Wyzwanie

2022-10-31
2022-10-31
Krzysztof Skonieczny

NIEWINNA PRZYGODA ZMIENIA SIĘ W WALKĘ O PRZETRWANIE

„Wyzwanie” to książka o przyjaźni, odwadze, przetrwaniu i więzach rodzinnych. Peter i Matt, są przyjaciółmi od najmłodszych lat. Razem z dwoma miejscowymi kolegami poznają Juliette Marshall, która jest w trakcie odwiedzin u ojca.
Konna przejażdżka w góry miała być miłym urozmaiceniem dla przyjaciół. Nikt nie spodziewał się, że stanie się ona walka o przetrwanie, a nastolatkowie będą poszukiwani przez praktycznie wszystkie możliwe jednostki.

Czy służbą uda się uratować nastolatków❓️

Czytałam wiele książek autorki, ale póki co, uważam, że ta jest jedną z moich ulubionych. Pokazuję różne oblicza przyjaźni oraz problemy, z jakimi możemy borykać się na co dzień.
Autorka pokazała nam, że nawet najcięższych sytuacjach nie powinniśmy się poddawać i zawsze mieć nadzieję. 🙃

NIEWINNA PRZYGODA ZMIENIA SIĘ W WALKĘ O PRZETRWANIE

Przypadek zadecydował, że cała piątka stała się nierozłączna i głęboko się ze sobą zżyła....

Stan Montana. Fishtail. Blisko siebie mieszkają dwie rodziny. Ann i Pitt oraz Bill i Pattie. Mają synów, którzy się ze sobą przyjaźnią. Wkrótce do miasteczka przyjeżdża Julliet by odwiedzić swego ojca. Dziewczyna poznaje chłopców oraz ich dwóch kolegów. Wszyscy stają się niemal nierozłączni.

Pewnego dnia postanawiają wybrać się konną przejażdżkę. Niestety wszystko się komplikuje i zaczyna się walka o przetrwanie...

✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨

Ludzie, którzy do tej pory wiedli spokojne życie w Fishtail, w zgodzie z naturą, nagle łączą siły by ratować piątkę przyjaciół. Zaangażowane zostają wszystkie możliwe siły krajowe. Helikoptery, służby ratunkowe, gwardia narodowa...

Wszystko by uratować młodzież, która utknęła najniebezpieczniejszej górze Ameryki.

Bardzo lubię i cenię sobie książki autorki. Fabuła według mnie została bardzo dobrze przemyślana ale...

No właśnie, ale...

Zabrakło mi niestety trochę emocji. Lubię współodczuwać je wraz z bohaterami. Nie mówię, że w ogóle ich tutaj nie było. Jednak jak dla mnie troszkę za mało. Chciałam odczuwać z nimi ekscytację, strach, bezradność... Niestety nie było mi dane wczuć się tak bardzo aż w to wszystko. Po prostu dobrze się czytało tę historię, ale bez utożsamiania się z bohaterami. Trochę szkoda bo odebrało to niepowtarzalną więź czytelnika z historią.

Co mogę pochwalić to przedstawienie więzi rodzinnych. To naprawdę mnie chwyciło za serce. Sama z rodziną mam różnie, więc czytało mi się te fragmenty bardzo dobrze.

Jedno, czego nie rozumiem to bardzo skrupulatne opisy bohaterów już na samym wstępie książki. Jasne, warto wiedzieć kogo mam w tej historii. Jednak opisy były zbyt dogłębne. Dotyczyły nawet ich rodzin czy znajomych. Według mnie można było to skrócić lub nawet pominąć. Wówczas można było poświęcić więcej uwagi głównym wydarzeniom.

Czułam niepokój kiedy jedna z osób zaginionych miała pompę insulinową. Był moment, że się bałam bo insulina się powoli kończyła...

Podsumowując historia z dużym potencjałem, jednak coś poszło nie do końca tak.

Twórczość Danielle Steel to dla mnie odkrycie tego roku. Autorka ma przyjemny i ciepły styl, który za każdym razem urzeka mnie równie mocno. Tworzy bardzo życiowe i co za tym idzie emocjonalne historie. Jedna z jej najnowszych książek zatytułowana “Wyzwanie” przenosi nas do stanu Montana i małego miasteczka Fishtail. Akcja tej historii dotyczy dwóch pokoleń - czternastoletnich dzieciaków oraz ich rodziców.

