Show

2022-10-05

Wyróżniona opinia i

Show

przeczytanych książek 12 napisanych opinii 4

Ciekawy i intrygujący początek. Niestety spodziewałam się czegoś innego. Trochę mnie nużyla od pewnego momentu.

Wbrew niektórym opiniom niczego bym w tej książce nie skracała. Dłuższe opisy sytuacji bohaterki pozwoliły mi bardziej wczuć się w położenie, w jakim się znalazła. Przyzwoita obyczajówka i sugestywny opis świata celebrytów;)

Lekkie rozczarowanie po dość dobrym debiucie. Pomysł ciekawy i miał duży potencjał, ale dynamika akcji siada przez długie opisy historii i przemyśleń bohaterki. Dobrze zrobiłoby książce skrócenie o jakieś 100 stron.

Po opisie z tyłu książki, a także po niektórych poniższych opiniach, spodziewałam się efektu wow.
Przeczytanie książki zweryfikowało moje odczucia.
Efekt wow był na samym początku.
Po kilkudziesięciu stronach opowieść zaczęła mnie nudzić, „męczyłam się”, by tylko ją skończyć.
Czegoś mi tu zabrakło. Sam zamysł historii o prostej dziewczynie, która się sławna, a potem dotyka dna okej, ale zdecydowanie rozmył się z moimi oczekiwaniami.

Przeczytanie książki zweryfikowało moje odczucia.
Efekt wow był na samym początku.

Od dziś słowo show nabrało dla mnie nowego znaczenia. Zawsze kojarzyło mi się z telewizją, „Wielkim Bratem” i innymi tego typu produkcjami. Teraz słowo – „Show” jest dla mnie symbolem wyjątkowej książki Olgierda Hurki. To thriller psychologiczny, który mocno wdziera się do naszej psychiki, pozostawiając w niej ślad. Historia stworzona przez autora to ważne przesłanie, w które warto się wczytać i wsłuchać.
Bohaterką tej historii jest 21-letnia Aneta Dychnicz. Pewnego dnia przyjechała do teatru urządzonego w piwnicach kamienicy, aby wziąć udział w castingu do popularnego reality show. Postanowiła spróbować swych sił, aby wyrwać się z wiejskiego życia i poczuć smak jego lepszej odsłony. Aneta przeszła szczęśliwie proces rekrutacji. Dostała jednak inną propozycję niż się spodziewała. Mianowicie zaproponowano jej udział w projekcie „Show”. Kobieta nie do końca ma świadomość w czym bierze udział. Jednak zgadza się na uczestniczenie w szkoleniach mających na celu przygotować ją do odgrywania roli dziewczyny pewnego aktora. Niestety jego imię nie zostało okryte sławą, a Aneta uświadamia sobie, że show-biznes nie jest taki kolorowy, jak widać to w blasku fleszy. Niestety ten świat ujawnił przed nią swoje mroczne strony. Aneta, wchodząc do kręgu celebrytów, nie wiedziała, że trafiła do samego piekła. Co gorsze świat ten może stoczyć na samo dno.
To, co pragnę podkreślić, to fakt, że historia stworzona przez Olgierda Hurkę mocno mną wstrząsnęła. „Show” to thriller psychologiczny, którego nie można zapomnieć. Historia Anety Dychnicz mocno trafia do naszej wyobraźni, daje do myślenia, a już na pewno elektryzuje nasze emocje. Czego więcej chcieć od takiego thrillera psychologicznego? Więcej takich thrillerów psychologicznych. Zatem Panie Olgierdzie, mam prośbę – proszę pisać!
Nie ukrywam, że „Show” to książka bardzo mądra, ambitna, przemyślana. Tutaj każdy element fabuły jest dopracowany, każde wydarzenie w tej historii ma znaczenie i mocno osadza się w naszej psychice. Co więcej, trafia do naszych czytelniczych emocji z ogromną siłą rażenia. A to przez styl autora, historię bohaterów oraz przesłanie płynące z kart thrillera psychologicznego „Show”, którego polecam uwadze czytelnikom szukającym mocnych wrażeń.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa HarperCollins Polska

