Ćwiczenia fizyczne a mózg

Okładka książki Ćwiczenia fizyczne a mózg John J. Ratey
Okładka książki Ćwiczenia fizyczne a mózg
John J. Ratey Wydawnictwo: Vital poradniki
poradniki
Spark: The Revolutionary New Science of Exercise and the Brain
Vital
2022-05-05
2022-05-05
Piotr Leończuk
mózg ćwiczenia depresja neuroplastyczność poprawa pamięci

Okładka książki ADHD 2.0 Edward M. Hallowell, John J. Ratey
ADHD 2.0 Edward M. Hallowell...
Okładka książki Driven to distraction Edward M. Hallowell, John J. Ratey
Driven to dist... Edward M. Hallowell...
Okładka książki Jak żyć z ADHD. Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi w świetle najnowszych badań Edward M. Hallowell, John J. Ratey
Jak żyć z ADHD... Edward M. Hallowell...

Bardzo fajna książka. Są poruszane treści jak aktywność fizyczna dobrze wpływa na mózg. Również czyta się szybko, nie jest napisana trudnym językiem.

Ostatnio czytałam o neuroplastyczności mózgu, a teraz, idąc za ciosem, sięgnęłam z polecenia po „Ćwiczenia fizyczne a mózg” i właściwie, powiem Wam szczerze, myślałam, że będzie to ciekawa książka, ale niezbyt odkrywcza, a jednak bardzo się zdziwiłam!

To jest książka, która zmienia myślenie, otwiera oczy i motywuje do wprowadzenia zmian w życie. Na podstawie wielu przytoczonych tu badań, ale także przykładów z życia, dowiadujemy się, jak naprawdę ruch jest ważny w naszym życiu, a szczególnie treningi, choćby krótkie, aerobowe.

Ruch to zdrowie - oczywisty, a jednak często zapomniany slogan. A po przeczytaniu tej książki nabrał dla mnie nowego znaczenia! Ruch, to nie tylko ogólne zdrowie - lepsza odporność, mniej doskwierających bólów czy po prostu lepszy wygląd… ruch to rozwój i pobudzanie mózgu, a co za tym idzie - wzrost inteligencji, lepsza koncentracja, równowaga hormonalna czy możliwość uniknięcia, bądź zmniejszenia dolegliwości związanych z różnymi stanami takimi jak depresja czy menopauza.

Szczególnie ciekawe i ważne jest to dla mnie w kontekście dzieci, bo poznajemy tu imponujące rezultaty wprowadzenia wf’u (co ważne, wf’u nie opartego na grach zespołowych, gdzie często część dzieci jest wykluczonych, a na zajęciach fitness, podczas których oceniani są za swoje indywidualne wyniki, predyspozycje i osiąganie lepszych efektów względem swoich wcześniejszych, a nie względem reszty grupy) przez zajęciami lekcyjnymi, które to sprawiły m.in. że z wielu przedmiotów dzieci poprawiły swoje zdolności, były bardziej skoncentrowane, a przez to lepiej przyswajały wiedzę.
Ach… pamiętam tę zmorę - wf przed lekcjami, znienawidzone dwa ognie i unikanie aktywności… Gdyby tak te lekcje były prowadzone bardziej z nastawieniem na indywidualne predyspozycje czy zwyczajnie z zaangażowaniem nauczyciela, nauka w szkole mogłaby wyglądać zupełnie inaczej.

Taka mała dygresja, ale… powiem Wam tak, czytajcie! Jest intrygująco i motywująco! Polecam serdecznie!

Re-we-la-cja. Świetna książka, która pokazuje na przykładzie badań naukowych, jak bardzo potrzebujemy ruchu i sportu. Aktywność fizyczna wpływa nie tylko na nasze ciało, ale też mózg. Ćwiczysz - jesteś po prostu mąrzejszy! Bardzo uświadamiająca książka.

• Vital i SA

Dodaj cytat z książki Ćwiczenia fizyczne a mózg