Mort

Okładka książki Mort Terry Pratchett
Okładka książki Mort
Terry Pratchett Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Świat Dysku (tom 4) Seria: Wielka Kolekcja Terry Pratchett fantasy, science fiction
Świat Dysku (tom 4)
Wielka Kolekcja Terry Pratchett
Mort
Ringier Axel Springer Polska
2022-09-01
2022-09-01
Piotr W. Cholewa
fantasy humor parodia Świat Dysku

Okładka książki Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eugeniusz Dębski, Jacek Dukaj, Piotr Goraj, Włodzimierz Kalicki, Tomasz Kołodziejczak, Konrad T. Lewandowski, Andrzej Sapkowski, Marcin Wolski, Maciej Żerdziński, Andrzej Zimniak, Iwona Żółtowska
Trzynaście kotów Ewa Białołęcka, Eug...
Okładka książki Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do "Niucha" Stephen Briggs, Terry Pratchett
Żółw przypomni... Stephen Briggs, Ter...
Okładka książki Obłędni rycerze Woody Allen, John Kendrick Bangs, Lyman Frank Baum, Peter S. Beagle, Robert Bloch, Ray Bradbury, Gilbert Keith Chesterton, Philip K. Dick, Peter Haining, Jerome K. Jerome, Salvatore Albert Lombino, Stan McMurtry, Spike Milligan, Alan Alexander Milne, Mervyn Peake, Terry Pratchett, Peter Sellers, Tom Sharpe, David L. Stone, James Thurber, Ben Travers, Mark Twain, Orson Welles, Donald E. Westlake, Gene Wolfe
Obłędni rycerze Woody Allen, John K...

Zdecydowałam sie czytać Świat Dysku chronologicznie, a nie cyklami tematycznymi, bo podobno dzięki temu widać jak zmieniał się sposób pisania autora, jak ewoluował, itp. Już przy 4 tomie widzę różnicę, zwłaszcza jeśli chodzi o poczucie humoru - parę razy podczas czytania parsknęłam ze śmiechu. Mam wrażenie że każdy kolejny tom podoba mi się bardziej niż poprzedni. Świat Dysku to dla mnie świetny przerywnik i doskonałą rozrywka pomiędzy dłuższymi/cięższymi tytułami.

Kolejna (już czwarta) przeczytana przeze mnie książka autorstwa Pratchetta, tradycyjnie będąca bardzo przyjemną lekturą.

Tym razem głównym bohaterem jest Mort, młody chłopak który terminuje u mojej ulubionej postaci z serii o świecie dysku - Śmierci. Książka ta mogłaby uzyskać ode mnie wyższą ocenę gdyby było w niej więcej Ponurego Żniwiarza, jednakże nie bez powodu zatytułowana jest właśnie „Mort”. Mimo to jest to pozycja jak najbardziej godna polecenia, a Śmierć pojawia się w niej wystarczająco często, by rozbawić czytelnika swoim charakterystycznym stylem bycia.

Dobrze się bawiłem z tą pozycją! Autor bardzo inteligentnie stworzył swój świat.

Mort to opowieść o niezdarnym chłopcu z pewnej wioski, który za sprawą przeznaczenia staje się uczniem samej ŚMIERCI. A właściwie to samego ŚMIERCI, który jest jedną z najwybitniejszych i najzabawniejszych postaci wykreowanych przez Prattcheta. Nie da się nie lubić niezwykłego humoru ŚMIERCI, jego inteligentnych wypowiedzi i oczywiście bezgranicznej miłości do kotów. Mort natomiast jako jeden z dwóch głównych bohaterów powieści także jest interesującą postacią, którą można polubić i z ciekawością obserwować jej rozwój. Cała lektura to majstersztyk pełen wybitnego komizmu, świat fantastyczny zachwycający ze wszystkich możliwych stron. Obowiązkowa pozycja.

Każda kolejna książka ze świata Dysku jest coraz lepsza. Czytanie jej jest niesamowitą rozrywką, do tego książka jest pełna humoru, akcji i ma interesujących bohaterów. I sporo wydarzeń zostało poświęconych Śmierci, który jest jednym z moich ulubionych bohaterów cyklu. Świetnie czytało się fragmenty, w których Śmierć starał się zrozumieć ludzi, a niektóre komentarze na temat rzeczy normalnym w naszym codziennym życiu były wprost cudowne.
Już nie mogę doczekać się kolejnych części z cyklu o Śmierci.

Zdecydowanie moja najmniej lubiana część Świata Dysku...

Zdecydowanie moja najmniej lubiana część Świata Dysku...

Teraz już bez wątpliwości mogę powiedzieć: oto moja ulubiona część Świata Dysku!
Śmierć zmęczony byciem cóż, śmiercią. Mort, który stara się jak może a wychodzi jak wychodzi i oczywiście cudowny Pimpuś!! No i oczywiście poznawanie siebie samych po historii pełnej absurdów.
(mimo wszystko, miło też było spotkać Rincewinda (chociaż nie jestem raczej jego fanką))

Do tej pory każdy kolejny tom "Świata Dysku" jest coraz lepszy i w coraz większym stopniu stanowi własną pozytywną jakość, a nie tylko naśmiewanie się ze schematów i wyświechtanych motywów. Rzeczywiście zabawny humor, zwłaszcza w przypisach (np. pomysł wysyłania superszybkich komunikatów przy pomocy królonów),a jednocześnie trzymająca w napięciu akcja skupiona wokół postaci, do których można się przywiązać. Rincewind pojawia się epizodycznie i tylko przypomina mi, o ile bardziej interesują mnie Mort i Ysabell.

Zdarzają się jeszcze mniej zgrabne pozerskie fragmenty, w których książka wydaje się gwałtownie hamować, jakby chciała zwrócić uwagę czytelników "patrzcie, tu jest dowcip" i czekała na śmiech z puszki. Trochę dziwny wydał mi się też nagły napad żądzy władzy u Alberta, zwłaszcza w połączeniu z zapowiedzią zdrowotnego terroru na uniwersytecie (składa ją człowiek dotąd znany z cholesterolowych śniadań). Można też trafić na parę wpadek tłumacza, np. "Musisz wyglądać na sprytnego" - dam głowę, że w oryginale jest "You have to look smart", co wcale nie odnosi się do inteligencji. Mimo wszystko jednak zabawa jest świetna i niegłupia.

Chciałem przeczytać serie o Ricewindzie i kolejną książką na liście jaką miałem do przeczytania był ERYK. Z nieznanych mi powodów pomyliłem imiona i wrzuciłem na czytnik MORTa. Bardzo długo zastanawiałem się gdzie jest Ricewind ale niedopuściłem pomyłki do siebie i przeczytałem całego Morta. Polubiłem tę postać, od początku mi go trochę szkoda była. Jego rozwój gdy otrzyał pracę bardzo mi się podobał. Postać śmierci jest rewelacyjna, aż mi się zamarzył urlop z łowieniem ryb. Księżniczka mnie irytowała swoją księżniczkowatością i pogardą dla zwykłego człowieka - czyli tak jak być powinno. Wizyta w Niewidocznym Uniwersytecie była zabawna. No i Ricewind się tam pojawił. Polecam za fajny humor i ŚMIERĆ.

Trzyma poziom. Ostatnie rozdziały jak dla mnie trochę się dłużył.

Trzyma poziom. Ostatnie rozdziały jak dla mnie trochę się dłużył.

• Terry Pratchett
  • Świat Dysku