No i znowu mamy święta

Okładka książki No i znowu mamy święta Tracy Andreen
Okładka książki No i znowu mamy święta
Tracy Andreen Wydawnictwo: Słowne (dawniej Burda Media Polska) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
So, This Is Christmas
Słowne (dawniej Burda Media Polska)
2022-11-16
2022-11-16

Jedna z przyjemniejszych świątecznych książek, jakie do tej pory miałam okazję czytać. Niestety często pozycje o tej tematyce są naprawdę mocno średnie, przerysowane, do bólu przewidywalne i kipiące od magii i cudów dziejących się w tym czasie. Wiadomo, że tu fabuła też nie była bez wad, jednak przyjemnie mi się ją czytało, przywodziła emocje podobne jak podczas oglądania moich ulubionych świątecznych filmów.

Co to była za historia świąteczna!
"No i znowu mamy święta" to książkowy debiut scenarzystki Tracy Andreen. Zazwyczaj nie jestem fanką pozostawiania oryginalnych tytułów tłumaczeń, jednak ten w oryginale jest wspaniały. "So This Is Christmas" jest zamierzoną i cudowną grą słów, ponieważ główna bohaterka - Finley jest mieszkanką miasteczka o nazwie Christmas.
Pomysł na zmianę nazwy małej miejscowości na kojarzącą się jednoznacznie z Bożym Narodzeniem miał przynieść miejscu sławę, rozgłos i pieniądze. Skorumpowany były burmistrz skradł jednak cały dobytek i uciekł. I tak miasto było karykaturą świąt.
Fin - po pół roku nauki w prestiżowej szkole, aby przypodobać się koleżankom zrobiła z Christmas miejsce wspaniałe, pełne magii świąt (zmieniając stronę internetową miasta). Gdy okazało się, że jej szkolny znajomy - Arthur - postanowił przyjechać i spędzić święta w tej bajecznej krainie dziewczyna już wie, że będzie musiała się postarać aby kłamstwo nie wyszło na jaw.
Książka jest zabawna, mimo, że porusza różne tematy związane z problemami rodzinnymi. Większość z nich ma też pozytywne zaskoczenie (jak przystało na świątecznego przyjemniaczka). Nie jest to literatura wysokich lotów, ale fajnie pokazuje to, że warto walczyć o marzenia, być sobą i dbać o relacje miedzyludzkie. Z powodzeniem można porównać ją do świątecznego romansu filmowego i zdecydowanie widać, że dynamika akcji została stworzona przez autorkę, która miała styczność ze scenariuszem filmowym.
Mój faworyt tegorocznych świąt kończy z oceną 9/10.

Co to była za historia świąteczna!
Pomysł na...

Jeśli zastanawiacie się nad kupnem jakiejś przyjemnej świątecznej książki, to ta pozycja będzie jedną z lepszych propozycji.
Fabuła kręci się głównie wokół głównej pary - Finley i Arthura, jednakże znajduje się w niej wiele wątków pobocznych, które powodują tą książkę jeszcze lepszą.
Książkę czyta się naprawdę szybko i z wielką przyjemnością, a do tego baaardzo wkręca czytelnika w klimat świąt ♥️
Polecam ją czytelnikom 13-14+ ale spokojnie mogą przeczytać ją osoby starsze 😉
Pozdrawiam osoby, które kochają magię świąt tak mocno jak ja i obyście tak samo jak Finley odnaleźli swoją miłość pod choinką (bądź pod jemiołą 💝)

5.5/10
klimat typowych świątecznych filmów, szybko się czytało jako coś dodatkowego po "mocniejszej" lekturze, ale nic koniecznego i niesamowicie wartego czyjejś uwagi

5.5/10

Słaba, przeczytałam tylko raz i odradzam, nudna, myślałam że bedzie lepsza sądząc po opisie

