Nawet nie zauważysz

2022-10-12
2021-09-07
Nina Wum
psychopaci thriller debiut

Dawno tak bardzo się nie wynudziłam przy książce. Z zapartym tchem czekałam na jakiś zwrot akcji, ale niestety takowy nie nadchodził. Zakończenie przewidywalne. Męczyłam się z tą książką od grudnia. Próbowałam dać jej szansę, niestety żadnej nie wykorzystała

Jak na debiut thriller bardzo udany. Autorka pisze w lekki sposób i potrafi zaskoczyć. Jednak w moim odczuciu jest kilka niezamkniętych wątków co budzi niedosyt i pozostawia pole do manewru na kontynuację której autorka chyba nie planuje bo nie jest zaznaczone że to tom 1. Dlatego daje 7.

Gdyby to miał być "klasyczny" thriller, pewnie kręciłabym nosem, że czegoś mi za mało, a czegoś znów za dużo. Ale to nie miał być taki thriller i nie jest :) Jest przyjemnie inny - przez zmianę perspektywy i oczywiście przez obecność (a wręcz podmiotowość) psychopatów. Lubię sobie przypominać, jak bardzo jesteśmy różni, jak inaczej patrzymy na świat i swoje w nim miejsce - dla mnie taka powieść to pretekst do przypomnienia.

Wymęczyłam do połowy i stwierdziłam, że szkoda mi czasu na dalsze czytanie, ponieważ w kolejce mam inne, być może ciekawsze pozycje. Mam wrażenie że książka skierowana raczej do nastolatek? Bardzo się wynudziłam i nawet nie jestem ciekawa tego, co było dalej.

to całkiem dobry debiut, wyczuwam dobre ciekawe pióro. Choc historia długo się rozkreca, i początkowo nie mogłam się wciągnąć. Po przeczytaniu całości uważam, że ta książka jest warta przeczytania pomimo iż wieje troche nudą (zanim się rozwinie akcja) Autorka porusza ciekawy temat, fabuła jest dobra. Psychopaci, morderstwa- to coś co lubię. Ale zabrakło mi tego wciagniecia i uczucia, że muszę czytać, bo ksiazke czytalam ponad tydzień. Dopiero pod koniec nie mogłam się oderwać, ciekawa dalszych wydarzeń. Są zwroty akcji, mylne tropy- przeczytam inne książki autorki :)

