Chłopiec, kret, lis i koń. Historia animowana

Okładka książki Chłopiec, kret, lis i koń. Historia animowana Charlie Mackesy
Okładka książki Chłopiec, kret, lis i koń. Historia animowana
Charlie Mackesy Wydawnictwo: Albatros interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
The boy, the mole, the fox and the horse. The animated story
Albatros
2022-11-23
2022-11-23
Marzena Wasilewska

Nie będę tutaj wyjątkiem, jak napisze, że dla mnie książka jest po prostu fenomenem. Piękna pod każdym względem. Urzekająca pod względem treści i powalająca pod względem ilustracji. Książka, której nie odkłada się na półkę po jej przeczytaniu. Można ją czytać bez końca. Można ją czytać w różnoraki sposób (nie trzeba zaczynać od pierwszej strony i kończyć na ostatniej).

Jak dla mnie książka rewelacyjna i mimo, że mam swoje lata podobała mi się.

Jak dla mnie książka rewelacyjna i mimo, że mam swoje lata podobała mi się.

Wzruszająca. Prosta historia ze wspaniałym przesłaniem. Orkana ciepła i spokoju. Piękne ilustracje.

Książka przepiękna graficznie i fabularnie, wypełniona wieloma mądrymi sentencjami. To utwór dla dzieci i dorosłych tego samego rodzaju co "Mały Książę". Idealnie nadaje się na prezent.
Kilka przykładów sentencji:
"Nic nie przebije dobroci, która drzemie we wszystkim."
"Jest tle piękna, o które musimy się troszczyć. "
"Czy to nie dziwne, że widzimy tylko to, co jest poza nami, a prawie wszystko dzieje się w nas?"
"Najwspanialszym przejawem wolności jest to, że sami decydujemy o tym, jak się zachować."
"Nicnierobienie z przyjaciółmi nigdy nie oznacza, że niczego się nie robi."
Polecam gorąco! ❤

Kilka przykładów sentencji:
"Nic nie przebije dobroci, która drzemie we wszystkim."
"Jest tle piękna, o które musimy się troszczyć. "
"Czy to nie dziwne, że widzimy tylko to, co jest poza...

Ilustracje 10/5, a choć w książce wiele jest pięknych słów, to czasami dialogi brzmią sztucznie, jak wydmuszki. Przez to historia podobała mi się mniej, ale była całkiem urocza i piękna w swojej artystycznej stronie.

„Czy to nie dziwne, że widzimy tylko to, co jest poza nami, a prawie wszystko dzieje się w nas?“

„Najwspanialszym przejawem wolności jest to, że sami decydujemy o tym, jak się zachować.“

„— Jestem taki mały [...]
— Może i tak [...]. Ale jesteś kim bardzo ważnym.“

„— Jaka jest najodwazniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek powiedziałeś? [...]
— «Pomóż mi».”

„Gdy zaczyna ci się wydawać, że nie masz wpływu na wielkie sprawy skup się na tym, co kochasz i masz pod nosem.”

„Najwspanialszym przejawem wolności jest to, że sami...

Bardzo wartościowa i urocza książka.

Bardzo wartościowa i urocza książka.

Trochę Paulo Coelho wśród książek dla dzieci.

Trochę Paulo Coelho wśród książek dla dzieci.

A ja się wyłamię i powiem, że król jest nagi. No cóż, treść mi się generalnie nie podobała, jest jak dla mnie zbyt "poradnikowa" i trąci strasznym banałem rodem z literatury motywacyjnej. Może jestem za stary na tego typu książki, no ale przecież namiętnie czytam literaturę dziecięcą i młodzieżową i potrafię docenić genialne Tove Jansson czy Astrid Lindgren, zachwycam się książkami Marcina Szczygielskiego i Andrzeja Maleszki. Będę się upierał przy swoim: treść jest zbyt miałka i po prostu mało interesująca, przygód zwierząt jest za mało, za to za dużo oklepanych sentencji.

Gdyby nie naprawdę piękne ilustracje , to oceniłbym tę książkę bardzo nisko, na dwie, maksymalnie trzy gwiazdki. Szata graficzna zdecydowanie ratuje tę opowiastkę i za same rysunki wystawiłbym co najmniej osiem gwiazdek, ale skoro to jest, jakby nie było książka, to po uwzględnieniu wszystkiego co powyżej ostatecznie wystawiam ocenę 5/10.

Genialna książka. Dla każdego w każdym wieku. Bardzo mądra i warta przeczytania.

Na półkach: , , , , , , ,

To jest najpiękniejsza z książek, które ostatnio przeczytałam. Początkowo wydawało mi się, że jest przeznaczona dla młodych czytelników z powodu małej ilości treści a bogatej w rysunki. Nic bardziej mylnego. Każda strona, każde zdanie zatrzymuje, zmusza do refleksji i jest głębokie. Z pewnością ma moc poruszania do głębi.
"Chłopiec, kret, lis i koń" to ilustrowana powieść opowiadająca o losach czworga przyjaciół. W subtelny sposób przekazuje mądrość i życiową prawdę na temat codzienności i związanych z nią wyzwań. Mówi o sile przyjaźni i miłości, o szukaniu pomocy w trudnych chwilach i radzeniu sobie ze strachem i bólem.
Książka jest tak prosta i krótka, że sama przeczytałam ją dosłownie w 20 minut. Treść jednak - mimo, że niewielka objętościowo - niesie ze sobą istotny przekaz, któremu warto poświęcić chwilkę refleksji.
Na początku chłopiec poznaje kreta. Więź między nimi staje się silniejsza z każdym przemierzonym wspólnie kilometrem. Kiedy na swojej drodze spotykają najpierw lisa, a potem konia, okazuje się, że każde z nich ma swoją własną historię i spostrzeżenia, którymi może dzielić się z resztą. Każde z nich wprowadza do życia reszty coś nowego - mądrą uwagę, dobrą radę czy zwyczajnie swoją obecność. Tak rozpoczyna się historia przyjaźni.
Książka nie jest zabawna, ani specjalnie radosna, lecz podnosi na duchu, podsuwając garstkę nadziei i wiary - wiary w istnienie dobra, przyjaźni i miłości, które są zdolne postawić nas na nogi w trudnych chwilach. Można by stwierdzić, że wielka mądrość książki jest w zasadzie oczywista. I jest to prawda. Sądzę, że na co dzień często zapominamy o tym, że porównywanie się z innymi jest największą stratą czasu, a zwrócenie się do kogoś z prośbą o pomoc nie jest przejawem słabości, lecz odwagi.
"Chłopiec, kret, lis i koń" to historia, której największą wartością jest uniwersalność. Autor tłumaczy czym jest dom i tęsknota, przyjaźń i przywiązanie. A co najlepsze - zgodnie z intencją autora - można w niej odkryć samego siebie. Niezależnie od tego czy mamy lat osiem czy osiemdziesiąt. Bo przecież szczęśliwi czasu nie liczą. Prawda?
Opowieść wzrusza, otula i pociesza każdego kto będzie tylko miał ochotę ją przeczytać. Ja taką chęć posiadałam i mam nadzieję, że dzieląc się wrażeniami zachęcę wielu z was do lektury. Serdecznie polecam!!!

"Chłopiec, kret, lis i koń" to ilustrowana powieść...

• 1001 KSIĄŻEK, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ!!!!!!!!!!
  • Przeczytane 2023
  • ✿Posiadam- wersja papierowa✿