Petter, Matt, Tim i Noel znają się od dzieciaka, wspólnie spędzają czas i właściwie traktują się jak bracia. Gdy do Fishtal przenosi się Tom Marshail do ich paczki dołącza jego córka - Juliet, która wpadła odwiedzić ojca w przerwie szkolnej. Dzieciaki miło spędzają wspólnie czas do czasu konnej wyprawy w góry, gdzie zostają uwięzieni. Granite Peak jest bardzo wymagającym miejscem, będą musieli przetrwać do czasu nadejścia pomocy. W poszukiwania nastolatków oprócz rodziców włączy się również szeryf oraz Gwardia Narodowa. Najniebezpieczniejsza góra Ameryki nie puści ich tak łatwo.

Czy może być coś gorszego dla rodzica niż niepewność czy jego dziecko żyje? Boleśnie przekonają się o tym Anne, Pitt, Bill, Pattie, Marlene, June, Tom oraz Beth rodzice zaginionych dzieciaków. Napięta i niepewna atmosfera pozwoli im dojrzeć głęboko skrywane aspekty ich życia, które były zaniedbywane. I niech Was nie zmyli samo moje małe streszczenie, ta historia to nie tylko wyprawa dzieciaków w góry a także cała otoczka i wszystko przed i po. Wyprawa dzieciaków to dopiero początek perypetii mieszkańców Fishtail.

Jeśli znacie twórczość autorki dobrze wiecie, że tworzy konkretne postacie. Postacie, które mają wzbudzić w nas takie a nie inne emocje. I tak było również w tym przypadku. Poznajemy bohaterów, którzy potrafią wywołać na naszej twarzy uśmiech oraz takich, których nie chcielibyśmy spotkać na naszej drodze. Jednak i jedni i drudzy są bardzo ważni dla całości tej historii. Autorka po raz kolejny pokazuje nam bardzo uroczy klimat i to jaką siłą jest kochająca się rodzina.

Choć to też nie tak, że ta historia jest tylko słodka. Na drodze bohaterów pojawi się wiele przeszkód. Między innymi utrata kochającego męża, zdrada czy też odskocznia w używkach. Nie spodziewałam się po tym tytule tylu emocji, a jednak po raz kolejny autorka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie dość, że stworzyła ciekawe, bardzo rzeczywiste postacie to jeszcze wprowadza klimat, który bardzo lubię. Ranczo, konie, rodeo i jeszcze więcej. Choć wszystkiego zdradzić Wam nie mogę.
Jeśli liczycie na małe romanse to w środku ich również nie brakuje. To chyba moja ulubiona książka autorki. Czytanie jej sprawiło mi wiele przyjemności. Uwielbiam takie emocjonalne, życiowe i szczere historie. Szczególnie, że dostajemy historię wielu bohaterów, i tych młodszych, i tych troszkę starszych. Ta historia jest dla wszystkich. Polecam, nie będziecie zawiedzeni.!

Tytuł: "Wyzwanie"
Autor: Danielle Steel
Data premiery: 31.10.2022r.
Wydawnictwo: Znak

Macie takich autorów, których twórczość bardzo chcielibyście poznać, ale nie ma na to czasu?
U mnie taką autorką była Danielle Steel. Pełno jej książek dookoła... Co chwilę inny tytuł, jakaś nowość itd... autorka pisze książki obyczajowe, czyli coś dla mnie.
Nadażyła się okazja dzięki Wydawnictwu Znak i otrzymałam egzemplarz pt. "Wyzwanie".
I... Mam problem.
Książka jak najbardziej obyczajowa. Trudne tematy, więzy rodzinne... ale.. tam wszystkiego było za dużo. Już sam początek mnie zmęczył. Kilka stron opisywania bohaterów. Każdy szczegółowo łącznie z ich pochodzeniem, rodziną i przyjaciółmi... przyznam, że z każdą kolejną stroną miałam trochę za dużo informacji i czułam się tym przytłoczona 🙄
Po drugie...
Motyw wyjścia w góry siedmiorga nastolatków i zabłądzenia gdzieś już czytałam. Rozpoczyna się ich szukanie, walka z czasem, bo jedno z nich miało pompę insulinową i za trzy dni miała się skończyć...
Po trzecie...
Nie podobało mi się, że nastolatek wyzywa swoją mamę (bardzo nieładne słowa poleciały w jej stronę i nie będę tego przytaczać),chociaż ona na dobrą sprawę nie robiła nic zlego🤷‍♀️ związała się z nowym mężczyzną po śmierci jej męża... A chłopak widział ich w łóżku. Ok. Mógł się zdenerwować, ale żeby do własnej matki takie słowa 🤦‍♀️ zero szacunku...
Więcej minusów nie ma 😁
Aczkolwiek na razie odpuszczę sobie książki autorki. Za dużo naszych polskich pisarzy, żeby czytać tych zagranicznych 🤭

Tytuł: "Wyzwanie"
Autor: Danielle Steel
Data premiery: 31.10.2022r.
Wydawnictwo: Znak

Nadażyła się okazja dzięki...