Czy wiesz wszystko o osobach, które są blisko ciebie? Czy zastanawiałeś się kiedyś czy kryją w sobie jakąś tajemnicę? Jak spoglądasz na nich z boku to wydają się inni. Co takiego sprawia, że miewasz wątpliwości co do ich zachowania? Sięgając po Nawet nie zauważysz ujrzysz młodych ludzi, którzy świetnie się maskują i odgrywają swoją rolę życiową …
Chloe to błyskotliwa nastolatka, właśnie rozpoczyna studia. Cechuje się bardzo wysokim ilorazem inteligencji. Celowo znalazła się w tym miejscu, w konkretnym celu. Zamierza zamordować kolegę z dzieciństwa, Willa Bachmana, który bardzo ją skrzywdził. I to nie może ujść mu płazem, musi ponieść konsekwencje swoich czynów. Ale dziewczyna znalazła się też w grupie studentów uczestniczących w badaniu klinicznym na Wydziale Psychologii. Wybrani studenci to psychopaci, pozbawieni empatii i nie potrafiący odczuwać strachu. Ich zachowania są przerażające i niespodziewane, nie można przewidzieć ich kolejnego kroku. Nieoczekiwanie atmosfera na uczelni się zagęszcza, gdy zostaje zamordowany jeden ze studentów również biorący udział w tym badaniu. Podejrzewani o jego zamordowanie są pozostali z tej grupy, przecież nad ich zachowaniem trudno zapanować. Ale jaki mieliby motyw? Czyżby Chloe poniosła wyobraźnia? Ale przecież ona ma już obrany obiekt swojego zainteresowania … Bądźcie cierpliwi i wytrwali, a przekonacie się, jak życie z psychopatą u boku może być zaskakujące i nieprzewidywalne.
Nawet nie zauważysz to thriller psychologiczny, z jakim dotychczas nie mieliście okazji się spotkać. Główni bohaterowie to psychopaci, niebezpieczni i groźni, ale zdecydowanie tryskający inteligencją i sprytem. Przebiegłość to ich drugie imię. Psychopaci są nie tylko podejrzewani o morderstwo, ale też są zagrożeni, są też ofiarami. Czyżby role się zamieniły? Wygrywa sprytniejszy?
Co świadczy o walorach tej powieści? Mroczna i gęsta atmosfera, która od pierwszych stron trzyma nas w napięciu. Każdy mięsień jest przygotowany na zadanie ciosu, tylko nie wiemy, z której strony może paść. Dlatego musimy być bardzo czujni i ostrożni, mieć się na baczności. W głowie wirują niepoukładane myśli, które nie nadążają za poczynaniami Chloe i jej przyjaciół, też psychopatów. Wnikamy w ich umysł, autorka odsłania nam powoli tajniki ich przemyśleń, wewnętrznych przeżyć i rozterek. Uchylę małego rąbka tajemnicy i przyznam, że ich umysł to skarbnica emocji, niekończąca się i nie mająca żadnych granic. Vera Kurian bardzo dużo miejsca poświęciła stronie emocjonalnej ich zachowań i przeżyć. Z jednej strony niby otwiera nam zakamarki wnętrza bohaterki, a z drugiej pozostawia jeszcze wiele w zanadrzu. Ciekawość pcha nas do przodu, do finału. A co jest w zakończeniu? Coś niespodziewanego i nieoczekiwanego. Chyba nikt z czytelników nie był w stanie przewidzieć, kto mordował i dlaczego?
Ten thriller jest bardzo dojrzały i przemyślany. Każdy element jest konieczny, nie ma zbędnych zdarzeń czy osób. Każdy ma do odegrania swoją unikalną rolę w całej fabule. Lektura nie jest łatwa w odbiorze, wymaga skupienia i chwili refleksji.
Po lekturze będziemy potrafili rozpoznać psychopatę, będziemy też bardziej ostrożni, przecież nigdy nie wiadomo, kto żyje wokół nas. Ale będziemy też z pewną nieufnością spoglądać na innych, nie mając pewności, czy nie ma wśród nich osób niebezpiecznych.
Ciekawym zabiegiem, coraz częściej dziś spotykanym, jest sposób prowadzenia narracji. Pierwszoosobowa, prowadzona przez bohaterkę sprawia, że wnikamy powoli w umysł psychopaty i potencjalnego mordercy i się w nim lokujemy na dłuższy czas. A tam jest tyle emocji, przeżyć i przemyśleń, że aż strach się bać.
Znakomita, emocjonująca i nieprzewidywalna. Otwarta walka z psychopatą i pytanie, kto z niej wyjdzie zwycięsko? Nie bądźcie tacy pewni, to nie jest takie oczywiste … Nie będę jej polecać, ona nie wymaga reklamy. Ma w sobie tyle inności i mroczności, że sama w sobie jest ogromną wartością!

Chloe to błyskotliwa...

Przyznam, że historia mnie porwała od pierwszych stron i pewnie nie tyle ze względu na fabułę a bohaterkę. Młoda studentka, jest zdiagnozowaną psychopatką a smaku powieści dodaje to, że jest w niej narracja pierwszoosobowa. Jednak dla mnie największą wartość tej książki stanowi próba uchwycenia sposobu myślenia psychopaty, szczególnie tego jak osoba o takiej osobowości interpretuje i zachowuje się w relacjach międzyludzkich. Myślę, że autorka ujęła ten temat w sposób wiarygodny, przynajmniej tego oczekuję od osoby posiadającej tytuł doktora psychologii i doświadczenia w badaniach klinicznych. Pozycję oceniam wysoko, na 8.

Chloe wydaje się zwyczajną nastolatką. Jest studentką pierwszego roku i tak samo, jak inni rówieśnicy korzysta z życia. Zdecydowanie wyróżnia się wysokim ilorazem inteligencji, dodatkowo jest psychopatką. Jej priorytetem jest zabójstwo Willa, który wiele lat wcześniej okrutnie ją skrzywdził.