Coraz częściej zdarza się, że ludzie zmieniają miejsce zamieszkania. Opuszczają niby wygodne miasta na rzecz małych miasteczek lub jeszcze mniejszych wsi, gdzie powietrze jest świeższe, gdzie można oddychać pełną piersią, bo spaliny nie gryzą w gardło, gdzie dzieci mogą bezpieczniej poruszać się bez opieki dorosłych, gdzie w ogóle jest przyjemniej, bardziej zielono i sielsko.

Zupełnie odmienne zdanie ma bohaterka drugiej powieści w dorobku Olgierda Hurki Show, Aneta Dychnicz. Dziewczyna pochodzi ze wsi i jak najszybciej chciałaby stamtąd uciec. Wieś według niej jest nudna, a miasto przedstawia sobą wszystko co ciekawe, kolorowe, godne uwagi. Jak szybko wprowadzić w życie jakiś plan, żeby wyprowadzić się do miasta, które daje całkiem inne możliwości? Okazja nadarza się sama. Aneta bierze udział w castingu do popularnego reality show. To może być dla niej szansa, ale czy to faktycznie będzie to lepsze życie, którego tak bardzo pragnie?

Nie czytałam premierowej powieści Hurki Znamię, którą wkroczył na scenę literacką z niemałym hukiem i został zauważony. A nawet więcej, został doceniony przez profesjonalnych krytyków. Już wiem, że koniecznie muszę przeczytać tę książkę, żeby wyrobić sobie własne zdanie, bo bardzo nie lubię opierać się na opinii innych. Kuszące jest poznanie Znamienia bo książka zdobyła Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału oraz znalazła się w gronie finalistów Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa.

Show to według mnie i thriller psychologiczny i kryminał w jednym, do tego naprawdę dobrze napisany. Trudno odmówić Hurce talentu do budowania napięcia, które jest potrzebne do zatrzymania i zainteresowania czytelnika. W końcu tematyka również na czasie, no i sądzę, że może zainteresować wiele osób. Bo prawdę mówiąc ktoś czyta te wszystkie Pudelki, Pomponiki, Kozaczki…

Aneta przechodzi eliminacje, ale do programu się nie dostaje. Otrzymuje całkiem inną propozycję przy projekcie Show. Jej pierwszym zleceniem ma być… udawanie/odgrywanie (jak zwał tak zwał) dziewczyny pewnego aktora filmowego, który, powiedzmy, że musi poprawić swój wizerunek. Wraz z Anetą wkraczamy do świata celebrytów, niektórym tak dobrze znanego w wyżej wymienionych portali plotkarskich. Nie znam się, nie śledzę ani tych portali, ani wiadomości o “gwiazdach” i “gwiazdeczkach”, ale uważam, że Hurka świetnie oddaje klimat show biznesu. Sami możecie sprawdzić ile w tym świecie jest z pocztówkowego raju, a ile z chodnikowego brudu i kloacznego smrodu.

Przekonuje mnie pisarstwo Olgierda Hurki. Nic nie jest robione pod publiczkę. Odnoszę wrażenie, że autor Znamienia dba o czytelnika, o to żeby było mu dobrze, żeby się zbytnio nie gubił, żeby czuł się w miarę komfortowo. Show to dobrze napisana książka, w której akcja nie gna na łeb, na szyję. Momentami spowalnia tak bardzo jakby chciała za chwilę się zatrzymać, lecz jest to zabieg kontrolowany i ani na sekundę nie nuży.

Wykreowani bohaterowie są też tacy jakich lubię. A lubię ludzi nie pozbawionych wad, nie do końca doskonałych. Przez to zyskują i stają się bardziej prawdziwi. Są ludzcy, tacy jak ja czy ty (tak ty, który teraz czytasz tę opinię).