Ucieczka od stresów, zgiełku miasta, wyścigu szczurów i pogoni za pieniądzem tym właśnie jest Fishtail.
Tutaj ludzie wiodą przyjemne, sielskie życie skoncentrowane na zgodzie z naturą, samym sobą, zwierzętami, wzajemna troską i pomocą.
Tutaj Tom pojawia się ze swoją córką Juliet, która wraz z innymi nastolatkami zostaje uwięziona na górze podczas wyprawy.
Muszę przyznać, że "Wyzwanie" trochę mnie zawiodło - mimo, że historia dobra, wciągająca, mająca niesamowity potencjał - została dla mnie ograbiona z emocji. Nie czułam strachu, bezradności, woli walki... Może to spowodowane narracją trzecioosobowa. Może ta historia opowiedziana z perspektywy różnych bohaterów bardziej by mnie poruszyła. Tak się niestety nie stało.
Byłam też zdziwiona, że główna akcja trwała tak bardzo krótko. Potem skupiamy się na rodzinach, odczuciach traumach. Jednak to mogę zrozumieć w końcu to powieść obyczajowa, a nie przygodowa.
Mimo wszystko czuję się trochę zawiedziona, bo poprzednia książka autorki była naprawdę dobra, a tu nie dostałam tego, co oczekiwałam

Muszę przyznać,...

Od lat Danielle Steel jest uznaną autorką. Jej powieści biją rekordy popularności. Historie tworzone przez amerykańską pisarkę zdobywają serca czytelników. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej powieści pt. „Wyzwanie”. To historia o przyjaźni, o walce w trudnych warunkach, gdy zwykła przygoda staje się wyzwaniem – walką na śmierć i życie.
Danielle Steel zabiera nas do Fishtail w Montanie. A dokładnie do hrabstwa Stillwater. Na kartach najnowszej powieści poznajemy dwie rodziny – Anne i Pitta Pollocków oraz Billa i Pattie Brownów. Znają się od najmłodszych lat. Ich synowie Matt i Peter są najlepszymi przyjaciółmi.
Pewnego dnia do hrabstwa przyjeżdża Juliet Marshall. Kobieta odwiedza swojego ojca Toma. Wkrótce Peter i Mati oraz ich koledzy Tim i Noel poznają Juliet. Nastolatkowie postanawiają wybrać się na przejażdżkę konną. Niestety przygoda zmienia się w walkę o przetrwanie. Zostają uwięzieni na Granite Peak. Do akcji poszukiwawczej włączyły się wszystkie służby. Czy zdołają dotrzeć na czas, aby uratować nastolatków? Co takiego wydarzyło się w najniebezpieczniejszych górach Ameryki?
Nie ukrywam, że „Wyzwanie” to historia, która mocno zapada w pamięć. Losy bohaterów skupiają naszą uwagę. Przyjaźń wystawiona jest tutaj na największą próbę. Czy zwycięży? Czy bohaterowie wyjdą cało z tej walki? Warto się tego dowiedzieć. Dlatego też zachęcam Was do lektury tej książki.
Danielle Steel w charakterystycznym dla siebie stylu kreśli porywającą historię. Tym samym przekazuje nam wiele cennych życiowych wartości. Autorka z lekkością pióra na swych kartach niesie przesłanie, które każdy z nas może wziąć do katalogu swoich wartości.
Powieści autorki czyta się szybko i lekko. Poznając tę historię, odpływamy do świata, który choć na chwile pozwoli nam odpocząć, zrelaksować się i z dystansem spojrzeć na nasze problemy. A kto wie, historia zapisana na kartach powieści „Wyzwanie” może być dla wielu z nas drogowskazem. I tego Wam życzę, abyście w tej historii znaleźli coś dla siebie. Jestem przekonany, że tak właśnie będzie. Zdecydowanie polecam!
Książka „Wyzwanie” ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak

Danielle Steel zabiera nas do...

• Samodzielne
  • Czekam cierpliwie:)