Na studia dostała się w ramach specjalnego tajnego programu prowadzonego na Wydziale Psychologii. Wytypowano siedmioro studentów, u których stwierdzono skłonności psychopatyczne. Każdy z nich otrzymał specjalny zegarek, dzięki któremu kontrolowane były ich emocje.

Główna bohaterka misternie obmyśla plan zemsty na swoim oprawcy, kiedy nagle zamordowani zostają dwaj studenci z programu, w którym uczestniczy. Dziewczyna nie porzuca swych planów, jednak dodatkowo szuka tajemniczego mordercy, którego celem jest również i ona. Równolegle własne śledztwo prowadzą pozostali psychopaci, nierzadko oskarżając siebie wzajemnie.

Kto jest mordercą? Czy Chloe uda się zrealizować to, co planuje od tak dawna?

To debiutancki utwór autorki, która ma doktorat z psychologii społecznej, a poza pracą naukową prowadzi bloga, na którym umieszcza publikacje dotyczące pisarstwa, horrorów oraz popkultury. Książka została uznana za jeden z najlepszych thrillerów 2021 roku według New York Timesa. Nominowana została również do nagrody Edgara, amerykańskiego wyróżnienia literackiego, które przyznawane jest corocznie od 1946 przez organizację Mystery Writers of America.
Z racji wykształcenia, autorka świetnie oddała to, co dzieje się w umysłach osób, dla których odczuwanie emocji stanowi problem.
Psychopaci bowiem charakteryzują się tym, że posiadają ogromne deficyty ekspresji oraz przeżywania emocji, a także ich rozumienia. Ponadto cechuje ich impulsywne zachowanie. Są to osoby z zaburzeniami osobowości, a sama nazwa tego schorzenia wywodzi się z dwóch greckich słów – psyche i patos, dusza i cierpienie. Zatem psychopata to osoba, której dusza cierpi, jest zaburzona.

Lektura na pewno nie należy do łatwych, pojawia się dość spora ilość bohaterów, którzy odgrywają jednak ważną rolę w tej historii. Główne wątki są dwa – zemsta skrzywdzonej dziewczyny oraz morderstwa osób z zaburzeniami osobowości.
Fabuła jest ciekawa, momentami jednak zbyt rozwleczona, przez co czytanie się dłuży i osobiście zrezygnowałabym z wielu opisów, które w moim odczuciu jedynie dodały książce objętości, a niekoniecznie wniosły coś istotnego.
Zakończenie jest za to świetne i naprawdę trudne do odgadnięcia. Autorka sprytnie wodzi czytelnika za nos, by na samym końcu dać mu w niego pstryczka z satysfakcją, że osiągnęła swój cel. Tak było w moim przypadku, typowałam mordercę kilkukrotnie i kiedy już się cieszyłam, że odgadłam, szybko zostałam wyprowadzona z błędu. Finalnie zaskoczenie było ogromne.

Chociaż główni bohaterowie nie odczuwają emocji jak inni, nie można stwierdzić, że są z nich całkowicie wyzuci. Z pewnością nie są one takie same jak u zdrowego człowieka, ale mimo wszystko delikatnie się tlą. Ważną postacią jest również doktor zajmujący się tym eksperymentalnym badaniem klinicznym i przede wszystkim pobudki, które skłoniły go do jego prowadzenia.
"Nie robiłbym tego wszystkiego, gdybym nie wierzył, że ludzie się zmieniają. Nie twierdzę, że zmiana to linearny proces, ale ciężka praca przynosi efekty".

Reasumując, w książce podobała mi się kreacja postaci, jednak zabrakło mi akcji, było ich zdecydowanie za mało, przez co raz po raz odkładałam lekturę na później. Z pewnością nie jest to powieść na jeden wieczór, a zdecydowanie na kilka.
Autorka ma lekkie pióro, jednak liczyłam na coś mocniejszego, coś bardziej trzymającego w napięciu. Mimo wszystko zachęcam do lektury, by wypracować własną opinię.

