/2023 Jacek Bartosiak, Dariusz Dachowicz, Sławosz Grześkowiak, Chris Miller, Tomasz Rydelek
Układ Sił 40/2023 Jacek Bartosiak, Da...

Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem" autorstwa Chrisa Millera to fascynująca opowieść o kluczowej bitwie pomiędzy dwoma globalnymi potęgami - Stanami Zjednoczonymi i Chinami - o kontrolę nad technologią mikrochipów. Książka ta rzuca światło na istotną rolę, jaką odgrywają mikroprocesory w współczesnym świecie oraz na to, jak ważne są one dla geopolitycznych układów sił w XXI wieku.

Miller przedstawia wnikliwie udokumentowaną historię rozwoju mikroprocesorów i pokazuje, jak zmieniły one oblicze globalnej gospodarki i polityki. Mimo że książka może być trudna technicznie dla niektórych czytelników, autor stara się przedstawić materiał w przystępny sposób, co sprawia, że lektura jest zarówno edukacyjna, jak i angażująca.

Jednakże, niektórzy czytelnicy zauważają pewne powtórzenia informacji oraz uważają, że tytuł książki nie do końca oddaje jej treść, sugerując, że zamiast "wojny" powinien być on bardziej związany z historią rozwoju chipów. Pomimo tego, że niektóre treści mogą być oczywiste dla osób zainteresowanych technologią, książka nadal stanowi istotne źródło wiedzy dla tych, którzy chcą zrozumieć dynamiczne relacje międzynarodowe i kluczowe zagadnienia technologiczne współczesnego świata.

Z plusem.
Bardzo dobre podsumowanie historii płytek krzemowych, które zmieniły świat. Jasne wytłumaczenie historii łańcucha zależności, który zmienił się na przestrzeni lat. Mimo wielu technicznych pojęć - bardzo przyjemna forma.
Na delikatny minus, wielokrotne powtórzenia tych samych informacji w różnych etapach książki.

Z plusem.

Fantastyczna pozycja, zwłaszcza dla kogoś kto miał lub ma bezpośredni kontakt z informatyką lub elektroniką. Niesamowita podróż przez historię mikroelektroniki. Otwiera wiele klapek na obecną sytuację geopolityczną.

Sukces tej książki na polskim rynku wydawniczym to jedno z większych zaskoczeń w kraju, w którym nie produkuje się półprzewodników na przemysłową skalę. Co nie znaczy, że nie mamy żadnych tradycji w tej dziedzinie: tam, gdzie dzisiaj w Warszawie znajduje się wielki kompleks biurowców zwany Mordorem, w latach 70. i 80. XX wieku stała duża fabryka półprzewodników Tewa, która poszła w piach po 1989 r. Czy tak musiało się stać? W tamtych warunkach chyba tak, jeśli uwzględni się, jak potwornie kosztowny jest to przemysł.

Książka jest znakomita, koniec, kropka. Ciekawe, że jej autorem nie jest żaden fachowiec z branży ani dziennikarz zajmujący się wysokimi technologiami, ale historyk z amerykańskiego uniwersytetu. Tak czy inaczej, autor wykonał fenomenalną pracę i "Financial Times" słusznie uznał ten tytuł za najlepszą książkę biznesową roku.

Mamy tu wszystko: pasjonującą opowieść technologiczną, arcyciekawe sylwetki inżynierów i ludzi biznesu, rywalizację geopolityczną, fenomen tajwańskiej firmy TSMC, superciekawą i dla wielu zaskakującą historię europejskiej (holenderskiej) firmy ASML, a nawet kawałek historii sowieckich prób produkowania zaawansowanych mikroprocesorów. Świetnym dodatkiem jest wkładka ze zdjęciami. Krótko mówiąc, książka mieni się wieloma fascynującymi szczegółami, a całość spina wartka narracja.