Jestem pewna, że będę przyglądała się kolejnym dokonaniom Olgierda Hurki z rosnącą ciekawością. W oczekiwaniu na kolejną książkę z pewnością przeczytam wspomniane Znamię. Jestem ciekawa czy zachwyci mnie tak samo jak krytyków.

Książki Olgierda Hurki na pewno będą na stałe gościły na mojej półce. Mam nadzieję, że na tych dwóch autor nie poprzestanie, bo to byłaby wielka szkoda.
Zarówno "Znamię" jak i "Show" sprawiły mi niemałą radość.
W tych książkach jest to "coś" co sprawia, że wieczorne czytanie jest wielką przyjemnością.
Są dobrze i ciekawie napisane i widać, że Pan Olgierd darzy dużą miłością literaturę oraz interesuje Go psychika człowieka postawionego w trudnym położeniu.
Polecam!

Zarówno "Znamię" jak i "Show" sprawiły mi niemałą radość.
Są dobrze i ciekawie napisane i widać, że Pan Olgierd darzy dużą...

Tytuł: Show
Autor: Olgierd Hurka
Wydawnictwo: HarperCollins
Świat szklanego ekranu pociąga, a jeszcze bardziej związana z nim sława. Tak naprawdę większość z nas zrobi bardzo dużo, by zyskać chociaż pięć minut tej uwagi. Świadczą o tym tłumy na miejscach wypadków, ludzie robiący wszystko, by tylko znaleźć się w obiektywie. Świadczy o tym również lista chętnych do różnego rodzaju reality show czy konkursów, którzy w występie upatrują trampoliny do innego świata. Oczywiście lepszego, wypełnionego ekskluzywnymi apartamentami, ciuchami, drogimi restauracjami. Do tego czasu, czekając na ten swój moment, karmimy się życiem celebrytów, przyjmując za pewnik wszystko co pokażą, co napiszą. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jaka niekiedy jest cena sławy…
O tym, jak wyglądają kulisy show biznesu, jak kreuje się kariery celebrytów, przeczytać możemy w najnowszej powieści Olgierda Hurki pt. „Show”. Autor dał się już poznać docenioną przez krytyków powieścią „Znamię”, teraz znów wkłada przysłowiowy kij w mrowisko pokazując, jak bardzo sztuczne jest środowisko mediów i jak szybko można popaść w nim w niełaskę. A także jak wiele ludzi zrobi wszystko, by zyskać swój moment sławy. Opublikowana nakładem Wydawnictwa HarperCollins powieść wciąga od pierwszej strony i dzięki szybkiej akcji nie pozwala nam się nudzić. Co najwyżej przeraża coraz bardziej, bowiem uświadamia nam, jak łatwo jest przesunąć pewne granice.
Poznajemy Anetę Dychnicz, dziewczynę ze wsi, która jest w stanie zrobić wszystko, by tylko wyrwać się do miasta. Skończyła korespondencyjnie kurs księgowości, ale prawda jest taka, że wśród pól i lasów nie ma zbyt wielkich perspektyw. Pracuje zatem wieczorami w lokalnym barze, zaś w ciągu dnia w warsztacie samochodowym swojego stryja Stefana, bowiem ma wyjątkowy talent do mechaniki. Niestety większość zarobionych pieniędzy pochłania opieka nad schorowaną matką, która wydaje się być kulą u nogi Anety, a przy tym pretekstem, by nie szukać pracy poza wsią. Jeśli bowiem życie Anety ma się odmienić, to tylko w spektakularny sposób i to za sprawą popularnego reality show „Zmiana na dobre”. Program, w którym wieśniaczki stają się księżniczkami wyjątkowo do niej pasuje, a tak naprawdę pragnieniu, by wziąć w nim udział, nie towarzyszy refleksja, jakiej zmiany Aneta tak naprawdę oczekuje.
Dziewczyna bierze zatem udział w castingi i wydawać by się mogło, że zostaje zauważona. Tyle tylko, że po rekrutacji nic się nie dzieje, a Anetę tym bardziej dobija codzienność, że zobaczyła choć odrobinę innego świata. Kiedy zatem kontaktuje się z nią psychiatra, doktor Marzena Zych, rzekomo współpracująca z mediami i zaprasza na testy psychologiczne, Aneta rzuca wszystko i jedzie do miasta. A później jeszcze kilka razy, niemal z dnia na dzień zawiadamiana jest o kolejnych spotkaniach w ramach rekrutacji, co jednak nigdy jej nie zastanawia. Jej determinacja zostaje w końcu nagrodzona – ma spotkanie w siedzibie One Media. Tam producent „Zmiany na dobre” sugeruje, że dziewczyna może zajść dużo dalej, niż uczestniczki programu o życiowej zmianie. W efekcie Aneta podpisuje umowę w związku z udziałem w nowym programie o tajemniczej nazwie „Show”. Mimo iż tak naprawdę nic nie wie o planach producenta, zaś jej pytania zbywane są ogólnikami, dziewczyna wchodzi w ten świat. Patrząc z boku, przypomina owcę prowadzoną na rzeź, która niestety zachłysnęła się otoczeniem. W ramach programu Aneta zmienić ma wizerunek, jest one zresztą starannie teraz kreowany przez specjalistkę od social mediów. Pierwszym zleceniem dziewczyny ma być towarzyszenie niejakiemu Krystianowi Sobiewskiemu, Don Juanowi spod ciemnej gwiazdy, który na swoim koncie ma kilka epizodów z przemocą w stosunku do kobiet, czy używkami. Na ekrany kin wchodzi jednak film z jego udziałem, więc trzeba nieco „ocieplić” jego wizerunek…
Jak daleko posuną się producenci „Show”? A jak dalece sama Aneta zgodzi się na współpracę na rzecz przyszłej kariery? Przekonamy się o tym w bulwersującej powieści, ze świetnie wykreowanymi bohaterami, pokazującej, że „nie wszystko złoto, co się świeci…”.

