Afganistan. Góry, ludzie, wojna. Opowieść o zapomnianym Hindukuszu

Okładka książki Afganistan. Góry, ludzie, wojna. Opowieść o zapomnianym Hindukuszu Łukasz Kocewiak
Łukasz Kocewiak Wydawnictwo: Bernardinum literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bernardinum
2022-10-10
2022-10-10
Afganistan Hindukusz

Książka jest Łukasz pod wieloma względami wybija spośród innych reportaży na rynku polskim. Nie tylko sama tematyka Afganistanu (a dokładnie Korytarza Wachańskiego) jest unikatowa, ale sposób, w jaki Łukasz nas prowadzi przez kolejne etapy jego podróży i wspinaczki wysokogórskiej. Autor posiada niezwykle ciekawe pióro, które z pozoru jest proste, banalne, co przybliża czytelnika do pisarza. Ponadto Łukasz co rusz dzieli się swoimi opiniami, obserwacjami życia codziennego, a ponadto wprowadza kontekst historyczno-wojenno-polityczny do książki, dzięki czemu wychodzenie na Noszak to nie jest tylko czytanie o trudach aklimatyzacji na 7 tysiącach, ale także swoistym spotkaniem z inną, kompletnie inną kulturą. Autor ukazuje czytelnikowi, że europejski punkt widzenia jest tylko jednym z wielu, które funkcjonują na tym świecie i że warto mieć tego świadomość. Pozycja zdecydowanie warta przeczytania!

Książka zdecydowanie godna polecenia.
Sięgnąłem po nią z dużą przyjemnością. Książkę z czystym sumieniem polecam wszystkim entuzjastom podróży w najdalsze zakątki naszej planety.
Zanim Wasze stopy staną na innym kontynencie, nim odważnie sięgniecie po własne spełnienie podróżniczych marzeń, pozwólcie autorowi zabrać Was w ten świat i rozbudzić w Was pasję podróżowania.

Książka zdecydowanie godna polecenia.

Książka ciekawa, Łukasz opisuje swoją wyprawę na Noszak i jego codzienne zmagania z Afganistanem. To trudny kraj, gdzie w czasie pobytu Łukasza nadal trwał tam konflikt zbrojny.

Książka wprowadza nas w świat gór wysokich, zmagań solo z górą przez Łukasza, ale także poznajemy tu lokalnych mieszkańców ich zwyczaje i codzienność.

Podczas wyprawy Kocewiak spotyka grupę kobiet, których celem jest zdobycie Noszaka. Czy im się uda? Jak Łukasz radził sobie z wyprawą? Jak wygląda baza i życie w niej, co jest pomiędzy? Jak wyglądała podróż przed wyjściem w góry. Czy wyjazd do Afganistanu jest bezpieczny? Przeczytajcie koniecznie tę książkę.

Podczas wyprawy Kocewiak spotyka grupę...

Lubię takie opowieści. Snute dość powolnym rytmem, a przyspieszające jedynie momentami. Opowieści, które są zarazem cennym doświadczeniem.

Swoją opowieścią, tudzież doświadczeniem dzieli się z czytelnikami Łukasz Kocewiak, który postanowił samotnie wejść na afgański Noszak.

Zdobyć Noszak podczas samotnej wyprawy to jedno. Dotrzeć w afgańskie góry, to drugie. Afganistan to kraj nie tylko kulturowo odmienny od tego świata, który znamy. To kraj targany wojną. To kraj, w którym zamachy i wybuchy są wręcz codziennością. To kraj, w którym niebezpiecznie jest schodzić z utartych już szlaków, bo nigdy nie wiadomo, gdzie ukryta jest … mina.

Jednym z czynników składających się na sukces takiej wyprawy jest bezsprzecznie miejscowy przewodnik, który wie z kim, o czym i jak rozmawiać. Bez tego byłoby ciężko. Jeśli ktoś ma w sobie na tyle pokory i zdrowego rozsądku, aby to zrozumieć już jest o krok od zrealizowania swojego planu. O milowy krok…

Co sprawiło, że ta wyprawa Łukasza Kocewiaka zakończyła się sukcesem? Doświadczenie! Bo autor w Afganistanie już był. Wówczas nie udało mu się osiągnąć zamierzonego celu, ale dostał cenną nauczkę. I lekcję domową odrobił!