Słyszę, że wydawnictwo przygotowuje książkę o brytyjskiej firmie ARM, która odgrywa ogromną rolę w dziedzinie półprzewodników dla urządzeń mobilnych. Ponadto od niedawana do kupienia jest książka Helionu o narodzinach systemu operacyjnego Android. Jest i będzie co czytać!

5/2024

Pierwsza rewolucja przemysłowa przypadła na pierwszą połowę XIX wieku, kiedy to do użytku weszły m.in.: kolej żelazna, maszyny parowe do statków czy telegraf, który pozwalał wysyłać szybko informacje na odległość.

Druga rewolucja przemysłowa przypadła na drugą połowę XIX i początek XX wieku, kiedy to miał miejsce bezprecedensowy rozwój nauki i techniki. Ogrom postępu jest tak wielki, że długo by wymieniać. Do najważniejszych wynalazków należą: silnik spalinowy, samochód, samolot, telefon, żarówka. Rzeczy bez których absolutnie nie wyobrażamy sobie teraz życia.

Trzecia rewolucja przemysłowa objęła czas po zakończeniu drugiej wojny światowej. W tym miejscu kluczowymi innowacjami jest energetyka jądrowa, komputery, urządzenia bezprzewodowe i internet, który dosłownie połączył cały świat. Trzecia rewolucja trwa do dzisiaj.

Nadchodząca (lub już trwająca, zależy jak na to patrzeć) czwarta rewolucja przemysłowa wydaje się być najbardziej przełomowa od XIX wieku. Podczas czwartego poziomu postępu po raz pierwszy to nie człowiek będzie w centrum uwagi, a sztuczna inteligencja, która już w tym momencie wyręcza nas w setkach codziennych czynności. Od proponowania najbardziej optymalnej trasy do domu, poprawiania naszych błędów w pisaniu, aż do dbania o nasze zdrowie.

Czemu pozwoliłem sobie na to długie wprowadzenie? Żeby podkreślić, że cały postęp ludzkości jaki miał miejsce przez niecały wiek po zakończeniu II wojny światowej jest bezprecedensowym okresem w historii świata. A cały postęp nie byłby możliwy bez niepozornych urzadzeń jakimi są półprzewodniki. Otaczają je w naszych domach i miejscach pracy setkami, ale praktycznie nigdy o nich nie myślimy. Właśnie o tym jest ta książka. O tych niewidocznych bohaterach ludzkości.

Bez nich nie byłoby w stanie działać żadne urządzenie. Nie mielibyśmy internetu, nawigacji i setek innych udogodnień, które ułatwiają nam nasze życie. Jednak to co daje nam możliwości, jakich nigdy nie mieli ludzie przed nami, niesie także wielkie zagrożenia.

Przedsmak tych zagrożeń przeżyliśmy przed czterema laty, gdy cały świat sparaliżowała pandemia koronawirusa. Zamykanie gospodarek i następujący po tym paraliż łańcuchów dostaw spowodował ogromne problemy z produkcją elektroniki, samochodów i innych sprzętów, bo trzeba wiedzieć, że chipy są absolutnie wszędzie.

Faktem, który jeszcze bardziej uzmysławia nam niebezpieczeństwo jest to, że na świecie istnieje tylko jedna fabryka produkująca najbardziej zaawansowane układy — TSMC (Taiwan Semicoductor Manufacturing Company),ten Tajwański gigant od którego uzależniony jest światowy postęp.

Inne firmy produkujące półprzewodniki, to japońskie Sony czy koreański Samsung. Widać wyraźnie, że świat jest uzależniony od Azji, która wiedzie prym w produkcji najbardziej zaawansowanych systemów. Poniekąd jest to spowodowane krótkowzrocznością Amerykanów, którzy pół wieku temu w ten sposób minimalizowli koszty, a poniekąd także uporu i pracowitości Azjatów.

