The Kiss Curse

Okładka książki The Kiss Curse Erin Sterling
Okładka książki The Kiss Curse
Erin Sterling Wydawnictwo: Avon Books Cykl: The Ex Hex (tom 2) literatura obyczajowa, romans
The Ex Hex (tom 2)
Avon Books
2022-09-20
2022-09-20

1957

Jakim cudem to jest romans? Serio, dlaczego przyjęliśmy, że wystarczy stworzyć dwie postacie, które średnio się lubią, znaleźć jakiś pretekst, by te dwie postacie się pocałowały i nagle bam!, na tej podstawie mamy romans stulecia?

Wells i Gwyn się nie lubią, nie rozumieją, nawet nie próbują ze sobą rozmawiać. Te dwie ostatnie kwestie pozostają niezmienne do finału włącznie. Ich romans jest nielogiczny - brakuje tu jakiegoś momentu zrozumienia, jakiegoś momentu, zwrotnego. Niczego takiego w "The Kiss Curse" nie ma, po prostu w jednej chwili bohaterowie się nie znoszą, w drugiej nie mogą bez siebie żyć (mimo że totalnie nic się nie zmieniło). Dodatkowo oboje są nijacy, osobowość Gwyn wyparowała i został po niej tylko lekki ślad.

Byłabym w stanie nawet jakoś wybaczyć ten brak romansu w romansie, gdyby fabuła ciekawa. Tymczasem... no, cóż, w zasadzie to jej nie ma. Niby to Wells ma jakiś plan, niby jest jakaś zagadka i tajemnica, ale wszystko jest tak bez polotu, tak powyrywane z kontekstu, że czasem miałam wrażenie, że przysnęłam przy lekturze. Całość snuje się niczym flaki z olejem, kilka razy odżywa na finał, ale są to ożywienia niemrawe, wyrwane z kontekstu.

"The Kiss Curse" skutecznie zniechęciło mnie do sięgnięcia po kolejne tomy serii. Całość jest jedynie bublem i nie zmienia tego fakt, że ma kilka fajnych momentów.

Wydawać by się mogło, kolejne głupie romansidło fantasy z USA. No i tu się mylicie. Bardzo fajne romansidło fantasy z USA, ale odwiedzamy też Wyspy. W tej serii, oprócz protagonistów, sprawdza się też system magiczny. W pierwszej części Rhys Penhallow zostaje wysłany przez ojca do Stanów na lokalne święto w miasteczku, którego założycielami byli Penhallowowie. W drugiej części brat Rhysa również zostaje wysłany przez diabolicznego ojca z misją, by namieszać w życiu mieszańców Graves Glen. Druga część bardziej mi się podobała, ale pierwsza też niczego sobie. Bardzo zabawny język i ciekawe pomysły autorki na działanie magii sprawiają, że mam ochotę wrócić do lektury jeszcze raz.

Wysłuchane w audiobookach w oryginale na Storytel, ale tak mnie zauroczyli walijscy magowie, że w papierze też kupiłam angielskie wydania, choć moja półka płakała, jak robiłam na niej miejsce na kolejne dwie książki.

Tak samo łatwostrawna jak 1 cześć serii, ale tez równie przyjemna i szybka. Nic zobowiązującego ani zaskakującego za to łatwa do łyknięcia w kilka godzin :)

• Romans
  • @na raz - e