Tytuł: Show
Autor: Olgierd Hurka
Wydawnictwo: HarperCollins

„Show” to moje pierwsze spotkanie z twórczością Olgierda Hurki. Lubię sięgać po powieści mniej znanych autorów. Często są to takie ukryte książkowe perełki, które dopiero przecierają szlaki do uzyskania tytułu bestsellera. Czy według mnie „Show” jest właśnie taką książką i kradnie...show?

Aneta Dychnicz pragnie lepszego życia i opuszczenia wsi, w której mieszka. Bierze udział w castingu do znanego reality show. W trakcie rekrutacji dostaje jednak inną propozycję. Miałaby pracować przy projekcie Show. Przechodzi przez szereg szkoleń i przygotowań, choć tak naprawdę nie wie, na czym ma polegać jej rola. Tymczasem okazuje się, że w ramach pierwszego zadania ma udawać dziewczynę popularnego aktora. Oczywiście, wszystko musi być dokumentowane w mediach społecznościowych. Nie byłoby w tym być może nic trudnego gdyby nie to, że celebryta jest uznawany za damskiego boksera. Na domiar złego pewne tragiczne okoliczności spychają Anetę w miejsce, w którym nigdy nie spodziewała się znaleźć...

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Bardzo lubię thrillery psychologiczne i chętnie po nie sięgam, jednak tutaj nie jestem do końca usatysfakcjonowana. Pomimo dobrego pomysłu i ciekawego zestawienia bohaterów czytanie mi się dłużyło. Niemniej jednak ta książka ma wiele zalet.