Ale ta książka to nie tylko zmagania autora w drodze na upragniony szczyt. To też pewna dawka faktów dotyczących i samego Afganistanu, i wcześniejszych wypraw w afgańskie góry. Nie mogło zabraknąć także wspomnień polskich wypraw…

Publikacja jako całość prezentuje się świetnie. Ciekawa treść oprawiona jest przepięknymi zdjęciami. Ogromny plus za wydanie tej książki na odpowiednim papierze, dzięki czemu zdjęcia nic a nic nie straciły na swojej jakości i są doskonałym uzupełnieniem opowieści o solowym zdobyciu afgańskiego szczytu pewnego Polaka…

W czasie, gdy autor rozkoszował się upragnionym zwycięstwem pod Noszakiem aklimatyzowała się kobieca wyprawa. To było międzynarodowe towarzystwo, ale szczyt atakować miała Afganka. Już sam fakt, że dotarła aż do tego miejsca to nie lada wydarzenie. I tutaj ukłon w stronę autora, że opowiadając swoją opowieść nie przemilczał i tej wyprawy. Mało tego! To nie było symboliczne zasygnalizowanie, że taką wyprawę w ogóle spotkał. Doskonale zdawał sobie sprawę, że niezależnie od jej wyniku afgańskie dziewczyny już zwyciężyły!

Polecam tę książkę nie tylko miłośnikom górskich wypraw :)

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?
W kraju, w którym pobyt wiąże się z pewnym ryzykiem wynikającym nie tylko z prowadzonych na jego terenach działań wojennych, ale także z różnic kulturowych, pierwszy krok stawia Łukasz Kocewiak. A jakiś czas później znowu powraca. Bogaty w wiele doświadczeń, zabiera czytelnika w swoją pełną przygód podróż, by ukazać Afganistan widziany ze szczytu Noszaka. Jak kolorowa we wrażenia będzie to wyprawa? Autor książki przekracza granicę w Afganistanie tuż po tym, kiedy w pobliżu Talibowie dokonują ataku. Poznaje Afganki, które mają zamiar wejść na Noszaka i podziwia uroki Korytarza Wachańskiego, gdzie wciąż handel rzadko odbywa się przy użyciu pieniądza, częściej zaś na zasadzie wymiany. Odkrywa te atrakcyjne, choć niebezpieczne i jakże inne kulturowo ziemie po to, by wyciągnąć swoje własne wnioski i dotrzeć na upragniony szczyt. A teraz dzieli się swoją opowieścią. A Wy możecie wyruszyć razem z nim.

FAKTY I OSOBISTE SPOSTRZEŻENIA
Książka to mieszanka rzetelnie przedstawionych faktów i osobistych wrażeń autora. Te pierwsze pozwalają sobie wyobrazić czytelnikowi ogólną sytuację panującą w kraju. Łukasz Kocewiak sięga tematu tożsamości etnicznej, wspomina o sytuacji kobiet w Afganistanie, która w ostatnim czasie niestety znowu się pogorszyła. Sięga historii, kreśli obraz społeczeństwa i nie zapomina o górskich osiągnięciach Polaków na tych terenach. A potem przychodzi czas na osobiste spostrzeżenia. Na niezwykłe spotkania, które pozostają z człowiekiem na zawsze. Jaka jest kultura Wachów? Czym może grozić zwyczajne picie na oczach Afgańczyka? Jak wgląda solowe wejście na szczyt Noszaka? O tym możecie się dowiedzieć, sięgając po niniejszą książkę.

OD STRONY TECHNICZNEJ
Od strony technicznej, książka została podzielona na dziewięć rozdziałów. Jest także słowo od autora, niezbędny słownik pojęć, są nazwy geograficzne, kalendarium historyczne i literatura uzupełniająca. Wszystko po to, by sięgający po tą literaturę odbiorca miał rzetelny i możliwie pełny obraz sytuacji, o jakiej przychodzi mu czytać. Osobiście zawsze bardzo doceniam zdjęcia, jakie pojawiają się przy okazji takich podróżniczych książek i tu również miałam okazję je oglądać. Spore wrażenie zrobił na mnie chociażby sfotografowany w Afganistanie sklep czy restauracja.

PODSUMOWANIE
Afganistan, który większości może kojarzyć się z wojną, agresją i ograniczonymi prawami kobiet to jednak z drugiej strony piękna natura, niesamowite góry, to Wachowie - życzliwi i pokojowi ludzie. I właśnie również to drugie oblicze stara się pokazać czytelnikowi Łukasz Kocewiak. Po przeczytaniu książki na pewno zyskałam ciekawą wiedzę, rzeczywiście inną od tej, którą dotychczas miałam na temat niniejszego państwa. Autor przeżywa naprawdę ciekawe przygody, więc jeśli macie ochotę na taką odkrywczą, a jednak bezpieczną – bo zapisaną na kartach publikacji – podróż, zachęcam do przeczytania.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Zjadłbym jajecznicę z jajek ułara himalajskiego. Książkę pożarłem bez popijania. Pozostaje tylko niedosyt, że tak szybko.

• Biblioteczka domowa IV
  • Przeczytane w 2022 r.
  • - A Przeczytać
  • - Ostrowiec
  • Reportaż & literatura faktu
  • Bardzo chcę przeczytać

Łukasz Kocewiak Afganistan. Góry, ludzie, wojna. Opowieść o zapomnianym Hindukuszu Zobacz więcej