Kora i Koło Roku

2022-11-09
2022-11-09

piekna okładka

piekna okładka

Bardzo zainteresowała mnie historia, uważam, że książka jest warta sięgnięcia po nią i każdy powinien mieć 1 egzemplarz w domu

śliczna okładka

śliczna okładka

To historia jakich mało.

To historia jakich mało.

Cudowna książka dla najmłodszych. Pełna magii, ciekawych przygód i przepięknych ilustracji.

Książka o dziewczynce, która traci suczkę Lunę - wierną towarzyszkę, a której mama jest czarownicą. Dzięki temu Kora dostaje się do świata czarownic, a poznając go zaczyna akceptować odejście psiej towarzyszki i rozumieć stratę. Tytułowe "koło roku' to podróż przez zmieniający się naturę, która okazała się podróżą poprzez emocje i uczucia.

pouczająca

pouczająca

Wzruszająca historia dziewczynki, która nie potrafiła poradzić sobie ze stratą ukochanej towarzyszki- Luny. Każdy opiekun zwierząt zna aż za dobrze czucia, które towarzyszą takim pożegnaniom. Śmierć schorowanej suczki była ciosem dla młodziutkiej Karoliny, a bieg czasu, który upływał, jak gdyby nic się nie stało, tylko pogłębiał jej smutek. Jednak podróż, którą odbyła pewnej nocy sprawiła, że łatwiej było jej się pogodzić z przemijaniem, a wiara w ponowne spotkanie z Luną- choć początkowo wydawała się naiwna- miała zwiastować nowy początek.

"Kora i Koło Roku" to opowieść nie tylko o stracie czworonożnego przyjaciela, ale także o różnorodności, która jest naturalna i nie podlega ocenie. Karolina wychowuje się rodzinie, w której przeplatają się różne wierzenia i tradycje. Od mamy- czarownicy, przez-mogłoby się wydawać- sceptycznego tatę, który mimo wszystko bierze udział w przygotowaniach do sabatu, aż po dziadków obchodzących święta chrześcijańskie: mimo tych różnic wszyscy darzą się szacunkiem.

Autorka przeprowadza Korę (i czytelników) przez Koło Roku, objaśniając po krótce każdy etap, z którego się składa. To ciekawe wprowadzenie do świata wierzeń opartych na obserwacji natury i wzruszająca historia dla każdego, choć dla młodszych odbiorców niektóre określenia mogą być trudne.

8 ⭐

Piękna historia, która może pomóc dziecku przejść przez stratę najleszego przyjaciela. Bardzo emocjonalna.

8 ⭐

To może być niezła opowieść jako terapia do czytania dzieciom, które (jak bohaterka Kora) utraciły np. ulubionego pupila. Może dać szansę pocieszenia poprzez uświadomienie przemijania. Również idea reinkarnacji może budzić nadzieję w takim przypadku. Szczególnie może przemawiać do wyobraźni, gdy ktoś nie potrafi jeszcze pojąć rytmu przyrody wynikającego z ruchu obiegowego Ziemi i lepsze jest wyobrażenie go sobie w postaci Pani Jesieni niż jako zmian wysokości Słońca nad horyzontem.
Uwaga techniczna - przedstawione w książce koło roku czarownic nie będzie miało zastosowania poza wyższymi szerokościami geograficznymi na półkuli północnej. Bystre dziecko może zapytać, dlaczego czarownice świętują dzień od którego noc się będzie skracać, skoro np. czarownicom na półkuli południowej noc się zacznie raczej wydłużać. Czy czarownice z Polski powinny składać życzenia koleżankom z Australii z okazji pierwszego sabatu w roku i "zwycięstwa Słońca nad siłami ciemności" czy też może odwrotnie - z okazji "oczekiwania na nadchodzącą jesień"?

• Audiobooki

Mira Daga Kora i Koło Roku Zobacz więcej