Na studia dostała się w ramach specjalnego tajnego programu prowadzonego na...

Autorką książki jest naukowiec i doktorantka psychologii społecznej i jest to jej debiut. Udany debiut. Wielowątkowość postaci i wydarzeń a także dwa różne rodzaje narracji sprawiają, że książka jest wciągająca, fascynująca, mroczna i sprawia, że wyobraźnia szaleje. Cały czas zastanawiałam się, kto zabija i do samego końca nie udało mi się tego odgadnąć. Bardzo podobało mi się, że głównymi bohaterami książki są psychopaci, ale tym razem to oni stanowią cel mordercy. Dowiedziałam się również jak funkcjonują w społeczeństwie te zdiagnozowane osoby i jak wiele czynów uchodzi im na sucho.

Cały czas się zastanawiam czy czytałam thriller, w którym autor stosuje dwa rodzaje narracji i chyba raczej nie miałam przyjemności. W przypadku tej książki i przede wszystkim Chloe, czyli głównej bohaterki, jest to bardzo dobra decyzja. Umówmy się, ale psychopaci, to nie są normalni ludzie i aby poznać ich sposób rozumowania trzeba zajrzeć do ich głowy. Jest to problematyczne, ponieważ są to ludzie inteligentni, nie odczuwający strachu i przebiegli. Jeśli nie chcą czegoś powiedzieć, to nie powiedzą. Dlatego podoba mi się to, że autorka pozwoliła Chloe opowiedzieć kawałek swojej historii, dzięki czemu mogliśmy poznać lepiej jej osobę i spróbować zrozumieć jej tok myślenia i postępowania. Wszyscy pozostali bohaterowie są przedstawieni przez narratora trzeciosobowego.

Książka nie jest łatwa, trzeba poświęcić jej uwagę i trochę więcej czasu, ponieważ sporo się tu dzieje. Jest dużo postaci, co chwilę w tekście przewijają się nowe imiona i trzeba się skupić, by wszystko dobrze zrozumieć. Ale warto. Lubię takie mocno skomplikowane historie, w których trzeba rozruszać mózg i skupić się, by nic nie przegapić. Lubię też zgadywać, kto jest mordercą, niestety w tym przypadku mi się to nie udało. A może to i dobrze, bo miałam niespodziankę na końcu książki.

Polecam, jest naprawdę ciekawa i inna. Książka opowiada o kilku bohaterach którzy razem chodzą do uczelni. Każdy z nich otrzymał dostęp do darmowej edukacji w zamian za udział w eksperymencie psychologicznym prowadzonym przez jednego z profesorów uniwersytetu. Nie, eksperyment nie polega na rażeniu ich prądem ale na rozmowach, udziale w grach komputerowych mających sprawdzić ich możliwości współpracy oraz monitorowaniu ich nastroju w ciągu dnia. Przypadłość głównych bohaterów i ich perypetie są ciekawe, fajnie przedstawiają ich charakter chociaż z wiadomych przyczyn czytelnik nie jest w stanie im zaufać.

Książka była niestety za długa i ostateczny wątek nie był dla mnie zrozumiały, trochę jakby ktoś go na siłę chciał przyspawać. Czy była pouczająca - tak, ale nie jestem przekonana czy przypadłość bohaterów nie została przesłodzona i zbagatelizowana. W społeczeństwie psychopaci są odbierani jako krwiożerczy mordercy, a tak naprawdę mogą być "normalnymi" ludźmi, którzy płacą podatki, prowadzą firmy, zakładają rodziny - nie wiem jaki odsetek tych ludzi faktycznie jest w stanie wejść na normalną drogę i być dobrymi ludźmi.

Czy warto przeczytać - raczej tak, czy przeczytam ponownie - wątpię bo mimo, że pomysł był dobry to fabuła się nie wybroniła, była troszeczkę zbyt naciągana i pierwotna potrzeba Chloe odnośnie jej znajomego z dzieciństwa wydała się być odrobinę zbyt infantylna i zbyt długo dominowała. Wolałabym żeby autorka odrobinę więcej uwagi skierowała na sam program terapii.

• TBR
  • Niedoczytane