Przede wszystkim „Show” ukazuje, w jaki sposób media społecznościowe mogą manipulować ludźmi. Aneta dostaje poniekąd drugą osobowość. To, w jaki sposób jest przedstawiania w Internecie diametralnie różni się od jej prawdziwego wizerunku. Zarówno pod względem fizycznym, jak i usposobienia. W końcu wiadomym jest, że to, co piękne i wyidealizowane, sprzedaje się lepiej i daje większe zasięgi. Czytając tę książkę ma się wrażenie, że za pomocą internetowych specjalistów, botów i psychologicznych trików można stworzyć wirtualną rzeczywistość, dzięki której osiągnie się zamierzony cel nawet, jeśli miałoby się to odbyć kosztem ludzi.

Poza tym da się zauważyć, że w obliczu tragedii lub w wyniku niepożądanej sytuacji dużo osób przysłowiowo umywa ręce. Liczy się tylko "ja" i "mój biznes". Nikt nie przejmuje się losem kogoś, dzięki komu tak naprawdę miało się zysk. To przerażająca wizja kompletnego wypaczenia i utraty empatii, które, niestety, są coraz częściej widoczne.

„Show” to też zestawienie interesujących i charakterystycznych postaci. Od zawodowych manipulantów po nieco naiwnych. Co ciekawe, główna bohaterka pomimo swojego pochodzenia i chęci wyrwania się "na salony" zachowuje trzeźwy umysł. Nie jest w 100% przekonana co do pomysłów swoich przełożonych. Pomimo losu, jaki ją spotyka, nie poddaje się, a dobiegając do zakończenia powieści czytelnik zaczyna się zastanawiać, czy w ogóle w jakimkolwiek stopniu poznał prawdziwą Anetę.

„Show” to ciekawy thriller psychologiczny przedstawiający siłę i manipulację mediów społecznościowych. Jak niebezpieczne jest kreowanie wirtualnej rzeczywistości, która ma swoje odbicie w realnym świecie. Książka do polecenia dla miłośników gatunku.

Zaskakująco dobra, ba momentami bardzo dobra powieść społeczno-obyczajowa z elementami psychologicznymi i wątkiem kryminalnym. Po świetnym Znamieniu, debiucie literackim autora sprzed 2 lat, wiedziałam, że Show dostarczy mi wspaniałych doznań. Wiedziałam na co autora znać.
Olgierd Hurka to świetny obserwator, mistrz pióra i bardzo mało znany autor, zbyt mało.
Show to opowieść o celebrytach i cała z tym związaną otoczka. Niby celebryci od lat są wokół nas, wyzierają zewsząd, są dosłownie nawet w przysłowiowej lodówce. Jednak tak naprawdę niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak wygląda świat celebryty od środka, z czym wiąże się bycie znanym z tego, że się jest znanym. Olgierd Hurka postanowił nam ten świat przybliżyć.
Show traktuje o celebrytach, ich świecie, ale nie tylko. To niejednoznaczna, bardzo dobrze i celnie napisana opowieść o ludziach, ich pragnieniach, o tym co są w stanie zrobić, żeby te marzenia spełnić i o tym co tam na końcu na nich czeka.
Mnóstwo miejsca poświęcone jest szeroko rozumianemu przemysłowi rozrywkowemu i sile, a nawet potędze mediów społecznościowych. To, co social media mogą zrobić z nami, otaczającym nas światem jest przerażające.
Show to także opowieść o pogrążaniu siebie, innych, o przemocy tej fizycznej, ale nie tylko. Gwarantuję, że będziecie zaskoczeni wieloma aspektami, jakie autor porusza i wymową książki.
Show to nie tylko ciekawa, bardzo inteligentna opowieść. To także historia z pewnym morałem, przesłaniem, taka, która zmusza do chwili zastanowienia się, refleksji, przemyślenia pewnych kwestii.
Dobra, warta przeczytania książka, ale uwaga, to powieść dla tych, którzy lubią drobiazgową, powolną narrację. Zdecydowanie nie jest to lektura dla osób szukających szybkiej, dynamicznej akcji. Polecam.

Show to...

• Legimi powieści