Książka młodzieżowa, która bardzo przyjemnie mi się czytało. Treść lekka, w której można poczuć magię świąt. Jest tutaj poruszony wątek, który w tych czasach jest bardzo często spotykany w mediach. Miłość młodzieńcza zawarta w książce rozwija się swoim tempem, nie jest przesadzona co przyjemnie się czyta. Są tutaj także wątki o praktycznie toksycznej przyjaźni głównej bohaterki czy samotności, jaką przeżywa w szkole. Jeżeli jeszcze ktoś nie przeczytał książki to ogromnie polecam.
•••••
Finley nie jest za bardzo popularną dziewczyną w szkole i nie ma przyjaciół. Kiedy zbliża się okres świąteczny postanawia wrócić do swojego rodzinnego domu. Niestety kiedy wraca czeka na nią niemiła niespodzianka. Jej mama wyjechała, tata mieszka u babci, a jej najlepsza przyjaciółka spotyka się z jej byłym chłopakiem i na dodatek przyjeżdża jej kolega ze szkoły, za którym nie przepada ze swoją ciocia żeby zobaczyć ten cały świąteczny klimat, który dziewczyna tak bardzo reklamowała. Co jeszcze może wydarzyć się w życiu Finley?

Książka „No i znowu mamy święta“ to młodzieżówka lecz mam wrażenie, że ta historia jest na tyle dojrzała, że jest odpowiednia dla osób w każdym wieku.

Urocza,fascynująca,zabawna i słodka na swój sposób historia której czytanie było jak oglądanie z boku życia niedawno poznanej mi osoby.

Spodobało mi się wejście w świąteczny klimat w małym miasteczku w Oklahomie o nazwie Christmas. Początkowo atmosfera świąt nie jest bardzo wyczuwalna, ale gdy tylko poznajemy miasteczko oraz postacie urok staje się oczywisty.

Spodobał mi się romans Arthura oraz Finley w który wpleciona została historia rodzinna. Byłam zauroczona głównymi postaciami i mieszkańcami miasteczka. Miałam ochotę na zabawną i uroczą świąteczną historię i właśnie taką dostałam.

Polecam s.

Dziękuję wydawnictwu słowne za egzemplarz

Średnia. Młodzieżówka - wiem, że to świąteczna, więc będzie infantylna, jednak większość problemów była jak z igły widły. Jak na autorkę piszącą scenariusze do filmów - słabo. Nawet sytuacje, które miały być śmieszne - niestety nimi nie były.

mam dla was książkę idealną na ten czas dlatego spieszę by wam polecić "no i znowu mamy święta" Tracy Andreen. Prawda że tytuł pasuje 😂

Finley wraca ze szkoły z internatem do rodzinnego miasteczka Chrismas. Po przyjeździe jednak okazuje się że jej rodzice rozeszli się a były chłopak spotyka się z jej najlepszą przyjaciółką. Najgorsze jednak że w jej rodzinne strony przyjeżdża kolega z szkoły, któremu nieco przerysowała magię świąt w rodzinnych stronach.

Autorka książki pisze scenariusze filmowe i to widać bo to jedna z tych opowieści które można wyobrazić sobie na dużym ekranie. Taka która w przedświątecznym szaleństwie daje chwilę wytchnienia, tak by usiąść, odpocząć i poczuć klimat świąteczny pomiędzy gonitwą po prezenty czy lepieniem uszek ale też gdy już w trakcie świąt potrzebujemy chwili z książką. To lekka historia młodzieżowa opowiadająca o problemach nastolatków ale na pewno wywoła też miejscami uśmiech na twarzy w trakcie lektury jak i wprowadzi nas w świąteczny klimat. Myślę że polubicie się z bohaterami a w szczególności Arthura. Myślę że fanom zimowych historii się spodoba 😍 no i ta okładka ❤️ urocza 😍

Książka opowiada przygody Finley i jej kolegi Arthura. Dziewczyna czuje się zagubiona i liczy, że powrót do domu pozwoli jej wszystko sobie poukładać lecz niestety nic nie jest tak jak oczekiwała Finley bo jej rodzice są w separacji a jej najlepsza przyjaciółka chodzi z jej byłym chłopakiem. Na dodatek w hotelu jej babci zjawia się Arthur z swoją ciocią ponieważ chłopak widział klimatyczne zdjęcia miasteczka Christmans chciał sprawdzić swojej cioci radość.

• Świąteczne

Tracy Andreen No i znowu mamy święta Zobacz więcej