TSMC, element bez którego cała piramida postępu nie byłaby możliwa, niestety leży na „zbuntowanej” (według Chin kontynentalnych) prowincji Chin. Układy scalone nabrały w obecnych czasach znaczenia egzystencjalnego, zarówno dla Chin, jak i Ameryki. Po sankcjach na eksport półprzewodników nałożonych na Chiny przez prezydenta USA Donalda Trumpa, które natychmiastowo spowolniły chiński postęp, a fiasko mocarstwowych ambicji Huaweia, który do czasu był o wiele lepszą i tańszą alternatywą dla Samsunga czy iPhone’a oraz był wiodącą firmą we wdrażaniu technologii 5G, tylko unaocznił Xi Jinpingowi, że bez Tajwanu, Chiny nie będą w stanie nawiązać rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Warto mieć na uwadze, wyżej wymienione fakty przed wyborami prezydenckimi w USA na jesieni tego roku. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Donald Trump może powrócić do Białego Domu, a to może oznaczać początek bardzo niebezpiecznych wydarzeń. Także dla Polski...

Książka Chrisa Millera może sprawiać wrażenie, że jest to skierowane do osób o technicznym umyśle, czyli dla mocno ścisłych głów. Jednak nic bardziej mylnego! Książka jest napisana w lekkim stylu i historia postępu oraz kolejne kamienie milowe nauki śledzi się z ogromnym zainteresowaniem.

„Wielka wojna o Chipy” jest piękną kroniką najnowszej historii świata, ale także daje możliwość zrozumienia aktualnych wydarzeń na świecie, śledzenia powiązań, oraz przede wszystkim pozwala otworzyć swój umysł przed nadchodzącą rewolucją sztucznej inteligencji, która dzieje się na naszych oczach.

5/2024

Doskonała pozycja dla osób zainteresowanych technologią i geopolityką. Świetnie opracowana historia wraz z barwnym przedstawieniem twórców czy firm. Ogromny plus za dopracowanie w szczegółach historii. Szczerze polecam.

Świetna książka. Przedstawiona w niej historia powstania chipów pozwala dokładniej zrozumieć napięcia jakie powstały między USA a Chinami. jak Książka jest dopracowana dlatego jest dość długa. Na minus brak audiobooka.

Jest to ciekawa historia wynalezienia układów scalonych, zręcznie okraszona krótkimi, ale wyrazistymi portretami wynalazców, naukowców i biznesmenów - wszystko podlane politycznym sosem.

Minusy?
Książka jest świetna dla osób nie śledząca tej tematyki na co dzień, stąd rozumiem utyskiwania ludzi, którzy z tematyką doliny krzemowej są za pan brat.
Inna wada to trochę mylący tytuł, bo owa "wojna" między USA a Chinami, czyli to, co dzieje się tu i teraz, to objętościowo najmniejsza część książki.

Tematyka jest skomplikowana, ale autor postarał się, by wszystko przedstawić przystępnie i to mu się pięknie udało, co uznaję za plus - wszak to książka POPULARNO-naukowa....

Nie rozumiem tego hajpu wokół tej książki. Tytuł zamiast wojny powinien mieć historie. Wielka historia chipów. Czyta się dobrze i szybko ale 500 stron to zdecydowanie przerost formy nad treścią. Nie polecam tym co od małego modernizowali swoje PC żeby móc zagrać w ulubione gry a teraz śledzą nowinki ze świata smartfonów. Wszystkie treści będą dla was oczywistością.

Pozycja obowiązkowa dla ludzi interesujących się geopolityką lub stosunkami międzynarodowymi.
Muszę przyznać, że dawno nie miałem takiej swobody czytania książki, która porusza tematy bardziej specjalistyczne, jeśli mogę to w taki sposób określić.
Nie oznacza to jednak, że czuję się wyjątkowo pewnie w tych obszarach lecz to, że Chris Miller napisał przystępną dla każdego czytelnika książkę.

Nie będę zdradzał żadnych szczegółów. Jestem jednak pod wielkim wrażeniem jak bardzo jest to złożony i ciekawy temat.

• Geopolityka
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Chip War: The Fight for the World's Most Critical Technology