rozwińzwiń

Szubienica dla kata. Proces Amona Götha, komendanta KL Plaszow

Okładka książki Szubienica dla kata. Proces Amona Götha, komendanta KL Plaszow praca zbiorowa
Okładka książki Szubienica dla kata. Proces Amona Götha, komendanta KL Plaszow
praca zbiorowa Wydawnictwo: Mireki historia
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Mireki
Data wydania:
2022-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-10-01
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365902337
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
518
211

Na półkach:

Wykonywałem tylko rozkazy. Nie pamiętam takiej sytuacji. Nic takiego nie miało miejsca. Świadek nie mógł tego widzieć.

Rzadko piszę o takich książkach, które opowiadają o traumatycznych przeżyciach, tym bardziej wojennych, bo jak oceniać czyjeś doświadczenie. Postanowiłam jednak zachęcić Was do przeczytania tej książki z kilku powodów.

Po pierwsze cała książka to czysty zapis rozpraw sądowych wprost z akt. Nie ma tam słowa od autorów, nie ma grama komentarza. To jest wszystko to, co faktycznie padło na sali od świadków, oskarżycieli, obrońców, sędziego przewodniczącego, wreszcie od samego oskarżonego, bo i jemu pozwolono na przepytywanie świadków, a nawet na mowę końcową.

Po drugie ja dowiedziałam się z niej kilku rzeczy, na które nie natknęłam się w innych książkach opowiadających o zbrodniach nazistowskich. Nie będę wchodzić w szczegóły, bo nie chodzi o konfrontację mojej wiedzy historycznej, a raczej o to, że znalazłam w niej wartość dodaną. Do tego przyczyniły się przede wszystkim wartościowe i otwierające oczy wypowiedzi ekspertów występujących w charakterze biegłych.

Po trzecie zdałam sobie sprawę jak dzisiaj mógłby wyglądać taki proces i dotarło do mnie, że wcale nie jest takie pewne, że Goth zostałby skazany w świetle tego, co zostało mu udowodnione. Pamiętajmy, że proces odbywał się na podstawie zeznań świadków. Opowieści okrutnych, brutalnych, opisów zbrodni absolutnie nieludzkich, ale jednak to słowo przeciwko słowu. Nadal.

Wreszcie muszę powiedzieć, że ta książka jest trudniejsza w odbiorze niż inne, ponieważ jest chłodna. Wszelkie emocje świadków są blokowane przez sędziów ze względu na to, że proces ma być bezstronny, a emocje nacechowują zeznania i zamieniają je w bezwartościowe wylewanie pomyj. Tym trudniej jest opowiadać rzeczowo i sucho o strzelaniu bez litości i bez powodu w głowę więźnia, człowieka wycieńczonego, głodnego, bezbronnego. Zwłaszcza, kiedy stało się obok tego więźnia i cudem uniknęło się drugiej kuli. Już sama postawa oskarżonego wobec tych zeznań jest ciężka do zniesienia. Proces nie daje ofiarom przestrzeni do przeżycia żalu na sali sądowej, dla dobra sprawy i sprawiedliwego wyroku. Jednak wcale nie dziwią zapędy ocalałych do wydawania osądzających opinii na wokandzie, dziwi że tak niewielu świadków pozwala sobie na niewybredne słownictwo. Tym większy ukłon w ich stronę za szacunek dla tych, w imieniu których występują i którzy dzisiaj bronić się nie mogą.

Każdy, kto interesuje się tematem, oczywiście zna linię obrony oskarżonego – jak inni oskarżeni powołuje się na wyższą konieczność, wypełnianie poleceń przełożonych, nie poczuwa się do odpowiedzialności, wszędzie szuka winnych, ale sam rozgrzesza się bez większego trudu. Tym większe wrażenie wywołuje to na czytelniku, kiedy niemalże słyszy to z ust Gotha i czuje, że robi się z niego idiotę. Tylko że my dzisiaj znamy fakty, które wtedy dopiero były odkrywane. My dzisiaj wiemy, ile prawdy było w wypowiedziach uczestników procesu i kto kłamał. Dzisiaj.

I kolejna rzecz poruszona w toku przewodu sądowego. Kara, jaką poniósł Goth, nie zwróci życia pomordowanym, ale jest to jedyna kara, jaką ponieść mógł i najsurowsza, jaką można mu wymierzyć.

Wykonywałem tylko rozkazy. Nie pamiętam takiej sytuacji. Nic takiego nie miało miejsca. Świadek nie mógł tego widzieć.

Rzadko piszę o takich książkach, które opowiadają o traumatycznych przeżyciach, tym bardziej wojennych, bo jak oceniać czyjeś doświadczenie. Postanowiłam jednak zachęcić Was do przeczytania tej książki z kilku powodów.

Po pierwsze cała książka to czysty...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    4
  • MBiblio
    1
  • True crime, reportaż, na faktach
    1
  • Obozowe
    1
  • 2023
    1
  • Chcę kupić
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Szubienica dla kata. Proces Amona Götha, komendanta KL Plaszow


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne